Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

factori care au fost necesari pentru aparitia vietii (inteligente) pe pamant.

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
tot aud in ultima vreme despre planetele descoperite cu ajutorul telescopului spatial Kepler si se prezinta la stiri cat de asemenatoare sunt planetele descoperite cu tera si se tot discuta despre posibilitatea viatii extraterestre, dar pt aparitia vietii pe pamant si evolutia ei au concurat mai multi factori care sunt destul de greu (nu imposibil) de gasit din nou impreuna. am sa enumar eu cativa care imi aduc aminte, voi completati-ma si eventual sa discutam pe marginea importantei lor.

1 planeta preferabil telurica, aflata in zona de aur ca distanta fata de soarele sau. adica zona in care exista apa lichida. fara apa lichida e foarte greu de conceput viata.

2. un satelit de genul lunii care sa stabilizeze axa miscarii de rotatie a respectivei planete. fara un satelit de genul lunii miscarea axei de rotatie ar fi haotica si ar ajunge de multe ori sa fie aproape in acelas plan cu miscarea de revolutie, iar in stilul asta un pol ar fi ars de soare in timp ce altul ar fi cufundar in intuneric si inghetat cate o jumate de an.

3 un miez metalic lichid al planetei care sa genereze camp magnetic si sa apere formele de viata de radiatiile provenite de la soare.

4 o planeta de tipul Jupiter care sa mai colecteze din asteroizii ce se plimba prin respectivul sistem solar. in cazul in care cad des asteroizi mari, de genul celor care au dus la extinctia dinozurilor viata ar cam fi posibila dar mai greu ajunge sa dezvolte inteligenta.

continuati si voi.

#2
lacrimidedor

lacrimidedor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 589
  • Înscris: 19.08.2015
Nu-s suficient de beata sa zic ce imi trece prin cap.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Damn, eu sunt,

Era o chestie printr-un cotlon al netului cu o formula foarte complexa terminata la final in genul..
+x+ a miracle= life.

Mi-a placut maxim.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Noi, oamenii, ar trebui mai intai sa dam definitia vietii si deabia apoi am putea sa ne gandim cam ce conditii ar fi necesare pentru aparitia ei.
Viata nu insemna exclusiv ceea ce ne imaginam noi.

#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,471
  • Înscris: 17.04.2006
Dar toate astea pentru sa gasi viata asemanatoare cu cea de pe Pamant.
Alte organisme pot evolua diferit, in functie de mediul inconjurator si probabil ajung si inteligente (cu constiinta probabil e mai bine spus) dupa milioane de ani :)

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

View PostYOUR_GOD, on 13 ianuarie 2016 - 22:09, said:

Damn, eu sunt,

Era o chestie printr-un cotlon al netului cu o formula foarte complexa terminata la final in genul..
+x+ a miracle= life.

Mi-a placut maxim.
mai era si chestia cu probabilitatea ca elementele primordiale sa se combine intr-o celula vie e cam ca si cum ai pune piesele unei masini de tocat carne intr-un castron si ai invarti pana ce masina se monteaza singura.

#7
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
@pasilia si sef-chenko:Asa e, dar deocamdata noi cautam planete care ar putea sustine viata asa cum o cunoastem noi. E cel mai simplu sa cautam o planeta de tipul Terrei decat sa ne imaginam ca ar putea exista viata pe orice pietroi cosmic.

Plus ca avem miliarde de potentiale planete chiar la o aruncatura de motor warp de noi, in galaxia noastra Posted Image

Edited by pufonel, 13 January 2016 - 22:27.


#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

View Postpasilla, on 13 ianuarie 2016 - 22:19, said:

Noi, oamenii, ar trebui mai intai sa dam definitia vietii si deabia apoi am putea sa ne gandim cam ce conditii ar fi necesare pentru aparitia ei.
Viata nu insemna exclusiv ceea ce ne imaginam noi.
nu mai tin minte unde am auzit chestia asta: "viata extraterestra, daca va fi descoperita vreodata, va si mai ciudata decat ne putem noi imagina ca e de ciudata."

View Postpufonel, on 13 ianuarie 2016 - 22:26, said:

@pasilia si sef-chenko:Asa e, dar deocamdata noi cautam planete care ar putea sustine viata asa cum o cunoastem noi. E cel mai simplu sa cautam o planeta de tipul Terrei decat sa ne imaginam ca ar putea exista viata pe orice pietroi cosmic.

Plus ca avem miliarde de potentiale planete chiar la o aruncatura de motor warp de noi, in galaxia noastra Posted Image
dap, discutia se vrea pentru viata asa cum o cunoastem noi.

#9
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Dar cine spune ca e neaparat nevoie de apa? Sau de oxigen? Avem bacterii ce ne dovedesc ca nu e nevoie de oxigen sau apa. Viata extraterestra nu trebuie sa respecte "regulile" pamantesti, poate fi cu totul altfel.

p.s: V-ati gandit ca poate noi suntem primele forme de viata inteligenta? Ca poate exista viata extraterestra, dar nu este inca "inteligenta"?

Edited by Zinus, 13 January 2016 - 22:32.


#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

View PostFane, on 13 ianuarie 2016 - 22:21, said:

mai era si chestia cu probabilitatea ca elementele primordiale sa se combine intr-o celula vie e cam ca si cum ai pune piesele unei masini de tocat carne intr-un castron si ai invarti pana ce masina se monteaza singura.
..sau suficient timp. Daca ai timp infinit, totul este posibil...chiar si ca piesele unei masini de tocat sa se monteze singure. Si nu glumesc, probabilități...

#11
gabitu73

gabitu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.12.2008

View PostZinus, on 13 ianuarie 2016 - 22:31, said:


p.s: V-ati gandit ca poate noi suntem primele forme de viata inteligenta? Ca poate exista viata extraterestra, dar nu este inca "inteligenta"?
În acest domeniu, totul este relativ dar eu cred totuși că există forme de viață inteligentă și pe alte planete dar distanțele ne împiedică să comunicăm.

#12
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,119
  • Înscris: 25.02.2007
Imi place asta cu "viata inteligenta" pe pamant. Adica nu orice forma banala de viata ci una inteligenta. Ca noi, oamenii, probabil.
Ma intreb ce-ar spune o specie/civilizatie cu 1 miliard de ani mai evoluata ca noi. Ne-ar baga la categoria "inteligenta" sau la "forme primitive de viata" ?

Ar fi mai potrivit sa vorbim de viata care incearca sa comunice cu electromagnetismul. Ala cu care-ti ia vreo 1000 de vieti pana primesti un raspuns. Nu prea mai pare prea inteligenta specia/forma asta de viata cand vorbim de imprejurimi galactice.

Deci corect ar fi sa vorbim despre "forme de viata in epoca electromagnetica". Ar fi singurele oarecum compatibile cu noi. Restul sunt ori prea proaste ori prea inteligente fata de noi asa ca a vorbi despre "viata inteligenta" prin cosmos este foarte imprecis. Poate magulitor pt. noi da' tot o prostie de exprimare ramane.

#13
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
diferenta intre noi si animale sunt mainile, nu creierul, prin care putem modifica natura...daca extraterestrii ar exista ar trebui sa aibă maini...insa eu cred ca exista viata intr-o lume paralela, a lui Dumnezeu

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
dap. delfinii sunt inteligenti dar n-ai sa poti invata un delfin sa asambleze un radio. si mainile ne-au parvenit printr-un accident evolutiv. se pare ca o schimbare de clima in africa a facut ca zone intinse de padure tropicala sa se transforme in savana unde copacii sunt destul de rari. asta se pare ca a determinat primatele sa coboare din copaci, pe sol au reusit sa dezvolte mersul biped iar membrele superioare au fost eliberate de sarcina mersului si pe parcurs au devenit apte de sarcini de finete cum ar fi construitul uneltelor. degetul mare opozabil e o mostenire a noastra valoroasa. creierul nostru se pare ca s-a dezvoltat accelerat datorita faptului ca minile puteau pune in aplicare multe idei.

in alta ordine de idei se pare ca au mai mari sanse sa dezvolte inteligenta pradatorii fiindca asta le confera un atu la procurarea hranei si fiintele sociale, ca locul de lider care-ti da accesul la femei si reproducere se catiga nu atata prin forta bruta cat prin realizarea de aliante, iar astea necesita inteligenta sa le faci. asa ca o eventuala viata inteligenta extraterestra pe care am putea s-o descoperim e mai probabil sa fi fost la baza pradatori gregari. chestie care s-ar putea sa nu fie tocmai roza pt noi daca-i mai avansata tehnologic.

Edited by Fane, 14 January 2016 - 13:23.


#15
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
gândirea lui alpha male e diferita, e cel mai destept, ii face pe fiecare in parte, stie când sa loveasca fiindca vede dincolo de timp si spatiu..e doar o iluzie ca cel inteligent castiga, cel mai afemeiat castiga si totodata cel mai puternic , nu neaparat forta bruta...nu vreau sa stric topicul cu religia dar Alpha si omega conduce in realitate...sunteti orbiti de puterea lui Darwin si de propria rautate

ma repet ca extraterestrii sa fie "inteligenti" trebuie sa construiasca o lume inteligenta, au nevoie de maini...si probabil un corp leit ca al omului, suntem perfecti pt ca Dumnezeu ne-a facut perfecti

#16
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
lungesc un pic offtopicul

e illuminati, e Alpha male (se schimba des ca dominatia unui leu ) , e Isus, sunt oamenii ca voi

cine conduce ?
din experienta mea va spun ca Isus conduce, ceilalti sunt neputinciosi, temporar au putere dar in final mor

#17
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postlegit10, on 14 ianuarie 2016 - 10:44, said:

diferenta intre noi si animale sunt mainile, nu creierul, prin care putem modifica natura...daca extraterestrii ar exista ar trebui sa aibă maini...insa eu cred ca exista viata intr-o lume paralela, a lui Dumnezeu
Ce sunt mainile fara creier?

#18
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostFane, on 13 ianuarie 2016 - 21:58, said:

tot aud in ultima vreme despre planetele descoperite cu ajutorul telescopului spatial Kepler si se prezinta la stiri cat de asemenatoare sunt planetele descoperite cu tera si se tot discuta despre posibilitatea viatii extraterestre, dar pt aparitia vietii pe pamant si evolutia ei au concurat mai multi factori care sunt destul de greu (nu imposibil) de gasit din nou impreuna. am sa enumar eu cativa care imi aduc aminte, voi completati-ma si eventual sa discutam pe marginea importantei lor.

1 planeta preferabil telurica, aflata in zona de aur ca distanta fata de soarele sau. adica zona in care exista apa lichida. fara apa lichida e foarte greu de conceput viata.

2. un satelit de genul lunii care sa stabilizeze axa miscarii de rotatie a respectivei planete. fara un satelit de genul lunii miscarea axei de rotatie ar fi haotica si ar ajunge de multe ori sa fie aproape in acelas plan cu miscarea de revolutie, iar in stilul asta un pol ar fi ars de soare in timp ce altul ar fi cufundar in intuneric si inghetat cate o jumate de an.

3 un miez metalic lichid al planetei care sa genereze camp magnetic si sa apere formele de viata de radiatiile provenite de la soare.

4 o planeta de tipul Jupiter care sa mai colecteze din asteroizii ce se plimba prin respectivul sistem solar. in cazul in care cad des asteroizi mari, de genul celor care au dus la extinctia dinozurilor viata ar cam fi posibila dar mai greu ajunge sa dezvolte inteligenta.

continuati si voi.
Factorii care au fost necesari pentru aparitia vietii (inteligente) pe pamant?

Cred ca a fost o alta forma de inteligenta, pe care noi nu o putem percepe. Parerea mea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate