Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Cum obtin green card?

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,778
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmarius87ism, on 09 ianuarie 2016 - 07:40, said:

E un deliciu sa citesti de fiecare data cand postezi ceva, chiar ma intreb de esti reala, pune o poza pe topicul "hai sa vedem cum aratam" ca altfel inclin sa cred ca de fapt esti cortana de pe un windows phone bagat in buzunar fara ecranul blocat.

Te rog sa nu mi-o speri
Poarta-te usor cu ea, ca te lasa fara deliciu

#38
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012


View PostTsunnnami, on 09 ianuarie 2016 - 07:47, said:



Te rog sa nu mi-o speri
Poarta-te usor cu ea, ca te lasa fara deliciu
Departe de mine acest gand D-le Tsunnami :)

Edited by marius87ism, 09 January 2016 - 07:52.


#39
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,778
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmarius87ism, on 09 ianuarie 2016 - 07:51, said:

Departe de mine acest gand D-le Tsunnami Posted Image

Domle' Marius, varog frumos domle, :)

#40
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postwizardofoz, on 09 ianuarie 2016 - 07:16, said:

Moldoveanca noastra pare sub influenta drojdidei peste tot pe forumul asta Posted Image

Ca idee generala ai dreptate, dar in detalii nu.
Toate joburile full time peste un anumit nivel (sa zicem 30-40-50k) ofera asigurare de sanatate. Complet platita sau puternic subventionata de angajator, mai buna sau mai putin, dar este.
Daca esti contractor/privat si faci 150k intradevar trebuie sa trebuie sa ti-o cumperi singur, dar nu e dracul asa negru neaparat. Daca ti-o cumperi singur e o prostie sa te duci la asigurarile scumpe, iti cumperi una mai ieftina dar cu deductible (franciza parca ii zice in Romania) mare si chestiile minore le platesti din buzunar.
In privinta scolii, nu stiu aproape pe nimeni care isi trimite copii la privat. O idee mult mai buna e sa te muti intr-un cartier cu scoli publice bune. Chiar daca e ceva mai scumpa o casa banii se recupereaza la vinzare.
Pentru universitate sint multe variante... de la ajutor finaciar si burse la europa (ma refer la romani). O universitate mediocra e o gaura in buget dar o univresitate buna, chiar daca e 200k$ merita mult mai mult decit una gratis din Europa. Depinzind de specializare, evident, dar banii se scot inapoi, uneori inzecit (ca doar de aia isi permit sa ceara banii aia, e investitie buna).

Am fost tentat sa spun ca nu e adevarat, ca ai fi putut face marea cu sarea (perfect adevarat! ai fi putut termina facultatea, sau face un master si intra pe piata muncii cu studii locale si ajunge pe culmile realizarilor)... dar mi-am adus aminte ca si eu cunosc destui romani care in general prost sfatuiti (alteori din lipsa de ambitie sau un simt al relizarii satisfacut de faptul ca deja ajunsesera in SUA) care nu au facut deloc ce ar fi putut face.
Deci da, nu te-ar fi impiedicat nimic sa termini scoala sau sa-ti continui studiile, dar ar fi trebuit determinare si vointa din parte ta, eventual un cerc de oameni potriviti si sfaturile potrivite.


eu am zis "Asigurarea medicala buna". eventual una care te lasa sa te duci la medicul care vrei tu.
cea mai buna bursa pt Americani, aia de-i zice Rhodes, te trimite stii unde ? cat costa oxford ? cat costa Cambridge ? cat costa ivy league ? cat costa mit si Stanford ? aaa, vrei sa muncesti pe campus in loc sa iti vezi de viata....vrei sa te milogesti pt granturi si loanuri cu dobanda mica ?
sa mearga romanii cu burse la Europa este ca si cum spui e mai bine in Europa (EU NU SPUN CA E MAI BINE IN EUROPA, EU SPUN SA FITI REALISTI). in final este cam la fel peste tot. unul bun in it in ny sau sj face de la 1000 parai/zi, dar la fel unul bun in city sau canary wharf sau Frankfurt sau zurich face de la 700 sterline/zi (apropos si ia in mana pe la 82% - taxele mari sunt cam povesti).
incearca sa traiesti intr-o zona sufficient de afluenta si vezi unde familiile isi trimit copii (doar mergem in America pt ce e mai bun, nu-i asa ?!). majoritatea americanilor "seriosi" isi dau copii la scoli private, asa cum universitatile cele mai bune (cele 10) sunt tot private.

pe de alta parte, a te muta intr-o zona mai buna cu scoli publice mai bune ai spus ca presupune preturi locuinte sau chirii sensibil mai mari. deci si acesta este un cost ce trebuie adaugat.

ceea ce are America foarte bun sunt:
-ai responsabilitatea vietii tale (din pacate atitudinea aceasta se diminueaza)
-platesti cam numai ceea ce consumi
-daca ai guts si idei faci bani (dar sa nu uitam low cost, reality shows, masinile pe care le viseaza americanii, etc tot din ieropa au venit sau vin) dar si in ieropa cu aceste talente faci bani si taxele sunt ca si nule (cauta sa vezi cat platesc taxe google, apple, feisbuk, tuiter, hsbc, barclay, etc in Europa).
-manhattan este centrul universului

#41
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Cambridge si Oxford au cu totul alta idee in spate decit universitatile americane.
Ivy league, mit etc da.. alea chiar daca le platesti la pretul intreg iti scoti banii in 10 ani si restul e bonus. Dar au o caruta de ajutoare finaciare si burse care platesc una alta. Nu neaparat 100%.
Imprumuturile nu-s milogeala, ci doar niste hirtii de completat. Iti trebuie imprumuturi si la casa sau masina, nu e la fel?
Sint insa de acord cu concluzia: in general lucrurile tind sa se egalizeze. "In general" insa exl;ude multe situatii particulare. Asa cum Becali s-a imbogatit numai in Romania, unii ajung mult mai bine intr-o SUA ca in Europa.

View Postavenirv, on 09 ianuarie 2016 - 10:59, said:

sa mearga romanii cu burse la Europa este ca si cum spui e mai bine in Europa (EU NU SPUN CA E MAI BINE IN EUROPA, EU SPUN SA FITI REALISTI). in final este cam la fel peste tot. unul bun in it in ny sau sj face de la 1000 parai/zi, dar la fel unul bun in city sau canary wharf sau Frankfurt sau zurich face de la 700 sterline/zi (apropos si ia in mana pe la 82% - taxele mari sunt cam povesti).
incearca sa traiesti intr-o zona sufficient de afluenta si vezi unde familiile isi trimit copii (doar mergem in America pt ce e mai bun, nu-i asa ?!). majoritatea americanilor "seriosi" isi dau copii la scoli private, asa cum universitatile cele mai bune (cele 10) sunt tot private.

M-e greu sa spun ce-i cu seriosii astia, dar daca te duci in Palo Alto unde o casa incepe la 2 milioane si la banii aia e o darapanatura mititica toti isi dau copiii la scoala pubica... si mai sint multe alte exemple.
Nu uita ca copii ii trimiti la scoala sa invete, ori banii nu sint egali cu invatatura. Nu cred ca e bine sa se invirta in mediu cu coca in nas si tzoale de firma. Clasa medie e cea care vrea sa invete si are parinti invatati, bogatii n-au motive.


Quote

pe de alta parte, a te muta intr-o zona mai buna cu scoli publice mai bune ai spus ca presupune preturi locuinte sau chirii sensibil mai mari. deci si acesta este un cost ce trebuie adaugat.

E adevarat, dar nu neaparat foarte mari. E scump in California dar nu si in Texas.
In plus banii de casa ii obtii inapoi la sfisrit. Banii de scoala sint dusi.

View Postavenirv, on 09 ianuarie 2016 - 10:59, said:



eu am zis "Asigurarea medicala buna". eventual una care te lasa sa te duci la medicul care vrei tu.


Asigurarile la 150k sint bune, fara discutie.
Nici o asigurare nu iti ofera medicul la care vrei tu din simplul motiv ca sint doctori care nu accepta nici o asigirare (cei faimosi de exemplu).
Insa o asigurare medicala buna (adica destul de banala, ca a mea de exemplu) iti ofera un nivel de ingrijire mult peste ce ai in cele mai multe tari din Europa.
Oricum ai lua-o nu ai cum sa te bati in america - sau europa - cu bogatii. Cind faci 100-200-300k, sau chiar un milion, doua, esti doar un sclav, un angajat oarecare. Vii sa ai un trai mai bun si oportunitati, dar probabilitatea sa fii bogat e minuscula.

#42
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postwizardofoz, on 09 ianuarie 2016 - 11:22, said:

Insa o asigurare medicala buna (adica destul de banala, ca a mea de exemplu) iti ofera un nivel de ingrijire mult peste ce ai in cele mai multe tari din Europa.

Cand te referi la cele mai multe tari din Europa incluzi si Europa de Est? Pentru ca daca vorbim numai de Europa de Vest nu as fi sigur ca afirmatia ta este  corecta. De unde stii ca o asigurare privata buna din SUA iti ofera un nivel de ingrijire mai bun decat in cele mai multe tari europene. Ai citit statistici in sensul asta sau e doar opinia ta personala dupa ce ai avut de a face cu ambele sisteme? Bine te rog sa excludem comparatia Romania SUA pentru ca nu isi are rostul, eu ma refer la comparatii gen SUA -UK, SUA - Germania, SUA - Framta, SUA - tarile scandivane, SUA - Australia, etc.

Un coleg din Anglia mi-a zis ca principalul avantaj al unei asigurari private este posbilitatea de a vedea un medic mult mai repede decat daca folosesti sistemul public. Din asta deduc ca nivelul serviciilor la privat in UK nu este (mult) mai bun decat cel public, atata doar ca in sistemul public, daca nu ai o urgenta, trebuie sa astepti mai mult pana esti tratat. Ma rog timpii de asteptare sunt si ei un indicator de nivel dar in afara de asta nu cred ca ai conditii mai proaste in Anglia in sistemul public decat in cel privat. Colegul avea asigurare privata asigurata in mod gratuit de firma unde lucra si era suplimentara sistemului public la care avea deja acces. Probabil ca in cazul in care firma nu i-ar fi oferit asigurare privata nu si-ar fi facut el una platind din propriile venituri.

#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,778
  • Înscris: 20.10.2015

View Poste2k, on 10 ianuarie 2016 - 20:12, said:

Cand te referi la cele mai multe tari din Europa incluzi si Europa de Est? Pentru ca daca vorbim numai de Europa de Vest nu as fi sigur ca afirmatia ta este  corecta. De unde stii ca o asigurare privata buna din SUA iti ofera un nivel de ingrijire mai bun decat in cele mai multe tari europene. Ai citit statistici in sensul asta sau e doar opinia ta personala dupa ce ai avut de a face cu ambele sisteme? Bine te rog sa excludem comparatia Romania SUA pentru ca nu isi are rostul, eu ma refer la comparatii gen SUA -UK, SUA - Germania, SUA - Framta, SUA - tarile scandivane, SUA - Australia, etc.

Prefer Canada, prefer Europa, Americii, dar prefer sa am si bani in asa fel incat daca in Canada ma pune pe lista sa astept 2 ani pentru o operatie sa ma car la sud si s-o fac pe banii mei imediat

#44
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostTsunnnami, on 10 ianuarie 2016 - 21:03, said:

Prefer Canada, prefer Europa, Americii, dar prefer sa am si bani in asa fel incat daca in Canada ma pune pe lista sa astept 2 ani pentru o operatie sa ma car la sud si s-o fac pe banii mei imediat

e2K, iti spun eu, daca ai o asigurare top (de ex morgan stanley in ny, sau oricare ivy league) este asa cum vezi in filme (in sensul pozitiv). este top of the top of the top. poti sa ma crezi sau nu.
de ex in Canada si la asigurarile de calitate americane dupa 50 sau 55 de ani se fac unele proceduri automat (sunt vreo 5), te cheama ei (se numeste prevenire). cand in nordice esti in gama de varsta pomenita si ii intrebi de ce nu te programeaza la asa ceva auzi o intrebare de iti sta mintea-n loc: dar aveti cumva sangerari sau va doare ? pai daca ai sangerari sau te doare acolo deja este tarziu.....trebuie sa-ti cumperi asigurare suplimentara sa se intample asa ceva. si asta in nordice...

sunt probleme peste tot. Germania pierde medici deoarece sunt platiti mai prost decat in UK sau elvetia, mi se pare chiar decat NL. plus ca in Germania asigurarea de la stat nu este chiar free. etc, etc, etc

eu nu pot sa spun ca acolo e mai bine ca dincolo. fiecare parte le are pe cele bune si pe cele rele. in general Europa de vest si America de nord au cam acelasi nivel de trai. unele chestii par mai bune intr-un loc (de ex in texas locuintele sunt foarte ieftine) dar trebuie analizate in conditii cat de cat similare (in texas sunt foarte ieftine dar cine se duce sa locuiasca in zamidleofnouuere !? si in Austin nu sunt deloc ieftine).

Edited by avenirv, 10 January 2016 - 21:57.


#45
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View PostTsunnnami, on 10 ianuarie 2016 - 21:03, said:


Prefer Canada, prefer Europa, Americii, dar prefer sa am si bani in asa fel incat daca in Canada ma pune pe lista sa astept 2 ani pentru o operatie sa ma car la sud si s-o fac pe banii mei imediat


N-o sa ai niciodata banii astia. Vorbim de 100k$ lejer.

View Poste2k, on 10 ianuarie 2016 - 20:12, said:

Cand te referi la cele mai multe tari din Europa incluzi si Europa de Est? Pentru ca daca vorbim numai de Europa de Vest nu as fi sigur ca afirmatia ta este  corecta. De unde stii ca o asigurare privata buna din SUA iti ofera un nivel de ingrijire mai bun decat in cele mai multe tari europene. Ai citit statistici in sensul asta sau e doar opinia ta personala dupa ce ai avut de a face cu ambele sisteme? Bine te rog sa excludem comparatia Romania SUA pentru ca nu isi are rostul, eu ma refer la comparatii gen SUA -UK, SUA - Germania, SUA - Framta, SUA - tarile scandivane, SUA - Australia, etc.

Un coleg din Anglia mi-a zis ca principalul avantaj al unei asigurari private este posbilitatea de a vedea un medic mult mai repede decat daca folosesti sistemul public. Din asta deduc ca nivelul serviciilor la privat in UK nu este (mult) mai bun decat cel public, atata doar ca in sistemul public, daca nu ai o urgenta, trebuie sa astepti mai mult pana esti tratat. Ma rog timpii de asteptare sunt si ei un indicator de nivel dar in afara de asta nu cred ca ai conditii mai proaste in Anglia in sistemul public decat in cel privat. Colegul avea asigurare privata asigurata in mod gratuit de firma unde lucra si era suplimentara sistemului public la care avea deja acces. Probabil ca in cazul in care firma nu i-ar fi oferit asigurare privata nu si-ar fi facut el una platind din propriile venituri.


Eu am multi prieteni in Europa care sint doctori si mai am si prieteni/cunoscuti care au fost sau sint pacienti, asa ca am auzit multe.
Realist vorbind e imposibil sa ai asigurare buna pentru toata populatia intr-o tara macar din motivul ca doctorii buni sint putini si medicamentele noi sint scumpe (sute de mii).
Asigurarea mea imi ofera asa:
1. vizite la specialsiti cind imi tuna, fara aiureli de genul trimitere etc. Ma doare gennchiul, ma duc la doctorul de genunchi, nu la medicul de familie. Fara cozi.
2. acces la aproape orice doctor si spital. Stiu ca ar trebui sa fie unele care nu-s acoperite, dar eu nu le-am gasit (nici n-am cautat in mod special). Am fost la spitale dintre cele mai bune din tara si la spitale universitare de genul Stanford sau UCSF (care are zeci de premii nobel).
3. copay foare mic, neglijabil (asta s-a mai schimbat de cind cu Obamacare, dar tot nu e impovarator).

Compania mea mai ofera un plan de asigurari la costuri egale prin care te poti duce chiar la ORICE doctor doar ca platesti 20% din pret dar pina la o limita de citeva mii de $. Motivul pentr care nu l-am ales pe asta e ca sint relativ sanatos (asta nu insemna ca nu m-am frecta la greu cu sistemul de sanatate) si pur si simplu nu am gasit nici o limitare deranjanta in planul meu.    

N-am vreo asigurare speciala si nici nu lucrez la o companie rupta din soare, e destul de stadard.

#46
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,778
  • Înscris: 20.10.2015

View Postwizardofoz, on 11 ianuarie 2016 - 02:29, said:

Compania mea mai ofera un plan de asigurari la costuri egale prin care te poti duce chiar la ORICE doctor doar ca platesti 20% din pret dar pina la o limita de citeva mii de $. Motivul pentr care nu l-am ales pe asta e ca sint relativ sanatos (asta nu insemna ca nu m-am frecta la greu cu sistemul de sanatate) si pur si simplu nu am gasit nici o limitare deranjanta in planul meu.

N-am vreo asigurare speciala si nici nu lucrez la o companie rupta din soare, e destul de stadard.

La fel am si eu, dar la mine e 15% pana pa $4,500
Insa... sunt lucruri care nu sunt asigurabile sau tratament indelungat si daca-ti piezi slujba.. ma rog nu vreau sa par fatalist
Dar nu ma simt confortabil cand ma dus pentru un 3D scanning si doctorul ii scrie tehnicianei sa ma informeze sa sun inainte asigurarea sa stiu ca e acoperit 3D, caci in majoritatea cazurilor e acoeprit de asigurare 2D only care nu-ti da o indicatie foarte clara si precisa
Chestiile astea ma usuca la suflet.

View Postwizardofoz, on 11 ianuarie 2016 - 02:29, said:

N-o sa ai niciodata banii astia. Vorbim de 100k$ lejer.

$65,000+fries, o fractura de bazin in State sau sa astepti cam un an in Canada

#47
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Nu era mai simplu sa nu ai optiunea de 3D cu sau fara asigurare? :)

#48
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,778
  • Înscris: 20.10.2015

View Postwizardofoz, on 11 ianuarie 2016 - 06:10, said:

Nu era mai simplu sa nu ai optiunea de 3D cu sau fara asigurare? Posted Image

ba da, si o faceam in Romania unde aveam optiunea asta

#49
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postavenirv, on 10 ianuarie 2016 - 21:41, said:

e2K, iti spun eu, daca ai o asigurare top (de ex morgan stanley in ny, sau oricare ivy league) este asa cum vezi in filme (in sensul pozitiv). este top of the top of the top. poti sa ma crezi sau nu.

Te cred si e normal ca atunci cand platesti multi bani sa primesti conditii foarte bune, intrebarea insa se pune cati isi permit astfel de asigurari de "top"? Si mai important daca te da afara de la serviciu cum mai platesti aceste asigurari de top pana iti gasesti un alt job?

Adevarul e ca in SUA principala cauza a falimentului personal este plata pentru serviciile medicale:

http://www.theatlant...al-debt/381163/

It's practices like these that contribute to Americans' widespread medical-debt woes. Roughly 40 percent of Americans owe collectors money for times they were sick. U.S. adults are likelier than those in other developed countries to struggle to pay their medical bills or to forgo care because of cost.

Nu cred ca mai e nimic de adaugat, mai rau de atat nu se poate pentru o tara dezvoltata. Situatia din SUA nu se mai regaseste in nicio alta tara dezvoltata din lumea asta. Au si celelalte tari dezvoltate problemele lor cu sanatatea dar nu ca in SUA. Exista posibilitatea sa ai asigurari private de sanatate in cele mai multe tari dezvoltate insa, cu exceptia SUA, in aceste tari ai la dispozitie si un sistem public care cu toate problemele lui te salveaza in cazul in care nu poti plati o asigurare privata.

#50
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007
Deci CONCLUZIA e clara dpmdv:
Suntem prea multi ca sa avem grija de toti la un inalt nivel calitativ.

OPTIUNILE ar fi asa:
1) Sistem sanitar de tot kktul. Le asiguri tuturor un minim, ca deh ... sunt oameni. Vezi Romania.
2) Sistem sanitar de calitate platit cu o mana si-un picior. Aici banuiesc ca s-ar incadra tarile vestice, dar nu ma pricep cat sa dau verdicte.
3) Sistem sanitar pe baza de buzunar. Ai bani, esti rege, n-ai bani, poti sa mori in sant nu-i pasa nimanui. Vezi SUA.

#51
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,896
  • Înscris: 25.06.2007

View Postlyanna, on 12 ianuarie 2016 - 11:48, said:

2) Sistem sanitar de calitate platit cu o mana si-un picior.
Adica? :habarnam:

#52
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007
Scuze, exprimare deficitara. Adica platesti pana nu mai poti.

#53
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,896
  • Înscris: 25.06.2007

View Postlyanna, on 12 ianuarie 2016 - 12:15, said:

Scuze, exprimare deficitara. Adica platesti pana nu mai poti.
Depinde...
Procentual, eu platesc acum mai putin decat plateam in Ro.

#54
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postlyanna, on 12 ianuarie 2016 - 11:48, said:

3) Sistem sanitar pe baza de buzunar. Ai bani, esti rege, n-ai bani, poti sa mori in sant nu-i pasa nimanui. Vezi SUA.

Am mai auzit de chestia asta zisa de multi. De fapt, spitalele nu au voie sa nu te ingrijeasca. Pe urma iti trimit factura si vezi tu cum te descurci, daca te descurci. Dar nu exista spital sa te intoarca din drum ca nu ai asigurare. E ilegal.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate