Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Program pentru drivere

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Marius1789

Marius1789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.07.2015
Există vreun program care să îți caute cele mai noi drivere, să le descarce șî să le instaleze? Am dat de programe care numai bani știu să ceară. Îți găsesc niște drivere și îți spun că sunt foarte importante și la sfârșit ca să le poți instala, cumpără licență. Programe de rahat, mai pe scurt.

#2
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Driver Booster 3 sau http://drp.su/

Edited by John_Biggun, 18 January 2016 - 23:31.


#3
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Dar nu free.

#4
LAURENTIUMAR

LAURENTIUMAR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.02.2013
Cel mai bun program de drivere! (parerea mea)
https://www.slimware...slimdrivers.php

#5
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
3 programe free, excelente:
1. DriverPack Online
2. DriverScanner
3. DriverMax

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pe subiectele deja existente ce au fost deschise pe aceeasi tema te-ai uitat?
De exemplu, pe acesta: http://forum.softped...update-drivere/
(Probabil ca voi reuni topicul tau cu cel din link.)

Mai exista si pe aria Hardware acest topic: http://forum.softped...deja-instalate/

#7
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Eu asta folosesc de mult timp. Este o aplicatie a suitei IOBIT . Aplicatia in sine cica ar fi free dar suita intreaga e cu bani daca vrei neaparat ceva care sa nu fie free.

#8
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Da, apelati la programe third-party pt. a va downloada driverele cu virusi de criptare !

E mult mai sanatos laptopului/PC-ului sa-i instalezi driverele de pe cd-ul cu care vine din fabrica;
sau macar cele de pe site-ul producatorului.

Dar nu, va e lene sa munciti putin pt. siguranta propiului hardware Posted Image

#9
adrian_postovaru

adrian_postovaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.03.2014

 tom_1133, on 19 ianuarie 2016 - 00:32, said:

Da, apelati la programe third-party pt. a va downloada driverele cu virusi de criptare !

E mult mai sanatos laptopului/PC-ului sa-i instalezi driverele de pe cd-ul cu care vine din fabrica;
sau macar cele de pe site-ul producatorului.

Dar nu, va e lene sa munciti putin pt. siguranta propiului hardware Posted Image

 LAURENTIUMAR, on 18 ianuarie 2016 - 23:32, said:

Cel mai bun program de drivere! (parerea mea)
https://www.slimware...slimdrivers.php

SLIM-ul il folosesc si eu. e bun. Inafara de el mai folosesc programul de update de la intel si drivere de pe site-ul laptopului. Verifica ca laptopul sa nu aiba pe site-ul producatorului un soft update driver propriu. Lenovo, HP, Acer stiu ca are pe site soft-ul update-ul lor.

Edited by adrian_postovaru, 19 January 2016 - 05:11.


#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Cel mai bun cautator de drivere este utilizatorul.

#11
Marius1789

Marius1789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.07.2015

 adisz, on 19 ianuarie 2016 - 08:34, said:

Cel mai bun cautator de drivere este utilizatorul.

Da. :))

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

 tom_1133, on 19 ianuarie 2016 - 00:32, said:

Da, apelati la programe third-party pt. a va downloada driverele cu virusi de criptare !
Programele cunoscute (si descarcate ori de pe site-ul producatorului, ori de pe softpedia sau alte site-uri populare de download) nu contin astfel de virusi. Dar vin la pachet de multe ori cu programe nedorite.
Si nici driverele instalate de catre programele astea nu vin cu virusi. Daca ar fi asa atunci si-ar pierde credibilitatea si toti banii facuti cu reclamele de pe site-ul lor sau din interiorul programului.

 tom_1133, on 19 ianuarie 2016 - 00:32, said:

E mult mai sanatos laptopului/PC-ului sa-i instalezi driverele de pe cd-ul cu care vine din fabrica;
sau macar cele de pe site-ul producatorului.
De fapt e mult mai sanatos sa ia driverele de pe site-ul producatorului.
Driverele de pe CD sunt vechi de cel putin 5-6 luni chiar si la componentele abia lansate pe piata, fiindca intre momentul cand respectiva componenta e produsa si i se ataseaza un CD/DVD cu drivere si momentul cand o cumperi tu, producatorul mai lanseaza chiar si 5-6 versiuni mai noi de drivere.
Iar de componentele vechi de 3-4 ani nici nu mai are rost sa pomenesc, trebuie sa fii ori complet ignorant, ori prost sa alegi sa instalezi driverele de pe CD/DVD in loc de cele disponibile pe site-ul producatorului.

#13
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Driver Booster 3 nu are nici o problema, il recomand la randul meu pentru ca e cu adevarat bun.

#14
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008

 adisz, on 19 ianuarie 2016 - 08:34, said:

Cel mai bun cautator de drivere este utilizatorul.

sau cel mai prost :) . Ecranele albastre apareau, in principal, din cauza utilizatorului.

Ramaneti pe Driver Booster 3. E cel mai "anti-prost". L-am folosit de 1su00te de ori pe la vecini + moi.

#15
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 John_Biggun, on 19 ianuarie 2016 - 10:37, said:

sau cel mai prost Posted Image . Ecranele albastre apareau, in principal, din cauza utilizatorului.

Doar daca utilizatorul este prea nepriceput.
Aplicatiile care cauta automat drivere sunt pentru utilzatorii nepriceputi sau care nu au rabdare sa cauta manual drivere corespunzatoare si sa le testeze in mod adecvat, desi cunosc ca mai devreme sau mai tarziu Windows-ul se va strica. Dar pentru tine probabil ca a devenit ceva normal sa se strice Windows-ul...

 John_Biggun, on 19 ianuarie 2016 - 10:37, said:

Ramaneti pe Driver Booster 3. E cel mai "anti-prost". L-am folosit de 1su00te de ori pe la vecini + moi.

Atunci avem si explicatia pentru faptul ca tu si altii care procedeaza ca tine va plangeti mereu ca Windows merge prost (cand, de fapt, programele inutile sunt cele care va merg prost pe versiunile noi de Windows inainte sa le stricati si pe ele). Posted Image

In ceea ce ma priveste nu as recomanda astfel de aplicatii nici macar userilor neexperimentati. Mai bine sa apeleze la cineva priceput care nu ii instaleaza tot felul de porcarii care "cauta", descarca, instaleaza, updateaza automat drivere, "optimizeaza" sistemul, "repara" sistemul s.a.m.d.

Edited by _-_, 19 January 2016 - 11:40.


#16
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Mie windowsul imi merge perfect. Actualul este instalat de 8 luni. Principala cauza de "stricare" este utilizatorul. Daca voi aveti cip in creier care detecteaza semnatura driverilor atunic dati-i bice !

#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Nu trebuie sa ai cip in creier ca sa stii sa cauti un driver pe site-ul producatorului. Iar dupa mine (cel putin la un desktop) ai nevoie doar de driverii instalati automat de catre sistemul de operare si de driverul placii video luat de pe site-ul producatorului placii video (care pe urma se updateaza foarte usor cu Nvidia Geforce Experience sau echivalentul de la AMD).

Doar la laptop e putin mai complicat, dar acolo oricum ai uneori parte de drivere putin modificate sau de utilitare pentru hotkey-uri sau pentru alte functii ce nu le poti instala cu utilitarele astea, asa ca oricum ajungi tot la site-ul producatorului.

Edited by Hider141, 19 January 2016 - 15:28.


#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
In principiu astfel de aplicatii au devenit inutile in ziua de astazi. Ba mai mult contin si elemente nedorite - Adware/Spyware/Scareware

Deja Windoss 7 SP1 sau superior poate sa instaleze - daca are conexiune la net - aproape toate driverele necesare functionarii optime ale sistemului folosind driverele producatorilor chipseturilor, dar certificate de Microsoft.

Ptr rarele cazuri cand mai este nevoie de asa ceva - unele placi de retea vechi, placi de sunet, sau alte componente foarte vechi exista metoda manuala - http://forum.softped...hide-topic-nou/

Trebuie luat insa in calcul ca ptr hardware extrem de vechi e posibil sa nu se mai gaseasca drivere compatibile cu ultimele versiuni de windows.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate