Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Formatiune testicol drept

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
clauss_tat

clauss_tat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 12.01.2014
Buna ziua!Deasupra testicolul drept am ca un fel de boaba de porumb si am cate odata o jena care tine 1 minut dar asta o data la nu stiu cat timp.Si daca apas nu ma doare dar am obesrvat ca se "dezleaga" .Am vazut pe internet ca operatie trebuie facuta doar daca ma jeneaza sau doare tare.
Ce ar trebui sa fac?


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Sa mergi la chirurgie, mai mult ca sigur ai Varicocel.

http://forum.softped...3693-varicocel/

#3
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
E posibil sa fie varicocel sau un simplu chist.
La urologie cu tine.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010

View Postcspot, on 17 ianuarie 2016 - 12:52, said:

Sa nu te mai joci cu jucaria ...
Cred ca ai observat pe ce arie a postat initiatorul, da? Pastreaza glumele pentru Fun​, te rog.

>initiator. Doar medicul urolog iti poate da un raspuns clar. Daca formatiunea respectiva este mobila, doar in cazuri foarte rare se recomanda interventia medicului. Daca este fixa, sunt necesare investigatii amanuntite.
Dupa descrierea facuta de tine, desi iti recomand inca o data sa mergi la medic, nu cred ca este vorba despre o situatie serioasa.

#5
clauss_tat

clauss_tat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 12.01.2014
Mersi baieti!

Scuze dublu post dar vreau sa zic ca prin palpare boaba aia de prumb isi da drumul adica vasele alea sunt exact normale fara nimic pe ele si dupa iar se strang vasele alea

#6
lacrimidedor

lacrimidedor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 589
  • Înscris: 19.08.2015
Deci te joci cu jucaria....

#7
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Trebuie o biopsie pentru aflat ce este.

#8
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
In locul tau nu as sta sa pun intrebari pe forum si m-as duce la un control.

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostYOUR_GOD, on 17 ianuarie 2016 - 12:57, said:


Cred ca ai observat pe ce arie a postat initiatorul, da? Pastreaza glumele pentru Fun​, te rog.

>initiator. Doar medicul urolog iti poate da un raspuns clar. Daca formatiunea respectiva este mobila, doar in cazuri foarte rare se recomanda interventia medicului. Daca este fixa, sunt necesare investigatii amanuntite.
Dupa descrierea facuta de tine, desi iti recomand inca o data sa mergi la medic, nu cred ca este vorba despre o situatie serioasa.

       Deci, la fel am zis si eu. Ca nu e serioasa.

Deasupra testiculului se afla o " formatiune" care este alcatuita din cordonul spermatic si vase de sange. Evident ca daca-ti bagi degetele pe-acolo ...doare.
     E normal si nu prezinta o urgenta medicala cum au sustinut unii.

#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Daca as avea aceeasi problema, dar la testicolul stang, ar trebui sa deschid un nou topic?

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru linistea ta mai bine te duci la un control. Dar personal cred ca nu ai absolut nimic. Asa cum ziceu si colegii de mai sus daca strangi normal ca doare, mai ales ca e o zona sensibila.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
clauss_tat
Pana acum ai primit trei recomandari:chirurgie,urologie si biopsie.Pe care o alegi?

View PostOriginalCopy, on 17 ianuarie 2016 - 14:00, said:

Daca as avea aceeasi problema, dar la testicolul stang, ar trebui sa deschid un nou topic?

Obligatoriu trebuie deschis un alt topic.Pentru ca sa stie ca testicolele nu sunt de aceeasi dimensiune.

Edited by adisz, 17 January 2016 - 14:08.


#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostOriginalCopy, on 17 ianuarie 2016 - 14:00, said:

Daca as avea aceeasi problema, dar la testicolul stang, ar trebui sa deschid un nou topic?

     Absolut nu! Folosesti o oglinda !

#14
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

View PostOriginalCopy, on 17 ianuarie 2016 - 14:00, said:

Daca as avea aceeasi problema, dar la testicolul stang, ar trebui sa deschid un nou topic?
Nu, ar trebui sa mergi la medic.

#15
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
@initiator: du-te la medicu de familie sa-ti de o trimitere la urologie si incearca sa gasesti un cabinet/sectie cu oameni competenti care sa-ti faca un consult si o ecografie, eventual si parerea unui chirurg bun inainte de o posibila interventie. Nu-ti mai pierde vremea cu tastatu pe forum ca aici nu te poate face nimeni bine, eventual mai prinesti niste sfaturi idioate.

View PostPatrulescu, on 17 ianuarie 2016 - 13:09, said:

Trebuie o biopsie pentru aflat ce este.
Nu se face biopsie testiculara niciodata. Faci ecografie si in functie de rezultat se poate face punctie sau alte interventii chirurgicale.
Daca cumva rezultatu ecografiei + makerii ar indica un posibil cancer se trece la extirparea testiculului impreuna cu tot cordonul spermatic urmat de chimioterapie. Daca ai face puntie/biopsie in cazu asta sa vezi ce "distractie" urmeaza.

#16
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View Postgabyxm, on 17 ianuarie 2016 - 16:12, said:

Nu se face biopsie testiculara niciodata.

Cum sa nu se faca??? Ete aici, nu e mare lucru, e ca si cum ai lua sange dintr-o vena, numai ca tragi cu seringa din testicul. Biopsia da cele mai sigure si precise rezultate.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k70gmQ73DrM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Patrulescu, 17 January 2016 - 16:49.


#17
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View PostPatrulescu, on 17 ianuarie 2016 - 16:47, said:

Cum sa nu se faca??? Ete aici, nu e mare lucru, e ca si cum ai lua sange dintr-o vena, numai ca tragi cu seringa din testicul. Biopsia da cele mai sigure si precise rezultate.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k70gmQ73DrM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bine ca n-ai pus video in araba ca nu-i intelegeam ce vorbesc! Poate fi si pentru teste de fertilitate si pacientu nu prezinta alte afectiuni.
Apai scuza-ma! Tu acuma in rol de mare doctor sari peste examinarea fizica, sari peste ecografie, sari peste markeri daca examinarile anterioare iti indica ca ar fi cazu sa-i faci si treci direct la biopsie. Dupaia daca la examenu histopatologic se constata ca ii tesut de natura maligna ce faci? Chemi popa sa-i dea ultima impartasanie la pacient sa fii sigur ca n-o pune daca ajunge "dincolo" si-l trimiti de urgenta la unu mai competent sa-i termine operatia.
Biopsia testiculara o faci daca toate testele anterioare iti infirma ca formatiunea respectiva ar fi de natura maligna, ar fi o colectie de lichid si poate nici in cazu asta. Daca ii de natura maligna faci biopsie testiculara dupa ce ai extirpat testiculul respectiv din cauza asta.  
Hai sa-i lasam pe doctori sa-si faca treaba ca ca majoritatea nu o purtat ghiozdanu la scoala dejaba.

#18
blasterzz

blasterzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 25.04.2006

View Postclauss_tat, on 17 ianuarie 2016 - 12:45, said:

Buna ziua!Deasupra testicolul drept am ca un fel de boaba de porumb si am cate odata o jena care tine 1 minut dar asta o data la nu stiu cat timp.Si daca apas nu ma doare dar am obesrvat ca se "dezleaga" .Am vazut pe internet ca operatie trebuie facuta doar daca ma jeneaza sau doare tare.
Ce ar trebui sa fac?

Sa te duci la un doctor ? Si in viitor nu cauta rezolvari la probleme de sanatate pe internet... poate toti o sa iti zica sa tai testicolul, ce faci ? Ii asculti ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate