Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Nu se mai gaseste SO Windows 8.1 FPP Retail ?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postkiwy, on 11 ianuarie 2016 - 22:29, said:

Pana apare urmatorul Posted Image
Dume de marketing MS.

Esti prost informat.
Urmatorul va fi un nou build tot de Windows 10 s.a.m.d.
Microsoft a trecut pe un alt model de actualizare care se numeste "Windows as a service" si care este de tip rolling.

View Postn-amname, on 11 ianuarie 2016 - 22:50, said:

https://www.price.ro...580)_882304.htm
Unul in engleza la stoc limitat.

De fapt, nu este in "stoc limitat", ci "indisponibil" - informatiei vizibila doar daca accesezi link-ul.

#20
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
Windows 10 este o denumire de marketing. Doar de aceea au sarit peste 9 (la fel ca la Winamp cu 4).
Cand se va perima denumirea, o sa vina cu alta noua.
Schimbarea este inevitabila, nimic nu este vesnic. Nu vad cum ar fi windows-ul 10.
Modelul de SaaS poate sa dureze mai mult ca Windows 10, dar Windows 10 nu v-a trai mai mult ca SaaS.
Cu cat un SO este mai vechi, cu atat costurile de backward compatibility sunt mai mari.
Ce zice MS este ca peste 10, 20 de ani o sa pot instala un windows 10 build 10256 si dupa un windows update o sa ajung sa am ultimul build 99999, eu nu o cred.

#21
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Peste 10-20 de ani s-ar putea sa nu mai existe Windows sau Microsoft sa renunte la NT Kernel si sa dezvolte alt sistem de operare. Probabil ca si hardware-ul va fi foarte diferit de cel actual. Poate ca nici nu va mai exista arhitectura x86.
Microsoft conform unor zvonuri din interior ar avea in plan ca in viitor sa publice sursele Windows-ului lasand oricui libertatea de a-l dezvolta. In orice caz, cel mai probabil va deveni gratuit la un moment dat.
Dar deocamdata vor urma modelulde actualizare  "Windows as a service", deci adio noi versiuni de Windows si service packs!

#22
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
Cei cu windows 10 au support pana in 2022 parca, deci intr-un fel sau altul, se pregateste altceva.

#23
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Probabil ca suportul se va prelungi odata cu fiecare nou build.

Oricum, nu "Windows 10" are suport pana in 2020/ 2025, ci "Windows 10 lansat în iulie 2015", adica Treshold.
Pentru "Windows 10 lansat in luna noiembrie 2015", adica Treshold 2 observ ca nu se face nicio mentiune, in schimb exista urmatoarea nota:
Actualizările sunt cumulative, fiecare actualizare fiind construită pe baza tuturor actualizărilor care o precedă. Un dispozitiv trebuie să instaleze cea mai recentă actualizare pentru a rămâne acceptat.

Sursa: http://windows.micro...ndows/lifecycle

Vezi si acest articol: http://www.zdnet.com...for-windows-10/

#24
bacefaci

bacefaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 22.01.2013
Azi am primit mail au adus aceasta licenta la PC Fun pentru cei interesati.Am comandat si eu una.

Edited by bacefaci, 17 January 2016 - 16:27.


#25
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Intr-adevar: http://www.pcfun.ro/...64-bit-engleza/
Aceasta inseamna ca ar trebui sa apara si in oferta PC Garage.
Problema este ca la 489,22 RON este prea scump, avand in vedere ca anul trecut cand TVA-ul era mai mare costa sub 450 RON.

#26
bacefaci

bacefaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 22.01.2013
Da am primit mail și de la PC garaje că va fi disponibil dar am comandat deja de teamă că nu o sa mai găsesc am luat în 4 rate fără dobânda cu un card de cumpărături.

#27
bacefaci

bacefaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 22.01.2013
Am luat teapa comandat Duminica de la PCFan SO 8.1 Retail am fost sunat ieri si am fost anuntat ca nu este pe stoc si ca nu stiu daca va mai fi adus,platit cu card deja in rate am fost nevoit sa iau 10 Home Retail si am mai platit si o diferenta.

#28
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Cred ca mai gasesti la partenerii Microsoft.

#29
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005

View Post_-_, on 12 ianuarie 2016 - 16:33, said:

Probabil ca suportul se va prelungi odata cu fiecare nou build.

Oricum, nu "Windows 10" are suport pana in 2020/ 2025, ci "Windows 10 lansat în iulie 2015", adica Treshold.
Pentru "Windows 10 lansat in luna noiembrie 2015", adica Treshold 2 observ ca nu se face nicio mentiune, in schimb exista urmatoarea nota:
Actualizările sunt cumulative, fiecare actualizare fiind construită pe baza tuturor actualizărilor care o precedă. Un dispozitiv trebuie să instaleze cea mai recentă actualizare pentru a rămâne acceptat.

Sursa: http://windows.micro...ndows/lifecycle

Vezi si acest articol: http://www.zdnet.com...for-windows-10/

pai da, dar eu tot nu inteleg diferenta.

eu cumpar acum Windows10 Treshold care are support pana in 2020. toate bune si frumoase, dar cand apare Windows10 Redstone il platesc sau nu-l platesc?
Deci cu ce ma incanta pe mine ca amandoua sunt 10 daca e clar ca Treshold =/=Redstone.

Va lasati prea usor orbiti de marketing. Degeaba spun ei "windows as a service" cand practic nu se schimba nika, tot trebuie sa cumperi fiecare noua editie de win10.
De fapt va fi chiar mai rau. De bine de rau in momentul de fata daca nu iti place o versiune de win o sari si astepti alta noua (daca nu ti-a placut vista ai ramas in continuare cu xp si ai luat direct 7)
Cand se va trece la noul model, daca Redstone va fi oribil pentru sistemul tau nu-l vei putea sari, va trebui sa-l cumperi ca vei avea nevoie de el ca sa poti trece la win10 "n'stone"

Edited by takillya, 21 January 2016 - 10:33.


#30
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Tu ai facut doar o presupunere. Microsoft nu a facut niciun fel de precizare in acest sens, asa ca varianta cea mai plauzibila este ca nu va trebui sa platesti nimic, deoarece vei beneficia de noul model de actualizare: "Windows as a service".
Asa cum utilizatorii de Windows 7 au putut efectua gratuit "upgrade" la Windows 7 Service Pack 1, ocazie cu care s-a prelungit perioada de suport sau cum utilizatorii de Windows 8 au beneficiat gratuit de oferta de upgrade la Windows 8.1 si la urmatoarele update-uri de tip roll-up, la fel va fi si in cazul lui Windows 10.
Tu nu ai achizitionat o licenta pentru Treshold, ci pentru Windows 10. Vei primi gratuit upgrade-ul la Redstone, asa cum l-ai primit si pentru Treshold 2 in contextul modelului "Windows as a service".

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Si la fel si ptr Redstone 2 in octombrie...

Exista precizarea - s-a facut de la inceput - cine are W10 va beneficia de upgrade-uri gratuite anuale. Suportul insa ramane valabil in functie de versiunea pe care o ai.

Adica daca tu nu vrei sa faci upgrade de la TH2 de ex, la Redstone - mai poti merge cu el - primesti update-uri doar pana in 2020, dupa care vrei nu vrei va trebui sa faci upgrade - daca va mai fi posibil.

Mai exista o mica modificare - pe viitor versiunile noi de windows nu vor mai suporta decat hardware-ul modern, existent pe piata la data lansarii, sau care urmeaza sa apara.
Ptr cei cu PC-uri vechi nu se va mai oferi suport - va trebui sa ramaneti la ultima versiune de windows care ofera suport ptr el.

#32
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
depinde unde trag ei linie ca fiind modern.

ca se pot plafona la 1155 de exemplu, ori sa apara direct cu 1150, pt ca asa e mai modern. sau pot lua in calcul chiar si 775, care suporta si procesoare destul de bune inca.

#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai am zis mai sus - vor tine cont de ce procesoare sunt pe piata in momentul lansarii produsului, si atat.

#34
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Versiunile de Windows mai vechi de Windows 10 nu vor putea rulea pe computere dotate cu noile procesoare.

In schimb, presupun ca in versiunile noi de Windows se va oferi in continuare suport inclusiv pentru procesoare mai vechi (sa zicem lansate in ultimii ani). Altfel, imi imaginez ca ar fi o mutare gresita din mai multe puncte de vedere: distrugerea increderii clientilor in Microsoft (care pana acum au oferit un suport bun pentru hardware ceva mai vechi), migrarea utilizatorilor spre alte sisteme de operare actuale care isi mentin suportul pentru hardware mai vechi, reducerea nivelului de colaborare dintre Microsoft si integratorii OEM etc.
In concluzie, Microsoft ar inregistra pierderi, daca ar adopta aceasta strategie.
Iar eu cred ca interesul lor este ca userii sa migreze spre versiunea cea mai recenta de Windows/ buildul cel mai recent, chiar si in conditiile in care utilizeaza un hardware mai vechi, ca sa nu mai investeasca/ cheltuiasca bani oferind suport pentru versiuni vechi de Windows/ builduri anterioare. Interesul lor nu este ca oamenii sa investeasca intr-un hardware nou pentru a putea rula cea mai recenta versiune de Windows, deoarece ei scot profit din software si servicii, prea putin din hardware (de la producatorii de hardware care livreaza computerele cu o licenta OEM).

#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

View Post_-_, on 21 ianuarie 2016 - 15:34, said:

Versiunile de Windows mai vechi de Windows 10 nu vor putea rulea pe computere dotate cu noile procesoare.
Stirea asta a fost preluata de multi si data asa ! Insa nu se pune problema ca nu vor rula Windows 7/8 pe noile procesoare (doar daca Intel isi taie craca si producatorii de placi de baza). Ci vechile OS-uri nu vor sti de noutatile introduse, ceea ce e cu totul alta poveste si adevarata, iar W10 va fi actualizat la aceste noutati.
http://www.tomshardw...licy,31024.html

Edited by neagu_laurentiu, 21 January 2016 - 15:45.


#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Asta e sursa - http://www.neowin.ne...ing-pc-hardware

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate