Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Facultate-dupa profil umanist

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

Poll: Facultate- pentru umanisti (8 member(s) have cast votes)

Ce facultate sa aleg?

  1. Resurse umane (2 votes [25.00%] - View)

    Percentage of vote: 25.00%

  2. Comunicare si relatii publice (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  3. Psihologie (5 votes [62.50%] - View)

    Percentage of vote: 62.50%

  4. Istorie (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Sociologie (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  6. Asistenta Sociala (1 votes [12.50%] - View)

    Percentage of vote: 12.50%

Ce salariu aproximativ as putea obtine ca debutant?

  1. sub 1000 lei (3 votes [37.50%] - View)

    Percentage of vote: 37.50%

  2. 1000-1500 lei (3 votes [37.50%] - View)

    Percentage of vote: 37.50%

  3. 1500-2000lei (2 votes [25.00%] - View)

    Percentage of vote: 25.00%

  4. peste 2000 lei (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Cu experienta ce salariu aproximativ as putea obtine?

  1. sub 1500 lei (1 votes [12.50%] - View)

    Percentage of vote: 12.50%

  2. 1500-2000 lei (3 votes [37.50%] - View)

    Percentage of vote: 37.50%

  3. 2000-2500 lei (2 votes [25.00%] - View)

    Percentage of vote: 25.00%

  4. 3000-3500 lei (1 votes [12.50%] - View)

    Percentage of vote: 12.50%

  5. 3500-4000 lei (1 votes [12.50%] - View)

    Percentage of vote: 12.50%

  6. peste 1000 euro (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#1
Alex987654321

Alex987654321

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 30.08.2015
Am analizat putin piata facultatilor si trebuie sa ma decid asupra uneia din acestea.

Pe celelalte le-am eliminat din motive obiective: nu am notiuni in domeniul respectiv (IT), nu as putea rezista fizic/psihic (medicina, academie politie/militara), nu as trece de prima sesiune (inginerie), sigur mi-as uri jobul (drept, limbi straine), prea multi absolventi (economie), la cati jurnalisti fara facultatea de jurnalism cu studii in alte domenii sunt, cred ca e inutila.

Principalul aspect pe care l-as urmari este partea financiara pentru ca aptitudini si pasiune as avea pentru oricare varianta de aici. Da, stiu ca variantele mele nu sunt in domenii prea bine platite....

Cel mai mult inclin spre psihologie, resurse umane si istorie...

Edited by Alex987654321, 16 January 2016 - 15:14.


#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
Tu daca faci facultatea pentru profit, o sa devi un simplu vanzator, la fel ca restul 75%. Nu am nimic cu vanzatorii si nu e o rusine sa fii vanzator, insa nu merita sa faci o facultate ca sa devi un simplu angajat in comert care va primit minimul pe economie. Tu ai enumerat cate putin din fiecare dar tu nu stii ce iti place. Eu zic sa faci mai bine o scoala profesionala si sa inveti o meseria. Lasa locul unuia care chiar merita.
Eu, dupa 6 ani de experienta in domniul 3D, m-am gandit sa ma inscriu la facultate la informatica. De ce ? Pentru ca imi place ceea ce fac si vreau sa imi dezvolt aptitudinile, am sansa de a creea posibile parteneriate anul acesta si as vrea sa devin polivalent (design si programare - pentru ca am si o mica echipa cu care lucrea la proiectele complexe si as vrea sa ma pot descurca pe ambele domenii)

Sincer, nu as vrea ca locul meu sa fie ocupat de cineva care sa treaca prin facultate doar pentru ca a auzit el ca se castiga bine in domeniul respectiv. Daca nu iti place, nu rezolvi nimic....

Edited by Andreysc7, 16 January 2016 - 15:24.


#3
Alex987654321

Alex987654321

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 30.08.2015

View PostAlex987654321, on 16 ianuarie 2016 - 15:03, said:

Principalul aspect pe care l-as urmari este partea financiara pentru ca aptitudini si pasiune as avea pentru oricare varianta de aici.

View PostAndreysc7, on 16 ianuarie 2016 - 15:22, said:

Tu daca faci facultatea pentru profit,

Pana la urma muncim pe/ pentru bani. Dreptul poate fi mai rentabil, dar nu e o varianta pentru ca nu imi place.

Edited by Alex987654321, 16 January 2016 - 16:01.


#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAlex987654321, on 16 ianuarie 2016 - 16:00, said:

Dreptul poate fi mai rentabil,
Uita-te putin pe lista asta: http://www.capital.ro/top-10-cele-mai-mari-castiguri-din-bucuresti-un-avocat-castiga-cate-12500-euro-pe-zi.html
Pe de alta parte, stiu absolventi de drept care lucreaza in domenii total paralele cu dreptul, pe niste salarii de rahat.

#5
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
treaba e ca e vorba de viata ta....si e bine sa cauti un domeniu platit macar binisor in care sa ai macar ceva aptitudini.....nu zic sa fie neaparat meseria perfect potrivita pentru tine insa sa fie si ceva bine platit si ceva in care poti sa performezi. altfel spre exemplu poti sa fii absolvent (si priceput la) de limba romana si sa gasesti slujba in inginerie aerospatiala. garantat nu vei face multi purici pe acolo ca la ce te pricepi tu si la ce ai luat slujba sunt domenii total paralele in care te vei face de ras cu brio.
asa ca sa zicem un absolvent de limbi straine mai merge cu un drept sau poate marketing sau ceva politica dar in nici un caz cu inginerie si mate. raman la sfatul meu gaseste o slujba macar apropiata ca cerinte cu ceea ce te pricepi tu si care sa se plateasca decent.

#6
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
daca e adevarat ce spui tu, ca te pasioneaza toate cele 6 domenii pe care le-ai listat, vei putea face bani gramezi (nu glumesc). Conditia este sa nu vezi job-ul ca pe o chestia din care trebuie sa-ti vina banii (sumele alea listate de tine acolo), ci ca pe ocazia de a lucra intr-un domeniu care te pasioneaza cu adevarat. Daca te vei concentra pe cat castigi, vei urma etapele clasice urmate de un absolvent de facultate (hai sa luam spre exemplu relatiile publice, ca face parte din lista ta): se zbate inca din facultate sa faca practica pe la vreo agentie, una-doua-trei..., dupa 1-2 ani de munca pe gratis se angajeaza, se zbate iara sa avanseze in agentie, sa-i creasca salariul etc, se muta din agentie in agentie, tot in ideea de a obtine un salariu mai mare iar scopul final este sa ajunga la client. Acolo (daca are bafta sa ajunga, ca multi raman sa putrezeasca in agentie) se zbate iarasi ca sa avanseze, sa creasca salariul, sa ajunga brand manager. Tot procesul asta dureaza 10-15 ani, se pleaca de la 1000 lei si se ajunge la 4000 (mai mult sau mai putin). La 40 de ani ajunge o femeie (ca femei lucreaza mai mult in PR) secatuita de puteri, chinuindu-se sa-si intemeieze o familie si sa faca un copil (slabe sanse), probabil inselata de sotul care s-a plictisit sa o astepte seara la o ora decenta acasa, ca sa poate sa aiba o viata normala de cuplu.

Daca urmezi pasii astia, vei arde repede si mi-e teama ca nu vei ajunge la sumele la care visezi sa ajungi. Alternativ, daca faci totul cu pasiune, fara ca obiectivul tau principal sa fie banii, ai sa vezi cum se incheaga lucrurile si vin si banii dup-aia. Sa luam din lista ta doar istoria, care se considera domeniu mort - ce-ai putea face in afara de arheologie sau sa devii profesor? Pai sa vedem: daca te pasioneaza cu adevarat, vei scrie 1-2-3 carti, cu o viziune noua asupra unor aspecte istorice, eventual le faci mai usor de digerat de publicul larg - pac! succes, vinzi gramezi de carti, aparitii la TV, scrii editoriale prin ziare, vin banii un pic de-acolo, un pic de dincolo, in total iti va depasi suma pe care ti-o imaginai. Ca asistent social, ce perspective ai avea mai mult decat a lucra pe la vreo primarie, prin vreun orfelinat sau la DGASP? Ei bine, poti lucra cu un ONG (sau sa infiintezi unul), sa dezvolti campanii pentru oamenii defavorizati, eventual cu fonduri europene, si sa vezi cum ajungi sa castigi si tu, ba poate te invita si dl presedinte la consultatii (glumesc, acolo ajung alt tip de ONG-uri). LA PR nu trebuie sa urmezi calea descrisa mai sus, poti sa devii profesor, apoi consultat. Stiu o profesoara care preda la Universitatea Bucuresti si era chemata in diverse tari pentru a oferi consultata. Ca background, nici macar n-avusese treaba cu PR-ul, cred ca a fost profesoara de matematica sau romana la un liceu de pe la tara. Dar a pasionat-o domeniul si a urmat calea asta. Nu cred ca a facut-o ca sa castige bani, sincer. Sau altfel spus (ca ai si tu dreptate, tot trebuie sa traiesti cu ceva): nu cred ca si-a facut socotelile cati bani o sa castige sau la ce suma ar vrea sa ajunga in X timp. Tot la Universitate preda si o duduie care lucra la Salvati copiii. Isi facea acolo treaba de PR, mai avea si ore de curs (in care putea preda aspecte practice, nu doar ce scrie in carti) si ii veneau bani din ambele parti.

Deci ai sanse chiar si cu niste domenii considerate ne-banoase. Dar repet, toate lucrurile astea se fac cu pasiune pentru domeniul respectiv, nu intrebandu-te cam cati bani poti scoate din meseria X.

Edited by Michidoo, 16 January 2016 - 16:55.


#7
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
fa dreptul si dupa intra in politica Posted Image

#8
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
Invata cum sa imparti flyere mai eficient, e clar ca acolo o sa ajungi pentru tot restul vietii tale. Sau invata de pe acum sa tii o tava drept in mina, dar asta e cam epuizant fizic si psihic, nu cred ca ai rezista prea mult.

#9
SCENT-OF-SHARP

SCENT-OF-SHARP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.10.2015
Ți-am dat Psihologie pentru că ai scris-o că tragi spre ea în primul rând ( subconștientul lucrează , da-da ) și la celelalte două salariul minim, pentru că :
1) Domeniul nu este unul în general bănos;
2) Nu îți va da nimeni bani pe ochi frumoși ( bine, există domeniu, dar nu cred că vrei să încerci acolo ) , deci trebuie să pui osul la treabă, dar dacă trebuie să ți se spună acest lucru , atunci înseamnă că nu ai încă formată în tine motivația pentru înclinația către muncă, deci șansele tale pentru un salariu bun sunt minime și depinde doar de tine cum vei schimba acest lucru;

Bonus : din experiența mea ( eu am făcut profil real, dar mă refer la experiența mea observându-i pe alții de la profilul uman ) este că acest profil te cam zăpăcește, dacă nu mergi acolo cu niște planuri deja din start.
Adică, de exemplu aveam o prietenă care a dat la Istorie, dar nu degeaba : era o naționalistă convinsă și vroia să lucreze în domeniu; o pasionat-o Istoria cu adevărat, și știu asta, pentru că era singurul lucru pentru care învăța și se dedica în totalitate, ceva care a scos-o din cercul ( vicios ) de sex, tutun și pierdut vremea prin baruri, și sincer n-am crezut că are și alte interese în afară de acest cerc....dar când a intrat istoria în peisaj, s-a schimbat totul, și dintr-o dată a apărut o lumină la capătul tunelului. A mers și la liceu de profil uman și apoi la facultate de istorie, și chiar a ajuns acolo, unde vroia.
Deci exemplul a fost dat ca să-ți imaginezi cam pentru ce tip de persoană merită să facă un profil uman, asta înseamnă să ai un plan și un scop, și atunci este de folos.

Dar în rest, profilul uman îi zăpăcește pe cei care nu au habar ce vor să facă. De ce ? Pentru că la uman te pierzi, îți lași mintea să umble prea indisciplinată, prea fără sens, peste tot, și asta îți schimbă gândirea fără să realizezi, apoi după 4 ani îți dai seama că ai pierdut mult timp, timp pe care alții și l-au folosit ca să-și antreneze mintea, ca să-și întărească logica ( oricum, oamenii își supraestimează logica extrem de mult ) , și ca să se mențină totuși la un nivel din punct de vedere psihic, ca atunci când ajunge să aleagă o facultate ( ca și în cazul tău ) să nu își dea seama că : „ Hmm, nu cred că voi rezista psihic la ceva serios. ”  - Ok, nu toți trebuie să fie genii, dar totuși, nu este niciodată târziu să te răzgândești și geniile nu se nasc doar, se mai și fac . . . știu, pentru că am văzut cu ochii mei . . . .un tip, care nici în generală nu a fost printre primii , până la 18 ani doar fotbal și dans, profil uman la greu, etc. , iar la 18 ani totuși s-a aprins o luminiță, și într-un an de învățat și antrenamet riguros psihic, la 19 ani era la Medicină. . . probabil transpiră sânge și acum , dar nu contează, succesul are un preț și rareori este prea mare. . . . .de asta zic, că geniile se mai și fac, nu subestima niciodată absurditatea vieții.

Edited by SCENT-OF-SHARP, 17 January 2016 - 13:00.


#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Michidoo si SCENT-OF-SHARP
Respectele mele pt postarile dvoastra. Stima si jos palaria.
Ma bucur ca re/gaesc oameni care inteleg rolul pasiunii in obtinera unei cariere frumoase..Si care pricep ca daca esti bun poti obtine si bani bunii. Dar mai intaii trebuie sa fi bun/a ..
Ca nota personala..Cine va sapa prin acest forum va gasi si niste discutii, zic eu interesante, despre cum e la Fac de Istorie..
http://forum.softped...tea-de-istorie/
Sincer, mie cel mia simpatic si amuzant de acolo mi s-a parut unul..nu ii spun numele, persoana importanta...

Edited by Prien, 18 January 2016 - 01:11.


#11
Lorothy

Lorothy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 18.01.2016
Cu psihologia poti face multe, cu istoria mori de foame.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate