Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Casa P+1, constructie 2016

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3515 replies to this topic

#19
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
Holul de la intrare ai putea sa il separi de living printr-o usa cum a sugerat si un coleg mai sus. La cum e configurat planul, nu te deranjeaza cu nimic, dar iti aduce avantaje.
As schimba configurarea dressingului si a baii dormitorului matrimonial. Momentan e cam incurcat si va iesi un spatiu neplacut. Inteleg ca ai incercat sa castigi mai mult spatiu pentru dressing, dar eu te-as sfatui sa mai incerci si alte variante.
La casa in principiu nu ai nevoie de balcon pentru ca nu il vei folosi deoarece ai curte. Volumetria aleasa "cere" prezenta balcoanelor dar si asta se poate schimba usor daca alegi sa renunti la ele, sau la unul din ele. Trebuie sa iei in considerare ca blaconul este o punte termica daca nu il izolezi corespunzator, iar o proasta hidroizolare iti poate face probleme in viitor.

#20
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
@Hobo - multumesc pentru sugestii; la dormitor nu am vrut sa fac "usa peste usa" - adica usa de intrare sa se deschida peste cea de la dressing; ma gandesc totusi sa micsorez dressingul si sa il duc la nivelul baii, ca sa iasa patrat dormitorul in final; eventual sa mut si usa mai aproape de dressing, mai centrata cum se vede din hol, pe perete; am ezitat deoarece nu vroiam sa il maresc prea mult; am nevoie de mai mult spatiu de aceea vreau aceasta casa, dar nu as vrea sa renunt nici la intimitatea pe care o apreciez locuind in apartament - si nici la caldura, sincer :D (sotul mi-a explicat ca intentioneaza sa inceapa un proces de aclimatizare cu mine, foarte necesar in vederea locuirii la casa,  tinde catre 21 de grade - brrr)
Balconul e absolut necesar din motive psihologice : am avut pana acum 2 apartamente, ambele aveau niste bascalii de balcoane foarte mici si inutilizabile; de fiecare data in concediu ieseam dimineata pe balcon si ma simteam asa de bine incat la asta visam : sa ies pe balcon, sa am o masuta si 2 scaune si sa imi intre soarele in ochi. Femeie nebuna, stiu.

#21
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015
Pai tocmai. la casa nu-i ca la bloc. Adica ai ditamai terasa si curtea ca sa-ti intre soarele in ochi. Posted Image
Eu n-am vazut pe alte meleaguri atatea balconase ca la casele din Romania. Devine specific national. Zic si eu, nu dau cu parul.

#22
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
de garduri stiam ca sunt specific mioritice....

#23
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 denache, on 19 ianuarie 2016 - 16:13, said:

de garduri stiam ca sunt specific mioritice....
Mai ales alea de beton sau zidarie de 2-3 m (la strada ! )


#24
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009
Un balcon acolo, cochet, mai sparge volumetria si acopera o intrare, o fereastra prea insorita..

Daca ai sta in centrul Bucurestiului, cu 50mp de curte, ar fi excelente balcoane si terase mari.
Asa, la casa, stai la umbra vara, in spate, pe o terasa PE PAMANT, cu o bere rece, la gratar.. Si prin iulie-august cauti, plangind, marchize si obloane sa mai maschezi ferestrele de atata soare si caldura...

#25
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Tocmai am mai primit o varianta de exterior, ce parere aveti ? Parca era mai frumos inainte... Posted Image

Attached File  Screen Shot 2016-01-19 at 4.55.23 pm.png   194.95K   273 downloads

#26
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Inca lipseste stalpul ce sustine coltul baii de la etaj... Un zid portant nu poate sa stea in consola !

#27
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Ma astept sa stea dupa ce trece pe la structurist (in consola sau in stalp, sau sa vina el sa o tina), acum ma preocupa partea estetica...

 brawnie, on 19 ianuarie 2016 - 17:45, said:

Inca lipseste stalpul ce sustine coltul baii de la etaj... Un zid portant nu poate sa stea in consola !
Apropo, e doar un balcon acolo, chiar ti se pare o problema ? Adica sta in consola vreo 2m pe 1m, restul e balcon...

#28
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Cred ca la asta face referire brawnie:
Attached File  Screen Shot 2016-01-19 at 4.55.23 pm.png   182.84K   194 downloads

#29
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Am inteles, nu sunt tampita Posted Image , alta e intrebarea mea :  am vazut destule case cu iesiri in consola, tind sa cred ca nu erau toate pe cadre. Mi-se pare destul de categorica afirmatia ca un perete portant nu poate sa stea in consola (mai degraba mi se pare imposibil sa imi conceapa arhitectul ceva care sa nu fie viabil din pdv al structurii) , iar fiindca nu ma pricep nu vreau sa contrazic pe nimeni, vroiam sa inteleg mai bine.
Tot aspectul acestei case se duce naibii daca punem un stalp acolo, si sper si cred ca arhitectul nu intentiona sa ma atraga cu ceva estetic si la sfarisit sa zica  "ups, mai sunt niste stapli pe ici pe colo, lasa ca ii ocolesti si tu"..
Nu se practica asa ceva, nu ?Posted Image

Edited by denache, 19 January 2016 - 18:54.


#30
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Nu se practica asa ceva, nu?

Sigur ca nu... Posted Image

Serios vorbind, nu toti arhitectii se pricep la rezistenta/structuri. Unii sunt mai mult "artisti", sa nu le zic "pictori". Si dupa ce termina ei pictura, o dau la structurist si o face ala terci :)

Edited by oMariusRO, 19 January 2016 - 19:11.


#31
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Attached File  ggg.JPG   46.46K   217 downloads

#32
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
hm. tot e cam aiurea. parca nu e de acolo. :(

#33
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@denache ... in cazul structurilor pe zidarie portanta, zidurile preiau incarcarile de la nivelurile superioare (in cazul de fata acoperis) si le transmit la fundatie.... In cazul tau apare o discontinuitate la transmiterea incarcarilor spre fundatie... Problem. Centurile de beton armat precum si stalpisorii sunt pentru a lega zidaria...de aici si denumirea de zidarie confinata.
In cazul structurilor pe cadre incarcarile de la nivelurile superioare sunt preluate de grinzi si transmise la stalpi de unde ajung la fundatie. Zidaria este de umplutura.
Sper ca ai inteles ce am vrut sa explic.
PS: Normativul P100:1-2013 (tot fac referire la el poate ii spuneti arhitectului sa il citeasca) ma obliga sa prevad stalpisori la fiecare intrand sau iesind.... (pe romaneste colt)...oare arhitectul nu stia asta cand v-a prezentat volumetria?
@doarUNom interesanta rezolvarea dar tot nu acopar cerinta normativului

Attached Files


Edited by brawnie, 19 January 2016 - 22:25.


#34
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

 denache, on 19 ianuarie 2016 - 13:50, said:

Balconul e absolut necesar din motive psihologice : am avut pana acum 2 apartamente, ambele aveau niste bascalii de balcoane foarte mici si inutilizabile; de fiecare data in concediu ieseam dimineata pe balcon si ma simteam asa de bine incat la asta visam : sa ies pe balcon, sa am o masuta si 2 scaune si sa imi intre soarele in ochi. Femeie nebuna, stiu.

Ai putea muta si usa de la baie spre peretele exterior, ca acum iti loveste chiuveta.
Daca e pe motive psihologice balconul, eu nu mai insist :). Spuneam doar din experienta, ca doar mi-au trecut suficiente case si clienti doritori de balcoane prin mana. Cand ai curte, masuta cu 2 scaune va fi in curte, mai aproape de bucatarie, mai comod. Balconul are avantajul ca te poti ascunde de copil acolo daca e nevoie Posted Image

#35
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 brawnie, on 19 ianuarie 2016 - 22:20, said:

dar tot nu acopar cerinta normativului
Ma opreste cineva sa merg pe "dual" ?
Solutia data e cu un cadru(care ajuta si la arhitectura) care sa preia balconul si baia. "Nasterea" stalpilor-samburilor pe grinzi sunt admisi , cu conditia ca rezistenta si rigiditatea grinzii sa rezulte in limitele admisibile.
Grinda preia atat incarcari distribuite cat si concentrate (indiferent de element) . Doar ca acea grinda e considerata una de cadru (nu centura !).


#36
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Buna dimineata !!
Ieri am fost la arhitect, m-am mai luminat, stiam eu ca e baiat deshtept. :D
deci casuta e pe cadre, nu pe zidarie portanta.
Am mai lucrat la exterior, cat si la etaj, si acum am si chepeng la pod :D
Exteriorul nu e final, m-am hotarat sa merg pe varinta de structurata in 2 culori, alb si gri. In randari nu e grozav, dar in realitate mie imi place cum arata. Cand am plecat aseara , ultima varianta e asta, dar cred ca toata lumea era deja epuizata.

Ce a fost foarte amuzant : cand eram acolo, la un moment dat intra alt arhitect si ii spune altuia " X, la proiectul d-lui Y nu mai fa nimic, a avut o revelatie azi-noapte si mai bine face un bloc pe teren !".... Posted Image
Am murit de ras; eu am revelatii mai modestePosted Image, sa mai imping un perete 10 cm intr-o parte sau alta :D

Am inceput sa ma gandesc din ce in ce mai mult la selectarea constructorului, fiindca deja am toate avizele, in 1-2 saptamani trebuie sa depun de AC, si vad ca merge rapid in perioada asta partea de acte, poate e mai liber.. ceva recomandari ? Vrem la rosu cu un constructor si pe urma individual, ne descurcam noi.
Oare cand se poate incepe constructia cel mai devreme ?

Attached File  IMG_2612.JPG   90.24K   216 downloads

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate