Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Promovare prin mail.

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Alphatech

Alphatech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.01.2016
Ce parere aveti despre promovarea unui business,in cazul meu, web design si development, prin trimiterea unui mail care adrese obtinute de pe diferite siteuri, fie ele siteuri de promovare, fie de pe siteurile carora le fac oferta, siteuri care au nevoie de imbunatatiri?

Aveti si argumente pro si contra?

#2
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
am 1 argument.
din 1000 de mailuri pe care tu le dai "spam" la toţi potenţialii clienţi (posibili sau imposibili);
te vor întreba 3-4 de amănunte şi alte cele;
dacă 1 singur s-ar lăsa contractat de tine, ar fi o mare realizare.

#3
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Asta se numeste spam, nu promovare.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Vor intra in spam si nu vei avea succes.

#5
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Mie imi suna a SPAM ! (Spamming (sau spam [spæm]) este procesul de expediere a mesajelor electronice nesolicitate, de cele mai multe ori cu caracter comercial, de publicitate pentru produse și servicii dubioase)

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Numai promovare nu se poate numi aia...

#7
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
argumentul meu ese ca bag imediat la spam un astfel de mail. Asta daca nu intra direct acolo.

Zau, pana sa m-apuc sa blochez adresele, primeam 2-3 astfel de mailuri pe zi. Ba mai trimit si pe toate adrese de domeniu, ceea ce inseamna 4-5 mailuri de-odata. Apreciez bunul simt, nu insistenta.

#8
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
Primesc pe emailul de servici aproape zilnic astfel de mesaje. Le dau direct delete

#9
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
nu este spam, atata timp cat in corpul emailului exista un link de dezabonare nu e spam, pb este ca la 10.000 de mailuri trimise ata de raspuns este de sub 1 la mie, cel mai bine suni, trimiti mail si revii iar cu telefon, ai sanse mai mari, in momentul in care ai un contact direct, baze de date cumperi de la cei cu lista firme.

#10
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Mail-urile trimise de indivizi ca tine nu le citesc. Le sterg imediat cum le primesc. Deci promovarea ta e de toata jena. Cauta alta metoda.

#11
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Mail-urile pot fi inca o modalitate foarte eficienta de promovare daca stii sa le dai un titlu care sa atraga atentia.

#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

View PostPatrulescu, on 18 ianuarie 2016 - 19:13, said:

Mail-urile pot fi inca o modalitate foarte eficienta de promovare daca stii sa le dai un titlu care sa atraga atentia.

Tot delete le dau dupa ce le citesc.
Is satul de povesti frumoase scrise doar in titlu.

#13
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View PostSerafim606, on 18 ianuarie 2016 - 19:17, said:

Tot delete le dau dupa ce le citesc.
Is satul de povesti frumoase scrise doar in titlu.
Secretul este sa nu dezvalui mai nimic in mail, ci sa il faci pe destinatar sa te caute, pentru a afla mai multe...

#14
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
Depinde ce faci, cum faci si la cine trimiti.

Citeam acum 10 minute pe un forum dedicat webmasterilor de o astfel de promovare. Cineva de acolo povestea ca un cunoscut al lui foloseste o firma din asta ce se ocupa de trimiterea in masa a mailurilor si le plateste undeva la 3500 E pe luna pentru mailuri trimise catre circa 4 milioane de adrese din RO. Ca rata de succes sa zicem, ar fi circa 1.5% care citesc astfel de mailuri si tot un procent din astia care si reactioneaza. Deci, daca o faci masiv, da poti sa ai niste rezultate,

Eu unul nu am incredere in astfel de mailuri, ma si feresc sa ma abonez la chestii sau ceva de genul. Am avut vreo 3 adrese de mail de pe yahoo pe care le-am inchis pentru simplul fapt ca nu reuseam sa ma dezabonez de la tona de mailuri primite zilnic de la tot felul de site-uri. In doua-trei luni, primeam cam 2-3000 de mailuri. Nu deschideam si nu citeam absolut nici unul indiferent ca era vorba de sex, horoscop, suplimente, reduceri etc. Efectiv nu ma interesau si nu-mi starnea incredere o astfel de promovare.

Eu n-as face promovare asa dar fiecare cum crede.

#15
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Cum adica sa ma dezabonez? Daca nu m-am abonat si primesc -> merge la spam

#16
Alphatech

Alphatech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.01.2016
Multe pareri contra mailurilor.

Nu ma asteptam la altceva.

Poate ar trebui sa precizez ca nu am facut asta. Cautam metoda de promovare si mi s-a sugerat asta.

Ce parere aveti despre sunatul la numerele de telefon cumparate de la de la cei care vand liste de firme?

#17
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
Sa suni si sa-i intrebi daca au nevoie de vreun serviciu? I don't know, dar suna un pic a disperare? Adica ma gandesc ca daca cineva are nevoie de ceva cauta si singur. Adica daca vrei sa schimbi ceva la masina si nu te pricepi cauti pe net/alta metoda pe cineva care sa te ajute.

Dar ce parere ai tu de SEO, de a cumpara niste advertoriale si niste link-uri de exemplu? :) Cred ca nisa pe care esti este destul de aglomerata insa cred ca te-ar putea ajuta niste SEO. Sau o idee, ia legatura cu un blogger cunoscut, care are o comunitate deja in spate si fa-i o tema pentru blog contra un link pe blog si un advertorial (stiu doua astfel de cazuri) si cred ca deja te-ar ajuta mult, mai ales ca bloggerii sunt cititi in general de alti bloggeri si uite asa ai putea avea de lucru. :) Daca-mi faci o tema simpla, rapida si mobile responsive iti promit acelasi lucru cu singura diferenta ca blogul meu este la inceput si nu am cine stie ce trafic. :)

#18
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View Postjoseph_lacroix, on 18 ianuarie 2016 - 18:52, said:

nu este spam, atata timp cat in corpul emailului exista un link de dezabonare nu e spam,
Serios?
Asa e ca nici jaful nu e jaf cat timp lasi biletel undeva pe jos in care ii spui suna-ma daca te-a deranjat si ne intelegem noi Posted Image

Edited by mmm3, 18 January 2016 - 23:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate