Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cum se monteaza glisiere?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dani555

dani555

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 02.12.2011
Buna tuturor
Stie cineva cum se monteaza glisierele din imagine
Daca am un corp de 60 cm latime pe 57 adancime
Ce dimensiune trebuie sa aiba sertarul
Corpul de bucatarie este din pal de 18 mm
Ce nu stiu exact cum se agata sertarul in sina.
Sina are ca si un fel de platbanda ascutita in forma de L apare si in poza pe la mijlocul glisierei
Va multumesc

Attached Files



#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nici aria n-ai nimerit-o asa ca sa nu te miri daca-ti spun ca montarea glisierelor respective, implicit realizarea sertarului si montarea lui nu e treaba de amator!!!
sunt foarte mari sansele sa nu reusesti!
altfel... pentru dimensiuni, google e prietenul tau! fiind necesar in final sa apelezi la cineva care se pricepe!
mare lucru nu e doar ca n-ai cu ce!
[ http://depozitul-de-accesorii.ro/img/cms/S10C-XXX-H-DTC-Dimensiuni-si-cote-incadrare-sertar.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://depozitul-de-accesorii.ro/img/cms/G10-XXX-H-DTC-glisiere-tip-tandem-extragere-partiala-pregatire-sertar.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.ytimg.com/vi/qX8k_pcDTw8/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://depozitul-de-accesorii.ro/img/cms/Tandembox-DTC-Dimensiuni-disponibile_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Nero-d, 12 January 2016 - 22:23.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Tandemurile blum sau similare se monteaza pe cuiburi cu laterale care au in zona prinderii maxim 16mm.
Uzual se foloseste PAL de 18mm frezat la 16mm in acea zona - si freza ar fi scula necesara...

Glisierele se aleg cu ~ 1cm mai mici decat corpul, si se monteaza din fata. Se lasa toleranta la spate.
La 57 doar corpul fara fronturi, poti sa pui de 55.
Daca este de 57 cu tot cu fronturi, atunci este posibil sa fie prea mari si de 55 daca au spate din PFL, caz in care ar ramane de 50.
Normal la bucatarie se fac de 51 corpurile de sertar si de 50 cele cu usi, se lasa 4 -5 in spate toleranta, 2 usa in fata si 3 cm retragere de la marginea blatului - ca sa nu picure apa direct pe usi...
Daca sunt tevi sau alte lucruri mai mari in spate, se fac corpuri si de 46-47 pt glisiere de 45, sau de 41 pt gls de 40, etc., etc.

Tandemboxurile se pot monta mai usor, nu mai este nevoie de laterale cuiburi deloc, dar sunt si mai scumpe. Gliseaza insa si mai fain...

Edited by loock, 12 January 2016 - 22:51.


#4
dani555

dani555

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 02.12.2011
Am cumparat glisiere Smart Slide de la Samet
Astea doresc sa le montez
Am vazut tot felul de prezentari de la Blum
Dar de la Samet nu am gasit

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt proaste cele de la Samet - sistemul de prindere pt. fronturi -pe langa faptul ca nu este pt. oricine facil de montat bine si drept, nu asigura o prindere sigura, si poti sa ramai cu fronturile in mana destul de repede...Au niste piese din zamac prost si din plastic...
Ma refer la tandemboxuri Samet.
Tandemuri Samet nu am cercetat....(mi-a fost destul experienta cu primele)
Probabil ca nu mai ai problema desprinderii fronturilor daca ai cuiburi cu 4 laturi din PAL si le prinzi bine, insa posibil sa fie alte probleme de fiabilitate la glisiere, amortizoare, etc..

Edited by loock, 12 January 2016 - 22:48.


#6
dani555

dani555

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 02.12.2011
Acuma ce sa fac trebuie sa le montez asa cum sunt

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Dupa cum vezi in schite (verifici daca sunt diferite la Samet fata de blum), glisierele se monteaza pe corp.
Pe sertar se monteaza clemele.
Trebuie uzinate atat degajarile fata spate pt glisiera si clema, cat si frezarile lateralelor la 16mm sau mai putin - in zona de sub fundul sertarelor unde intra glisiera. (daca ai laterale cuiburi serartar din PAL de 18mm)
Vezi in schita, luftul dintre cuib si corp este de 5mm.
Distanta permisa pt luft si laterala cuib este de 21mm, deci laterala cuibului trebuie sa fie de maxim 16mm grosime in zona glisierei.
In schita nu se vede frezarea de la 18 la 16 pt ca este folosit material de 16mm pt lateralele cuiburilor...
Fundul sertarului se monteaza mai sus intre laterale, 12,5 maxim 13mm.
Este facut din PAL de 8mm, 10mm sau din doua PFL-uri adezivate intre ele. Daca nu sunt adezivate se flambeaza pt ca rezistenta la incovoiere creste cu radical din 2, nu se dubleaza decat daca sunt adezivate.
Evident, fundul este prins pe nut....alta frezare, si spatiul de sub fund trebuie sa fie maxim 13mm pana la marginea inferioara a lateralelor.

Daca ai fundul prins cu alte cote, chiar si pe nut, sau daca este fund aplicat, trebuie reconstruit sertarul.
Eventual daca este aplicat, ai putea sa lipesti niste straifuri laterale daca ai cleme bune si adeziv bun, si cuiele, capsele, holtzsuruburile sunt perfect ingropate......asta e cam singura idee nastrusnica care-mi vine ca sa te ajut. Profesional nu face insa nimeni asa ceva...

Edited by loock, 12 January 2016 - 23:16.


#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pentru ca orice alt brand sau marca de glisiere tandem e similar cu blum cand vine vorba de dimensiuni!

dupa cum cu rabdare ti-a explicat colegul, este necesar sa subtiezi PALul pe o portiune prin frezare si sa frezezi nut pentru fund!!!
chiar daca gasesti PAL de 16mm, de nut tot nu scapi!!!

in conditii de amator adica fara uneltele specifice, nu ai cum sa fabrici sertarul necesar!

teoretic o trebui sa le montezi pentru ca "ce sa faci?"... dar practic nu ai cum!

mai vrei o informatie inutila? sertarul se face mai scurt cu 10mm decat lungimea nominala a glisierei!

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

 Nero-d, on 13 ianuarie 2016 - 07:58, said:

pentru ca orice alt brand sau marca de glisiere tandem e similar cu blum cand vine vorba de dimensiuni!
mai vrei o informatie inutila? sertarul se face mai scurt cu 10mm decat lungimea nominala a glisierei!

Da, ghearele care agata sertarul la spate ( intra in gauri uzinate dedicat pt. asta ) sunt putin mai in fata fata de marginea din spate a glisierei...

#10
bogdanval

bogdanval

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 07.09.2007
Salut! Am un sertar de corp de bucatarie la care vreau sa-i schimb glisierele. Sertarul are 550x215x450 (L h A) si este destinat pentru vesela (cred ca are cam 10kg -nu l-am cintarit) iar corpul mobilei are la interior 575. Am vazut multe tipuri de glisiere si inclin spre cele cu bile, dar m-ar interesa sa stiu cam ce modele ar fi mai bune dpdvd calitate / pret.
Multumesc.

Edited by bogdanval, 16 October 2017 - 22:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate