Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Modificare grup conic u 445

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
mircea11

mircea11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.03.2010
eu am pus intrebarea si am ajuns sa dau tot eu raspunsul.

se poate inlocui grupul 10/47 cu 12/47 sau cu 14/47 si viceversa
aceste trei modele de grupuri conice sint intershimbabile   intre ele cu mentiunea ca la grupul de 10/47 suruburile de fixare sint de 12x1,25 la grupul de 12/47 sint si de 12x1,25 si de 10x1,25 iar la cel de 14/47 sint de 10x1,25
am ajuns sa vad aceste lucruri pentru ca eu personal am facut toata treaba ,tractorul comportinduse pefect dupa inlocuirea grupului 10/47 cu cel de 14/47

am facut aceasta postare la gindul ca ar mai putea folosi vreodata si altora

#20
danut81

danut81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.03.2008
Salut colegi. Vad ca aveți tractoare făcute din tih. Am și eu unul făcut, asa am cumpărat tractorul, și este prea lat pe spate. Am măsurat lățimea între trompe fără capace și este identica cu u445. Ce modificări trebuie făcute la trompe? Trebuie schimbate capacele trompelor?

#21
vali_eva

vali_eva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.04.2007
Va salut.
Detin si eu un U445, iar de curand am observat ca atat coroana cat si pinionul de atac au dinti sparti, drept pentru care am decis schibarea acestora. Din cautarile pe internet am observat ca exista doua modele de grupuri conice de 12 cu 47, diferenta intre acestea fiind dimensiunea pinionului de atac, unul fiind asa-zis scurt de 232 mm respectiv cel lung de 267mm.
Am cumparat unul scurt, cu codul pe cutie corespunzator celui scurt, dar cand am scos pinionul meu este si mai scurt decat acesta. Cei de la magazin au sustinut ca dimensiunea acestuia se masoara fara partea cu dintii, adica doar dimensiunea axului. Atasez o poza pentru a vedea diferenta, partea stanga este pinionul vechi, partea dreapta pinionul nou. Mentionez ca acesta nu se potriveste, in sensul ca nu se poate monta carcasa transmisiei pe cutia de viteze, data fiind aceasta diferenta.
Ca si solutie se poate sa tai din ax???
Va multumesc.

Attached Files



#22
KatalynPyk1980

KatalynPyk1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 18.11.2018
Dacă ai FB intră pe grupul UTB-urile din România și ai șanse mai mari de răspuns.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate