Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

ULBS vs UVT

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
carla211

carla211

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.01.2016
Salut! Băi, treaba stă în felu' următor: mă bate gându' să dau la ULBS din vreo două motive - orașul și universitatea per ansamblu. Am oscilat între Psihologie și Jurnalism de un an încoace. Am rămas pironită pe Psihologie. Am înțeles că admiterea e pe bază de dosare, 100% media de bac (anu' ăsta). Și-n 2015 tot așa, nu știu anterior cum. M-am tot uitat pe site-ul lor la termeni și condiții, documente, cazare și rezultate. Mă interesează dacă e număr fix de locuri la buget. Am văzut, 21 dar e posibil să oscileze numărul? Mi-ar fi super utile niște păreri, experiențe personale, din auzite, de la cunoștințe etc. Greuț/lejer, se face treabă/nu se face? Din ce am priceput nu prea merge cu "ia-mă nene și pe mine c-om vedea pe parcurs"€œ. Nu știu, zic. Cum e politica generală a facultății? Pe ce criteriu/procent (la admitere) s-a mers în anii trecuți? Tot așa? Se aude de vreo schimbare pe anu' ăsta? Cu ce v-ați confruntat?

ULBS vs UVT, pro/contra, puncte tari/puncte slabe?

Edited by carla211, 13 January 2016 - 21:20.


#2
nwo

nwo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 26.03.2010
Absolvent ULBS promotia 2004 si pot sa spun ca pe atunci se facea scoala, nu gluma, iar ULBS era in topul celor mai serioase universitati din tara. Tind sa cred ca nimic nu sa schimbat si inca este in acel top. Daca politica si conducerea universitatii este aceeasi, sa nu te astepti sa fie "lejer" deloc. Ori inveti, ori ramai pe langa. Prezenta era obligatorie undeva la 90% la cursuri si 100% la laboratoare. Aveai o absenta la laborator, nu intrai in examen. Faceai cum puteai sa participi la laboratorul lipsa.
De admitere, nu pot sa spun nimic. La voi e simplu, media de la bac si gata. Pe vremea mea se dadea examen de admitere (matematica, in cazul meu). Avea si bacu' un mic procentaj acolo10-20%, nu mai stiu exact.

Edited by nwo, 14 January 2016 - 09:53.


#3
carla211

carla211

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.01.2016

 nwo, on 14 ianuarie 2016 - 09:52, said:

Absolvent ULBS promotia 2004 si pot sa spun ca pe atunci se facea scoala, nu gluma, iar ULBS era in topul celor mai serioase universitati din tara. Tind sa cred ca nimic nu sa schimbat si inca este in acel top. Daca politica si conducerea universitatii este aceeasi, sa nu te astepti sa fie "lejer" deloc. Ori inveti, ori ramai pe langa. Prezenta era obligatorie undeva la 90% la cursuri si 100% la laboratoare. Aveai o absenta la laborator, nu intrai in examen. Faceai cum puteai sa participi la laboratorul lipsa.
De admitere, nu pot sa spun nimic. La voi e simplu, media de la bac si gata. Pe vremea mea se dadea examen de admitere (matematica, in cazul meu). Avea si bacu' un mic procentaj acolo10-20%, nu mai stiu exact.

Mersi din suflet!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate