Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 

factori care au fost necesari pentru aparitia vietii (inteligente) pe pamant.

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
creierul e un organ, totul in mintea noastra e de inspiratie divina, inteligenta e zero, trebuie sa alegi intre da si nu la orice si sa ti seama de lege

#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
aici nu-i aria religie. ti-am inteles ideia, multumim ca ti-ai exprimat-o.

View PostYOUR_GOD, on 13 ianuarie 2016 - 22:39, said:

..sau suficient timp. Daca ai timp infinit, totul este posibil...chiar si ca piesele unei masini de tocat sa se monteze singure. Si nu glumesc, probabilități...
pe rationament asemanator Stephen Hawking spunea ca chiar daca probabilitatea aparitiei vietii este mica, avand in vedere imensitatea universului e probabil sa nu fim singurii.

#21
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010

View PostFane, on 14 ianuarie 2016 - 16:59, said:

Problema este ca atunci cand te joci cu probabilitatile, viata bate filmul. Daca Universul nu este infinit, putem, din pacate, sa fim singuri.
Sau viata poate fi asa de altfel, incat sa ne sara in ochi si noi tot sa n-o vedem. Ma intreb cum s-ar comporta specia umana daca ar exista un fel perceput noua ca inferior. I-am masacra pana la ultimul pentru resurse? Aveti cumva un déjà vu?

#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
mda, lumea noua...

Stephen Hawking n-a afirmat ca universul este infinit, ci extraordinar de mare.

#23
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostFane, on 14 ianuarie 2016 - 16:59, said:

aici nu-i aria religie. ti-am inteles ideia, multumim ca ti-ai exprimat-o.


pe rationament asemanator Stephen Hawking spunea ca chiar daca probabilitatea aparitiei vietii este mica, avand in vedere imensitatea universului e probabil sa nu fim singurii.

exista tot felul de documentare din directia ...stiintifica, unde se "accepta" ideea conform careia, nu numai ca Terra se gaseste in pozitia..."optima" in sistemul solar,
ci sistemul solar, insusi, se afla in pozitia "optima" in galaxia noastra...!!!

mai ramane de ..."acceptat" ca galaxia se afla in pozitia "optima" in univers...!!

evident, toate astea dupa ce nu mai mira pe nimeni ca tot ...microuniversul... celule, ADN, & stuff sunt tot..."optime" !

Edited by LORELYAN, 14 January 2016 - 18:40.


#24
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
poate ca viata s-a dezvoltat "optim" pt conditiile care le-a gasit aici... :)

#25
real32

real32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 02.07.2006
Nici macar pozitia asta optima nu pare sa fie de mare utilitate pentru evolutia vietii. Nu orice bolovan care se gaseste intr-o astfel de pozitie favorabila poate fi eligibil pentru aparitia vietii. Avem cazul Lunii care desi se afla intr-o astfel de pozitie optima este total improprie vietii, neavand atmosfera apa nu poate exista decat in cantitati infime, sub forma de gheata, undeva prin craterele din apropierea polilor. Pe Luna nu pot exista nici macar organisme simple, procariote de tipul bacteriilor sau archeelor. Asa ca mai putem adauga un factor important atmosfera cu proprietatile ei specifice (compozitie chimica, densitate, inertie termica, efect de sera, fereastra corespunzatoare radiatiilor din spectrul vizibil, etc).

Edited by real32, 14 January 2016 - 19:39.


#26
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postreal32, on 14 ianuarie 2016 - 19:28, said:

Nici macar pozitia asta optima nu pare sa fie de mare utilitate pentru evolutia vietii. Nu orice bolovan care se gaseste intr-o astfel de pozitie favorabila poate fi eligibil pentru aparitia vietii. Avem cazul Lunii care desi se afla intr-o astfel de pozitie optima este total improprie vietii, neavand atmosfera apa nu poate exista decat in cantitati infime, sub forma de gheata, undeva prin craterele din apropierea polilor. Pe Luna nu pot exista nici macar organisme simple, procariote de tipul bacteriilor sau archeelor. Asa ca mai putem adauga un factor important atmosfera cu proprietatile ei specifice (compozitie chimica, densitate, inertie termica, efect de sera, fereastra corespunzatoare radiatiilor din spectrul vizibil, etc).


reversul ar fi  ca nici macar documentarele stiintifice nu stiu ce sau despre ce...vorbesc !

asa de depasiti sunt oamenii de stiinta in fata a ceea ce descopera !

#27
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Factori necesari?

Nici Pamantul nu pare sa ii aiba.
Ca daca ii avea atunci in miliardele de ani trecute era timp si de altceva decat adenina, citozina, guanina si timina + uracilul.
Cand colo ioc. Toate creaturile au la baza A, C, G, T.

A, ca la noi doar pentru asa ceva sunt factori?
Sa fim seriosi, inseamna ca aceste conditii sunt din belsug propice si pentru toate incercarile cu baze azotate schiloade sau cu versiuni partiale de A, C, G, T.

In fond nu degeaba se cauta iesirea din aceasta aproape imposibilitate de aparitie a viului prin recurgerea la insamantarea facuta de asteroizi care au ramas de la anterioarele sisteme stelare (din ramasitele carora s-a intrupat actualul nostru sistem solar).

Edited by cuculili, 14 January 2016 - 22:35.


#28
real32

real32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 02.07.2006
Asta avem noi in atmosfera, putin dioxid de carbon, azot, si oxigen la care se mai adauga hidrogenul din apa pentru a forma moleculele organice prin fotosinteza. Carbonul a fost produs in stele prin nucleosinteza la care a mai contribuit si norocoasa rezonanta Hoyle.

Edited by real32, 15 January 2016 - 22:32.


#29
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View Postlegit10, on 14 ianuarie 2016 - 13:51, said:

suntem perfecti pt ca Dumnezeu ne-a facut perfecti
De ce ai sfarcuri?
Cand o sa imi explici la ce iti folosesc o sa te cred ca acel creator a fost inteligent. Altfel ori nu exista ori e ... mai putin inteligent.

Edited by AMETHIST, 22 January 2016 - 17:00.


#30
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,118
  • Înscris: 25.02.2007
Un factor care mi se pare interesant e modul in care se roteste pamantul.
Daca ne roteam cu un pol spre soare, ne parleam acolo si inghetam la celalalt pol.
Este fantastic ca in miliarde de ani nu ne-am sucit din cand in cand cu un pol (geografic) spre soare.
Daca se intampla nu mai eram aici.

#31
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostAMETHIST, on 22 ianuarie 2016 - 16:55, said:

De ce ai sfarcuri?
Cand o sa imi explici la ce iti folosesc o sa te cred ca acel creator a fost inteligent. Altfel ori nu exista ori e ... mai putin inteligent.

incearca sa realizezi nivelul la care esti ca sa-ti dai seama daca-ai putea intelege o posibila explicatie !
crezi ca e ca la placi video ???
alea-s facute oameni !
sfarcurile ...nu !

Edited by LORELYAN, 22 January 2016 - 17:31.


#32
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Ce treaba au sfarcurile cu placile video? :|

#33
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,868
  • Înscris: 27.06.2006
Cand eram mai mic am urmarit un serial TV numit "Cosmos" si prezentat de Carl Sagan.
Nu are rost sa-l prezint aici pe Carl Sagan. Doar amintesc cartea "Creierul lui Broca" scrisa de el si tradusa/tiparita in romana inainte de 1989 & programul SETI inceput de el.
Era sa uit: Sagan a "compus" primul mesaj pamantean (inclusiv audio) destinat unor civlizatii extraterestre, daca intamplator sonda spatiala Voyager este captate de nepamanteni.
Am scris cam mult de Carl Sagan poate pentru cei mai tineri - eu il apreciez mult.  

Revenind la serialul "Cosmos: A Personal Voyage': in unul din episoade Sagan explica cum a aparut (teoretic) viata pe pamant.
Imi amintesc ca statea cu mainile pe un balon de sticla in care se descarcasera niste tensiuni inalte catre amestecul din interior (atmosfera primordiala pamant) si ne zicea, plimbandu-si degetele pe balonul de sticla, ca nu trebuie sa ne inchipuim ca din acel balon de sticla vor apare fiinte vii care vor iesi afara din balon.

Cred ca nici savantii actuali nu stiu exact cum a aparut viata pe pamant (prin "viata" inteleg ceva care se poate reproduce/perpetua).
===

Daca doriti sa (re)vedeti serialul "Cosmos: A Personal Voyage" puteti incepe de aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Pc1NatQKSP0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gabicen, 23 January 2016 - 05:20.


#34
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,118
  • Înscris: 25.02.2007

View Postcuculili, on 14 ianuarie 2016 - 22:31, said:

In fond nu degeaba se cauta iesirea din aceasta aproape imposibilitate de aparitie a viului prin recurgerea la insamantarea facuta de asteroizi care au ramas de la anterioarele sisteme stelare (din ramasitele carora s-a intrupat actualul nostru sistem solar).
Insamantarea asta cu asteroizi e doar mutarea problemei de pe Pamant in alt loc in univers.
Cum a aparut ..."acolo"... asa putea sa apara si ..aici.

Da' poate cei care cred ca ne-am nascut... acolo undeva spera ca in felul asta rezolva aparitita vietii prin imposibilitatea analizarii ei (ca doar s-a intamplat ..acolo si acolo n-avem cum sa stim/studiem cum este/a fost).
Un fel de taierea nodului Gordian.

#35
asterix1

asterix1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 21.09.2010

View PosttheMisuser, on 22 ianuarie 2016 - 17:08, said:

Un factor care mi se pare interesant e modul in care se roteste pamantul.
Daca ne roteam cu un pol spre soare, ne parleam acolo si inghetam la celalalt pol.
Este fantastic ca in miliarde de ani nu ne-am sucit din cand in cand cu un pol (geografic) spre soare.
Daca se intampla nu mai eram aici.
Sunt mai multi factori:
-Marimea(si densitatea) si pozitionarea in locul potrivit.
-Rotirea pamantului este si o consecinta a formarii Lunii(prin ciocnirea la scurt timp dupa formare cu un corp de marimea lui Marte).Acea coliziune a marit viteza de rotatie a planetei Pamant nou formate(se pare ca perioada  de rotatie atunci era de 6ore) si a generat energie termica.Satelitul pamantului Luna are o caracteristica interesanta-cel mai mic raport planeta/satelit din sistemul solar.Asta a facut sa aiba o influenta suficient de mare incat orbita pamantului sa varieze doar cu 1,5 grade.Daca ne uitam la cele 9 planete (in general) observam o reducere a perioadei de rotatie in jurul axei cu departarea de Soare.Venus si Pamant sunt niste ciudatenii din acest pdv explicabile prin coliziuni in trecutul lor.Pamantul a primit lovitura potrivita la momentul oportun.Venus a fost ghinionistul celor 4 planete telurice.
-Unii spun ca si Jupiter ar fi avut un rol prin adunarea asteroizilor in centura dintre el si Marte.
-Miscarea tectonica;dupa ultimele studii aparuta in urma cu 3 miliarde ani.
-Campul magnetic.
Dar ultimii 2 factori sunt consecinta primilor 2.Fara marime cu pozitionare la cei 150 milioane km de Soare si fara acea coliziune la inceputuri astazi Pamantul era ceva intre Marte si Venus.

Edited by asterix1, 24 January 2016 - 02:41.


#36
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,237
  • Înscris: 29.12.2006

View Postpasilla, on 13 ianuarie 2016 - 22:19, said:

Noi, oamenii, ar trebui mai intai sa dam definitia vietii si deabia apoi am putea sa ne gandim cam ce conditii ar fi necesare pentru aparitia ei.

Ce este viaţa ? Cum se poate spune că un corp are viaţă, iar altul nu are ?

Ne uităm la procesele pe care le derulează fiecare dintre corpuri.

Dacă unul dintre ele se autoorganizează, are procese interne de reglare a funcţionării la parametri optimi, dacă transformă un anumit tip de energie pentru funcţionarea internă, dacă creşte în dimensiuni până la o limită impusă de informaţia internă, dacă se adaptează la mediu, dacă răspunde la stimuli, şi dacă se reproduce, atunci avem de-a face cu viaţa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate