Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Poti fi crestin si placut lui Dumnezeu si daca nu te duci la nicio biserica?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
361 replies to this topic

#37
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

View PostSfantul Jakob, on 11 ianuarie 2016 - 14:52, said:

Comuniunea NOASTRA. Nu "comuniunea mea".
In primul rand comuniunea mea, altfel nu exista "comuniunea noastra" dupa Scriptura. Ce uneste pe doi crestini este relatia fiecaruia cu Dumnezeu, altfel vorbim despre o unitate lumeasca, un sistem lumesc. Crestinii adevarati se aduna laolalta pentru a-si exprima legatura lor cu Dumnezeu, pentru ca fiecare, din inima, sa cante, sa se roage si sa asculte pe Dumnezeu. Iar cei care nu au posibilitatea de a veni la astfel de strangeri laolalta, despre ei nu poti spune ca au zero sanse ... uite cum Pavel spunea cum, desi nu era prezent la strangerea laolalta a corintenilor (daca nu gresesc), totusi avea comuniune cu ei si a judecat impreuna cu ei o anumita situatie.

Oriunde ai fi poti sa te unesti cu alti credinciosi in rugaciune pentru familia Bodnariu, nu poti spune ca nu ai comuniune cu crestinii din Cluj pentru ca tu esti in Bucuresti.

View PostSfantul Jakob, on 11 ianuarie 2016 - 14:52, said:

Ai putea prezenta trei motive corecte pentru care un crestin adevarat a trait izolat?
Sunt multe situatii in care un crestin este nevoit sa traiasca izolat, temporar sau permanent. Decat sa se faca parte a unei sinagogi a Satanei pe motiv ca "trebuie sa mearga undeva la biserica" si deci sa accepte niste compromisuri care dezonoreaza pe Hristos, mai bine se departeaza de asemenea grupuri. Sau daca bisericile unde ar putea ajunge ii impun niste reguli nebiblice, deci pe care ar fi obligat sa le urmeze fara sa le aprobe in constiinta lui, pai mai bine sta acasa.

View PostSfantul Jakob, on 11 ianuarie 2016 - 14:52, said:

Adevarata tragedie sta in faptul ca unii pretinsi crestini prefera sa stea departe de Biserica
Tragedie pentru cine? Iti spun eu, pentru sistemele religioase care depind de donatiile enoriasilor.
Tot lobby-ul asta cu mersul la biserica are in spate nevoia de sustinere financiara a acestor sisteme. De asta cand ceri motive din Scriptura se dau raspunsuri atat de puerile, sau idei gen: "fara mersul la biserica sansele de a trai crestinismul sunt ZERO"

Dovezi? Uita-te la cele mai multe biserici din Romania (ca sa nu zic USA), la corurile maiestuase, la instrumentele stralucitoare, la orchestrele care iti fac parul de gaina cand incep sa cante, la megapastorii platiti, la predicile facute din carti si care sunt puse cap la cap dupa tehnici de public speaking ... iar apoi citeste 1 Corinteni 2:13. Asculta melodia aia veche de la Speranta - Batranii si si-mi  daca vezi vreo asemanare intre ce exprima cantarea aia si ce vedem azi in biserici sau chiar la grupul Speranta Posted Image .

Mersul la biserica si-a pierdut sensul odata cu dezvoltarea "crestinatatii moderne". L-a pierdut insemnand ca nu mai e asa evident...

View Postlupini, on 11 ianuarie 2016 - 15:13, said:

Dacă îmi va spune aşa, voi suporta consecinţele, însă eu tot nu renunţ la a-i urma învăţăturile.
N-am zis ca e gresit sa-I urmezi invataturile, doar ca nu e nici pe departe suficient. Iar cand te arati dispus sa suporti consecintele ... "nu stii de ce duh esti insufletit".

Edited by kruger, 11 January 2016 - 16:49.


#38
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View Postkruger, on 11 ianuarie 2016 - 16:44, said:

N-am zis ca e gresit sa-I urmezi invataturile, doar ca nu e nici pe departe suficient. Iar cand te arati dispus sa suporti consecintele ... "nu stii de ce duh esti insufletit".

Un om nu poate recunoaşte pe Isus ca fiu al lui Dumnezeu, şi moartea şi învierea lui, dacă nu-i este dat de Dumnezeu. Aşa i-a spus Isus lui Petru, că nu carnea şi sângele îi descoperă asta, ci Tatăl.

Poate nu ştiu de ce duh sunt însufleţit, dar îl recunosc pe Isus ca fiul al lui Dumnezeu, şi îi urmez cât de mult pot învăţăturile.

#39
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View Postkruger, on 11 ianuarie 2016 - 16:44, said:

Crestinii adevarati se aduna laolalta pentru a-si exprima legatura lor cu Dumnezeu, pentru ca fiecare, din inima, sa cante, sa se roage si sa asculte pe Dumnezeu.
Asa cred si eu.
Exista insa personaje care se cred atat de sfinte incat nici o biserica nu se ridica la inaltimea standardelor lor inchipuite.
Asta e problema.

Edited by Sfantul Jakob, 11 January 2016 - 17:46.


#40
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSfantul Jakob, on 11 ianuarie 2016 - 17:46, said:

Exista insa personaje care se cred atat de sfinte incat nici o biserica nu se ridica la inaltimea standardelor lor inchipuite.
Asta e problema.
dar ce te faci cand toate bisericile au dogme nebiblice negru pe alb, la care nu renunta, ba mai mult, sunt gata sa excluda membrii daca nu le cred?
ce vei face?
pentru ideea de a apartine unui biserici/comunitati, vei sacrifica adevarul pe care Dumnezeu ti l-a descoperit din Scriptura?
adica, asa cum spune Apocalipsa, "vei vatama untdelemnul si vinul" doar pentru a bifa apartenenta la o comunitate, ca tot omul?

uite, de ex. la penticostali, daca nu crezi dogma Trinitatii, vei avea o viata grea in comunitate.
ce zici de asta, Sfinte?Posted Image

#41
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007
Zic asa: carcotasii din vremea noastra ar fi gasit suficiente motive sa nu mearga la niciuna din adunarile Bisericii Primare.
Si mai zic inca una: daca cineva gaseste tot felul de cusururi tuturor bisericilor inseamna ca, de fapt, cusurul e la el.

#42
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSfantul Jakob, on 11 ianuarie 2016 - 17:56, said:

1. Zic asa: carcotasii din vremea noastra ar fi gasit suficiente motive sa nu mearga la niciuna din adunarile Bisericii Primare.


2. Si mai zic inca una: daca cineva gaseste tot felul de cusururi tuturor bisericilor inseamna ca, de fapt, cusurul e la el.
1. nu se preda trinitatea, EGW, nemurirea sufletului, faradelegea in locul Legi ilui Dumnezeu,etc, etc,etc

2. am pus o intrebare concreta, nu vrei sa ma ajuti defel...Posted Image

Edited by Dude_2nd, 11 January 2016 - 18:03.


#43
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 11 ianuarie 2016 - 17:53, said:

dar ce te faci cand toate bisericile au dogme nebiblice negru pe alb, la care nu renunta, ba mai mult, sunt gata sa excluda membrii daca nu le cred?
ce vei face?
pentru ideea de a apartine unui biserici/comunitati, vei sacrifica adevarul pe care Dumnezeu ti l-a descoperit din Scriptura?
adica, asa cum spune Apocalipsa, "vei vatama untdelemnul si vinul" doar pentru a bifa apartenenta la o comunitate, ca tot omul?

uite, de ex. la penticostali, daca nu crezi dogma Trinitatii, vei avea o viata grea in comunitate.
ce zici de asta, Sfinte?Posted Image
Biserica lui Hristos nu e institutionalizata , ea e in duhul fiecaruia care pazeste din toata inima , cu toata dragostea Legea lui Dumnezeu si il urmeaza pe Fiul caci acesta il va duce la "pasuni verzi si izvoare limpede" .

Nici BOR-ul , nici Penticostalii si nici Catolicismul sau orice alta organizatie nu vor fi primiti pentru ca isi spun crestini sau ca vorbesc in "limbi" .

#44
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

View Postlupini, on 11 ianuarie 2016 - 17:39, said:

Un om nu poate recunoaşte pe Isus ca fiu al lui Dumnezeu, şi moartea şi învierea lui, dacă nu-i este dat de Dumnezeu. Aşa i-a spus Isus lui Petru, că nu carnea şi sângele îi descoperă asta, ci Tatăl.

Poate nu ştiu de ce duh sunt însufleţit, dar îl recunosc pe Isus ca fiul al lui Dumnezeu, şi îi urmez cât de mult pot învăţăturile.
Prietene, pana si dracii cred ca Isus este fiul lui Dumnezeu. Ei stiu bine ca El a murit si a inviat ... asta nu-i face credinciosi.
Scriptura spune ca vor fi multi oameni care vor zice: ‘Doamne, Doamne! N-am prorocit noi în Numele Tău? N-am scos noi draci în Numele Tău? Şi n-am făcut noi multe minuni în Numele Tău?’ . Deci oameni care nu numai ca aveau credinta ca Isus e Fiul lui Dumnezeu, ci au lucrat in numele Lui, au prorocit si au scos draci. Cu toate astea, ei nu au fost niciodata copii ai lui Dumnezeu.

View PostSfantul Jakob, on 11 ianuarie 2016 - 17:46, said:

Asa cred si eu.
Exista insa personaje care se cred atat de sfinte incat nici o biserica nu se ridica la inaltimea standardelor lor inchipuite.
Asta e problema.
Si care sunt consecintele faptului ca oamenii aia nu merg la biserica?

Edited by kruger, 11 January 2016 - 18:16.


#45
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postkruger, on 11 ianuarie 2016 - 18:15, said:

Cu toate astea, ei nu au fost niciodata copii ai lui Dumnezeu.
toate astea pentru ca " Cine zice: Il cunosc [aka: marturisesc, recunosc ca e fiul lui Dumnezeu]", si nu pazeste poruncile Lui, este un mincinos, si adevarul nu este in el. (1Ioan.2:4)"
Caci sfintii de azi sunt incadrati in sablonul acesta:"care pazesc poruncile lui Dumnezeu si tin marturia lui Isus Hristos. (Apoc.12:17)" - adica, ai marturia Fiului, dar si poruncile Tatalui, a lui Dumnezeu.
Nu merge una fara alta.

#46
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View PostDude_2nd, on 11 ianuarie 2016 - 17:58, said:

2. am pus o intrebare concreta, nu vrei sa ma ajuti defel...Posted Image
Asta faci, Dude: cauti o adunare crestina si te alaturi ei. Fara nazuri, fara comentarii si fara sa te crezi mai sfant si mai destept ca toata lumea
Eu as fi inteles, daca era o singura confesiune crestina, unul ar fi putut spune: domle, acolo ceva scartaie, nu e corect, nu-mi place.

Dar astazi, cand vine cate un gica contra sa-mi zica mie ca a fost la toate adunarile crestine si niciuna nu-i de nasul lui, e clara treaba: necazu' e in capu' lu' Gica.

View Postkruger, on 11 ianuarie 2016 - 18:15, said:

Si care sunt consecintele faptului ca oamenii aia nu merg la biserica?
Daca nu merg pentru ca se cred mai sfinti decat altii si pentru ca nu iubesc pe frati, consecintele sunt clare: vor mosteni iadul.
Dar eu cred ca toti crestinii adevarati, macar ca mai au momente de ratacire, in cele din urma vor ajunge sa implineasca Biblia, sa fie in partasia frateasca si sa ajunga la mantuire.

Nu se poate sa fii plin de mandrie si sa mostenesti cerul.
Nu se poate sa nu iubesti pe frati si sa fii impreuna cu ei in rai.

Edited by Sfantul Jakob, 11 January 2016 - 18:31.


#47
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSfantul Jakob, on 11 ianuarie 2016 - 18:26, said:

Asta faci, Dude: cauti o adunare crestina si te alaturi ei. Fara nazuri, fara comentarii si fara sa te crezi mai sfant si mai destept ca toata lumea
Eu as fi inteles, daca era o singura confesiune crestina, unul ar fi putut spune: domle, acolo ceva scartaie, nu e corect, nu-mi place.

Dar astazi, cand vine cate un gica contra sa-mi zica mie ca a fost la toate adunarile crestine si niciuna nu-i de nasul lui, e clara treaba: necazu' e in capu' lu' Gica.
Sfinte, daca-i asa treaba, de ce Isus nu a mers la unul din sutele de botezatori din vremea lui Ioan, care umpleau zona pana la Eufrat?De ce l-a ales tocmai pe Ioan?Nu cumva pentru ca el era singurul continuator al firului prorocilor, de la Adam , Avraam, Moise, Isaiah, Ieremiah, etc,etc,etc.?
Adica vrei sa spui ca nu conteaza daca acea Biserica promoveaza credinta biblica, important este sa bifezi si tu si sa te alaturi oricareia dintre ele, doar sa fie acolo, in palmares?Posted Image

#48
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,902
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 11 ianuarie 2016 - 18:30, said:

Asta faci, Dude: cauti o adunare crestina si te alaturi ei.

Sfatul potrivit era acesta: Dude, cauta-L pe Cristos si El va avea grija de restul (sa te duca in Biserica Lui).

Edited by dark, 11 January 2016 - 18:36.


#49
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdark, on 11 ianuarie 2016 - 18:32, said:

Sfatul potrivit era acesta: Dude, cauta-L pe Cristos si El va avea grija de restul (sa te duca in Biserica Lui).
In spirit crestin poti merge si la spital si sa fii alaturi de suferinzi , ori poti ajuta pe cei care au nevoie de indrumare morala si materiala . Nu e musai sa te alaturi la o sinagoga a Satanei ca sa fii salvat .

Asta care isi zice Sfantul ne da noua lectii cam ce trebuie sa facem noi astia care am inteles ca trebuie sa iesim din Babilon . Posted Image

#50
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 11 ianuarie 2016 - 18:32, said:

Sfatul potrivit era acesta: Dude, cauta-L pe Cristos si El va avea grija de restul (sa te duca in Biserica Lui).
Cristos e in ceruri...noi pe pamant cautand Biserica lui printre Biserici...si de aici discutia noastra.

#51
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View PostDude_2nd, on 11 ianuarie 2016 - 18:30, said:

Adica vrei sa spui ca nu conteaza daca acea Biserica promoveaza credinta biblica, important este sa bifezi si tu si sa te alaturi oricareia dintre ele, doar sa fie acolo, in palmares?Posted Image
In niciun caz nu vreau sa zic asa ceva.
Eu vreau sa zic asa:
1. Exista adunari crestine eretice/ reci/ pacatoase/ etc.
2. Exista adunari crestine cu oameni care il iubesc pe Dumnezeu si cauta sa implineasca al Sau Cuvant
3. Nu exista adunari perfecte.

Orice crestin trebuie sa caute o adunare de tipul al doilea si sa se alature ei.
Sa traiasca o viata reala de crestin intr-o comunitate reala.
Nu doar pe forumuri, nu doar "in duh", nu doar propunandu-si si tergiversand la nesfarsit.

Doar in Biserica crestinul isi duce viata asa cum a proiectat-o Isus, atunci cand a zis: Eu voi zidi Biserica Mea.

View Postpacopaco1967, on 11 ianuarie 2016 - 18:39, said:

noi astia care am inteles ca trebuie sa iesim din Babilon .
Unii au citit ca trebuie sa iasa din Babilon si, in practica, au iesit din Biserica lui Hristos?
Asta NU e implinire a Scripturilor.

View Postpacopaco1967, on 11 ianuarie 2016 - 18:39, said:

Nu e musai sa te alaturi la o sinagoga a Satanei ca sa fii salvat .
Daca te alaturi la o Sinagoga a satanei iadul te mananca.
La fel si daca te lepezi de Biserica lui Dumnezeu.

#52
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSfantul Jakob, on 11 ianuarie 2016 - 18:43, said:

In niciun caz nu vreau sa zic asa ceva.
Eu vreau sa zic asa:
1. Exista adunari crestine eretice/ reci/ pacatoase/ etc.
2. Exista adunari crestine cu oameni care il iubesc pe Dumnezeu si cauta sa implineasca al Sau Cuvant
3. Nu exista adunari perfecte.

Orice crestin trebuie sa caute o adunare de tipul al doilea si sa se alature ei.
Sa traiasca o viata reala de crestin intr-o comunitate reala.
Nu doar pe forumuri, nu doar "in duh", nu doar propunandu-si si tergiversand la nesfarsit.

Doar in Biserica crestinul isi duce viata asa cum a proiectat-o Isus, atunci cand a zis: Eu voi zidi Biserica Mea.
Bun.Raspunsul tau e acuma unul mai concret.

hai sa luam punctul 2: ce se intelege concret prin "oameni care Il iubesc pe Dumnezeu..." ?

#53
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View PostDude_2nd, on 11 ianuarie 2016 - 18:43, said:

Cristos e in ceruri...noi pe pamant cautand Biserica lui printre Biserici...si de aici discutia noastra.
Trebuie sa o si gasim. Sa ne rugam cu caldura. Sa o cautam cu toata inima. Sa cerem calauzire de la Duhul Sfant.
Dar s-o gasim si sa ne alaturam ei. Repede.

Altfel, lupul spre oile singuratice se repede. Pe unele deja le-a inhatat.
Dava Noul Testament nu arata nici macar un singur caz de crestin vagabond, haladuind singuratic, plin de mandrie zicand ca nici o biserica nu-i de capul lui, cum poate astazi crede cineva ca poate trai o asemenea viata dar totusi sa se numeasca crestin?

#54
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSfantul Jakob, on 11 ianuarie 2016 - 18:50, said:

Trebuie sa o si gasim. Sa ne rugam cu caldura. Sa o cautam cu toata inima. Sa cerem calauzire de la Duhul Sfant.
Dar s-o gasim si sa ne alaturam ei. Repede.

Altfel, lupul spre oile singuratice se repede. Pe unele deja le-a inhatat.
Dava Noul Testament nu arata nici macar un singur caz de crestin vagabond, haladuind singuratic, plin de mandrie zicand ca nici o biserica nu-i de capul lui, cum poate astazi crede cineva ca poate trai o asemenea viata dar totusi sa se numeasca crestin?
Sfinte, io am ajuns la concluzia asta: ca azi traim vremurile in care turma e batuta, imprastiata si fara pastor. Adica, exact ce scrie acolo:"sa faca razboi cu sfintii si sa-i biruiasca".  Din cauza asta, sfintii umbla hai-hui, fara casa, fara masa, fara ...toate alea. Si sunt numiti cu dispret de catre toti "Sfanta Tagma"...Posted Image
pai cum ai putea sa o gasesti cand ea e sfaramata, e imprastiata,...e doar o ramasita? Daca merg in Adunarea penticostala si vorbesc despre "poruncile lui YHWH"=Legea Domnului, o sa fiu scos cu suturi in dos ca cazut din har. Daca merg la adventisti cu bucurie ca ei accepta poruncile alea, o sa-mi dea in falca cu EGW. La ortocatolici nu se pune problema, e evident, si stii si tu asta. Pai atunci? Bisericile alea nu se vor schimba ele pentru mine niciodata; si nu am aceasta pretentie. E cazul atunci sa las de la mine, sa vatam vinul, ca mai apoi, nesuferit fiind de Adunare, sa fiu si scos cu suturi in dos, dupa ce ca am lepadat/vatamat Cuvantul?Posted Image
Eu zic ca nu merge. Stiu ca nu e bine asa, singur pe drum, dar din pacate, traim vremuri in care mai bine este dusmanul binelui...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate