Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Achizitie telescop observatii terestre si astronomice

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
vj_click

vj_click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 02.06.2009
Intentionez sa achizitionez un telescop si incepator(nepriceput) fiind am nevoie de sfatul vostru.
Pana acum am gasit modelul de aici si as vrea o parere asupra lui. Am inteles ca la telescoape trebuie sa am grija in primul rand la apertura, cu cat mai mare cu atat imagini spatiale mai bune iar la modelul gasit de mine apertura e de 70mm. Un model cu apertura de peste 100mm imi depaseste bugetul care e de aprox. 100 eur.
Deasemenea, as vrea sa ii montez telescopului si un telefon sau camera foto pentru a salva imaginile, asa cum are modelul de aici.
Nu are importanta de unde il cumpar, poate fi si China.
P.S. Nu am stiut unde sa incadrez topicul asa ca daca am gresit aria solicit unui moderator sa il mute.

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ala din linkul 2, fara suport de telefon, se gaseste din cand in cand la lidl si din cate imi aduc aminte e sub 200 lei sau undeva pe aproape

bine... e luneta, nu telescop!
nu stiu de ce se foloseste denumirea de telescop pentru lunete... cred ca doar pentru a crea confuzie

Edited by Nero-d, 17 January 2016 - 11:41.


#3
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,778
  • Înscris: 02.06.2006

 vj_click, on 17 ianuarie 2016 - 11:29, said:

Intentionez sa achizitionez un telescop si incepator(nepriceput) fiind am nevoie de sfatul vostru....
Încearcă aici: http://skywatcher.ro/SK/SK707AZ2.htm

#4
vj_click

vj_click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 02.06.2009

 Iocan, on 17 ianuarie 2016 - 11:46, said:

E interesant modelul, si cu livrare mult mai rapida decat China, mersi de sfat.
Intre timp am mai gasit si modelul asta care include dispozitiv ocular electronic.

#5
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Citeste si aici:
http://forum.softped.../#entry12495118

#6
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

 Nero-d, on 17 ianuarie 2016 - 11:39, said:

nu stiu de ce se foloseste denumirea de telescop pentru lunete... cred ca doar pentru a crea confuzie
Si lunetele sunt telescoape, exista telescoape cu refractie si cu reflectie...

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
stiu prietene stai linistit... si lanseta e tot undita, nu???
daca sunt lunete, sa le zica lunete!!! da?
ca si amortizoarele sunt tot telescoape!

cand spui telescop te gandesti si te referi la un telescop cu reflector... cu oglinda... nu la o amarata si banala luneta!

initiator... dupa cum stii... lunetele astronomice nu se preteaza observatiilor terestre pentru ca "afiseaza" o imagine rasturnata si fara o luneta aditionala (cautator) e foarte greu spre imposibil sa prinzi si sa mentii tinta in campul vizual
si trepiedul si montura sunt foarte importante... daca s-a miscat juma de grad sau tremura... s-a dus naibii observatia!

mai strange ceva banuti si ia-ti un telescop reflector de 80-100mm cu montura cu motor, controlat si asistat prin PC
fata de care, orice luneta patetica ti se va parea petarda si risipa de bani!

Edited by Nero-d, 17 January 2016 - 12:18.


#8
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Thh9MKQlpeE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Din pacate initiatorul nu are decat 100 de euro, iar telescopul trebuie sa fie folosit atat terestru cat si astronomic (adica de tip refractor).
Mai bine iti cumperi un binoclu astronomic si un trepied pentru el.

Magazine romanesti:
AstroShop
AstroMagazin

Forumul romanesc de astronomie:
http://www.astronomy.ro/forum/

Edited by florinbad, 17 January 2016 - 12:45.


#10
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

 Nero-d, on 17 ianuarie 2016 - 12:10, said:

stiu prietene stai linistit... si lanseta e tot undita, nu???
daca sunt lunete, sa le zica lunete!!! da?
ca si amortizoarele sunt tot telescoape!

cand spui telescop te gandesti si te referi la un telescop cu reflector... cu oglinda... nu la o amarata si banala luneta!
Tu imi aduci aminte de un motociclist care tot insista si zicea la toata lumea ca ce are el nu e motocicleta ci "chopper". Si toata ziua ii dadea cu "ciopăr" in sus "ciopăr" in jos, daca voiam sa il enervam ii ziceam ceva de genul "Ce mai faci motociclistule, ai mai iesit cu motocicleta ?"

#11
vj_click

vj_click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 02.06.2009

 Nero-d, on 17 ianuarie 2016 - 12:10, said:


initiator... dupa cum stii... lunetele astronomice nu se preteaza observatiilor terestre pentru ca "afiseaza" o imagine rasturnata
Asta chiar nu stiam. Ma bucur ca am aflat inainte sa arunc banii pe stiu eu ce petarda. Cred ca trebuie sa maresc bugetul.....Posted Image

#12
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Cred ca mai bine ar fi te apuci sa citesti aprofundat despre telescoape. Atat forumul de astronomie cat si cele doua magazine au un fel de "introducere" in lumea telescoapelor. Ma bucur ca nu te grabesti si ca nu arunci banii pe fereastra. Dar suma ta (doar ca incepator) trebuie sa plece de la 1500 de lei in sus. Daca te va pasiona domeniul, te asigur ca vei ajunge sclavul astronomiei si astrofotografiei.

Eu am avut un telescop Celestron refractor 90/100 si minunea privirii la Luna si la stele a durat cam 3 saptamani (eu, sotia, copilul, rudele si vecinii). Dupa 3 saptamani a ajuns intr-un colt al sufrageriei unde ne impiedicam mereu de el. Dupa un an de zile l-am vandut.

#13
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
eu zic sa astepti pana baga la lidl... sau sa iei ceva similar...
fie luneta asta
[ http://1.bp.blogspot.com/-6k4H7g1zB2E/UqjL8MNCIqI/AAAAAAAAEBs/Mm5cQBr-MF0/s1600/90490_03_f.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

la 350 lei cu o montura destul de buna alt-azimutala convertibila in ecuatoriala si cu un trepied destul de solid
cu performante excelente la acest pret,
fie monoclul pentru observatii terestre cu zoom
[ http://static.promoceny.pl/foto/vyrobky/263000/262875.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
care vine cu trepied si sac de transport si care de asemenea merita banii!
dar pe care carentele de stabilitate il fac greu de utilizat in observatii astronomice, chiar daca performantele optice il ajuta!

Edited by Nero-d, 17 January 2016 - 15:42.


#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Recomand la un buget mic mai intii calitate si dupa aia performante. Pina si un binoclu de buzunar daca e bun (de obicei de la o firma de-asta de care ai auzit) si are axele paralele si optica vag decenta e preferabil unei lunete ieftine vinduta numai pentru ca sa-ti spuna cita marire (eventual si zoom!) si ce diametru de obiectiv are. Si care n-o sa aibe vreun unghi decent, nu o sa gasesti nimic cu ea, n-o sa o poti misca usor, nu o sa stea fixa, nu o sa fie clara imaginea decit pe centru, etc, etc.

#15
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Mai jos gasiti notiuni introductive foarte bune:
http://www.skywatcher.ro/educatie.htm

#16
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
azi am vazut la lidl luneta astronomica din postul anterior... la vreo 360-380 lei...

#17
eddiezack

eddiezack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 27.08.2007
https://gunfire.pl/product-eng-1152...
Pret exact calculat prin conversia zloti polonezi - lei e de 902 si ceva maruntis LEI (exact atat platesti cu cardul la cursul BNR!) . Puteti adauga si transport, care e in jur de 60 de lei cu GLS iar produsul iti vine la usa. Nu taxe, nu nimic, magazinul e din UE.
Si ai nostri vajnici vanzatori:
http://astromagazin.ro/telescoape-a...
No.. ce vulva ma-sii sa mai zici..? Cu diferenta de 350 de lei, si, cum ziceam, daca tinem cont si de discountul pe care il au ei cumparand in cantitati mari se ajunge la un adaus probabil in jur de 50%! Sa le umfle buzunarele si burtoacele!
   D-aia incurajez românu` de rand sa comande cu incredere de pe alte meleaguri.. Am vreo 12 comenzi din polonia de la magazinul acela. fara nici o problema!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate