Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa P+1, constructie 2016

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3515 replies to this topic

#3493
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcumparator, on 25 mai 2017 - 22:39, said:

Dar este scumpa (izolatia poliuretanica).

Alege vata. Daca te uiti pe la americani o sa vezi ca au fost mai multe cazuri cind a iesit prost cu spuma fata de vata. Solventii in anumite conditii ( in special la dozaj prost) pot sa fie toxici si sa puta ingrozitor. Vata din acest punct de vedere este inocenta si dorelproof.

#3494
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Dorelproof :)Posted Image

#3495
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Sa va spun de ce constructorul meu impotriva folosirii vatei: "Domne, daca intra apa in ea, pute de nu poti sa stai in casa" (a varza murata cica).

#3496
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postdenache, on 25 mai 2017 - 08:17, said:

Mi-au atras atentia ca polistirenul condenseaza dedesubt foarte tare, si nu ar fi o metoda recomandata deloc. Ati verificat careva daca e mazga sub el ?
Pentru asta se pune folia bariera de vapori pe partea catre caldura a izolatiei.

#3497
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View Postkolfleading, on 26 mai 2017 - 09:41, said:

Pentru asta se pune folia bariera de vapori pe partea catre caldura a izolatiei.
Exact, folie bariera de vapori se foloseste indiferent de  materialul (polistiren sau vata minerala) ales pentru izolatie.

#3498
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
La pereti, de ce nu se pune folie daca e asa "pacatoasa" izolatia asta?  
Daca ai aerisire naturala in pod, nu vad de ce atatea complicatii.

#3499
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
pai....daca izolatia din pod nu se acopera atunci nu trebuie folie indiferent ca pui vata sau polistiren....

#3500
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbrawnie, on 26 mai 2017 - 13:03, said:

pai....daca izolatia din pod nu se acopera atunci nu trebuie folie indiferent ca pui vata sau polistiren....

Eu zic ca e corect sa spui pina la capat. Ok nu o acoperi dar daca nu pui folie ai si ceva curenti de aer care ajuta la schimbul termic lucru pe care nu prea il vrei. Materialele izolante sunt perfecte cind aerul este stationar in structura lor. Gindesti-te cit de cald ti-ar fi iarna daca te-ai imbraca cu o plasa de lina cu ochiuri de 10! Daca peste plasa pui o folie de 0,05 mm etansa cum sunt paturile din folie de aluminiu poti sa stai linistit ca nu mori de frig.

#3501
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Sper ca nu ai disparut si ca ne spui si noua cum v-ati obisnuit in casa.
Cum e gresia? Inca nu m-am hotarat de care sa cumpar, antiderapanta sau doar mata.

#3502
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
As dori si eu sa aleg culoarea atracit pentru invelitoare, usa intrare si pavaj fatada.
Problema apare la ferestre - daca pentru extern atracit e OK-ish nu vreau sa vad antracitul ala pe partea interna a ferestrei.
Observ ca pe fotografiile esterne ferestrele la voi sunt antracit - iar pe foto din interior sunt stejar ?
AI ferestre in 2 culori ? Antracit extern si nuc stejar?

#3503
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
salut dragos...nu stiu cum e la colega cumparator dar la mine termopanele sunt antracit pe exterior si alb la interior...deci da...se poate :)  Toate profilele vin albe...termopanele colorate sunt infoliate...daca vrei culori diferite atunci se pun folii diferite :)

#3504
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016

View Postbrawnie, on 17 iunie 2017 - 08:59, said:

salut dragos...nu stiu cum e la colega cumparator dar la mine termopanele sunt antracit pe exterior si alb la interior...deci da...se poate Posted Image  Toate profilele vin albe...termopanele colorate sunt infoliate...daca vrei culori diferite atunci se pun folii diferite Posted Image
si eu ca prostu ma gindeam ca ei schimba colorantul si tot termopanul inclusiv in sectiune isi schimba culoarea Posted Image

#3505
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
nimeni nu le stie pe toate...ori daca nu esti informat nu inseamna ca esti prost...mai mult faptul ca te interesezi inseamna ca nu esti un ignorant Posted Image

#3506
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Salutare dupa mult timp.

Ne-am acomodat foarte bine, multumesc frumos pentru intrebare; este un stil de viata complet diferit, si sincer mult mai minunat.
In sfarsit am cam terminat, cat de cat cel putin, asa ca am facut abonamente la sala si la piscina. Intram in normal :) si ne gandim si la concediu deja :)

Sa mai raspund la intrebari :
  • eu am tamplaria antracit si la interior o culoare speciala, nu e nuc, e Teak. La interior, intre fereastra si toc e o culoare uni, nu e cu folia model (chestie care m-a surprins si pe mine nitel); as sfaturi sa negociati plasele la pachet cu tamplaria, clar trebuie si eu una le-am platit in aur dupa cumpararea tamplariei, iar la momentul cumpararii cred ca le ofereau gratuit:)
  • am pus vata pana la urma. N-am pus inca folia, o vom pune in curand


#3507
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Mie mi-au cerut separat 18 euro/mp plasele :) iar acum 2 ani (cred) cand am pus tamplaria la prima casa au fost gratuite plasele...

#3508
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Ca de obicei..depinde de sezon cred..Cand n-au comenzi...dau si plasele gratuit..numai sa mai prinda pe vreounu..Si mie-mi cer bani acu..pe niste plase suplimentare (in afara celor ofertate la rulouri)...Ori fi cativa mp de plasa..insa nu cred ca se imbogatesc de la cativa zeci de eur in plus..

#3509
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
ei nu se imbogatesc de la cativa zeci de eur in plus..insa tu sigur saracesti cu cateva sute de euro in minus....

#3510
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
n-am ce sa mai saracesc...am depasit limita saraciei de mult..O sa vad cu ce 'oferta' la plase..ma lovesc astia..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate