Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Nu imi ies fotografiile clare, ajutor !

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#55
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,975
  • Înscris: 08.06.2005
Plus ca nu au nici o valoare artistica. :)

Edited by mircea812, 13 January 2016 - 19:06.


#56
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Ii rapesti omului placerea...

#57
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Am gasit la cineva un obiectiv tot 18-55 numai ca este cu VR1 si doar imaginea facuta la 18mm a iesit cu BF.
Am facut si cu un 55-200 VR1 si doar cele facute la 85 si 105 mm au iesit cu FF.
Credeti ca obiectivul meu ar trebui sa-l trimit la calibrat, atat timp cat are abateri mult mai mari?
Daca la fiecare obiectiv a iesit ba BF, ba FF, asta tine de fiecare obiectiv in parte sau poate fi din aparat?

Edited by cozmin13, 14 January 2016 - 14:42.


#58
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,975
  • Înscris: 08.06.2005
Ia-ti mirroless si scapi de toate astea. :)

#59
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
FF si BF tine de combinatia aparat + obiectiv.

E posibil faze de genul: Aparatul are FF, obiectivul are BF si se anuleaza. Sau ambele au FF si se cumuleaza.

Mircea:
Ai fi surprins, dar nu scapi neaparat ;).

Edited by StefanSC, 14 January 2016 - 17:22.


#60
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Pana la urma am o "lamaie" de obiectiv, cum spunea cineva. Am facut acelasi cadru cu al meu si cu celalalt 18-55 vr1 in aceleasi conditii si cu celalalt au iesit cu mult mai clare, cu detalii. Nu am pretentia sa depaseasca stasul acestor categorii de obiective, dar macar sa-l respecte. Am atasat cele 2 cadre, primul e cu cel imprumutat iar al 2 lea e cu obiectivul meu. Asa, ca idee.

Attached Files


Edited by cozmin13, 14 January 2016 - 18:58.


#61
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postcozmin13, on 14 ianuarie 2016 - 18:54, said:

.. in aceleasi conditii si cu celalalt au iesit cu mult mai clare, cu detalii...
Care e imaginea mai clara?

#62
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Prima. Se poate ca atunci cand s-a aplicat compresia la upload-ul pe forum sa fi suferit niste pierderi. Daca trebuie pot sa le pun pe dropbox in forma initiala
https://www.dropbox....TwEhxca6wa?dl=0

Edited by cozmin13, 14 January 2016 - 19:35.


#63
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Mai sus gasiti dilemele privind sharpnessul imaginilor pe care le are colegul forumist.

#64
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Sunt facute cu aceleasi setari, ca nu-mi dau seama?
Prima e mai sharp, a doua e soft, nu stiu daca asa e modelul sau are o  buba obiectivul tau.

#65
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,975
  • Înscris: 08.06.2005
A doua are un Front-Focus (se poate trai cu asta daca nu esti pixel peeper). Ideea era sa faci mai multe cadre, sa vezi daca se comporta asa mereu.

Au aceleasi setari.

Edited by mircea812, 14 January 2016 - 22:56.


#66
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Prima fotografie e mai clara. S-ar putea sa fie front focus insa nu este evident. Parca tor e mai putin clar in a doua poza.
AF-A este cel mai sigir mod de a strica focalizarea. Daca e actiune foloseste AF-C, daca nu atunci lasa-l pe AF-S. Oricum imaginea nu este horror ca poza cu muntele. Si testele de focus sunt OK. S-ar putea sa aiba problema la departare mai mare (spre infinit). Eu m-as duce pe la service insa nu stiu daca ti-l schimba. Daca nu esti din Bucuresti e cam greu cu cearta cu cei de la service.

#67
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postbaloo2009, on 14 ianuarie 2016 - 23:22, said:

...
Daca nu esti din Bucuresti e cam greu cu cearta cu cei de la service.
Mă scuzați, eu nu pricep de ce trebuie presupus apriori că te vei certa cu cei din service. Pui problema clar, cu tact dar ferm și, presupunând că există onestitate reciprocă, se rezolvă. Da, există neprofesioniști la service, precum și clienți neonești, dar nu văd de ce trebuie neapărat să pui răul în față. Precizez totuși că nu am experiența cu Skin.

@cozmin:
BF/FF poti demonstra cu pozele pe focus chart. Dar fă unele mai îngrijite, ultimile pe care le-am văzut nu erau aliniate corect. De aceea pozele aveau DoF diferit pe stânga vs dreapta.
Probabil cei din service vor cere să le trimiți cameră + obiectiv. Nu e exclus să nu fie posibilă rezolvarea problemei pe toată gama de focale. E o "facilitate" a obiectivelor de 2 lei, care au toleranțe mari la toate componentele interne. Asta e, n-ai ce face.

Claritatea generală poate fi slabă fie datorită unei "optimizări" de la Nikon pt obiectivele de kit, fie datorită unei dezalinieri a lentilelor interne. Al doilea caz se poate rezolva în service. În mod normal un obiectiv nou nu ar trebui să sufere de asta. L-ai bușit cumva? Ai decuplat obiectivul cât VR era activ? Obiectivele de kit sunt mai sensibile, au numai plastice ieftine în interior... Realinierea poate costa 2-300 lei dacă nu este recunoscută ca fiind acoperită de garanție.
Primul caz, "optimizarea" Nikon, ar fi trebuit să-l rezolvi cu retur necondiționat, dar ai ratat momentul. Ai castigat însă experiență pentru viitor.

Baftă!

Edited by calexe, 15 January 2016 - 00:52.


#68
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Buna dimineata. Cele 2 imagini sunt facute cu aceleasi setari. Am lasat aparatul pe trepied si doar am schimbat obiectivele. Prima care care este mai clara este facuta cu un obiectiv ce are aproape 10 ani iar rezultatele sunt cu mult mai bune. Obiectivul meu are 3 luni de cand l-am luat si de la inceput a fost asa. Prima data am dat vina pe mine pentru imagini dar se pare ca are si el o hiba. Imaginile cu el parca se inrautatesc cu cat creste distanta. Si asta indiferent de diafragma. Am facut cu diafragma cat mai inchisa ca sa creasca dof-ul dar nimic. Sunt neclare si lipsite de detalii, contrast ... parca sunt facute prin niste ochelari cu dioptrii. Obiectivul nu l-am scapat si nu l-am lovit niciodata, iar demontarea si montarea lui pe aparat le-am facut doar cu aparatul oprit. De cand mi s-a zis acum cateva zile sa fac cu AF-S am schimbat dar nu s-a schimbat nimic. Parca focusul fuge de la front la back cum vrea el. La apropiere imi da bf iar la distanta imi focalizeaza pe cel mai apropiat obiect chiar daca setarea de focus in punct nu o schimb. Si fac foto majoritatea in mod A cand aparatul nu poate schimba mare lucru.
Am citit pe garantie ca acea calibrare nu este aciperita dar la mine asa a fost de la inceput. Nu vine ca niste lucrari periodice.
Nu sunt adeptul sa ma cert pe la service sau mai bine zis sa plec de la ideea asta, cred ca daca ofer respect primesti acelasi lucru. Tin f mult sa fii tratat cum se cuvine, ca de flituri si golanii suntem buni toti. Singurul lucru ce-mi doresc aici e sa se rezolve problema, indiferent cum ... schimbare, reparatie iar reparatia sa fie facuta asa cum ar trebui.

Edited by cozmin13, 15 January 2016 - 09:50.


#69
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postcozmin13, on 15 ianuarie 2016 - 09:43, said:

Buna dimineata. Cele 2 imagini sunt facute cu aceleasi setari. Am lasat aparatul pe trepied si doar am schimbat obiectivele. Prima care care este mai clara este facuta cu un obiectiv ce are aproape 10 ani iar rezultatele sunt cu mult mai bune. Obiectivul meu are 3 luni de cand l-am luat si de la inceput a fost asa. Prima data am dat vina pe mine pentru imagini dar se pare ca are si el o hiba. Imaginile cu el parca se inrautatesc cu cat creste distanta. Si asta indiferent de diafragma. Am facut cu diafragma cat mai inchisa ca sa creasca dof-ul dar nimic. Sunt neclare si lipsite de detalii, contrast ... parca sunt facute prin niste ochelari cu dioptrii. Obiectivul nu l-am scapat si nu l-am lovit niciodata, iar demontarea si montarea lui pe aparat le-am facut doar cu aparatul oprit. De cand mi s-a zis acum cateva zile sa fac cu AF-S am schimbat dar nu s-a schimbat nimic. Parca focusul fuge de la front la back cum vrea el. La apropiere imi da bf iar la distanta imi focalizeaza pe cel mai apropiat obiect chiar daca setarea de focus in punct nu o schimb. Si fac foto majoritatea in mod A cand aparatul nu poate schimba mare lucru.
Am citit pe garantie ca acea calibrare nu este aciperita dar la mine asa a fost de la inceput. Nu vine ca niste lucrari periodice.
Nu sunt adeptul sa ma cert pe la service sau mai bine zis sa plec de la ideea asta, cred ca daca ofer respect primesti acelasi lucru. Tin f mult sa fii tratat cum se cuvine, ca de flituri si golanii suntem buni toti. Singurul lucru ce-mi doresc aici e sa se rezolve problema, indiferent cum ... schimbare, reparatie iar reparatia sa fie facuta asa cum ar trebui.

Cand am spus sa te certi nu am spus-o la propriu ci la figurat. O discutie directa poate inlocui 100 de mesaje.
Trimite poze cu un subiect la 3 metrii, cu unulş la 10 m si cu unul departat. Cel mai bine sa fie cu diafragma intre f/5.6 si f/8. Eu cred ca este ceva intern. Obiectivele de kit sunt produse in cantitati industriale (zeci de milioane) si, ca in orice proces industrial nu exista, defect zero asa ca 1% tot sunt mai slabe si dupa ce trec de AQ de la fabrica. Procentul pare mic dar la 100 de milioane inseamna ca circa 1 milion sunt cu probleme mai mari sau mai mici. Din pacate ai dat de unul din ele. Ar fi fost mai usor daca descopereai in prima luna si returnai fara probleme majore. Dar este un defect ascuns pe care nu l-ai detectat decat cu timpul pe masura ce ai capatat experienta asa ca poti discuta in termeni politicosi dar fermi cu cei de la service.

#70
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Citeam acum pe un site ca sistemul AF de pe D7000 ar avea unele probleme in sensul ca atunci cand inchide sau deschide oglinda ar misca senzorul si astfel face ca imaginea sa iasa blurata. Astfel, acelasi cadru tras de mai multe ori ar avea rezultate diferite. Cum AF-ul s-a transmis pe D5200, aceste probleme s-ar regasi si acolo. Ati auzit de asa ceva. O fi real?
http://www.pocket-li...tem-d7000-error
Va intreb asta pentru ca, revenind la problema mea ... am incercat si cu alte obiective, rezultatele fiind mai bune dar nu complet multumitoare, parca ar mai fi ceva care strica

Edited by cozmin13, 16 January 2016 - 15:10.


#71
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007
Mie nu mi se par exemplele relevante.
Pune aparatul pe tripod, selecteaza un timp de expunere scurt (adica o valoarare mare) si sa vedem ce iese.

Edited by Skytalker, 16 January 2016 - 15:15.


#72
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Faci teste cu MLU/declansare la 2 sec.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate