Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mai exista spatiu Schengen in Europa?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
As dori sa postati aici, spre informarea tuturor celor care calatoresc cu automobilul, prin ganitele interne din UE informatii depre problemele aparute la trecerea dintre tari si cat dureaza aceasta traversare a frontierei in conditiile date de amenintarile ISIS si fluxul de imigranti. Mai exista spatiu Schengen in Europa in realitate?

#2
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
m-ar interesa dacă mai poţi intra în Austria cu buletin, ori trebuie şi paşaport. merci!

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca e romanesc bineinteles ca n-ai nici o problema.

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Da mai exista! Intre Spania si Portugalia. Se poate intra in Austria cu buletinul.

#5
b0bby

b0bby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.04.2014
Da, se poate intra in Austria cu buletinul. Intradevar, Austria a spus ca renunta temporar la spatiul schengen. Spatiul schengen nu la buletin/pasaport se refera, se refera ca treci dintr-o tara in alta ca prin branza, cum treci la noi dintr-un judet in altul. Deci de acum o sa fie controale la vama. Doar la asta se refera.

Edited by b0bby, 19 January 2016 - 09:24.


#6
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Spatiul Schengen exista intre statele membre semnatare.Cetatenii UE pot circula fara nicio problema cu cartea de identitate dar e recomandat (nu obligatoriu) sa aveti la voi si pasaportul.Cei care circula cu automobilul vor trebui sa detina si asigurare+carte verde valabila ptr statele unde calatoresc.

#7
Alphatech

Alphatech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.01.2016
Ca timp de trecere, Am trecut acum aprox o luna intre Romania si Ungaria in 20 de minute (cam atat si la intors), si tot cam atat intre Ungaria si Austria (la intors nu a mai fost nimeni acolo).

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postb0bby, on 19 ianuarie 2016 - 09:22, said:

Da, se poate intra in Austria cu buletinul. Intradevar, Austria a spus ca renunta temporar la spatiul schengen. Spatiul schengen nu la buletin/pasaport se refera, se refera ca treci dintr-o tara in alta ca prin branza, cum treci la noi dintr-un judet in altul. Deci de acum o sa fie controale la vama. Doar la asta se refera.
Nu cred ca e control intre Austria si Elvetia de exemplu. Apoi am impresia ca e control numai intr-un singur sens. Adica daca iesi din Germania si intri in Austria nu exista nici un control.

#9
b0bby

b0bby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.04.2014
Am inteles. Posibil sa fie asa.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Cam asa arata un Schengen:

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/da/Baarle-Nassau_fronti%C3%A8re_caf%C3%A9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postscoty, on 19 ianuarie 2016 - 09:08, said:

Mai exista spatiu Schengen in Europa in realitate?

Da, exista.Este acel spatiu delimitat dintre Grecia si Italia via Germania prin care intra toti membri Islamschengen,fara acte si fara identitati.

#12
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 27.09.2006
Eu am calatorit joi-vineri pe traseul Romania - Ungaria - Austria - Germania fara probleme: la granita Romania - Ungaria s-a verificat doar buletinul (30 secunde), iar la trecerea din Austria in Germania era o zona pe autostrada unde era un filtru anti-tero dar pe noi nu ne-au oprit (era creata o zona de ingustare la o singura banda pe care se circula cu 20 la ora si daca un politist iti facea semn te opreai intr-o parcare).
Sambata-duminica am calatorit pe traseul Germania-Olanda-Belgia-Franta-Anglia (trecut cu bacul pe la Dunkirk), dar in afara de controlul si de partea franceza si de partea engleza a buletinelor n-am intalnit alte controale.

#13
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Postadisz, on 19 ianuarie 2016 - 10:32, said:


Da, exista.Este acel spatiu delimitat dintre Grecia si Italia via Germania prin care intra toti membri Islamschengen,fara acte si fara identitati.

As dori sa pastram o discutie serioasa vizavi de problemele privind trecerea frontierei, nu cred ca este loc de ironii, mai ales ca probleme vor fi anul asta cand da caldura din nou in zona Schengen!

Edited by scoty, 19 January 2016 - 15:34.


#14
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Un coleg a fost la ski in Austria, inspre zona Innsbruck si dupa cum se stie este o bucata de autostrada pe care se merge prin Germania. La trecerea din Austria in Germania a stat 2 ore jumate, la intoarcere a stat doar 20-30 minute intre Austria si Germania. La celelelate treceri din Germania in Austria, intre Austria si Ungaria, Ungaria Romania nu au fost nici un fel de probleme.  Oare ce va fi la vara in perioada concediilor daca vor fi fel de fel de controale la diverse granite?

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sigur erau controale? Ca sint acolo niste zone unde se face stau la inceput/sfirsit de weekend mai ceva ca pe DN1 fara nici un control.

#16
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 30.04.2008

View Postedri, on 19 ianuarie 2016 - 21:52, said:

Un coleg a fost la ski in Austria, inspre zona Innsbruck si dupa cum se stie este o bucata de autostrada pe care se merge prin Germania. La trecerea din Austria in Germania a stat 2 ore jumate, la intoarcere a stat doar 20-30 minute intre Austria si Germania. La celelelate treceri din Germania in Austria, intre Austria si Ungaria, Ungaria Romania nu au fost nici un fel de probleme.  Oare ce va fi la vara in perioada concediilor daca vor fi fel de fel de controale la diverse granite?

Ar fi bine de stiut daca timpii mari de asteptare la intrarea in Germania pe A8 dinspre Salzburg/Austria au fost din cauza controalelor la frontiera, sau era aglomerat cu ocazia sarbatorilor / weekend.

#17
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Nu erau controale la granita ci in interiorul Germaniei.Din doua benzi se facea una si restrictie la 30km/h prilej pentru un politist sa se uite la masinile care trec. In parcarea alaturata era instalat un cort mare si acolo erau verificate anumite vehicule. Ciudat este ca pe sensul Innsbruck- Munchen se putea iesi de pe autostrada si ocoli prin localitate postul de control.La intoarcere chiar daca am plecat devreme si am ajuns in zona de control la 7 dimineata, tot am pierdut o ora pe cei 15 km cat era coada.

#18
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008

View Postw140, on 20 ianuarie 2016 - 09:59, said:

Ar fi bine de stiut daca timpii mari de asteptare la intrarea in Germania pe A8 dinspre Salzburg/Austria au fost din cauza controalelor la frontiera, sau era aglomerat cu ocazia sarbatorilor / weekend.

A fost o combinatie de aglomerare si controale, adica masinile incetineau pe teritoriul Germaniei si unele erau trase pe dreapta. Uzual se sta cam o ora , doua ore jumate a fost exceptia. Trecerea pe ruta Passau este mai putin aglomerata. Mai exista tot pe acolo o trecere pe drum national nu pe autostrada, unde  deocamdata este cel mai lejer.
De cateva zile am inteles ca s-ar fi pus si austriecii pe cerut acte.

Edited by edri, 22 January 2016 - 14:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate