Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce API folosiți pentru Meteo ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
vasileiorgu

vasileiorgu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.11.2015
Salutare.

O să vă scriu mult pentru că sunt destul de stresat cu treaba asta.

De vreo săptămână caut un API pentru site-ul meu și nu găsesc nimic interesant care să fie și gratis. Poate că asta ar fi una din probleme.

Am zis ca în cine poți avea încredere mai mare pe internet, decât în google, și la căutarea vremii îmi arată că folosesc ca sursă weather.com. Intru pe weather.com, iar jos în footer am un link către API, care mă trimite pe wunderground.com. Deci am înțeles din asta că weather.com și wunderground.com sunt unu și același ? Sau parteneri ?

Nu de alta, dar wunderground.com are vremea diferită de ce are weather.com, iar ce folosește google corespunde cu weather.com. Ori de pe weather.com mă trimite pe wunderground.com. Ce-i asta, că serios dacă înțeleg !?

Oricum, eu căutând ceva gratis, wunderground.com nu mă mulțumește pentru că, nimic nu-i de mirare, îmi pune la dispoziție în varianta free 500 de apelări / verificări ale vremii pe zi. Păi dacă eu pun vremea pe site-ul meu, o pun doar pe București ? O pun ca omu pe 40 de județe din România. Iar asta înseamnă că pot cere datele vremii la aproximativ 2 ore. Cum sa pun vremea pe site la distanță de 2 ore ? E o nebunie ! Dar na, e cu schepsis, pentru că puteau foarte bine să-mi dea datele vremii pe țară, ceea ce însemna că eram nevoit să fac o apelare la nu știu cât timp și nu 40 la nu știu cât timp. Era facil pentru că request-urile alea decât un nebun le-ar face în momentul în care încarcă site-ul. Alea trebuiesc stocate înainte. Nici prin ajax nu le-as afișa pe moment. Nici nu ți-ar permite numărul de vizualizări. Deci e ilogic din punctul meu de vedere să dai datele pe oraș și nu și pe țară (pe toate orașele din țară) dintr-un foc. Și de timp nu vorbesc pentru că ar fi un query mai lung, dar perfect util.

Apoi am găsit următorul site "de top" în ce folosesc alții. Adică forecast.io, care îți pun la dispoziție 1000 de apelări pe zi (great), numai că aici îmi arată că la ora actuală, pe București, sunt -4 grade, iar pe google, care folosește weather.com, îmi apare că în București sunt -1 grade. Decât sa pun vremea așa pe site, mai bine n-o mai pun. Plus, că acum 2 zile am verificat pe site-ul lor și mi-au zis că în București ninge, dar la noi ploua....

Am zis să mă uit și pe site-ul ANM-ului, pentru că i-am tot auzit la televizor ca fiind sursă, dar nu găsesc nimic pe site-ul lor de vreun API.

Deci, de unde iau și eu vremea ? Voi ce folosiți ?

Sfârșesc prin a spune că am încredere în weather.com pentru că îi folosesc cei de la google, dar după cum am spus mai sus, api-ul mă trimite pe wunderground.com în care statisticile meteo diferă de ce-i pe weathe.com. N-am înțeles care-i treaba acolo...

#2
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
AccuWeather

#3
vasileiorgu

vasileiorgu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.11.2015

 a3ds, on 08 ianuarie 2016 - 06:37, said:

AccuWeather
E pe bani....

Edit: Văd că au şi variantă gratis aici, dar doar de tip widget.

Şi chiar n-aş vrea să-mi desenez site-ul după widget-ul lor....

Edited by vasileiorgu, 08 January 2016 - 06:50.


#4
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Ah, scuze, pentru utilizatorul normal (smartphone app + laptop) e moca...

#5
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
weatherspark. istoric, orice locatie, diverse surse.

Edited by Rixthinna, 08 January 2016 - 08:13.


#6
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Un site bun: Yr.no
Are si aplicatie.
Mi-a recomandat un amic care face numai munca de teren pe tronsoane de cai ferate pentru ca gaseste si cel mai mic catun ca locatie iar el isi programeaza zilele de lucrari dupa el ca sa nu-l bata vintul, ploaia si viscolul pe unde are de mers.
E printe cele mai precise la forecast pina in 5 zile. O data am ramas masca atunci cind intr-o dimineata uscata imi arata ninsoare pe la orele 15.00. Cind te uitai afara nici macar nu erau nori iar colegii rideau de mine. La ora 15.10 a inceput sa ninga tare si a tinut 2 zile cam cum arata acolo.

#7
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 08.12.2009
Yahoo weather:
https://developer.yahoo.com/weather/
Openweathermap:
http://openweathermap.org/api

#8
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
OpenWeatherMap
http://openweathermap.org/api

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate