Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Monitor IPS/PLS sau VA ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Vreau sa-mi cumpar un monitor full hd cu diagonala 21.5 - 24 inch. Il voi folosi pentru office / multimedia. Voi lucra destul de mult cu documente office, deci scrisul trebuie sa fie clar. Am observat ca sunt cam 3 tehnologii de fabricare a display-urilor. TN are timpi de raspuns foarte buni, pret mic, insa culori sterse si unghiuri mici de vizualizare, IPS/PLS are cele mai largi unghiuri de vizualizare, culori vii, timpi ceva mai mari de raspuns si pretul cel mai mare. Prezinta acel efect de glow pe care l-am observat cand m-am dus prin magazine sa ma interesez de oferte, am crezut initial ca e de la reflexia luminii, insa e un neajuns al acestei ehnologii, pentru mine e foarte deranjant, insa nu stiu daca la toate marcile/modelele se manifesta cu aceasi intensitate.

VA pare o tehnologie intre cele 2, cu un pret decent, unghiuri relativ mari, culori mai vii decat la TN, insa nu la fel ca la IPS/PLS, are avantajul unui contrast superior, negrul  e chiar negru, alt neajuns ce ma deranjeaza la IPS. Insa prezinta acel efect de "off-centre contrast shift", care nu inteleg prea clar ce reprezinta, banuiesc a e vorba de focusarea contrastului pe centrului imaginii si diminuarea contrastului catre zonele periferice ale ecranului. Intrebarea mea este daca ecest lucru este deranjant ? Pana la urma care din defectele celor 2 tehnologii sunt mai vizibile si mai deranjante ?

Am vreo 15 modele de monitoare, probabil prea multe sa le postez pe toate, insa ca punct de plecare nu stiu ce tehnologie sa aleg. Monitoarele sunt LG, Samsung, Aoc si Philips pentru IPS/PLS si BenQ, Asus si Aoc pentru VA.

Ce ma sfatuiti sa aleg ? Ce experiente aveti cu cele 2 tehnologii ?

Am uitat sa zic, bugetul meu este cam 500-550 ron. Sunt dispus sa cumpar si resigilate, precum cele de la Emag, daca n-au defecte majore, cateva urme fine de uzura nu ma deranjeaza, atata timp cat este un monitor bun si cu un pret mai redus.

#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Monitor cu panel VA marca BenQ cu functia Flicker Free.
Daca ai un buget mai mare, sa existe si functia Blue Light Reducer  Posted Image

BenQ GW2270

#3
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 08.12.2009
Benq GW2270H:
http://www.emag.ro/m...h/pd/D2DRQYBBM/
LG 22MP47D-P:
http://www.altex.ro/...5-full-hd-negru
Sau 23.6 inch:
BENQ GW2455HE:
http://www.altex.ro/...6-full-hd-negru

#4
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 06.08.2015
super amoled

#5
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Da tocmai a prezentat la CES Dell noul UP3017Q OLED 30", 4K ... avioane.

Bugetul este prea mic ca sa faci mofturi, alege ce găsești in  bugetul tau (24") . Fiecare tehnologie are plusuri si minusuri dar fiind vorba de un model low-cost nu te poti aștepta la un panel grozav fie ca e IPS fie VA.

Edited by MD, 10 January 2016 - 19:46.


#6
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
@csgabe BenQ GW 2270H il aveam si eu in lista, pare cel mai bun raport calitate-pret. LG-ul are 14 ms raspuns, iar GW 2455HE are 8 ms, desi diagonala e tentanta.

Mai am in vedere
- AOC i2269VW pe IPS de la Emag resigilat la 465 ron, insa nu stiu daca are tehnologii ca low blue light sau flicker free
- Samsung S22E391HS cu PLS, la 546 ron care are cele 2 tehnologii
- AOC P2370SD  cu PLS, la 555 ron, cam fara recenzii, insa la 23 inch si 7 ms.

Cu VA
- la Emag BenQ GW2270H, care pare cea mai buna optiune
- un AOC  M2470SWDA2, tot de la Emag, 500 ron resigilat, la 23,6 inch, insa cu o recenzie negativa

Cred ca o sa aleg intre BenQ GW2270H, AOC i2269VW si AOC M2479SWDA2. Are cineva vreunul dintre aceste monitoare ?

#7
anub

anub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.06.2014
Am varianta de 24" la BenQ si sunt multumit de el. Panoul VA este mai bun decat IPS, cel putin la banii astia.

#8
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
Personal utilizez un panou TN , cele IPS devin obositoare dupa un timp; oricum pentru office nu ai nevoie de culori extraordinare.

#9
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Cred ca o sa raman la BenQ GW2270H, pare echilibrat si are un pret bun. O sa ma duc in showroom la Emag, poate il gasesc expus.

#10
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Nici nu realizezi ce decizie excelenta ai luat !
Monitorul BenQ GW2270H e singurul ce are mai putine minusuri decat toate celelalte monitoare cu acelasi pret.

Plus de asta, se spune ca modelele BenQ sunt foarte fiabile  Posted Image

#11
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
L-am comandat si eu de dimineata, abia astept sa vina! :)

#12
st_ri06

st_ri06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 29.03.2006
Nu mai recomandati BenQ GW2270H / 24 (sau majoritatea pannel-urilor VA) pentru jocuri ca are un ghosting de toata frumusetea pentru office si multimedia este grozav se vede aproape ca un ips iar bleeding-ul este ca si inexistent insa are un timp de raspuns al pixelilor mare se vede blurry in jocuri exact asa este si al meu ma gandesc sa il returnez si sa iau unul ips cu tipicul glow/bleeding

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J3UBVsvGYEE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by st_ri06, 25 January 2016 - 20:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate