Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 

Mai exista spatiu Schengen in Europa?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
Intrebarea acestui topic este buna,personal cred ca va exista doar pana la vara,cand amploarea emigrantilor va lua un nou avant

#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,986
  • Înscris: 07.11.2006
Pe pariu ca la vara nu va fi nici o amploare?Eventual in sens invers.

#21
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

View Postadisz, on 25 ianuarie 2016 - 11:04, said:

Pe pariu ca la vara nu va fi nici o amploare?Eventual in sens invers.

Notat,ramane de vazut !

#22
fsp2015

fsp2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 12.02.2015
In Croatia se poate intra doar cu buletinul? Dar in Slovenia?

#23
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Da la amandoua, sunt in UE si Slovenia este si in Schengen, asta nu inseamna ca nu o,sa ai parte de control la granita eu am avut control asta toamna la intrarea dinspre Slovenia in Ungaria, dar a durat 5 minute.

#24
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
In ultimele doua zile alti doi colegi au fost in Germania. La intrarea in Germania dinspre Salzburg au fost controale. Unul a stat 20minute, altul 45 minute.
Ambii au fost trasi pe dreapta, unele masini trec fara sa li se mai ceara actele, dar alea nu erau cu numere de Romania. A fost ok si prezentarea buletinului in loc de pasaport.
In sens invers a fost trecerea obisnuita cum era inainte de problemele cauzate de refugiati.

#25
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
Cica renuntarea la Schengen ar adauga costuri de doar 10-11 miliarde pe an. Ieftin! la trilioanele intregii UE asta nu insemna mare lucru, cu siguranta e mai ieftin decat sa distrugi europa cu emigranti ce apartin unei culturi incompatibile si expansive

Attached Files


Edited by since2004, 03 February 2016 - 11:11.


#26
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,258
  • Înscris: 24.01.2008
Topicul este la Traveling cu un motiv  -  sa stim cam ce ne asteapta prin diversele vami.
Discutiile de Poiana pastrati-le pt Poiana unde, daca nu exista deja, puteti deschide un nou topic !

Multumesc.

#27
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,894
  • Înscris: 25.06.2007
Am mai postat pe undeva, oricum nu stiu cati dintre cei ce citesc aici vor ajunge in zona respectiva (nordul extrem scandinav, aproape 400 km dincolo de Cercul Polar) insa informatia se potriveste topicului:
- acum o saptamana jumatate, punctul de control Näätämö dintre Finlanda si Norvegia, trecere libera, fara oprire, fara control.

#28
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 30.04.2008

View Postedri, on 22 ianuarie 2016 - 14:21, said:

A fost o combinatie de aglomerare si controale, adica masinile incetineau pe teritoriul Germaniei si unele erau trase pe dreapta. Uzual se sta cam o ora , doua ore jumate a fost exceptia. Trecerea pe ruta Passau este mai putin aglomerata. Mai exista tot pe acolo o trecere pe drum national nu pe autostrada, unde  deocamdata este cel mai lejer.
De cateva zile am inteles ca s-ar fi pus si austriecii pe cerut acte.

View Postedri, on 27 ianuarie 2016 - 10:24, said:

In ultimele doua zile alti doi colegi au fost in Germania. La intrarea in Germania dinspre Salzburg au fost controale. Unul a stat 20minute, altul 45 minute.
Ambii au fost trasi pe dreapta, unele masini trec fara sa li se mai ceara actele, dar alea nu erau cu numere de Romania. A fost ok si prezentarea buletinului in loc de pasaport.
In sens invers a fost trecerea obisnuita cum era inainte de problemele cauzate de refugiati.

Multumesc pt raspuns, acu l-am citit deoarece in 22.ian. dimineata am plecat spre Ischgl/Austria.

Confirm cele scrise de tine, cum ca la intrarea in Germania dinspre Salzburg pe A8, cam la 6 km dupa ce se intra in Germania, nemtii fac control (aleatoriu). La fel fac si la intrarea in Germania din directia Innsbruk spre Rosenheim pe A93.
La Iesirile din Germania nu este nimic.
La intoarcere spre RO, am vazut ca deja si austriecii faceau acelasi tip de control la aproximativ 10 km dupa ce se intrara in Austria pe A4 dinspre Ungaria/Paprika Csárda.
La iesirea din Austria spre Ungaria, austriecii verifica daca ai (avut) vinieta valabila.

Edited by w140, 10 February 2016 - 21:56.


#29
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View PostKarhu, on 03 februarie 2016 - 14:03, said:

Am mai postat pe undeva, oricum nu stiu cati dintre cei ce citesc aici vor ajunge in zona respectiva (nordul extrem scandinav, aproape 400 km dincolo de Cercul Polar) insa informatia se potriveste topicului:
- acum o saptamana jumatate, punctul de control Näätämö dintre Finlanda si Norvegia, trecere libera, fara oprire, fara control.

Se potriveste Filanda si Norvegia sunt in Schengen, voi ajunge si eu sper la vara, ai ajuns la Nordkapp?

Edited by scoty, 12 February 2016 - 13:19.


#30
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 30.04.2008
În data de 11.11.2016 UE a decis că: Controalele interne de frontieră vor fi prelungite cu 3 luni în câteva state UE

Edited by w140, 15 November 2016 - 10:28.


#31
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Pe E40 intre Kortrijk (Belgia) si Lille (Franta) este control de cand au fost atentatele si cred ca se va mentine pt ceva timp. Sunt continuu ambuteiaje si deci intarzieri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate