Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Xiaomi Redmi Note 3 Pro

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
12923 replies to this topic

#12871
razvan_3asy

razvan_3asy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 19.03.2008

View Postunbrutus, on 22 iulie 2019 - 00:44, said:


as cumpara o placa preventiv, daca tot e asa ieftina, sa speram ca posteaza cineva care a mai luat un link
https://www.aliexpre...-connector.html
Sunt 2 tipuri, sper sa te descurci.

#12872
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postrazvan_3asy, on 22 iulie 2019 - 21:22, said:

Sunt 2 tipuri, sper sa te descurci.
multumesc!

mi-ai dat un link cu sute... Posted Image avem cativa colegi (nu doar unul) care spun ca le-au inlocuit, chiar de mai multe ori, ma gandeam ca se poate posta un link direct catre un vanzator/versiune verificat...

Vad ca cele pt Kenzo/SpecialEdition/GlobalVersion sint mai scumpe (telefoanele in versiunea de 152,5mm)

Edited by unbrutus, 22 July 2019 - 22:01.


#12873
razvan_3asy

razvan_3asy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 19.03.2008

View Postunbrutus, on 22 iulie 2019 - 21:49, said:


multumesc!

mi-ai dat un link cu sute... Posted Image avem cativa colegi (nu doar unul) care spun ca le-au inlocuit, chiar de mai multe ori, ma gandeam ca se poate posta un link direct catre un vanzator/versiune verificat...

Vad ca cele pt Kenzo/SpecialEdition/GlobalVersion sint mai scumpe (telefoanele in versiunea de 152,5mm)
RON 8.38 | Dock Connector USB Charger Microphone Module Flex Cable for Xiaomi Redmi Note 3 Pro Charging Port Replacement Parts QC & Tested
https://s.click.alie....com/e/cYieyZcG

#12874
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postrazvan_3asy, on 23 iulie 2019 - 06:32, said:

for Xiaomi Redmi Note 3 Pro
naiba sa-l ia, nu e bun... mie imi trebuie pt Special Version/Kate, cred ca m-am exprimat gresit, am zis corect dimensiunea 152 mm dar am incurcat denumirile

am gasit si un tutorial intr-o frumoasa limba, urat se da capacul ala jos:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GMXN3Nn_Tyw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by unbrutus, 23 July 2019 - 07:45.


#12875
gladix

gladix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 14.04.2012
cumpara de pe ali expres si inlocuieste-l la un servie

Edited by gladix, 23 July 2019 - 20:12.


#12876
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
nu prea gasesc pt modelul asta de 152 mm, nu stiu care e faza... pt celalalt model, sint sute de vanzatori, dar pt asta de 152 special edition mai greu

#12877
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
De ce ar fi diferit ? Ai cum sa pui o poza cu telefonul desfacut acolo? Eventual si o rigla alaturi? Sa vedem dimensiunea? Cred ca e acelasi. Sau ar trebui...
De ce iti pare urât sa il demontezi? E foarte simplu chiar. Stai sa vezi astea cu sticla cum e... mai ales sa o recuperezi sa o si pui la loc...

Edited by m3rishor, 24 July 2019 - 16:32.


#12878
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postm3rishor, on 24 iulie 2019 - 16:29, said:

De ce ar fi diferit ?
am crezut ca ai inlocuit asa ceva, sau macar ai dat click pe linkurile de mai sus, se vad clar diferentele

View Postm3rishor, on 24 iulie 2019 - 16:29, said:

Ai cum sa pui o poza cu telefonul desfacut acolo? Eventual si o rigla alaturi? Sa vedem dimensiunea? Cred ca e acelasi. Sau ar trebui...
De ce iti pare urât sa il demontezi?
mersi pt incurajari, o sa incerc. mi-e sa nu o las pe maica mea fara telefon, as comanda piesa intai... inteleg ca e putin riscant, dar speram sa dau peste cineva care a comandat deja si stie exact

Attached Files



#12879
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Ha ha. Nu am reparat nici un Kate. Sunt putine. Dar celelalte... numai pe kenzo am de doua ori inlocuit cip-ul de monitorizare/control alimentare. Din cauza la presupuse chargere quick 2.0-3.0 facaturi. Pana am dat de ce trebuia. Pe mediatek reballing la memorie. Ehhh...
Din poze mie imi pare exact aceeasi.
Iar o placa neatinsa de kenzo inca am. Nu are ce sa se strice pe placa aia. Decat o dioda de protectie intra in scurt.
Vizual iti pot parea diferite daca nu ai privirea antrenata pt asa ceva.

Edited by m3rishor, 24 July 2019 - 20:29.


#12880
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postm3rishor, on 24 iulie 2019 - 20:25, said:

Din poze mie imi pare exact aceeasi.

Vizual iti pot parea diferite daca nu ai privirea antrenata pt asa ceva.
tocmai invers as zice, daca nu ai privirea antrenata, iti par toate la fel, aici ai incercuite diferentele:

https://www.aliexpre...2995489107.html

#12881
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Eu zic ca ti-l fac si cu placa de kenzo fara nici o problema. In poze vezi placi din diferite loturi de fabricatie, asta e tot. Cine ar fi tampit sa fabrice clone de placi sa le vanda la pret de fabrica cand le poate ciordi din fabrica si vinde mai ieftin. China e comunista, da?
Dar esti sigur ca de la placa aia e, pe ghicitelea? Eu mi-am dat cu parerea ca ar putea fi mufa dezlipita. Dar poate a fost scapat in apa cu partea de jos, nu avea ce intra in scurt dar s-a oxidat mufa. Sau altceva. Cati clienti nu spun adevarul cand merg la service. Sau vin si zic ca e o siguranta cand inauntru e ars cablajul si piese.
Mergi cu el la service mai bine. Sa nu cumva sa ai exact chip-ul ala de management cu probleme si trebuie schimbat...
Si o atentionare : recomand descarcarea electrostatica a mainilor in cazul operatiunii pe cont propriu.

Edited by m3rishor, 24 July 2019 - 22:11.


#12882
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,711
  • Înscris: 06.07.2005
A venit momentul sa scap de RN3(Kate, 32 GB, 3 GB RAM). A stat in tempered glass si husa din prima zi. Care ar fi un pret corect pentru el?

#12883
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Și să iei ce ? Cu banii de pe el?  Un ciuruc? Că mai mult de 400 nu cred că iei, de la un cunoscător

Attached Files



#12884
razvan_3asy

razvan_3asy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 19.03.2008

View Postm3rishor, on 28 iulie 2019 - 15:20, said:

Și să iei ce ? Cu banii de pe el?  Un ciuruc? Că mai mult de 400 nu cred că iei, de la un cunoscător
Ce rom ai de beneficiezi de volte si vowifi?

#12885
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
vowifi la Xiaomi? foarte rar asa ceva... as zice intamplator.
Un Nougat, portat, modificat (inclusiv de mine), Miui Stable 10.2.2.0 NBDMIXM, semnatura securitate 01 iulie 2019 kernel Agni 13.7, Magisk, Atmos, AdAway etc... (integrate in SO astea). Sta super bine la management RAM, e foarte bun, fara bug-uri (sau cel putin nu am dat eu de ele). Nu merge amprenta daca ai Goodix (dar asta e stiuta demult).
VoWiFi doar daca accepti ca celalalt sim sa stea in 2G. Daca vrei 3G, nu merge decat VoLTE.
Daca ar fi avut OIS, camera buna noaptea si ar fi rulat fortnite pe el (grafica din seria Adreno 6xx) ar fi fost exceptional. Cred ca nici acum Xiaomi nu realizeaza ce telefon bun au facut. Comparativ la pret cu multe altele.
Deh, eu am dat pe el vreo 1230 ron, trebuie sa isi scoata banii, nu ? Storc tot ce poate din el.

Edited by m3rishor, 29 July 2019 - 04:59.


#12886
rizelgeorgel

rizelgeorgel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.03.2012
După atâta timp, exista o versiune mai ușoară de a activa volte pe Xiaomi redmi note 3?

#12887
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Nu. Daca  ar fi primit Nougat oficial, poate

#12888
Tarola

Tarola

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.08.2016
Va salut, luni am schimbat acumulatorul (singur-sunt tutoriale pe youtube in acest sens) la rnr3 pro kenzo vechi de 3 ani datorita umflaturii pe care o capatase in urma folosirii intensive in masina pe post de camera de bord (autoguard), navigatie (waze) si muzica (spotify) toate in acelasi timp, acompaniate de incarcator si lumina/caldura solara. Acumulatorul l-am luat de la noi (original) cu  aproximativ 70 lei. Am testat multe lucruri pe acest telefon.  Il foloseam si in jocuri intensiv (ii scoteam carcasa/husa de protectie si ii puneam ventilator in spate). In prezent il folosesc la fel de intensiv doar ca pe jocuri mai mult de strategie, internet, smart home etc. Inainte foloseam chiar si un controller de xbox 360 wireless cu tot cu receptor care inca functioneaza dar exista un mic lag in comanda la shootere.. In caz ca se intreaba cineva, merge activat si 300mbps pe 2.4Ghz, cautati pe miui forum e o setare din build.prop din ce imi amintesc. Deblocarea bootloaderului cred ca mi-a dat cele mai mari batai de cap la inceputuri. M-a costat atunci vreo 650-750lei la o oferta digi. Voiam (tot luni cand mi-a sosit acumulatorul) sa trec la Mi 9T Pro dar datorita unei neintelegeri cu un magazin evo ... de pe la noi, care imi dadea k20 pro la pret de mi 9 t pro am decis sa mai astept 1 an sau mai vedem...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate