Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

flitru pentru reducerea luminozității lcd-ului din desktop-uri și laptop-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Există un filtru sau un material, care se pune peste un display lcd, și care reduce luminozitatea display-ului lcd ? Dacă da, atunci ce producători există, și la ce manazine se găsesc ?

Edited by CTU99, 16 January 2016 - 02:59.


#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
de ce-ar vrea cineva asa ceva? Posted Image

pentru reducerea luminozitatii exista alte metode!, mai "ortodoxe"!

Edited by Nero-d, 16 January 2016 - 05:56.


#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
daca vrei acest lucru, scazi luminozitatea direct din pc/laptop.

in rest, mai exista filtre de confidentialitate, care prin natura lor, iti scad si tie luminozitatea, insa alea sunt cu totul altceva fata de ceea ce ai tu nevoie.

#4
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007

View PostNero-d, on 16 ianuarie 2016 - 05:55, said:

de ce-ar vrea cineva asa ceva? Posted Image


View PostDany_Darke, on 16 ianuarie 2016 - 06:08, said:

scazi luminozitatea direct din pc/laptop.

Pentru că un astfel de filtru ar face posibil să am un display "flicker-free". Pentru că poate e o soluție mai bună decât diminuarea luminozității din software-ul procesorului grafic. Pentru că aș citi text la computer, fără să scad luminozitatea led-urilor sau lămpilor fluorescente aflate în spatele lcd-ului. Dacă diminuez luminozitatea la sub 100%, led-urile/lâmpile pâlpâie de între 90 ori pe secundă și 400 ori pe secundă, deci cititul nu e confortabil, iar la led e cam imposibil. Numai dacă las luminozitatea la 100%, led-urile/lămpile nu pâlpâie. Dar nu pot citi cu luminozitatea la 100%, că e prea mare, de aceea caut filtru de reducere a luminozității. Monitoarele mai noi, care includ diverse tehnologii anti-pâlpâire, tot pâlpâie la luminozitate sub 100%. Până acum nu am găsit un monitor care să nu pâlpâie la sub 100%. Aceeași problemă cu pâlpâirea e și la tableta pe care am vrut să citesc text, nu puteam citi mai mult de 20 minute că mă usturau ochii, și mi se înroșeau ochii foarte mult, ceea ce nu mi se întâmplă la e-ink și la monitorul de desktop deoarece are ccfl care nu se stinge brusc ca led-ul în timp ce pâlpâie. La ccfl cu pâlpâire, ochiul obosește mult mai repede decât la e-ink sau hârtie, dar măcar nu ustură și nu se înroșește după 20 min, nici după 60 min. Ebook reader-ele cu e-ink, nu au sursă de iluminare în spate, dar nu îmi convine să convertesc toate paginile web, și toate documentele, doar ca să le citesc pe ebook reader (durează mai mult să le convertesc decât să le citesc).

Edited by CTU99, 16 January 2016 - 07:04.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001
Zici ca tu observi cu ochiul tau palpairea 90-400Hz?

#6
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

View Postdorin_2k, on 16 ianuarie 2016 - 07:55, said:

Zici ca tu observi cu ochiul tau palpairea 90-400Hz?
daca se vaita la 90hz, iti dai seama ce probleme are cu becurile din casa care palpaie doar la 50hz...
mai bine initiatoru ar face un control oftalmologic - palpairea nu are nici o legatura cu cu nr. de cadre afisate de monitor (de la 22-25 imagini/cadre pe secunda ochiul uman nu vede nici o diferenta)

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
cred ca ti-ar fi mai usor sa iei un monitor flicker free la care sa reglezi luminozitatea dupa cum vrea muschiul tau. poate ca esti mai sensibil la astfel de monitoare, insa din experienta iti spun ca nu simt vreo diferenta intre cele 2 monitoare ale mele, 1 cu flicker, iar celalalt fara.

#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
initiator, cu parere de rau, nu-ti inteleg problema!
mi se pare fizic imposibil sa sesizezi flicăreala la monitor... atat la LDS care e in curent continu, cat si la CCFL al carui invertor are vreo 3KHz
cu atat mai mult sa sesizezi flicareala la diferente de intensitate luminoasa!
cred ca la TV nu te uiti deloc iar la cinema te ia durerea de cap!

oricum trecand peste aceasta imposibilitate fizice, luminozitatea se regleaza si soft... din driverul placii video!... prin afisarea unei imagini mai intunecate

mai mult de atat... cred ca ai o problema medicala si-ti recomand folosirea de audiobooks... strai departe de ecrane...

Edited by Nero-d, 16 January 2016 - 09:31.


#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostSTARTREK1, on 16 ianuarie 2016 - 08:36, said:

mai bine initiatoru ar face un control oftalmologic - palpairea nu are nici o legatura cu cu nr. de cadre afisate de monitor (de la 22-25 imagini/cadre pe secunda ochiul uman nu vede nici o diferenta)
off-topic: Lucrezi cumva la Micro$hit? Fiindca numai idiotii aia mai spun asemenea ineptii. In general oamenii pot identifica diferenta de cadre pe secunda pana la ~150 cadre pe secunda.

#10
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
150? da-l dreak, poate suntem toti ca androidul acela din start trek

altfel, exsita un soft, F.lux, care aduce o nuanta de galbui pe ecran
e acceptabil, eu unul sunt multumit

Edited by aeon, 16 January 2016 - 09:45.


#11
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

Quote

Aceeași problemă cu pâlpâirea e și la tableta pe care am vrut să citesc text, nu puteam citi mai mult de 20 minute că mă usturau ochii, și mi se înroșeau ochii foarte mult, ceea ce nu mi se întâmplă la e-ink și la monitorul de desktop deoarece are ccfl care nu se stinge brusc ca led-ul în timp ce pâlpâie. La ccfl cu pâlpâire, ochiul obosește mult mai repede decât la e-ink sau hârtie, dar măcar nu ustură și nu se înroșește după 20 min, nici după 60 min.

Citirea la lcd e dificila dar nu are nimic de-a face cu pilpirea, ci cu lumina care vine din spate. Daca o tai nu mai ai contrast.
N-ai cum sa vezi pilpiri la sute de hertzi din simplul motiv ca celulele din cornee folosesc procese biochimice care au inertie suficienta.

View PostSTARTREK1, on 16 ianuarie 2016 - 08:36, said:

daca se vaita la 90hz, iti dai seama ce probleme are cu becurile din casa care palpaie doar la 50hz...


Numai alea CFL si flurescente. Becurile termice au inertie, iar ledurile daca nu scazi luminozitatea folosesc curent continuu.

View PostHider141, on 16 ianuarie 2016 - 09:28, said:

off-topic: Lucrezi cumva la Micro$hit? Fiindca numai idiotii aia mai spun asemenea ineptii. In general oamenii pot identifica diferenta de cadre pe secunda pana la ~150 cadre pe secunda.


In miscare sau imagini statice?

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postaeon, on 16 ianuarie 2016 - 09:43, said:

150? da-l dreak, poate suntem toti ca androidul acela din start trek
Am spus ca in general. Desigur, asta nu inseamna ca toti pot observa asta. Plus ca ai nevoie si de monitor capabil de mai mult de 60/75Hz pentru asta.

View Postwizardofoz, on 16 ianuarie 2016 - 10:04, said:

In miscare sau imagini statice?
Imagini in miscare.

#13
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

View PostHider141, on 16 ianuarie 2016 - 09:28, said:

off-topic: Lucrezi cumva la Micro$hit? Fiindca numai idiotii aia mai spun asemenea ineptii. In general oamenii pot identifica diferenta de cadre pe secunda pana la ~150 cadre pe secunda.
https://en.wikipedia...ible_frame_rate
daca iti pun un film la cinema poti sa imi spui daca e filmat la 25 - 30 sau 60 cadre pe secunda ? in conditile in care ochiu uman nu mai face diferenta de la 18-20 de cadre

#14
ved3neu

ved3neu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 13.02.2008
Ce ti-a sugerat aeon folsoesc si eu si anume F.Lux.
https://justgetflux.com/

Reduce din spectrul albastru responsabil pentru ochii obositi.

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostSTARTREK1, on 16 ianuarie 2016 - 10:48, said:

https://en.wikipedia...ible_frame_rate
daca iti pun un film la cinema poti sa imi spui daca e filmat la 25 - 30 sau 60 cadre pe secunda ? in conditile in care ochiu uman nu mai face diferenta de la 18-20 de cadre

Uite ce scrie exact in link-ul dat de tine catre wikipedia, in ultima propozitie de la "Background":

Quote

It is still unsettled on what the average "frame rate" of the human eye is, but so far based on recent studies within the last decade, show the human eye seeing anywhere between 75 to 150 fps with an average of about 140 fps.

Edited by Hider141, 16 January 2016 - 11:24.


#16
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
sa nu mai spui cuiva prostiile astea ca te faci dracu de ras!..

#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Cui te adresezi?

Edited by Hider141, 16 January 2016 - 15:46.


#18
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
tie! normal! :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate