Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

clavicula rupta

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
FirstMIX

FirstMIX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 19.08.2013
Salutare tuturor celor ce vor citi aceste randuri !!
Ma numesc Florin, am 16 ani iar in vara lui 2015 am cazut destul de urat cu o bicicleta cam nepusa la punct si mi-am rupt clavicula.. Dupa radiografie doctorul mi-a dat verdictul.. Trebuie operat i-a spus bunicului meu... Dupa operatia numarul 1 in care mi-a fost introdusa tija mi-a ramas un semn destul de micut pe gat se observa de aproape doar..
Dar la a2a operatie de scoatere a tijei mi-a ramas pe umar o cicatrice mult mai mare fata de prima.. Acum nu pot sa fac poze dar revin maine seara dupa scoala si cu pozele.. Ideea este ca am stat toata vara trecuta cu tija pe interior abia la inceput de scoala mi-a fost scoasa, dupa tranchilizantul ala cand m-am trezit la reanimare se invartea incaperea aia cu mine si am adormit la loc : ))...
Acum in prezent nu ma mai doare clavicula dar inca o simt pe interior si am avut grija de ea, nu am ridicat un pai din vara si pana acum, iar bunicul meu ar fi avut nevoie de mine in gospodarie.. Inca imi simt clavicula pe interior si se mai aud niste sunete dubioase prin interior =)).

Am cateva intrebari care pe mine ma cam macina de ceva vreme..
1. Doctorul a procedat corect sa imi bage tija in os? Deci efectiv a fost un obiect subtire si metalic umpic lung infipt in osul meu fara suruburi fara nimic...
2. Aveti idee cat v-a dura pana voi fi din nou la fel ca inainte?
3. E posibil sa mai practic vreun sport de talia boxului, kick boxului etc?
4. Daca la control se v-a dovedi ca nu s-a sudat corect clavicula mea ce pot sa fac? Totusi deja am 2 cicatrici pe umar una si pe gat alta, si am doar 16 ani..

#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Cred ca o sa devi meteosensibil.

#3
FirstMIX

FirstMIX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 19.08.2013
Deci daca o sa simt astfel de dureri la vreme rea nu se mai pune problema de sport, exercitii fizice sau alte cele nu?

#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Nu, meteosensibilitatea te va afecta doar psihic.
Cand va fi înnorat afara tu vei resimti dureri, insa daca o ignori (nu recomand sa devi dependent de tranchilizante !) nu iti va afecta activitatile sportive.

Desigur, daca si vindecarea este 100% !
Iar pt. a verifica daca ti s-a vindecat clavicula, presupun ca e nevoie sa faci raze x la clavicula si rezultatul sa-l afli de la medic.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Depinde de cat de optimist sau pesimist esti.

Varianta optimista e ca ce nu te omoara, te intareste, si osul sudat e mai gros si mai rezistent.
(desigur, daca a fost sudat bine, nu stramb, nu cu nervi forfecati, etc.)
Varianta pesimista e ca esti deja un terminat si nu mai are rost sa traiesti...

Edited by loock, 14 January 2016 - 00:24.


#6
FirstMIX

FirstMIX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 19.08.2013

View Posttom_1133, on 14 ianuarie 2016 - 00:22, said:

Nu, meteosensibilitatea te va afecta doar psihic.
Cand va fi înnorat afara tu vei resimti dureri, insa daca o ignori (nu recomand sa devi dependent de tranchilizante !) nu iti va afecta activitatile sportive.

Desigur, daca si vindecarea este 100% !
Iar pt. a verifica daca ti s-a vindecat clavicula, presupun ca e nevoie sa faci raze x la clavicula si rezultatul sa-l afli de la medic.
Am inteles, dar dupa cum am spus a trecut jumatate de an de la ultima interventie chirurgicala, mi s-a spus sa stau linistit ca inca sunt copil si oasele se sudeaza mai repede, mi s-a recomandat sa beau si minim 1 litru de lapte pe zi, ceea ce si fac, si exercitii usoare cu mana respectiva.. Este totul in regula?

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Laptele contine enzimele de crestere si hormoni daca e proaspat, insa fiert sau UHT e rahat.
Nici pasteurizat nu e tocmai OK, insa e mai sigur si mai OK prin asta.

La adulti nu se recomanda lapte pt ca este sursa de colesterol, accelereaza imbatranirea, da peste cap echilibul hormonal si metabolismul, poate produce indirect pierdere de saruri si calciu din oase prin dezechilibrarea PH-ului si compensarea organismului (laptele proaspat muls are un PH usor acid 6,5-6,8, dar sufera usor procese de acidifiere in urma disocierii sarurilor, fermentarii, etc.)

Nu este sursa semnificativa de calciu, contrar miturilor.
Cerealele sunt o sursa de calciu semnificativa.

Edited by loock, 14 January 2016 - 00:40.


#8
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Daca doctorii te-au asigurat ca vindecarea va fi rapida si fara probleme, evident ca totul e in regula !
Nu ti-au recomandat si Calciu + vitamina D3+ (+ zinc + magneziu) ?

Si eu am avut ruptura metacarpiana la mana stanga.
Am stat noua luni cu mana in ghips pt. a nu ajunge la operatie.
Dar tot mai trebuia sa stau o luna-doua cu mana ghips sa se sudeze bine oasele metacarpiene.

Iar acum de fiecare data cand e înnorat afara ma doare incheietura mainii stangi de mor, insa m-am obisnuit cu durerea caci nu vreau sa ajung dependent de tranchilizante.
Ideea e ca la inceput nu puteam sa ridic cu mana stanga nici macar un bat de chirit !!!

Insa la finele celor noua luni de stat cu mana in ghips am inceput sa pot ridica o cana cu apa, desi cu dureri.
Am facut si electroterapie pt. ca mana mea sa se recupereze.
Iar dupa doi ani de zile mana mea stanga s-a recuperat 75-80% fata de cum era dinainte sa mi-o rup.
Asta pt. ca mai trebuia sa stau vreo doua luni cu mana in ghips sa se sudeze bine oasele.

La ora actuala pot zice ca mana mea stanga e recuperata 85-90%, nu pot sa ridic greutati cum puteam inainte + ca am devenit si meteosensibil.

Daca ai dubii vizavi de vindecare, poti oricand sa ceri o radiografie si sa vezi daca se vindeca bine clavicula sau ai nevoie de o noua operatie  Posted Image

#9
FirstMIX

FirstMIX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 19.08.2013
Va multumesc pentru sfaturi, doctorul mi-a oferit scutire la educatie fizica pe un an de zile, credeti ca intr-un an de zile sau cel mult 2 ani voi fi bun de munca?

#10
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
Am avut si eu clavicula rupta, tot cam la varsta ta.Am ajuns la medic dupa o saptamana, timp in care oasele se sudarera la loc, asa ca mia pus doar un fel de bandaj ca sa imi stea umarul intro anume pozitie.Pe atunci erau alte practici.Ce pot sa iti spun, in afara de faptul ca ma mai doare uneori la schimbarea vremii, pot sa folosesc mana fara probleme.Daca a trecut jumate de an, cam poti folosi mana normal.Treaba e mai mult din psihic, dupa ce iti rupi ceva tie frica apoi, dar trebuie sa mergi mai departe.Stiu oameni care si-au rupt mana de 10 ori in 5 ani, cand erau mici si nau nimic, o folosesc normal :)

#11
FirstMIX

FirstMIX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 19.08.2013

View Posttom_1133, on 14 ianuarie 2016 - 00:48, said:

Daca doctorii te-au asigurat ca vindecarea va fi rapida si fara probleme, evident ca totul e in regula !
Nu ti-au recomandat si Calciu + vitamina D3+ (+ zinc + magneziu) ?

Si eu am avut ruptura metacarpiana la mana stanga.
Am stat noua luni cu mana in ghips pt. a nu ajunge la operatie.
Dar tot mai trebuia sa stau o luna-doua cu mana ghips sa se sudeze bine oasele metacarpiene.

Iar acum de fiecare data cand e înnorat afara ma doare incheietura mainii stangi de mor, insa m-am obisnuit cu durerea caci nu vreau sa ajung dependent de tranchilizante.
Ideea e ca la inceput nu puteam sa ridic cu mana stanga nici macar un bat de chirit !!!

Insa la finele celor noua luni de stat cu mana in ghips am inceput sa pot ridica o cana cu apa, desi cu dureri.
Am facut si electroterapie pt. ca mana mea sa se recupereze.
Iar dupa doi ani de zile mana mea stanga s-a recuperat 75-80% fata de cum era dinainte sa mi-o rup.
Asta pt. ca mai trebuia sa stau vreo doua luni cu mana in ghips sa se sudeze bine oasele.

La ora actuala pot zice ca mana mea stanga e recuperata 85-90%, nu pot sa ridic greutati cum puteam inainte + ca am devenit si meteosensibil.

Daca ai dubii vizavi de vindecare, poti oricand sa ceri o radiografie si sa vezi daca se vindeca bine clavicula sau ai nevoie de o noua operatie  Posted Image
De acele vitamine de care ma intrebi tu nu mi s-a spus nimic, dar ar fi trebuit sa mai merg la un control la care nu am mers pentru ca nu au fost lovele.. Astept ceva banuti de la mama din Italia si o sa merg la un control..

#12
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Iti urez refacere rapida! Dar nu pot sa trec cu vederea faptul ca astepti bani de la mama din Italia. Asta cred eu ca e drama....

#13
FirstMIX

FirstMIX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 19.08.2013

View Postalionte, on 14 ianuarie 2016 - 08:23, said:

Iti urez refacere rapida! Dar nu pot sa trec cu vederea faptul ca astepti bani de la mama din Italia. Asta cred eu ca e drama....
Nu cer mila de la nimeni, am fost o pramatie de copil poti sa citesti si niste posturi mai vechi de ale mele dar am coborat cat de cat cu picioarele pe pamant.. Da este intr-un fel o drama cum afirmi tu pentru ca singurul meu sprijin sunt bunicii cu pensii mizere si mama care e bolnava in Italia.. Tatal meu e arestat tot acolo..
Iti multumesc pentru incurajare !

Edited by FirstMIX, 14 January 2016 - 22:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate