Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Poti fi crestin si placut lui Dumnezeu si daca nu te duci la nicio biserica?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
361 replies to this topic

#19
Happy4Ever

Happy4Ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 28.12.2014

View Post_-AppleS-_, on 11 ianuarie 2016 - 07:53, said:

Singura problema este ca te rogi la pereti si crezi in fiinte imaginare , altele nu mai ai .
Te sustin :)

#20
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostSfantul Jakob, on 11 ianuarie 2016 - 11:38, said:

Viata crestina se traieste impreuna cu Biserica.
Cand zic Biserica, nu ma refer neaparat la biserica institutionala, la Biserica Ortodoxa sau Penticostala sau altele asemenea. Vorbesc despre o comunitate de credinciosi crestini care se ghideaza dupa invatatura lui Isus si a apostolilor. Aceasta adunare poate sa se numeasca ortodoxa sau penticostala sau sa aiba alt nume sau sa nu aiba niciun nume.
Dar crestinul nu traieste in izolationism. Sansele tale de a trai crestinismul singur sunt ZERO.

Implici (probabil fara sa vrei) ca fara biserica (strangere laolalta) un credincios este singur ... si asta ar putea da de gol faptul ca, de fapt, "Biserica" asta asa cum e vazuta de multi "crestini" nu e altceva decat o institutie omenesti, unde importanta este strangerea laolalta a oamenilor, fara de care o persoana ramane singura.

"Comuniunea noastra este cu Tatal si cu Fiul", asta e principiul de baza al vietii de credinta. Au fost multi crestini adevarati care au trait izolati, din diferite motive. Daca i-ai fi putut intreba, ti-ar fi spus ca nu sunt niciodata singuri.

Edited by kruger, 11 January 2016 - 12:14.


#21
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View Postmario_bril, on 11 ianuarie 2016 - 11:27, said:

Dumneata poți zice ce dorești, însă Biblia este extrem de clară și fermă, după cum poți observa:
-Pai deh..daca biblia n-ar fi asa de ferma si amenintatoare s-ar duce dreaku toate dogmele dar mai ales afacerile... ar ramane ,,pastorii''fara turma si cu buza umflata.. Posted Image Posted Image

Edited by Arayan, 11 January 2016 - 12:19.


#22
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostArayan, on 11 ianuarie 2016 - 12:15, said:

-Pai deh..daca biblia n-ar fi asa de ferma si amenintatoare s-ar duce dreaku toate dogmele dar mai ales afacerile... ar ramane ,,pastorii''fara turma si cu buza umflata..Sorry.
Biblia nu amenință ci doar atenționează, să știi. :smoke:

#23
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View Postmario_bril, on 11 ianuarie 2016 - 12:18, said:


Biblia nu amenință ci doar atenționează, să știi. :smoke:
Si un hot care indreapta arma spre tine si iti cere banii , ar zice la fel , pana la urma daca faci ca el cu siguranta nu te va omori. Dar daca nu , ei bine probabil un glont in cap e prea bland fata de pedepsele din biblie ,hotul fiind chiar e inocent fata de un teist .

#24
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,239
  • Înscris: 29.12.2006

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 11 ianuarie 2016 - 03:56, said:

Nu ma pot numi crestin daca nu merg la biserica desi cred in Iisus ca si Fiul lui Dumnezeu?
Mai e cineva in aceeasi situatie cu mine?

Şi eu mă străduiesc să fiu creştin cât e uman posibil, dar nu frecventez vreo Biserică. A fi creştin înseamnă a urma învăţăturile lui Cristos, iar acestea le găsim scrise în Biblie.

#25
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Multumesc mult pentru raspunsuri
Insa stiti ce a zis Mantuitorul Iisus: 5 Iar când vă rugaţi, nu faceţi ca ipocriţii pentru că lor le place să se roage stând în picioare în sinagogi şi la colţurile pieţelor ca să fie văzuţi de oameni. Adevăr vă spun: şi-au primit răsplata. 6 Tu, însă, când te rogi, intră în camera ta şi, închizând uşa, roagă-te Tatălui tău care este acolo, în ascuns, şi Tatăl tău, care vede în ascuns, te va răsplăti. 7 Când vă rugaţi, nu spuneţi multe, ca păgânii, care cred că vor fi ascultaţi pentru vorbăria lor. 8 Aşadar, să nu vă asemănaţi cu ei, căci Tatăl vostru ştie de ce aveţi nevoie, înainte ca să-i cereţi.

Ce vrea sa insemne asta?Nu la asta s-a referit?Ca nu este neaparat necesar  sa mergi la biserica ca sa fii crestin si sa crezi in Dumnezeu si sa ai o relatie personala spirituala  cu El ?Desigur am sa caut o biserica crestina..poate gasesc ceva unde o sa ma simt bine.. dar v-am spus pe langa faptule ca nu prea imi plac anumite traditii si ritualuri din ortodoxie  cand intru intr-o biserica simt anxietate si o emotivitate crescuta..practic sunt timorat si nu prea reuses sa ma simt in largul meu si sa ma rog bine de multimea credinciosilor si de ochii tuturor oamenilor ca sunt multi ,aglomeratie si multe traditii acolo...Insa am icoane si cred in Sfinti dar nu prea in preoti si in clerul bisericesc..Adica unii au har ,stiu asta,dar majoritatea nu au timp nici macar sa iti faca o rugaciune personala de 3 minute,pentru ''linistirea sufletului'' sa zicem asa.Am fost la un preot ortodox si i-am zis ca ma simt asa si asa si am anxietate si emotivitate etc si i-am spus daca ar putea sa imi faca o rugaciune numai mie de 2-3 minute pentru linistire..insa mi-a spus sa ma duc duminica la liturghie si sa ma rog ca nu prea are timp..avea un botez dar era timp 2-3 minute..ca era goala biserica atunci..In fine m-a cam dezamagit asta..aveam nevoie de o rugaciune a preotului pentru mine pentru liniste in acel moment..

Edited by AlynutzTigerAtlantic, 11 January 2016 - 12:37.


#26
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,239
  • Înscris: 29.12.2006

View Postmario_bril, on 11 ianuarie 2016 - 12:18, said:

Biblia nu amenință ci doar atenționează

Cunosc o cugetare ce spune aşa: "cei mai mulţi oameni urăsc Biblia, din cauză că acolo sunt daţi în vileag cine sunt".

Edited by lupini, 11 January 2016 - 12:38.


#27
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
alynutze, esti pe un drum bun... si eu mai ma dau bisericos, dar cand vreo dama cu picioare mai frumoase sau ce frumos miroase slanina afumata...
trebuie sa ne obisnuim cu o viata moderata, simplista, si Duhul Sfant intra in noi si ne face fericit... du-te la biserica, devino 'spalat' pe creier caci 'fericiti cei saraci cu duhul'.... ai vazut vreun nebun (la propriu) cum rade asa dintr-o data? asa o sa devii si tu, fericit... chiar ii invidiez pe unii de au credinta asa maxima, adica stai, unii mor de foame, altii se chinuie rau... dar tu tot crezi, neinfricat si neinduplecabil..

nu ma intelege gresit, sa fiu al naibii de mint, candva eram si eu foarte credincios si sa dea necuratul de parca o duceam mai impacat...

e bine sa te duci la biserica...
acolo poate intalnesti oameni cu frica de D-zeu si o sa iti fie altfel viata.. pune un bilet si pentru astia care umbla pe cai necurate...
de multe ori imi zic, de maine, gata, sunt alt om, dar nu imi iese .
uite, sa imi fie iertat, chiar acum torrentez un film deocheat... Posted Image

#28
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Post_-AppleS-_, on 11 ianuarie 2016 - 12:30, said:

Si un hot care indreapta arma spre tine si iti cere banii , ar zice la fel , pana la urma daca faci ca el cu siguranta nu te va omori. Dar daca nu , ei bine probabil un glont in cap e prea bland fata de pedepsele din biblie ,hotul fiind chiar e inocent fata de un teist .
Echivochezi.
Comparația corectă ar fi cu sistemul juridic. Nu cu ce dorești dumneata.

#29
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Cristos la ce biserica s-a dus? :huh:

#30
alexpaul1986

alexpaul1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.08.2015
E doar parerea mea, Dumnezeu = iubire si biserica nu are nimic dea face cu Domnul doar cu S klasse

#31
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Postkruger, on 11 ianuarie 2016 - 12:14, said:


"Comuniunea noastra este cu Tatal si cu Fiul", asta e principiul de baza al vietii de credinta. Au fost multi crestini adevarati care au trait izolati, din diferite motive. Daca i-ai fi putut intreba, ti-ar fi spus ca nu sunt niciodata singuri.

Ai dreptate, nu sunt niciodata singuri, dar daca nu au cui sa impartaseasca revelatiile traite si simtite, au cam trait degeaba.

In plus, In biserica, pe langa multi "farisei" sunt strinsi in timpul slujbelor comune si credinciosi adevarati, ca sa nu mai vorbesc de Sfantul Duh, care ar trebui sa se coboare in mijlocul lor.

#32
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postlupini, on 11 ianuarie 2016 - 12:34, said:

A fi creştin înseamnă a urma învăţăturile lui Cristos,
Gresit ... nu asta inseamna a fi crestin. Genul asta de "crestinism" caracterizeaza pe cei carora li se va spune: "Niciodata nu v-am cunoscut"

View Postfastcojo, on 11 ianuarie 2016 - 13:35, said:

dar daca nu au cui sa impartaseasca revelatiile traite si simtite, au cam trait degeaba.
Nu neaparat ...


View Postfastcojo, on 11 ianuarie 2016 - 13:35, said:

ca sa nu mai vorbesc de Sfantul Duh, care ar trebui sa se coboare in mijlocul lor.
Dar orice crestin adevarat a fost pecetluit cu Duhul Sfant , care deci e o prezenta permanenta in viata lui. Nu trebuie sa te duci la biserica pentru a te intalni cu Duhul Sfant...

#33
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,205
  • Înscris: 26.01.2007

View Postkruger, on 11 ianuarie 2016 - 12:14, said:

"Comuniunea noastra este cu Tatal si cu Fiul", asta e principiul de baza al vietii de credinta.
Comuniunea NOASTRA. Nu "comuniunea mea".
Iar el, apostolul Ioan scria cele de mai sus unor comunitati crestine. Si le spunea asa, in acelasi verset: "ce am văzut și am auzit, aceea vă vestim și vouă, ca și voi să aveți părtășie cu noi."

Deci, chiar in principiul enuntat, apostolul nu vorbea despre o izolare a crestinului care traieste "numai el si cu Isus si cu Tatal ceresc". In niciun caz.

View Postkruger, on 11 ianuarie 2016 - 12:14, said:

Au fost multi crestini adevarati care au trait izolati, din diferite motive.
Ai putea prezenta trei motive corecte pentru care un crestin adevarat a trait izolat?

View Postkruger, on 11 ianuarie 2016 - 12:14, said:

Daca i-ai fi putut intreba, ti-ar fi spus ca nu sunt niciodata singuri..
Nu as merge pana acolo incat sa afirm ca un crestin singur nu poate avea o adevarata comuniune cu Dumnezeu. Wurmbrandt a trait vreme indelungata la izolator in inchisoare. A avut acolo experiente inefabile cu Domnul. Si alti marturisitori protestanti, ortodocsi sau catolici au experimentat aceeasi prezenta a lui Dumnezeu in singuratate.
Dar NU am nicio informatie despre vreunul din acesti marturisitori care, odata iesit din inchisoare sa fi trait izolat de comunitatea crestina. Macar ca ar fi avut suficiente motive. Unii fusesera tradati de fratii lor, altii chinuiti de cei care se pretindeau a fi tovarasi de credinta.

Problema nu consta in faptul ca cineva, pentru o vreme, este obligat de circumstante potrivnice sa fie izolat de comunitatea credinciosilor.
Adevarata tragedie sta in faptul ca unii pretinsi crestini prefera sa stea departe de Biserica pe urmatoarele considerente:
- la biserica se plictisesc
- credinciosii din adunare nu-s asa de sfinti/ inteligenti/ corecti doctrinar/ ca ei
- cineva din biserica i-a ranit sau i-a dezamagit si ei pur si simplu nu pot trece peste aceasta.

#34
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Postmario_bril, on 11 ianuarie 2016 - 11:27, said:

Dumneata poți zice ce dorești, însă Biblia este extrem de clară și fermă, după cum poți observa:

Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui.
Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său.
Bărbaţilor, iubiţi pe femeile voastre, după cum şi Hristos a iubit Biserica, şi S-a dat pe Sine pentru ea,
Fără să părăsim Biserica noastră, precum le este obiceiul unora, ci îndemnători făcându-ne, cu atât mai mult, cu cât vedeţi că se apropie ziua aceea.
Da,așa scrie,dar eu sunt creștin doar când sunt(fizic) în interiorul unei biserici,sau în grupul de credincioși care aparțin unei biserici?Dacă ies din biserică până afară,afară devin necreștin(valabil și pentru a doua variantă)?
Nu pare că ce este scris în biblie sunt noțiuni depășite(unele dintre ele).Că ce este scris se bazează pe ce exista acum mii de ani?Aici mă refer la reguli sociale,și altele.Adică,Dumenezeu este descris ca un stăpân overlord țâfnos și capricios(uneori ca un copil râzgâiat care se joacă fără a fi conștient-sau ai păsa de rezultatele acțiunilor lui).
Cum ar putea fi Dumnezeu așa?
Când Dumnezeu/Isus este binele,iar una din principalele caracteristici ale binelui este iubirea?Deci cum ar putea Dumnezeu să facă rău unui om(sau unor oameni) pe care-l/i iubește?
Nu va face tot ca să-l salveze?
De ce ar pune niște reguli(restricții)?
Reguli care au la bază frica.
Eu cred că Dumnezeu nu vrea ca nouă să ne fie frică de el.Cui îi este frică de cineva care știe că-l iubește?Cineva care știe că este iubit de altcineva,are toată increderea în acel cineva care-l iubește.Și Dumnezeu nu face ca noi,adică să se supere pe noi,când noi "călcăm în străchini"(ne mai abatem din drum).El ne iartă,pentru că ne iubește.
Deci el știe că eu cred în el,știe că eu știu că mă iubește(chiar dacă mai fac greșeli),și pentru că mă iubește,mă va ierta.Dar și eu trebuie să încerc(măcar) să fiu bun ca el,și să fac ca el.Pentru că eu chiar dacă sunt un simplu om și nu am putere infinită ca el,nu înseamnă că trebuie să ma culc pe-o ureche și să fac numai rău.
Dacă fac așa,înseamnă că eu nu l-am ales pe el(adică binele).
Oricum,asta este strict părerea mea,așa fac eu,și nu cer nimănui să facă ca mine(sau să creadă cum cred eu).

#35
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Daca esti in Hristos ca duh (constinta,gandire) nu poti fi in afara bisericii lui Hristos . Cladirea pe care impropriu multi o denumesc biserica e doar locul de adunare a credinciosilor care sunt biserica . Deci credinciosii sunt biserica si ei trebuie sa aiba partasie continua asa cum isus le-a dat o porunca prin ritualul euharistiei . Acea partasanie se face intre frati de aceiasi credinta . Insa sleata de popi mincinosi au deturnat adevaratul sens al partasiei si denumirea de biserica pentru ca multi nu cunosc adevarul aratat de scripturi tocmai ca popii interzic cercetarea scripturilor .

View Postlupini, on 11 ianuarie 2016 - 15:13, said:

Dacă îmi va spune aşa, voi suporta consecinţele, însă eu tot nu renunţ la a-i urma învăţăturile.
Daca ii iubesti invataturile si le si aplici in viata , esti aproape de imparatia cerurilor . Perioadele de ispite si incercari vor fi cele care te vor cali si vei arata daca cu adevarat esti dispus sa-i urmezi invataturile chiar cu riscul pierderii acestei vieti .

Edited by pacopaco1967, 11 January 2016 - 15:19.


#36
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,239
  • Înscris: 29.12.2006

View Postkruger, on 11 ianuarie 2016 - 13:50, said:

Gresit ... nu asta inseamna a fi crestin. Genul asta de "crestinism" caracterizeaza pe cei carora li se va spune: "Niciodata nu v-am cunoscut"

Dacă îmi va spune aşa, voi suporta consecinţele, însă eu tot nu renunţ la a-i urma învăţăturile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate