Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cooking corner - o reteta pe zi

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
In urma cu vreo 5-6 ani o moderatoare de pe SP ( nu te-am uitat, Diana) ma invata sa gatesc prima ciorba. Cu rabdare, in timp am mai invatat una alta, dar de cand traiesc pe-o insula parca mi-a fost stearsa memoria. Am probleme cu haleala zilnic, intrucat in oras pot sa mananc doar 'Turkish sometthing' iar de gatit acasa...mi-am cam epuizat creativitatea.

Asadar, am facut un topic adresat celor care vor sa contribuie la dezvoltarea aptitudinilor mele (si a celor aflati in aceasi situatie) culinare. Detaliati-mi o reteta de pranz / cina si ingredientele necesare iar eu le voi cumpara si gati pe cat pot de bine (pot oferi si poze, la cerere)
Sunt in principiu dispus sa incerc orice, numai sa ma scoata din ciclul - pui cu orez, pui cu noodles, pui cu orez, pui cu noodles -

Asadar, deschizatori de drumuri in arta culinara? :)

#2
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
pai am 120 de kg si muncesc de i-mi sar capacele si am nevoie de mancare ca la noi in Bucovina.
inafara de fala ca sunt din zona asta , multumesc lui Dumnezeu ca am retete de mancare si ingrediente bune.
chiar acuma ma duc sa mananc o tochitura cu mamaliga si produse proprii.
trebuie cam 1 litru de apa la fiert ,cu o lingurita de sare , si malai ploaie pana se igroasa putin .
apoi se amesteca pana se ingroasa .
unii o prefera tare sau altii o prefera moale.
eu pun la fiert si lapte in apa sau la urma adaug doua linguri de unt si mai amestec un minut.
golden
apoi se pune in tigaie slaninuta taiata marunt , cuburi ,si se lasa primele cam 5 minute cu doua linguri de apa , sa fairba putin si apoi sa se praesca , apoi carnat rondele mici,
si apoi muschi afumat ca altfel se intareste daca se pune mai repede.
se taie un catel de usturoi marunt si se adauga in untura care rezulta din carne .
a nu se adauga ulei.
se amesteca pana se rumeneste si usturoiul , 2 minute max.
se pune mamaliga in farfurie in mijloc , nu este necesar sai ii dai o forma dar re poate pune intro farfurie mica de ciorba cand e ferbinte
nu se lasa  sa se raceasca tare ,
este de preferat sa se faca carnea inainte si apoi mamaliga.
se pune peste mamaliga carnea cu tot cu untura, daca nu este colorata se pune un pic de paprica
se face un ou ochi si se pune peste mamaliga si in jur multa branza de burduf.
eu am o colectie de branzeturi de burduf si cea preferata la asa ceva este cea iute sau mai veche .
alti mai pun alaturi si smantana acra sau iaurt, ori gogosari si castraveti
sa nu ma invidiati sa nu-mi stea in gat.Posted Image

#3
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Na super! Mamaliga fac azi. Numa' bine ca mi foame si nu dureaza mult.
Cu ce pot inlocui untura, slaninuta si carnatii de casa? Cum ziceam, stau pe-o insula... n-am decat ce gasesc in supermarket :)
Nici branza de burduf n-am, dar am vreo alte 3 tipuri de branzeturi, deci acolo ma descurc...

#4
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 [ady], on 09 ianuarie 2016 - 18:46, said:

Na super! Mamaliga fac azi. Numa' bine ca mi foame si nu dureaza mult.
Cu ce pot inlocui untura, slaninuta si carnatii de casa? Cum ziceam, stau pe-o insula... n-am decat ce gasesc in supermarket Posted Image
Nici branza de burduf n-am, dar am vreo alte 3 tipuri de branzeturi, deci acolo ma descurc...
pai in super market gasesti tu ceva slaninuta.
dar poate ca nu ai acces la market chiar acum.
atunci mamaliga cu unt si branza.
un strat de mamaliga unul de unt si branza si iarasi mamaliga si unt si branza dupa care un ou sau doua pe deasupra.
eu cred ca trebuie pe viitor sa te aprovizionezi cu bunatatile astea , gen branza de burduf , carnati, slaninuta, muraturi , sunt lucruri care le poti tine in frigider sau la racoare vreme lunga.
astazi de exemplu a mai ramas mamaliga de ieri si nu o aruncam,
o taiem felii de max 2 cm si o punem la prajit in tigaie pana se rumeneste , la foc mic.
apoi se pun crochetele de mamaliga in unt topit si cu veritabila branza sau cas cu un ou , si gata masa .
pofta buna.

#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
In cartea de bucate a celeb rei Sanda Marin gasesti cam tot ce-ti trebuie. O multime de retete sunt cu specific moldovenesc, ea fiind ieseanca. La pagina 244 ai niste meniuri potrivite pentru fiecare luna a anului  dat tu nefiind in tara iti va fi greu sa gasesti anumite alimente cum ar fi varza acra ori afumaturile. Le alegi pe cele la care gasesti ingredientele.

Attached Files


Edited by Freddy12, 10 January 2016 - 11:07.


#6
Lorothy

Lorothy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 18.01.2016
pe bucataras.ro sunt retete bune

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate