Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Casa P+1, constructie 2016

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3515 replies to this topic

doarUNom

doarUNom

Senior Member

• Grup: Senior Members
"Cand am plecat aseara , ultima varianta e asta"
Care?

Ai postat.o dupa ce am scris .
Sa inteleg ca au transpirat pana seara tarziu ca sa traga doua linii ?!
nu Imi.place acea consola , jumate inchisa si jumate deschisa-balcon .
Un stalp (drept sau inclinat) iesit un pic din planul peretelui de fatada , placat cu piatra , iti aduce atat rezistenta la cadru exterior ,cat si avantaj la design.ul exterior.
Cum e acum ,parca e o masina suspendata intr.o groapa. Nu.mi place ideea.

Edited by doarUNom, 22 January 2016 - 10:54.

denache

denache

Active Member

• Grup: Members
uite aici din nou...

Attached Files

doarUNom

doarUNom

Senior Member

Nu da bine acea "discontinuitate" de la etaj , cu doua volume in consola de forme diferite. Trebuie "pacalit" cu ceva la parter sau la design .
Iar solutia cu un stalp-diafragma(placat cu piatra -caramida) , cu iesirea din planul peretilor exteriori (indiferent pe care directie se doreste) , ar mai indulci efectul dat de partea de sus.

denache

denache

Active Member

View PostdoarUNom, on 22 ianuarie 2016 - 10:48, said:

"Sa inteleg ca au transpirat pana seara tarziu ca sa traga doua linii ?!
🤗 Aoleu, rautate mica ce esti ... N-am transpirat de aia, era un birou plin cu fetiscane care stateau la 24 de grade, ca pestisorii exotici in acvariu.
Raspund cand ma intorc la birou. Trebuie sa rumeg nitel ce ai zis.. Si sa dau pe google cum sta o masina suspendata in groapa, ca suna destul de ...antigravitational.

doarUNom

doarUNom

Senior Member

View Postdenache, on 22 ianuarie 2016 - 10:47, said:

Cand am plecat aseara , ultima varianta e asta, dar cred ca toata lumea era deja epuizata.
Pai spune asa (sau inventeaza)  ca sa deducem si noi de ce era lumea epuizata Posted Image

Edited by doarUNom, 22 January 2016 - 11:48.

doarUNom

doarUNom

Senior Member

cand eram acolo, la un moment dat intra alt arhitect si ii spune altuia " X, la proiectul d-lui Y nu mai fa nimic, a avut o revelatie azi-noapte si mai bine face un bloc pe teren ! ..

View Postdenache, on 22 ianuarie 2016 - 11:31, said:

🤗 Aoleu, rautate mica ce esti ...

brawnie

brawnie

Ing.

Ieri am fost la arhitect, m-am mai luminat, stiam eu ca e baiat deshtept. Posted Image
deci casuta e pe cadre, nu pe zidarie portanta.
Se schimba datele problemei daca va fi pe cadre constructia...Totusi in planurile parter si etaj postate la inceput grosimea peretilor exteriori este de 25 cm iar stalpii sunt ascunsi in perete deci au sectiunea de 25x25. La structurile pe cadre dimensiunea minima a stalpilor este de 30x30. Deci pana nu vii cu alte planuri nu e ok. Oare mai e destept arhitectul?

Oare cand se poate incepe constructia cel mai devreme ?
Mai devreme de Aprilie nu te gandi sa incepi...In teorie cand temperatura exterioara depaseste 5grade te poti apuca linistita de treaba...dar trebuie sa nu fie terenul imbibat cu apa (de la zapada topita de exemplu) ca altfel faci terci toata sapatura.

Edited by brawnie, 22 January 2016 - 13:15.

doarUNom

doarUNom

Senior Member

http://m.meteo.ro/st...-saptamani.html

Care zapada (10 cm ) ? Pana in aprilie uiti ce e aia zapada.
Din martie nu stiu daca mai vedem vre.un strop de zapada (decat simple ploi cu cantitati mici de apa).
Dupa cum a inceput 2016  ,pare o copie aproape perfecta a anului trecut .

Edited by doarUNom, 22 January 2016 - 13:34.

brawnie

brawnie

Ing.

Atunci norocul doamnei ca se poate apuca mai repede de treaba... iarna inca nu a trecut.

denache

denache

Active Member

Buna. Am alergat toata ziua astazi. cu alta ocazie poate va povestesc despre madam de la sanatatea populatiei Ilfov - o spagareasa cum n-am vazut. Dupa ce ridic avizul, pentru mai multa siguranta Posted Image
Nu stiu ce sa zic la partea de consola jumate asa jumate asa pe etaj - decat ca mie imi place. N-am definitivat insa schema de vopsit/placat exterioar in schimb.
Cand am fost ieri la arhitectul meu deshtept si frumos, ne-am jucat in programul de arhitectura; mi-a aratat insa o plansa cu stalpii veniti de la structurist, erau 2 planse negre cu rosu, galben ceva de genul asta - si mi-a spus ca a discutat ca stalpii sa fie facuti pe 40 de cm (25 pe 40 banuiesc), ca sa nu se vada.
Intradevar, erau lunguieti, dar incadrati in peretele de 25.
Nu i-a pus inca pe schite, astepta sa batem in cuie arhitectura, iar plansele de pana acum au fost numai pentru obtinerea avizelor.

Eu am calculat sa depun de AC in prima saptamana din februarie.
Cu aproximatie as avea AC la inceputul lui martie.

Chestia e ca pana atunci trebuie sa bat palma cu un constructor. Ma gandesc sa discut pentru faza la rosu, doar manopera. Poate si materiale, nu imi dau seama, pana nu imi preda frumushelu' ce are sa imi predea (ca eu n-am idee ce) - banuiesc ca o lista de materiale si cantitati - nu stiu cum vor decurge discutiile.
Am vorbit cu vreo 3 constructori acum vreo luna, de principiu, dar acum trebuie calculat efectiv.
Pentru manopera la rosu ce fel de informatii sunt necesare constructorului ? Plansele si niste cantitati ? Sau ce ?
As vrea macar 2 saptamani la dispozitie  sa aleg cu cine fac treaba...

Poate ma ajutati un pic pe tema asta. Posted Image

Incredibil, bai nene, dar se poate ...

Edited by denache, 23 January 2016 - 03:09.

xjl

xjl

Member

Pentru faza "la rosu" constructorului ii trebuie Proiectul complet : Rezistenta (Pth cu detalii de executie DDE), Arhitectura,Instalatii. Pentru materiale trebuie un calcul facut de inginerul de rezistenta (Antemasuratoare) si unul facut de Arhitect (zidarie,izolatii, sectiuni cu straturile de umplutura de sub pardoseala si de la acoperis). Trebuie mers la fata locului sa vada terenul( e drept, e in panta, are gunoaie pe el etc). Deabia dupa aceea iti poate face un calcul corect si complet.

doarUNom

doarUNom

Senior Member

View Postdenache, on 23 ianuarie 2016 - 03:20, said:

Cand am fost ieri la arhitectul meu deshtept si frumos, ne-am jucat in programul de ..  Munca

Nu imi dau seama, pana nu imi preda frumushelu' ce are sa imi predea (ca eu n-am idee ce) - banuiesc ca ...

Poate ma ajutati un pic pe tema asta ..

Nu ne pricepem la tema asta :D

oMariusRO

oMariusRO

Senior Member

cu alta ocazie poate va povestesc despre madam de la sanatatea populatiei Ilfov - o spagareasa cum n-am vazut. Dupa ce ridic avizul, pentru mai multa siguranta

Mai bine ne povestesti acum, ca maisunt si altii care trebuie sa treaca pe acolo in curand. Ma indoiesc ca madam sta pe softpedia :)

danr

danr

Active Member

View Postbrawnie, on 22 ianuarie 2016 - 13:14, said:

La structurile pe cadre dimensiunea minima a stalpilor este de 30x30. Deci pana nu vii cu alte planuri nu e ok. Oare mai e destept arhitectul?

fals

brawnie

brawnie

Ing.

@danr cand afirmi asta te bazezi pe.....????
Normativul P100:1-2013 spune clar dimensiunea minima a laturii de 300 mm
@denache nu sunt ok stalpii de 25x40..sunt pe Mobil si nu pot pune pagina din normativ asa ca va trebui sa ma credeti pe cuvant... Sau Google it

danr

danr

Active Member

eu am stalpii 24x35
structurist, verificator, diriginte toti au considerat ca este bine
oameni buni in domeniul lor
poti sa precizezi unde scrie in normativul ala treaba asta, ca toate laturile trebuie sa aiba 30 cm ?
si daca e rotund, cat trebuie sa aiba latura ?

Edited by danr, 23 January 2016 - 15:24.

oMariusRO

oMariusRO

Senior Member

@brawnie, spune pagina ca o gasim singuri. La 1000 de pagini cat are normativul ala e mai greu :)

@danr, tu ai casa proiectata pe zidarie portanta sau pe cadre?

doarUNom

doarUNom

Senior Member

View Postdanr, on 23 ianuarie 2016 - 15:09, said:

oameni buni in domeniul lor
Foarte bine. Exista si sistemul dual , nu doar portant (structural de zidarie) si cadre , incat sa poti sa mulezi structura dupa cum iti doresti .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate