Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Probleme in familie

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#19
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Postdark, on 13 ianuarie 2016 - 20:21, said:


Depinde de complexitatea businessului ! Tu crezi ca unele chestii se prind asa, din zbor? Poate la dulgherie ! Posted Image
Nu,nu cred.Dar la 6000 de lei pe lună-profit,bănuiesc că nu este o afacere prea complexă(comparativ cu altele).Și o frizerie ar putea scoate atât,sau o patiserie,sau un mic restaurant.Ei i se par complexe și grele pentru că nu a avut timp să-și bată capul cu genul ăsta de activități(este de înțeles la anii ei),dar pentru noi,ăștia mai "copți",nu pare atât de greu.
Ba înclin să cred că poate ei i s-ar părea greu faptul că trebuie să facă aceeași activitate zi de zi(rutina) fără pauze mari(cum este la școală vacanța de vară).

#20
madalina222

madalina222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 12.01.2016
Afacerea e in domeniul tehnic. Cu instalatiile electrice. Eu termin filologie. Habar n-am de domeniu.

Edited by madalina222, 13 January 2016 - 20:46.


#21
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Dupa ce vei fi reusit sa castigi mai mult ca taica-tu si maica-ta si sa fi intretinut o familie si niste copii, atunci sa deschizi gura.

Pana atunci, ciocu' mic.

Edited by Damascus77, 13 January 2016 - 20:36.


#22
madalina222

madalina222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 12.01.2016
Ciocu mic?  Da ce-am facut? Zici ca am omorat oameni, nu alta.
Eu incercam sa gasesc o solutie sa-mi ajut familia, dar voi vad ca imi sariti in cap. Sau faceti glume de 2 bani.
Serios? Cu ce am gresit ca am si eu un prieten? Era mai bine sa ma las de scoala si ma angajez vanzatoare? Eu nu mai stiu ce sa mai fac asa ca voiam sa cer o a doua parere impartiala-am crezut eu- ca sa ies din impas.
Am fost in bucatarie sa ii zic mamei de reinvigorarea afacerii, dar mi-a taiat macaroana rapid.

#23
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,544
  • Înscris: 16.03.2004
Daca mami si tati nu-si bat capul pentru ziua de maine, de ce te ingrijorezi tu? Mai ales ca poti apela si la druid, ei saracii poate la un CAR...

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmadalina222, on 13 ianuarie 2016 - 20:34, said:

Afacerea e in domeniul tehnic. Cu instalatiile electrice. Eu termin filosofie. Habar n-am de domeniu.

Incearca sa fii optimista. Daca esti negativista de la bun inceput, nu ai cum sa faci ceva. Ar trebui sa stii mai bine ca noi cum e viata, ca doar termini filozofia.

#25
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Postmadalina222, on 13 ianuarie 2016 - 20:34, said:

Afacerea e in domeniul tehnic. Cu instalatiile electrice. Eu termin filosofie. Habar n-am de domeniu.
Dacă este un simplu magazin ce comercializează genul ăsta de produse,eu zic că te vei descurca.Dacă specificul afacerii se referă la aplicații practice(genul instalarea la domiciliul clientului)-colaborator.
Oricum,ideea este să nu renunțați la afacerea asta,decât dacă găsiți o altă sursă de venit mai mare și mai ușoară.
Mai ține cont de o chestie:
Dacă mama ta suferă de o boală mai gravă decât credeți și care boală mai și avansează?
Mai bine începi mai pe ușor de pe acum,decât din plin mai târziu(poate nu neapărat cu afacerea asta).

#26
madalina222

madalina222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 12.01.2016

View Postdark, on 13 ianuarie 2016 - 20:42, said:

Daca mami si tati nu-si bat capul pentru ziua de maine, de ce te ingrijorezi tu? Mai ales ca poti apela si la druid, ei saracii poate la un CAR...

Incerc sa gasesc o solutie sa salvez bugetul familiei.
Lasati-o balta cu relatia mea, ca nu are nicio legatura. Nu sunt materialista si nu as cere nimanui bani daca stiu ca nu ii pot returna. Nici nu i-am zis ca stau prost cu banii pentru ca nu vreau sa-mi dea bani de mila sau deastea.

#27
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
ea spera sa plece in "tara druizilor" :D insa nu stie daca o sa stea cu basma in cap ca bunica si daca religia aluia ii permite sa o arda la clube...

ei ii arde de afacere... daca ii ardea se implica demult si invata, ca nu e mare chestie.

#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmadalina222, on 13 ianuarie 2016 - 20:41, said:


Am fost in bucatarie sa ii zic mamei de reinvigorarea afacerii, dar mi-a taiat macaroana rapid.

Trebuie sa dai dovada de tact si rabdare. Nu poti sa mergi asa, fara sa tii cont de moment, si sa vorbesti despre revigorarea afacerii. Oamenii au sentimente, au trairi, au momente, nu te poti baga ca 'musca in lapte' cand vrei tu.

#29
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,544
  • Înscris: 16.03.2004

View Postmadalina222, on 13 ianuarie 2016 - 20:45, said:

Incerc sa gasesc o solutie sa salvez bugetul familiei.
Lasati-o balta cu relatia mea, ca nu are nicio legatura. Nu sunt materialista si nu as cere nimanui bani daca stiu ca nu ii pot returna. Nici nu i-am zis ca stau prost cu banii pentru ca nu vreau sa-mi dea bani de mila sau deastea.
Spune-i si druidului, poate-ti da el o idee mai buna decat noi.Posted Image

#30
madalina222

madalina222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 12.01.2016
Aplicatii practice-un angajat a fugit cu o suma de bani din firma. Bani de avocat sa-l dam in judecata nu mai avem, iar mama nu vrea sa mai auda de colaboratori/angajati pentru ca nu mai are incredere in nimeni.

Edited by madalina222, 13 January 2016 - 20:48.


#31
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,544
  • Înscris: 16.03.2004

View Postmadalina222, on 13 ianuarie 2016 - 20:47, said:

Aplicatii practice-un angajat a fugit cu o suma de bani din firma. Bani de avocat sa-l dam in judecata nu mai avem, iar mama nu vrea sa mai auda de colaboratori/angajati pentru ca nu mai are incredere in nimeni.
Druidul nu poate prelua afacerea? El ce pregatire are? Ce stie sa faca?

#32
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
il doare pe druid in spate de afacerea lor... el da la  b... si cam atat.  ala e ocupat cu druizii lui cu hobitu cu Gandalf  and company :D

#33
madalina222

madalina222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 12.01.2016
Am sa mai vorbesc cu mama de afacere, insa... nu stiu ce sansa am.
Frate, da terminati odata cu iubitul meu!

#34
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
bine soro, bafta cu afacerea insa trebuia sa te ocupi mai demult de lucru asta nu cand e porcu mort in cotet.

#35
madalina222

madalina222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 12.01.2016

View Postflavius18, on 13 ianuarie 2016 - 21:03, said:

bine soro, bafta cu afacerea insa trebuia sa te ocupi mai demult de lucru asta nu cand e porcu mort in cotet.

Stiu, dar eu abia acum am inceput sa imi fac griji reale asupra zilei de maine(vazand ca nu avem bani.)
Cum am mai putea face altfel rost de bani, daca nu cu afacerea asta?

#36
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Postmadalina222, on 13 ianuarie 2016 - 21:01, said:

Am sa mai vorbesc cu mama de afacere, insa... nu stiu ce sansa am.
Frate, da terminati odata cu iubitul meu!
Noi terminăm,dar tu ești sigură că mama nu cumva are impresia că tu vrei să resuscitezi afacerea pentru a "sponsoriza"(ajuta financiar)pe iubitul druz?
Sau că vrei afacerea(resuscitată) că te-ai învățat cu un anumit stil de viață și acum îți este mai greu(fără stilul de dinainte)?
Fostul angajatul de ce fugit cu banii?De multe ori,angajatul "fuge" cu banii când nu-și primește salariul.
Oricum,la genul ăsta de afacere tot va trebui să colaborați cu altcineva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate