Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Manual/e pentru incepatori.

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Buna ziua si un an nou fericit (sper sa nu fie prea tarziu pentru urari).
Stiti vreun manual/o editura unde as putea cumpara ceea ce scrie in titlu ? Vreau sa fie de la 0, despre electronica.
De preferabil in limba romana dar accept si in engleza.
Va multumesc !

Edited by IrishRiver, 10 January 2016 - 14:33.


#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
de la 0, poti incepe cu manualele de scoala generala, legea lu ohm, formula puterii, chestii d'astea de baza, legi care sunt universal valabile, intangibile si nemodificabile de vre-o ordonanta de urgenta. dupa care, mergind pe aceeas linie, manuale vechi de electrotehnica, d'alea comuniste. manualul electricianului, manualul instalatorului electric. si arhiva tehnium poate fi de ajutor. carti din colectia cristal a editurii albatros ar putea fi al fel de ajutor, important este sa te hotarasti asupra carei parti a "electronicii" vrei sa te axezi. electronica audio, electronica de actionari si automatizari, montaje diverse, radiofrecventa... etc...

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
La biblioteca se afla destule carti (nu conteaza ca-s editii vechi).

#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
De aia Tehnium-ul a fost o superrevista pt cei de atunci. Iti dadea montajul dar si explicatiile. Asa ca initiator, cauta pe net si citeste fara numar, farta numar.
Si radio si audio si...orice
Asta se numeste cultura tehnica..

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Mai erau cartile lui G D Oprescu, montaje simple, explicate ca pt babe.

#6
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
http://forum.softped...tru-incepatori/
Ai dat o cautare?

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postrumegus, on 10 ianuarie 2016 - 17:41, said:

Mai erau cartile lui G D Oprescu, montaje simple, explicate ca pt babe.

Chiar daca babele nu practicau/invatau electronica?
  Pentru ca eu nefiind decat un "putoi" interesat de electronica, am "rontait" cartile DOMNULUI Oprescu , din scoarta in scoarta. Si nu mi-a parut rau si nu imi pare nici in ziua de astazi.

#8
1947

1947

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 09.01.2016
Orice manual se adreseaza unor cititori de un anumit nivel. Cele pentru incepatori - incepatori au aparut cu mult timp in urma si nu vor mai fi reeditate. Cele mai bune erau cele traduse din ruseste in anii 50 - 60. Pot fi gasite, cu noroc, la anticariate, online, sau pe Ebook. Unele informatii au aparut si in colectia Tehnium, dar nu toate, iar cautarea lor este descurajanta.
Din fericire mai sunt oameni care detin in biblioteca personala, sau in memoria lor, informatii pretioase. Pot fi consultati pe forumuri, de exemplu pe Forumul Electronistilor, care au si sectiuni pentru incepatori. Totul este sa se puna intrebari clare si concrete, binevoitori se vor gasi.

#9
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Carte veche!

Attached Files



#10
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
@Mircel
Ce se gaseste in aceasta carte se aplica inca in ziua de azi intru totul ? Unele lucruri nu sunt "invechite" ?

#11
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View PostIrishRiver, on 11 ianuarie 2016 - 23:30, said:

Ce se gaseste in aceasta carte se aplica inca in ziua de azi intru totul ? Unele lucruri nu sunt "invechite" ?
Da, tranzistoarele cu germaniu nu le mai gădești așa ușor dar toată teoria-i actuală și-i la nivel de începător.

#12
R_UMIRS

R_UMIRS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.01.2016
Eu cred ca ,, Indrumar pentru electronisti,,  de C. Gazdaru,C. Constantinescu,  A.Paul,........este mult mai bun si recomand !

#13
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Lessons In Electric Circuits

#14
Kniebolo

Kniebolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.01.2016
Electronics for Dummies pdf
Excelenta. Nu mai ai nevoie de nimic altceva. Nu o vei uita toata viata ta. Nu-ti pierde timpul cu Oprescu&Basoiu&Boghitoiu&Codaus, pe toti ne-au ajutat(prea putin...) alea, la vremea lor dar acum sunt complet depasite si ridicole.

Quote

Eu cred ca ,, Indrumar pentru electronisti,,  de C. Gazdaru,C. Constantinescu,  A.Paul,........este mult mai bun si recomand !
Poti sa-mi spui te rog, ce mai e bun in anul 2016, in maculatura aica comunista?! Pe cine mai intereseaza misterele TV-ului CRT, sau a le magului Kastan...aia e calea sigura spre ratare si Fabrica de Dorei...
Initiatorului acestui topic ii recomand sa-si cumpere un breadboard, sa cunoasca Arduino, Raspberry Pi, poate folosi in faza de initiere si componente "istorice" gen LM555 sau tranzistori, dar viitorul...
http://www.adelaida....te-mcbb400.html
http://www.robofun.ro/arduino_uno_v3
http://www.robofun.r...RASPBERRY-PI-V2
http://www.robofun.ro/carti
"Jucarele" la pret Ok gassesti aici:
http://anycomponents.fnhost.org/

Edited by Kniebolo, 15 January 2016 - 07:36.


#15
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

Quote

Electronics For Dummies ®
Published by
Wiley Publishing, Inc.
111 River Street
Hoboken, NJ 07030-5774
Copyright © 2005 by Wiley Publishing, Inc., Indianapolis, Indiana
Published by Wiley Publishing, Inc., Indianapolis, Indiana
Published simultaneously in Canada
No part of this publication may be reproduced, stored in a retrieval system or transmitted in any form or
by any means
, electronic, mechanical, photocopying, recording, scanning or otherwise, except as permit-
ted under Sections 107 or 108 of the 1976 United States Copyright Act, without either the prior written
permission of the Publisher, or authorization through payment of the appropriate per-copy fee to the
Copyright Clearance Center, 222 Rosewood Drive, Danvers, MA 01923, (978) 750-8400, fax (978) 646-8600.
Requests to the Publisher for permission should be addressed to the Legal Department, Wiley Publishing,
Inc., 10475 Crosspoint Blvd., Indianapolis, IN 46256, (317) 572-3447, fax (317) 572-4355, e-mail:
[email protected] .

Posted Image

Edited by Dihorul Razboinic, 15 January 2016 - 10:11.


#16
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Kniebolo
"Poti sa-mi spui te rog, ce mai e bun in anul 2016, in maculatura aica comunista?! Pe cine mai intereseaza misterele TV-ului CRT, sau a le magului Kastan...aia e calea sigura spre ratare si Fabrica de Dorei..."
Eu sunt o hoasca batran si in viata si in electronca. Asa ca m-am uitat sa vad cine spune chestiile citate. In profilu lui matalica scrie:
Age Unknown .
Birthday Unknown .
Din astea rezulta ca nu ti-ai trecut varsta. Mare majoritate nu o fac ca sa nu dea ocazia unor mai batrini sa le spuna "coplilasul mosului, stai bland"
Posts: 12
Da, esti nou. Asa ca nu sti ca pe aici isi pierd vremea si unii care au mai multi ani de meserie decat ai matalica_ca varsta.
Si care au invata meserie dupa cartile alea comuniste, care asa in trecere, explicau bine.
Despre CRT sau Kastan. Am un Tv Sport sub masa. Ti-l aduc sa vezi dac mai functioneza, evident cu atentie.
Pt ca daca prima data mi-l bagi in priza si explodeaza, te caftesc.. Daca nu functioneaza, dupa cum ma astept, mi-l repari
Si da, mai am si un Majak. Fara nicio gluma, l-am luat de la un cioban, anul trecut, cand am fost sa cumpar mielul de Paste. Statea intr-un colt, plouase pe el, curelele s-au dezagregat, etc, samdp..Dar cum am dansat la multe ceaiuri pe muzica din el, de aia vreau sa il repar..
Dupa ce imi faci astea, te pt considera electronist..
Pe de alta parte, e o lge sfanta si respectata. Un inceptor va distruge. Daca scoate fum si flacari din radioul Gloria al matusii tamara, hi, hi, aia nu se va supara. E nepotelul meu, invata si el, asta ..
Pe cand daca nu ai experienta si pui pinul de la Arduino la masa, e foarte posbil sa il arzi..
Asa ca de aia si eu si altii credem ca e bine ca incepatorul sa capete experienta pe si cu montaje simple, aparate vechi..
In plus cand o sa trezesca in fata unui monitor LCD, plin de "gandaci".
Numai sa pui sonda pe pinul unuia iti trebuie o manualitate ..Iar daca nu o ai poti creea alte defecte..
Eu recunosc ca aveam deja vre-o 20 ani in bransa, si tot mi-a alunecat sonda intre pinul de Contrast si bara de +155V, intr-un Telecolor, asa ca ..buuum..
Asa ca tinerete, nu mai da cu pietre si nici prea rotund..

#17
Kniebolo

Kniebolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.01.2016
@prien Stiu ca esti "tatic"-dar si eu vreo  26 de ani de experienta in domeniul electronicii, am lucrat in domeniul electronicii militare, asta m-a lecuit de "nostalgii", iar de Arduino si Raspeberry m-am apucat doar de ~2 ani, deci sunt incepator...in materie de u-controllere-la inceput nu intelegeam mai nimic, parca aveam  de-a face cu tehnologie extraterestra-insa nu trebuie sa ramai tributar fata de misterele tubului ECL82 sau ECH83(rar asta...), chiar daca pe aia ai invatat candva.Nu mai e util nici Majak-ul in 2016, orice ai spune.
Pragmatismul este absolut necesar, la fel mentinerea ordinii si curateniei in atelier-cu TV-ul "Sport" de sub birou reusesti sa starnesti doar zambete de compasiune si neincredere, nicidecum respect.
@Dihorul razboinic, n-am inteles faza, poti sa detaliezi? Care-i faza daca-i din anul 2005? Sigur, nu mai e de actualitate 100%, dar inca e utila pentru un incepator...asta am gasit pe net, gaseste tu si pune ceva mai bun, nu se supara nimeni...
Nu cred ca incepatorii ar trebui sa se chinuie cu tot felul de epave din `960 toamna, mult mai practic e sa foloseasca fiecare ora dedicata hobby-ului cu carti bune si componente noi-noute, nu cu amintiri si povesti din epoca lui Edison.

Edited by Kniebolo, 16 January 2016 - 08:26.


#18
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View PostKniebolo, on 16 ianuarie 2016 - 08:24, said:

gaseste tu si pune ceva mai bun, nu se supara nimeni...

Attached Files


Edited by Mircel, 16 January 2016 - 11:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate