Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 

Idee de afacere . Pareri ?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Aia e apa inghetata, e o porcarie.

#20
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
apa inghetata cu E-uri. Dar, vara e caldura mare, merge orice racoreste, iar intr-o localitate mica nu cred sa aiba pretentii asa de mari...Nu uita ce succes au avut Tec-urile in anii '90...o adevarata isterie...

#21
ArmanMedina

ArmanMedina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.12.2015

Idee buna, dar oras prea mic.



#22
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
scump nene,scump! la mine in oras de 2,5 lei mananc 2 inghetate jumatate.

#23
chifuemilia

chifuemilia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.01.2016
:))) ce inghetata ??? Gandestete putin la costurile de productie + impozit pe profit + tva 9% + numai angajatul ... evident ca vorbesti de cu totul si cu totul alta inghetata,  ,,alapahar de vafa``  :) care sta congelata in vitrina, inghetata de care vorbeam noi aici e alta mancare de peste !

#24
andrei_nitu25

andrei_nitu25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.05.2012
Salut, comertul stradal e in crestere in Romania si va continua sa creasca. Romanii au tot mai multa incredere si in produsele  de la "taraba" (normele de igiena s-au inasprit). Problema e vadul si puterea de cumparare (inghetata e inca un lux...). Pe Blv. Nicolae Balcescu este un trafic de 15-20k de persoane pe zi in timpul anului, iar vara depaseste 25-30k datorita turistilor (eu sunt din Sibiu). Se vinde tot mai bine inghetata facuta traditional in detrimentul porcariilor din prafuri. Succes!

#25
chifuemilia

chifuemilia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.01.2016
Inghetata facuta traditional nu ai sa gasesti niciodata in comert, asta daca te referi la inghetata facuta in casa din oua si lapte direct de la vaca cu ciocolata topita si ingrediente de casa, sunt niste costuri imens de mari sa poti fabrica o astfel de inghetata pentru comert. In cazul in care nu folosesti praf de inghetata pentru fiecare ingredient folosit la fabricarea mixului de inghetata trebuie sa prezinti un certificat de conformitate, de examplu pentru fabricarea mixului de vanilie tu trebuie sa vii cu vanilie pudra naturala + certificat de conformitate + lapte + indulcitori + stabilizatori pentru ca o astfel de inghetata nu va sta intr-un cornet fara stabilizatori si anumiti emulgatori pentru masinile cu pompe de aer deja cand ai zis stabilizatori si emulgatori nu mai vorbesti de traditional la toate astea se mai adauga si un retetar bine verificat si avizat. Pe langa toate astea nu esti in Danemarca unde o inghetata costa ~6e si iti permiti ca sa poti fabrica mixul din lapte foarte gras si gursos direct de la vaca pentru ca sunt nenumarate ferme care iti pot asigura laptele cu factura si garanteaza pentru el pe cand aici folosesti billa ptr lapte cat mai ieftin uht ptr ca clientul iti ofera 2l sau 3l maxim pe o inghetata, in Danemarca sunt emulgatori naturali stabilizatori naturali care la fel sunt foarte scumpi dar bine din 100 ing x 6e iti tot permiti sa faci un mix natural cu pudra de vanilie naturala cu miere de albina naturala si toate produsele cat mai naturale si mai gustoase, pe cand in Romania 100 ing x 2 ron = 200 lei deja pe lapte uht si pe praf dai 50 lei vorbim si de restu de taxe ale statului + angajat + curent + chirie din 100 ing ramai cu 50 profit ...Orice inghetata din comert sa inteleaga toata lumea e facuta din praf de inghetata fie ca e vanduta la bila fie ca e vanduta la un astfel de aparat.Dar ca si la paine sunt diferite calitati exact asa sunt si la prafurile de inghetata de la 30 lei punga pana la 200 lei punga, daca traiam in Danemarca :) mancam inghetata Italiana traditionala din pacate suntem obligati sa mancam exact atat cat putem plati.

#26
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Eu n-am mai vazut masini de inghetata in nici o tara decenta. Adica am vazut dar rar. Majoritatea e tip gelato, se vinde din bidoane si are cu totul alt gust decit porcariile din prafuri (si alt pret, da).

#27
danyyy89

danyyy89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.10.2014
Cauta inghetata la butoi e un produs romanesc un tip din Bucuresti a prins ideea cica ar fi inghetata 100% naturala.
Succes.

#28
ArmanMedina

ArmanMedina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.12.2015
Eu ma gandeam ca asta ar merge ca o afacere decenta.
In cate orase am vazut asa ceva? Nu prea multe, cred ca am o poza de la Sibiu, in rest nu a vazut asa ceva prin Romania.
Nisa libera.

#29
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Cei de la Betty Ice mi se pare ca au si un sistem de franchiza, poti lua legatura cu ei. Sau vezi daca nu gasesti in alta parte. Sau, pur si simplu, gasesti si tu o reteta de inghetata buna, de casa, si o faci tu. Dar, nu la masina si nu cu emulgatori sau ce rahaturi se mai pun ca sa stea dreapta, ci o razui cu o lingura speciala si o indesi intr-un cornet, cum am vazut la cei de la betty.

#30
chifuemilia

chifuemilia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.01.2016
:) Inghetata la butoi 70gr 5 lei.. deja sari calu pentru un oras mic iti da ala cu vafa la 70 de bani din magazine pana nu mai poti... mai sus se vorbeste de o inghetata la aparat care e o inghetata pufoasa si usoara nu betty ice care e o bila inghetata in adevaratul sens al cuvantului, intradevar retetele betty ice sunt foarte bune dar nu sa dai 4 lei pe o bila, in legatura cu franciza e imposibil pentru ca ei comercializeaza ing la bila iar Sandi vorbea de o inghetata pufoasa un alt concept o altfel de inghetata cu topping exact ca asta de aici.


[ http://www.directorproduse.ro/images/91/23//28270/28270.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Poate o reteta adevarata ar ajuta, nu sfaturi de franciza cu firme mari care isi trag parte pe spatele tau. O bila betty ice daca il pui intr`un cornet in care vand eu o astfel de inghetata se scufunda de nu il vezi, o inghetata scoasa de o astfel de masina este voluminoasa, cremoasa, pufoasa cum am mai zis nu cu ace de gheata. Romanii vor mult ieftin si bun, masinile astea din putin fac mult optic vorbind, ieftin si destul de bun pentru Romania zic eu ...

#31
ArmanMedina

ArmanMedina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.12.2015
Daca este pus intr-un parc sau o zona buna, parca vad sa plateasca si cativa lei pe o inghetata.

#32
andrei_nitu25

andrei_nitu25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.05.2012

View Postchifuemilia, on 11 ianuarie 2016 - 00:35, said:

Inghetata facuta traditional nu ai sa gasesti niciodata in comert, asta daca te referi la inghetata facuta in casa din oua si lapte direct de la vaca cu ciocolata topita si ingrediente de casa, sunt niste costuri imens de mari sa poti fabrica o astfel de inghetata pentru comert. In cazul in care nu folosesti praf de inghetata pentru fiecare ingredient folosit la fabricarea mixului de inghetata trebuie sa prezinti un certificat de conformitate, de examplu pentru fabricarea mixului de vanilie tu trebuie sa vii cu vanilie pudra naturala + certificat de conformitate + lapte + indulcitori + stabilizatori pentru ca o astfel de inghetata nu va sta intr-un cornet fara stabilizatori si anumiti emulgatori pentru masinile cu pompe de aer deja cand ai zis stabilizatori si emulgatori nu mai vorbesti de traditional la toate astea se mai adauga si un retetar bine verificat si avizat. Pe langa toate astea nu esti in Danemarca unde o inghetata costa ~6e si iti permiti ca sa poti fabrica mixul din lapte foarte gras si gursos direct de la vaca pentru ca sunt nenumarate ferme care iti pot asigura laptele cu factura si garanteaza pentru el pe cand aici folosesti billa ptr lapte cat mai ieftin uht ptr ca clientul iti ofera 2l sau 3l maxim pe o inghetata, in Danemarca sunt emulgatori naturali stabilizatori naturali care la fel sunt foarte scumpi dar bine din 100 ing x 6e iti tot permiti sa faci un mix natural cu pudra de vanilie naturala cu miere de albina naturala si toate produsele cat mai naturale si mai gustoase, pe cand in Romania 100 ing x 2 ron = 200 lei deja pe lapte uht si pe praf dai 50 lei vorbim si de restu de taxe ale statului + angajat + curent + chirie din 100 ing ramai cu 50 profit ...Orice inghetata din comert sa inteleaga toata lumea e facuta din praf de inghetata fie ca e vanduta la bila fie ca e vanduta la un astfel de aparat.Dar ca si la paine sunt diferite calitati exact asa sunt si la prafurile de inghetata de la 30 lei punga pana la 200 lei punga, daca traiam in Danemarca Posted Image mancam inghetata Italiana traditionala din pacate suntem obligati sa mancam exact atat cat putem plati.
Nu cunosti piata... Exista  multi producatori de inghetata traditionala facuta in mici laboratoare. In extrasezon vand restaurantelor (nu bodegilor) si vara vand si stradal sau gelaterii proprii. Pretul e in jur de 1 euro per palina (la clientul final). Eu am zis ca asta e tendinta consumatorului, incepe sa se ceara calitate in detrimentul cantitatii. Acum, la tine-n sat, tu sti mai bine...

#33
chifuemilia

chifuemilia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.01.2016

View Postandrei_nitu25, on 11 ianuarie 2016 - 23:17, said:

Nu cunosti piata... Exista  multi producatori de inghetata traditionala facuta in mici laboratoare. In extrasezon vand restaurantelor (nu bodegilor) si vara vand si stradal sau gelaterii proprii. Pretul e in jur de 1 euro per palina (la clientul final). Eu am zis ca asta e tendinta consumatorului, incepe sa se ceara calitate in detrimentul cantitatii. Acum, la tine-n sat, tu sti mai bine...

Lucrez de peste 12 ani in acest domeniu si am incercat sute de retete si sute de tipuri de mixuri din toata tara si multe din afara tarii  dar daca tu imi dai un numar de la un laborator mic de care zici tu care imi garanteaza ca inghetata facuta de ei este macar 90% naturala eu ma las de facebook :)). Inghetata facuta pentru restaurante este facuta intr-un astfel de aparat [ http://www.masinideinghetata.ro/index_files/image305.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]cu acest aparat se prepara inghetata pentru restaurante si inghetata care se pune in caserole pentru servirea la bila, este o inghetata HARD.

In acest aparat se baga pulpa de fructe praful de inghetata apa/laptele/praf de soia :), nu-ti va baga nimeni oua, lapte de vaca natural pudra de vanilie care e 70 lei 50gr, lapte ai voie sa folosesti doar uht pasteurizat ca sa ajungi la niste costuri enorme iar tu apoi sa dai inghetata cu 1e, adica sa o dai cu 50centi catre restaurant ca na si restaurantul tr sa mai castige... iti zic eu ce ti se pare asa bun la restaurant 1 la mana e lapte abundent si 2 la mana sunt anumite toppinguri cu pulpa sau chiar fructe intregi care daca le pui pe o inghetata in combinatie cu inghetata dau un gust foarte placut iar tu ai doar impresia ca mananci natural din cauza fructelor :) care sunt foarte putine si foarte dulci pentru ca sunt foarte scumpe. Zi-mi un restaurant din tara unde ai mancat o inghetata buna ca sunt foarte curioasa... si tare as merge sa incerc o inghetata acolo.

#34
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postchifuemilia, on 11 ianuarie 2016 - 18:53, said:

Romanii vor mult ieftin si bun, masinile astea din putin fac mult optic vorbind, ieftin si destul de bun pentru Romania zic eu ...
E clar cat respect ai pt clientii tai...

#35
chifuemilia

chifuemilia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.01.2016

View PostLowrider, on 12 ianuarie 2016 - 22:09, said:

E clar cat respect ai pt clientii tai...

Imi vorbesti mie de respect ? Tu cred ca nu observi in ce tara traim si ce taxe platim, de 8 ani de zile incerc sa le vand clientilor mei o calitate cat mai buna a produsului comercializat de mine la un pret cat mia bun pentru Romania, am vandut inghetata de la 1 leu pana la 4 lei, dar nu ai vrea sa stii cati oameni saraci sunt in tara asta si cati se uita la 1 leu... degeaba dau eu 2 lei pe inghetata si o vand cu4 lei ptr ca nu o mai cumpara nimeni, degeaba o fabric cu 2 lei si o dau cu 2,5 ptr ca nu acopar nici macar taxele pe angajati. Te rog sa ma crezi as vrea tare mult sa ofer calitatea intai la aceasta inghetata si sa aiba 300gr un cornet dar sa il vand si eu cu 6e cum il vand altii prin afara 2 sa ii dau la stat 3 sa coste marfa si 1 sa il iau eu ca m-as multumi dar probabil atunci doar tu ai veni sa cumperi.

Si pe deasupra deviem de la subiect, eu ii dadeam anumite sfaturi colegei mele Sandi in legatura cu aceasta afacere am vrut sa evidentiez ca acest tip de inghetata soft e un concept nou la noi in tara chiar daca se stie de masini de inghetata de pe timpul lu Ceasca Posted Image, modelele noi de masini de inghetata au fost modificate tehnic ca sa poata oferi un produs de calitate la un pret mic ceia ce inseamna MARE SI BUN din PUTIN, vreau sa zic ca tu poti avea aceleasi ingrediente acasa si daca eu am experienta in patiserie 20 de ani iar tu abea acum ai intrat intr`o bucatarie si ne punem amandoi sa facem cate un tort o sa fii uimit de ce tort iti pot da eu fata de ce tort ai sa imi faci tu, tehnic acest utilaj detine secretele fabricantilor de astfel de masini care stiu ce fac de ani buni iar in momentul de fata parerea mea e ca aceste aparate ofera posibilitatea unei afaceri destul de frumoasa. Si cand zic MARE si BUN din PUTIN vreau sa zic ca daca stii sa alegi prafurile de inghetata care au o calitate cat de cat buna + aceasta masina vei servi o calitate zic eu destul de buna pentru Romania, adica dintr-o punga de praf de inghetata care are 2kg + 6l de lapte normal iese un mix de 8l adica 8000ml normal daca ai imparti sa zicem 100gr de inghetata ar iesi 80 de inghetate, 100gr inghetata intr-un cornet e o inghetata foarte mica echivalentul la o bila... dar cu o astfel de masina cantitatea de inghetata ar fi cam 70gr iar volumul ar fi de cel putin 3 ori mai mare pentru ca aceste masini detin niste pompe de aer cu care acel mix este umflat cu aer automat, este un procedeu ca cel de la frisca lichida prin mixare se umfla frisca lichida si apare o spuma plina de aer care pe langa un gust mult mai bun la lins e si de cel putin 3 ori mai voluminoasa. Fa o comparatie imagineaza-ti ca tu lingi acum 70gr de frisca lichida numai ce scoasa de la frigider si apoi lingi 70gr de frisca pufoasa usoara nu foarte inghetata dar totusi inghetata la o temperatura nici inghetata si nici care iti curge pe mana si pe deasupra foarte mare adica cam cat pumnul tau din aceiasi cantitate de 70gr.

Asa ca vorbestele de respect celor care imi vor da 5 lei pe o inghetata si celor care imi vor scadea taxele pentru comercializarea acestui produs, adica 9% tva, 45% din salariu angajatului la stat, 3% micro energie electrica, domeniu public si mai sunt si altele dupa calculele mele nu pot vinde inghetata cu mai mult de 3 lei asa ca 1 leu e marfa 1 leu sunt toate taxele si 1 leu e al meu, iti urez tie noroc si sper sa poti oferi o calitate si o cantitate mult mai buna clientilor tai si eu te voi respecta Posted Image , nice day !

Edited by chifuemilia, 13 January 2016 - 03:02.


#36
chifuemilia

chifuemilia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.01.2016
a si am uitat sa mai precizez ceva, stii care e ce-a mai mare firma din tara de distributie a acestor prafuri ? sunt sigur ca nu stii la firma ii zice PhoenyxY e din Baicoi aceasta firma are 2 obiecte mari de activitate 1: prafuri de inghetata si comercializarea stradala la care a renuntat acum cativa ani si in momentul de fata produce doar prafuri si 2. fabricarea de pufuleti.. PUFULETII GUSTO ma gandesc ca ai auzit si ca 100% ai si mancat din iei asa cum milioane de romani au mancat vreau sa iti spun ca aceasta companie a plecat de la inghetata stradala si acum numai intr-o zi are incasari de 55000e doar la pufuleti, la aceasta companie gasesti prafurile de inghetata o punga de 2.5kg cu 30 lei din aceasta punga iti ies lejer 120 inghetate acest praf este vandut in Romania de aproximativ 80% din comercianti ambulanti cu astfel de masini de inghetata cerele respect acelora nu mie, gandestete ca fabricarea unei inghetate ii ajunge undeva la 30 - 40 de bani maxim in acesti bani include apa - cornetul - praful, ei nu pun lapte pentru ca prafurile contin lapte praf pun doar apa cornetu si prafu`  aia au mare respect de clientii lor Posted Image.

Edited by chifuemilia, 13 January 2016 - 03:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate