Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Inhalare mercur

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
bai ia nu mai speriati omul!!!... in ziua de azi, trage fiecare pe nas ce poate!!!

initiator! stai linistit, n-ai nimic!!!... se va constata la autopsie!

aia cu bombele, de regula au mai multe... asa ca daca explodeaza una? nu-i problema! oricand mai au de rezerva,

Edited by Nero-d, 10 January 2016 - 01:02.


#20
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View PostIon_de_la_Raion, on 10 ianuarie 2016 - 00:12, said:

Dar mercurul nu e in stare lichida in conditii normale de temperatura, umiditate si presiune ?

Ba da. Mercurul se topeste la -38 grade celsius si fierbe pe la 350 grade. In lampile florescente se foloseste mercur si argon, in conditii de presiune scazuta, pentru ca ei emit radiatii ultraviolete care sunt absorbite de pulberea fluorescenta depusa pe stica, care la randul ei emite "lumina". In momnetul spargerii unui bec economic, nu stiu care e timpul de transformare in stare lichida a mercurului, insa sanse de a inhala cativa vapori poate fi mare.

#21
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View PostNero-d, on 10 ianuarie 2016 - 01:01, said:

initiator! stai linistit, n-ai nimic!!!... se va constata la autopsie!
[ https://sites.google.com/site/darrenpriceless/_/rsrc/1294960821334/home/priceless_text_logo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu cred ca are un efect foarte nociv in cazul de fata.
https://www.revistag...-cu-mercur.html

Edited by bumpocbum, 10 January 2016 - 01:58.


#23
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Unii pot să fie mai sensibili la anumite chestii... de exemplu eu simt mai repede mirosul acelei substanţe care se bagă în gazul metan.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, asa e, exista si o doza de risc. Si de la o intepatura de albina poti sa ai probleme serioase.

#25
AlexFL

AlexFL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.10.2015
Am citit la simptome ca peste cateva zile pot sa cada si dintii =)))))))
Momentan nu pot face diferenta intre simptome si stari normale pentru ca eu asa de fel sunt mai sensibil la schimbarile de vreme, deci e posibil ca de la vreme sa ma doara oasele, sa ma doara ochii in cap..
Am 12 ani si am inteles ca la copii se manifesta mai grav..nu stiu ce sa zic.

O sa vb. cu profa de fizica/chimie si profu de biologie sa imi zica exact daca cantitatea de mercur din becul fluorescent poate afecta organismul.

Acum am inceput sa consum lamaii, mere, patrunjel =)) pt ca se spune ca ar ajuta la eliminarea metalelor grele..

Daca e sa fac ma duc la spital, trebuie bani pt analize?

#26
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
M-as rade sa te vad stirb la 13 ani si cand te intreaba colegii ce e cu tine, sa le spui "am dat cu dintii de un bec"

Nu iti trebuie bani pt analize (eventual mita) fiind minor, ai niste beneficii...pe langa faptul ca esti cetatean si ai drepturi.

Acum vorbind serios...stai chill ca nu mori..eu am spart cateva becuri deastea pana acum si au trecut vreo 4-5 ani si inca n-am nimic....deocamdata.
Cat despre legume..baga mare, mergi la piata daca rapai fara provizii, ajuta la alkalinizarea organismului si multe altele, legumele sunt mult mai sanatoase decat carnea desi e necesara si aia.

Edited by A10, 10 January 2016 - 10:16.


#27
AlexFL

AlexFL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.10.2015

View PostA10, on 10 ianuarie 2016 - 10:13, said:

M-as rade sa te vad stirb la 13 ani si cand te intreaba colegii ce e cu tine, sa le spui "am dat cu dintii de un bec"

Nu iti trebuie bani pt analize (eventual mita) fiind minor, ai niste beneficii...pe langa faptul ca esti cetatean si ai drepturi.

Acum vorbind serios...stai chill ca nu mori..eu am spart cateva becuri deastea pana acum si au trecut vreo 4-5 ani si inca n-am nimic....deocamdata.
Cat despre legume..baga mare, mergi la piata daca rapai fara provizii, ajuta la alkalinizarea organismului si multe altele, legumele sunt mult mai sanatoase decat carnea desi e necesara si aia.
Ideea e ca eu am si mirosit zona sparta a becului..

#28
lacrimidedor

lacrimidedor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 589
  • Înscris: 19.08.2015

View PostAlexFL, on 09 ianuarie 2016 - 22:52, said:

Salut
Azi am spart un mic tub dintr-un bec fluorescent (e fix in partea unde sunt cele 2 fire) si s-a auzit iesind un gaz din el.
Sa mori tu ca a iesit gazul. Sunt aproape vidate tuburile.

#29
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
exista un gaz in interior, clasicul neon, de unde vine si denumirea de tuburi cu neon.

mercurul este si el de asemenea prezent, el este depus pe suprafata sticlei, prin incalzire se evapora si el ..... nu mai continui ca nu vb de principiul de functionare.

#30
AlexFL

AlexFL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.10.2015
Becul este un CFL spiralat. Din fericire ce am spart eu este un tub de pe electrod care probabil contine argon fara mercur sau probabil sticla nu avea aer. Din nefericire pe partea cealalta tot la fel un tub spart (nu de mine) care ducea catre interiorul spiralei..mercur tot a iesit dar e bine ca nu am inhalat, sau nu am inhalat tot mercurul. Acum nu stiu sigur pt ca pe partea cealalta sunt 2 fire la fel ca pe prima parte, deci e posibil sa nu fi vazut eu corect.

Imi amintesc acum 6 ani ca eram racit si imi pusese maicamea termometru cu mercur si nush cum l-a azvarlit de l-a spart si eu repede jos dupa el strangand cioburile=))))) . Mi-a dat o palma peste mana..apoi a bagat aspiratorul. Am inteles ca se imprastie daca il iei cu aspiratorul..ea nu a mai vazut urma de mercur asa ca puteam sa ma joc pe parchet.. cu toate ca mercur inca era dar nu se vedea.

#31
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
mercurul in stare lichida este ca o bobita, oricum nu aveai ce sa strangi in alt mod. el nu adera la suprafete, de aceea si "fuge" rapid atunci cand il atingi cu ceva.

#32
lacrimidedor

lacrimidedor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 589
  • Înscris: 19.08.2015

View PostDany_Darke, on 10 ianuarie 2016 - 12:53, said:

mercurul in stare lichida este ca o bobita, oricum nu aveai ce sa strangi in alt mod. el nu adera la suprafete, de aceea si "fuge" rapid atunci cand il atingi cu ceva.
Incearca cu staniol.

#33
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu incerc pt ca nu sunt asa curioasa, iar cu mercur nu am mai umblat de cand eram pustoaica la orele de chimie. asa ca cine are curiozitatea, sa filmeze si sa ne arate si noua.

#34
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dzeule mare. Dupa cum am scris ma jucam cu mercurul pe la 12 ani. Azi am deja 52. Deci mai traiesc dupa mai mult de 40 de ani.
Asa ca matalica sau nu intelegi sau nu pricepi.
Mai iesi nitel pe afara sa dai cu piciorul intr-o minge..sau chiar handbal, desi azi e mai greu..sau tenis, ma rog orice sport. Chiar si o alergare printr-un parc e super buna..

#35
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Caantitatea de mercur este insignifianta, nu vei pati nimic. Probleme sunt la accidente de munca sau la ingerarea constanta de mercur din peste oceanic de ex unde va da probleme neurologice.

#36
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pt cine stie stie expresia palarierul nebun, intelege intreg fenomenul expus in topic. iar cu asta cred ca se rezolva topicul 10000000%

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate