Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mi-am comandat gratis niste carti de Watchman Nee si Witness Lee

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Salut.
Ca tot nu am somn la ora asta vreau sa va intreb ceva.. dar mai inainte trebuie sa spun ca am dat peste un site care iti ofera  7 carti gratuite online sau prin corespondenta despre cunoasterea lui Dumnezeu,studiul biblic,apropierea de Dumnezeu etc


https://www.rhemaboo...hristian-books/


Le-am comandat ,le-am primit,m-am uitat pe ele si sunte destul de interesante,argumentate bine biblic si indrumatoare bune de studiu biblic..insa nu stiu din ce confesiune fac parte(nu ca asta ar conta prea mult pentru mine,sunt mai liberalist,nu tin doar cu o biserica si zic ca ea e cea mai tare din parcare si restul nu)insa vreau sa stiu ce religie/confesiune sunt autorii cartilor Watchman Nee si Witness Lee?


Eu sunt incantat de aceste carti insa sa nu uit sa mentionez ca am si carti ortodoxe(de ale Sf.Parinti plus o Biblie ortodoxa) si catolice dar si neoprotestante...adica am o gramada de carti luate recent,cumparate ca sa ma ajute sa ma apropii de Dumnezeu si sa pot avea o relatie spirituala cu El (asta e principalul meu obiectiv acum)..


Dar acestea 7 de Watchman Nee si Witness Lee par foarte interesante si bune...?Imi puteti da mai multe informatii despre ei?Din ce confesiune fac parte ei?Am auzit de la cineva ca  nu ar face parte din nicio  adunare/grupare/biserica..
E adevarat?(e bine daca e asa).

Ce parere aveti de cartile scrise de ei?

Si inca ceva:Ar fi un pacat mare sa citesc cartile lor?
Oricum nu am de gand sa ma convertesc de la ortodoxie la altcineva..:)

Deci sunt bune de studiu,ce credeti?Acestea 7?

Mai recomandati-mi voi carti pentru studiul biblic..va rog.

#2
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Măi Aline,dar tu nu ai minte să-ți dai seama și singur?Înțeleg că ești tânăr,și poate nu ești chiar "copt la minte" cât ar fi nevoie pentru a înțelege și singur.Că am văzut că inteligent ești.
Chiar ai nevoie de cum crede lumea,sau ce crede,sau cum îl percepe pe Dumnezeu?
Dacă ce scrie în cărțile alea te va determina să aderi la X religie?
Tot așa probabil există și cărți ce te pot converti la aparteneța ISIS.
Ești dispus să riști să fii atras de vre-o religie,care în mod normal,nu ai accepta să faci parte din ea?
Mai gândește-te.
Și mai gândește-te dacă religia chiar îți va oferi răspunsurile(pe care le poți afla și singur),sau ce anume cauți tu defapt.

#3
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
E dezlegare la spam?

#4
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005
daca nu presupune puparea de moaste, posturi negre de-ti lungesc urechile, interdictia de a consulta medici etc, da, e o religie f buna :)

#5
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Daca erau niste romane polititste as fi comandat si eu  Posted Image

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
W. Lee e un fost discipol al lui W. Nee care i-a preluat cartile si le-a modificat. Cartile alea sunt distribuite de o secta, aveau un sediu prin Suceava, promoveaza perfectionismul, stiu un caz vechi de sinucidere pe tema asta. Las-o balta.

#7
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Biserica Rhema ce traieste pe spatele donatiilor "credinciosilor".

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
cauti pe net: living stream ministry sau W. Lee, gasesti destule informatii despre secta lor, mai folosesc denumirea Local Church, au facut destule probleme
de ce crezi ca dau cartile gratis ?

#9
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009

 overseas, on 18 ianuarie 2016 - 10:03, said:

W. Lee e un fost discipol al lui W. Nee care i-a preluat cartile si le-a modificat. Cartile alea sunt distribuite de o secta, aveau un sediu prin Suceava, promoveaza perfectionismul, stiu un caz vechi de sinucidere pe tema asta. Las-o balta.

Vreau si eu adresa lor ,sa comand niste carti in numele unor vecini de-ai mei...poate se sinucid ...Posted Image

#10
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
acum pe timp de iarna, cred ca fac o caldura grozava in soba mea de teracota...
daca dau comanda pentru toate neamurile din sat, 2-3 zile nu mai am nevoie de lemne...

nu, serios vorbind, chiar o sa le rasfoiesc.... mersi de link

#11
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Alin, îți recomand cărțile teologice scrise de C.S. Lewis, cu încredere. Despre cele comandate de tine, nu știu ce să-ți spun. Doar că respectivii nu au studii teologice.

Edited by mario_bril, 18 January 2016 - 13:25.


#12
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

 mario_bril, on 18 ianuarie 2016 - 13:11, said:

Alin, îți recomand cărțile teologice scrise de C.S. Lewis, cu încredere. Despre cele comandate de tine, nu știu ce să-ți spun.
C.S. Lewis era fumator.

#13
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013

 mario_bril, on 18 ianuarie 2016 - 13:11, said:

Alin, îți recomand cărțile teologice scrise de C.S. Lewis, cu încredere. Despre cele comandate de tine, nu știu ce să-ți spun. Doar că respectivii nu au studii teologice.


Multumesc mult de recomandare.

Eu le-am luat in speranta sa ma ajute sa studiez putin Biblia...

Dar oricum am si alte carti si ortodoxe ale Sf.Parinti dar si cele neoprotestante ale teologilor neoprotestanti..Posted Image
Sper sa ma ajute macar putin in intelegerea Bibliei..
Pentru ca nu am de gand sa fac Facultatea de Teologie iar bisericile ortodoxe nu prea organizeaza cursuri de studii biblice,din pacate desi ar trebui sa se puna mare accent pe asta.

Oricum multi ar spune ca e o intreaga cacealma la mine,adica ca am carti del a mai multe si  diferite confesiuni crestine..Poate asa si este..dar vreau si eu sa inteleg Biblia putin,sa o studiez fiindca de mic imi doream asta,eram curios si n-am facut-o..mereu m-au interesat problemele si teoriile existentiale,de mic imi puneam multe intrebari filosofice,existentiale,religioase..etc.

Edited by AlynutzTigerAtlantic, 18 January 2016 - 14:56.


#14
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 AlynutzTigerAtlantic, on 18 ianuarie 2016 - 14:53, said:

Multumesc mult de recomandare.

Eu le-am luat in speranta sa ma ajute sa studiez putin Biblia...

Dar oricum am si alte carti si ortodoxe ale Sf.Parinti dar si cele neoprotestante ale teologilor neoprotestanti..Posted Image
Sper sa ma ajute macar putin in intelegerea Bibliei..
Să știi că nu orice carte te ajută, unele pot chiar să-ți creeze confuzie. Cărțile Sfinților Părinți sunt extrem de dificil de înțeles, în general. Pentru că ei le-au scris pentru cei deja familiarizați cu ideile și limbajul teologic ortodox, cu dogmatica ortodoxă. De asta ți-am recomandat Lewis. Mai ales că Lewis este un logician remarcabil.

Edited by mario_bril, 18 January 2016 - 14:57.


#15
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Acum mi-a daruit un om cu suflet mare niste carti(dar si documentare si emisiuni) duhovnicesti in format electronic,foarte multe,ortodoxe.
Am o gramada de materiale de studiu si de dezvoltare spirituala sau cum ii spun ortodocsii mai des ,duhovniceasca.
Nu-mi ramane decat sa ma pun la treaba si sa nu ma mai ademeneasca si ispiteasca vreun joc pe calculator sau internet..
Si mai ramane ceva,am uitat:Voia Lui Dumnezeu sa mi se descopere sau nu..Eu sper ca DA.
Doamne ajuta!!!

#16
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Hai apuca-te si citeste-le, ca daca le-ai comandat, acum trebuie sa le citesti !

#17
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013

 dark, on 18 ianuarie 2016 - 16:45, said:

Hai apuca-te si citeste-le, ca daca le-ai comandat, acum trebuie sa le citesti !


Da..asta e ultima zi in care am mai stat asa mult pe internet..de maine vreau sa citesc intens ,sa incep un ''maraton de citit'' ,studiu intensiv as zice spiritualo-duhovnicesc.
Nu vreau decat sa ma apropii de Dumnezeu si sa imi indrept viata ,sa ii cunosc Cuvantul Lui si sa am o relatie spirituala cu El urmandu-i invataturile.
Sper ca Iisus Hristos sa ma lumineze si sa ma primeasca la pocainta si la cunoasterea Cuvantului Lui ,sa intre si in inima mea si sa nu mai iasa niciodata de acolo.
:) Imi place citatul acela:Acum nu mai traiesc eu,ci Hristos traieste in mine''


O seara placuta si linistita tuturor!!!

#18
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 dark, on 18 ianuarie 2016 - 13:18, said:

C.S. Lewis era fumator.
oamenii inteligenti au vicii, de exemplu Isus era spirtor. Posted Image

 AlynutzTigerAtlantic, on 18 ianuarie 2016 - 14:53, said:

Eu le-am luat in speranta sa ma ajute sa studiez putin Biblia...
daca vrei sa studiezi biblia, citeste biblia. daca ai nedumeriri intreaba pe forum, multi iti vor raspunde, iar tu vei avea posibilitatea sa alegi raspunsul corect.
niste carti ce se pretind ca te fac sa intelegi biblia, isi propun sa te indoctrineze si sa-ti spele creierasul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate