Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Lege noua privind semnarea actelor la notar?!

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 14.03.2009
Buna ziua tuturor. Am o nelamurire si va rog sa-mi spuneti daca ce s-a mi intamplat are o baza legala:

Am primit prin donatie de la tatal meu o casa batraneasca si un teren. Dupa ce am incheiat actele la notar, acesta mi-a spus ca nu este nevoie sa semnam decat actul original de donatie ( care urmeaza sa ramana la el, impreuna cu un duplicat), iar toate celelalte duplicate ( 4 la numar: unul pentru notar, unul pentru cei de la Cartea Funciara si doua pentru mine si tatal meu) nu au nevoie de semnaturi, deoarece pe ele este stipulat ca sunt conforme cu originalul. Mi-a spus ca de vreo doi ani exista o lege care se refera la acest aspect ... practic, in urma donatiei, eu am un act in alb, fara nici o semnatura, cu care ar trebui sa demonstrez ca am drept de proprietate asupra casei si terenului - este legal ce a facut notarul? Si daca da, puteti, va rog, sa-mi dati un link catre acel paragraf din Codul Civil care contine legea noua la care se refera acesta?

#2
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
http://notariat-tine...al-act-notarial
http://www.avocatnet...4#axzz2aXaFefjQ
http://lege5.ro/Grat...din-24072013/10


Quote

Ca urmare a modificării Legii notarilor publici la 1 ianuarie 2013 și a intrării în vigoare a noului Regulament de punerea în aplicare a acestei legi în august 2013, înscrisul notarial va fi întocmit într-un singur exemplar original, care va fi păstrat în arhiva biroului notarial; exemplarul unic va cuprinde toate anexele ce fac parte integrantă din acesta şi va avea la bază documentaţia necesară întocmirii actului. Exemplarul original şi anexele vor fi semnate de către toţi cei prezenţi la autentificare.
Notarul public va elibera părţilor şi persoanelor participante numai duplicatele prevăzute de art. 98 din Legea 36/1995 a notarilor publici şi a activităţii notariale, nu și exemplarul original.

Legea notarilor publici si a activitatii notariale nr. 36/1995, republicata 2013. Legea notarilor publici, legea nr. 36/1995
Art. 98
(1) Actele autentice notariale se intocmesc intr-un singur exemplar original, care se pastreaza in arhiva notarului public.
(2) Exemplarul original al inscrisului autentificat, impreuna cu anexele care fac parte integranta din acest inscris, se semneaza in fata notarului public de catre parti sau de catre reprezentantii lor si, dupa caz, de cei chemati a incuviinta actele pe care partile le intocmesc, de martorii-asistenti, atunci cand este ceruta prezenta lor, si, dupa caz, de cel care a redactat inscrisul, in conditiile prezentei legi.
(3) Prin anexa care face parte integranta din inscris se intelege orice inscris atasat inscrisului principal, care detaliaza sau completeaza continutul acestuia din urma si a fost declarat ca atare de catre parti, inscrisurile care constituie documentatia necesara autentificarii se retin la dosarul actului si nu se considera anexe.
(4) Partile vor primi un duplicat de pe actul original. Duplicatul actului notarial are forta probanta prevazuta de lege ca si originalul actului.

http://www.dreptonli...ari_publici.php

Edited by Arianna-D, 18 January 2016 - 18:23.


#3
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Imi cer scuze, eu il pot vedea (si alte linkuri imi apar mie ca periculoase cu alt antivirus).

#4
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,740
  • Înscris: 05.11.2008

View PostArianna-D, on 18 ianuarie 2016 - 18:18, said:

Imi cer scuze, eu il pot vedea (si alte linkuri imi apar mie ca periculoase cu alt antivirus).
Ariana, eu tot nu am inteles. Cum este pana la urma? Se semneaza doar matca actului? Eu stiam ca se semneaza toate exemplarele si se stampileaza.
de cand este legea asta?
Se poate face o copie legalizata dupa un astfel de duplicat?

Edited by johnnickelby, 18 January 2016 - 18:47.


#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
Eu ma uit in Regulamentul de aplicare a Legii notarilor publici şi a activităţii notariale nr. 36/1995, din 24.07.2013  http://lege5.ro/en/G...din-24072013/10 si vad ca la art. 223 scrie ca
(1) Documentaţia necesară încheierii actului sau procedurii notariale se reţine la dosarul actului sau procedurii, împreună cu exemplarul original al actului notarial rămas în arhiva notarului.
...
(3) Înscrisul notarial alcătuit din mai multe file va fi cusut, capsat sau broşat, aplicându-se sigiliul notarului public pe marginile alăturate a două file, astfel încât sigiliul de legătură să fie aplicat pe toate filele înscrisului.
La art. 225:
(1) În cazul în care actul notarial se încheie în formă autentică de către notarul public, acesta se întocmeşte, potrivit legii, într-un singur exemplar original, care se păstrează în arhiva biroului notarial.
...
(6) Duplicatul eliberat la autentificarea actului reprezintă redarea fidelă a conţinutului actului notarial şi a încheierii de autentificare originale, cu excepţia semnăturii părţilor şi a notarului public. În locul semnăturilor originale ale părţilor şi notarului public se menţionează numele şi prenumele fiecărui semnatar. Pe prima pagină a duplicatului se va aplica o parafă cu menţiunea "DUPLICAT". La finalul duplicatului eliberat la autentificarea actului notarial îndeplinit, după încheierea de autentificare, se introduce formula de duplicat cu următorul cuprins, sub care notarul public semnează şi aplică sigiliul: "Prezentul duplicat s-a întocmit în . .. .. exemplare, de . .. .. .. .. .. ., notar public, astăzi, data autentificării actului, şi are aceeaşi forţă probantă ca originalul." În cazul înscrisurilor prevăzute la art. 101 din lege, formula de duplicat va avea următorul conţinut: "Prezentul duplicat s-a întocmit în . .. .. exemplare, de . .. .. .. .. .. ., notar public, astăzi, data autentificării actului, are aceeaşi forţă probantă ca originalul şi constituie titlu executoriu în condiţiile legii."
(7) Un exemplar al duplicatului eliberat la autentificare se arhivează împreună cu originalul actului păstrat în arhiva notarului public.

Banuiesc ca la acest Regulament s-a referit notarul cand a zis ca este de vreo 2 ani...

Actul primit nu este in alb, este semnat si stampilat de notar, care certifica legalitatea lui si are putere de act de proprietate.

Edited by claudiu1, 18 January 2016 - 20:08.


#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ceea ce ai primit este o copie autentificata, tot asa de valabila ca si documentul original. Legea nu e noua...e de multi ani asa.

#7
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 14.03.2009
Va multumesc mult tuturor celor care mi-ati raspuns, in special lui claudiu1 si Ariannei-D. Mult succes in toate ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate