Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Cele mai bune filme romanesti realizate dupa '89

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
Pentru cinefilii interesati de filme romanesti: incepand de maine (20:00) HBO va difuza filmul romanesc Acasa la tata in regia lui Andrei Cohn.
Aveti cronica aici.

Atentie: filmul este cu "injuraturi", deci pudicii sa se abtina. Posted Image


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yfSVedoOKjE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by M0D3, 22 January 2016 - 23:41.


#38
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,366
  • Înscris: 06.02.2008
Da. "Cel mai iubit dintre pământeni"  e foarte bun chiar daca nu respecta romanul lui Preda. Daca ar fi fost facut la Hollywood era de Oscar. Il compar cu porcariile de-acum care castiga trofee acolo. Si e un film cu rahat de buget. Actorii, nota 10.Totul credibil. Atmosfera reprodusa perfect. Drama de nota 10 ce mai...

#39
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003
Am vazut mai de mult "Acasa la tata"  si de la mine a primit nota sapte, o nota foarte periculoasa de altfel, fiindca daca nu ar fi fost actorii sa sustina cu brio replicile amuzante, filmul ar fi cazut intr-o sacra banalitate. Iar ce bate campii nenea ala acolo in cronica despre montaj si alte alea, e un fel de mambo-jambo pentru a nu lasa filmul sa se scufunde in ca(cenzurat)cat, film care cred ca este de fapt o piesa de teatru.
De vazut o data si atat !

#40
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Am vazut Aferim, si cat am tinut sa il vad ... Si m-a dezamagit cumplit.
Mi-am adus aminte de ceva fain, din pacate e scurt metraj, The ditch (santul) ... Marfa si banii - film destul de ok cu suspans.
Deci ... CTP e cumva din alta liga, nu ii intelegem noi gusturile rafinate

#41
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
Cu riscul de a supara niste "cinefili", care de 25 de ani tot dezamagiti au ramas de ceea ce inseamna filmul romanesc: trebuie sa ai un pic de cultura ca sa intelegi anumite filme, altfel o sa fiti "dezamagiti" toata viata. Nu o zic cu superioritate, dar chiar n-are rost sa va pierdeti timpul cu filmele regizorilor romani din noul val, pentru ca astia nu stiu sa faca filme "frumoase", patriotice, inaltoare... in care romanul e miezul. Pentru asa ceva uitati-va la filmele lui Nicolaescu si veti afla ca romanii au fost cei mai viteji, cei mai drepti, cei mai isteti, niste baieti de zahar...

Aferim va da sansa sa vedeti cum erau, in fapt, acele vremuri, sa vedeti cum era structurata societatea respectiva, mizeria in care se traia (care se regaseste si azi in multe zone ale tarii), abrutizarea taranului, samd. Filmul nu e nici pe departe perfect dar, din punct de vedere istoric, prezinta cea mai mare acuratete dintre tot ce s-a realizat pana acum la noi. Deranjeaza prin faptul ca regasim niste tare care s-au transmis pana in zilele noastre: umilinta intrinseca, coruptia, superficialitatea, ipocrizia, etc. si asta nu se impaca deloc cu spoiala de cultura a sfertodoctilor formati in comunism. Pentru ei este mai important sa se faca filme "frumoase" si, mai ales, fara injuraturi (desi, acasa, isi injura si-si bat copiii si nevasta, dar, na, nu se cade sa vada strainii asa ceva).

#42
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

 M0D3, on 25 ianuarie 2016 - 09:48, said:

Deranjeaza prin faptul ca regasim niste tare care s-au transmis pana in zilele noastre: umilinta intrinseca, coruptia, superficialitatea, ipocrizia, etc. si asta nu se impaca deloc cu spoiala de cultura a sfertodoctilor formati in comunism. Pentru ei este mai important sa se faca filme "frumoase" si, mai ales, fara injuraturi (desi, acasa, isi injura si-si bat copiii si nevasta, dar, na, nu se cade sa vada strainii asa ceva).
Dar de ce trebuie sa aratam mizeria in loc sa aratam frumosul? Sa dam realitatea dar sa gasim nu neghina, nu putregaiul din padure, ci sa gasim copacii tineri, sa gasim tot ceea ce este bun si demn!

#43
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Termina cu trollajul si du-te la munca.

#44
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009

 Patrulescu, on 25 ianuarie 2016 - 11:13, said:

Dar de ce trebuie sa aratam mizeria in loc sa aratam frumosul?
Tu faci pe trolul, dar raspund pentru altii care chiar isi pun aceasta intrebare la modul serios: daca vrei sa arati "frumosul" faci documentare despre natura, ca doar atat ai. Altfel, cand jumatate din populatia Romaniei se caca in fundul curtii, inca se mai face agricultura cu calul, 10% dintre copii nu ajung niciodata la scoala... ce sa arati? Iti mai aratau BD-urile ce frumos era la mare si la munte, iar tu te bateai pe la cozi pentru tacamuri si hartie igienica.

Apropo de chestia asta: ce avem cu adevarat frumos nu valorificam. Cate documentare ati vazut despre muntii din Romania, despre Delta, despre manastirile vechi, flora, fauna, etc? Ma refer la documentare serioase, nu 20 de minute filmate de TVR la nivelul anilor '80.

Edited by M0D3, 25 January 2016 - 11:28.


#45
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 M0D3, on 25 ianuarie 2016 - 09:48, said:

Cu riscul de a supara niste "cinefili", care de 25 de ani tot dezamagiti au ramas de ceea ce inseamna filmul romanesc: trebuie sa ai un pic de cultura ca sa intelegi anumite filme, altfel o sa fiti "dezamagiti" toata viata. Nu o zic cu superioritate, dar chiar n-are rost sa va pierdeti timpul cu filmele regizorilor romani din noul val, pentru ca astia nu stiu sa faca filme "frumoase", patriotice, inaltoare... in care romanul e miezul. Pentru asa ceva uitati-va la filmele lui Nicolaescu si veti afla ca romanii au fost cei mai viteji, cei mai drepti, cei mai isteti, niste baieti de zahar...

Aferim va da sansa sa vedeti cum erau, in fapt, acele vremuri, sa vedeti cum era structurata societatea respectiva, mizeria in care se traia (care se regaseste si azi in multe zone ale tarii), abrutizarea taranului, samd. Filmul nu e nici pe departe perfect dar, din punct de vedere istoric, prezinta cea mai mare acuratete dintre tot ce s-a realizat pana acum la noi. Deranjeaza prin faptul ca regasim niste tare care s-au transmis pana in zilele noastre: umilinta intrinseca, coruptia, superficialitatea, ipocrizia, etc. si asta nu se impaca deloc cu spoiala de cultura a sfertodoctilor formati in comunism. Pentru ei este mai important sa se faca filme "frumoase" si, mai ales, fara injuraturi (desi, acasa, isi injura si-si bat copiii si nevasta, dar, na, nu se cade sa vada strainii asa ceva).

Şi ce ? În western-urile americane tot aia se arată, sau crezi că toţi vesticii trăiau ca în Paris? Unde şi în Paris era plin de jeg. Voi comparaţi  secolul 19 cu secolul 21. Doar pentru că oamenii erau mai zdrenţuroşi şi mai murdari de la atâta săpat cartofi asta nu înseamnă că trebuie să compari cu stilul nostru de viaţă din 2016 şi nu înseamnă că noi suntem mult mai fericiţi.

Îţi recomand să vizitezi palatele din secolul 18-19 din vestul Europei şi să întrebi un ghid ce sunt cu uşiţele alea de pe holuri care duc în curtea palatului, well, multe din palatele astea pe acolo aruncau rahatul făcut de marii nobili faţă de care voi aveţi complexe de inferioritate.

Edited by Velaxa, 18 July 2016 - 14:42.


#46
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
eu cred ca voi nu reusiti sa intelegeti suprarealismul din filmul romanesc care arata exact cum este romania....
am vazut de curand "lumea e a mea".....99% din tinerii romani se comporta asa...si nu de acum....de cand aveam eu cred vreo 14-15 ani

#47
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Au luat-o razna astia cu filmele romanesti. Vad ca sunt 4 acum la cinema.

#48
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/stozNo78IJY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#49
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
Ai dreptate, nu au priza la cei fara 10 clase.

#50
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

 Velaxa, on 27 octombrie 2016 - 14:36, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/stozNo78IJY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce porcarie sinistra.

#51
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 21.02.2022
Brava film, habar n-am avut de existenta lui. O vară de neuitat (1994, franceză Un été inoubliable) este un film dramatic regizat și produs de Lucian Pintilie.

#52
Beiu

Beiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.01.2011
Puneti-l in lista: "Morometii2 "

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate