Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Modificare grup conic u 445

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
mircea11

mircea11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.03.2010
Buna seara

o intrebare pentru cunoscatori

as vrea sa schimb grupul conic la un u445 pentru ca merge prea incet  pe drum   .   . tractorul functioneaza perfect si as dori sa pun un grup "de fuga" pentru ca il folosesc doar la transport usor
se poate face asa ceva  fara sa fie schimbate prea multe component sau nu?
Multumesc

#2
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Nu sunt mecanic de tractoare , dar la masinile la care se fabrica grupuri cu rapoarte diferite se schimba fara nici o modificare grupul conic complet sau coroana si pinion pe grupul existent . Singura diferenta necesara pt alt raport este in nr de dinti coroana / pinion . De ce la tractoare poate fi altfel? Ar insemna ca industria sa faca cheltuieli pt o tehnologie in plus total aberanta .

#3
cerneagabriel

cerneagabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 25.01.2015
se poate pune pinion de atac cu 14 dinti si coroana cu 47 dinti si cu distantier de 4 cm

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Nu cred ca e legal

#5
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Nu speria omul , noi nu avem legi americane .

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Nu de legea americana vorbesc eu ci de circulatia pe drumurile publice din Romania

#7
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Poti sa-i pui si roti mai mari.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Tsunnnami, on 19 ianuarie 2016 - 13:04, said:

Nu de legea americana vorbesc eu ci de circulatia pe drumurile publice din Romania

Dar poate tractorul il foloseste pe camp la lucrari agricole in cea mai mare parte si nu la circulatia pe sosea. Drumurile pe negru, parca sunt inchise circulatiei publice, nu ?

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 MembruAnonim, on 19 ianuarie 2016 - 13:41, said:

Dar poate tractorul il foloseste pe camp la lucrari agricole in cea mai mare parte si nu la circulatia pe sosea. Drumurile pe negru, parca sunt inchise circulatiei publice, nu ?

Daca nu e inmarticulat pentru a circula pe drumuri publice, e clar, nu se aplica legislatia de circulatie pe drumurile publice

#10
savo_stelyca

savo_stelyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 06.01.2011
Poti pune planetare si pinioane planetare de TIH ca se potrivesc perfect in locul celor originale si te saturi de viteza!

#11
da_y

da_y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 11.12.2011
Poti pune grup conic 14/47,eu am pus in locul 10/47.

#12
mircea11

mircea11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.03.2010

 cerneagabriel, on 19 ianuarie 2016 - 00:54, said:

se poate pune pinion de atac cu 14 dinti si coroana cu 47 dinti si cu distantier de 4 cm
distantier unde?

#13
mircea11

mircea11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.03.2010

 da_y, on 19 ianuarie 2016 - 16:38, said:

Poti pune grup conic 14/47,eu am pus in locul 10/47.
inteleg din postarea ta ca se poate schimba doar pinionul de atac si coroana........sau trebuie schimbat intreg ansamblul cu tot cu carcasa pinioanelor  planetare.
tractorul este facut dintrun TIH si de aceea merge incet .Practic are 3 viteze pe mic si 3 pe mare.iar grupul 10/47.  Iar viteza de deplasare este asa de mica incit pe "mic" nu foloseste la nimic nici macar la cimp.

Si fac o paranteza
daca din cei care stiu despre ce este vorba vrea careva sa raspunda le multumesc atit in numele meu cit si a acelora care ar mai dori sa faca astfel de schimbari
iar in ceea ce priveste legalitatea........... din combinatia   pinion /coroana   10/47 sau 14/47  nu cred ca ar rezulta ...... " aratura ilegala "    sau deplasare  ...."in afara legii"

multumesc  acelora care trateaza discutiile de pe aceste forumuri cu seriozitate

#14
da_y

da_y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 11.12.2011
Al meu tot e facut din tih si de aceea am scos grupul 10/47 pt ca mergea incet.Da,schimbi doar coaroana si pinionul.

#15
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 Tsunnnami, on 19 ianuarie 2016 - 15:05, said:


Daca nu e inmarticulat pentru a circula pe drumuri publice, e clar, nu se aplica legislatia de circulatie pe drumurile publice
   Raportul de transmisie e trecut in manual de regula daca e trecut . Pot fi trecute toate rapoartele constructive in tabelul transmisiei . Nu imi amintesc sa fie trecut in CIV nici nu am una sa vad . Daca nu e trecut in CIV ca anvelopele unde e ilegalul ?

#16
mircea11

mircea11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.03.2010

 da_y, on 20 ianuarie 2016 - 20:26, said:

Al meu tot e facut din tih si de aceea am scos grupul 10/47 pt ca mergea incet.Da,schimbi doar coaroana si pinionul.

 da_y, on 20 ianuarie 2016 - 20:26, said:

Al meu tot e facut din tih si de aceea am scos grupul 10/47 pt ca mergea incet.Da,schimbi doar coaroana si pinionul.
Multumesc da_y ' .stii cumva si unde pot gasi 14/47 . Eu  am gasit doar 12/47

#17
da_y

da_y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 11.12.2011
Ar trebuii sa gasesti in magazinele cu piese de tractoare.Eu l am gasit in magazin.

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 unucelalalt, on 21 ianuarie 2016 - 00:04, said:

   Raportul de transmisie e trecut in manual de regula daca e trecut . Pot fi trecute toate rapoartele constructive in tabelul transmisiei . Nu imi amintesc sa fie trecut in CIV nici nu am una sa vad . Daca nu e trecut in CIV ca anvelopele unde e ilegalul ?

Ilegalul apare daca prin modificarea rapoartelor de transmisie se modifica performanta constructiva.
Dar, asta se intampla pe drumurile publice daca tractorul e inmatriculat, asa ca nu-i problema pe camp

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate