Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

renovare casa batraneasca

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
merlan

merlan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.01.2013
rabit pentru ce?

consolidezi cladirea sau cresti porunbei!

#38
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
porumbei ai tu in cap. omenirea a trait in colibe de lut lipite si cu balega, mult mai sanatoase decat betoanele de azi. din pacate tindem tot timpul spre linii drepte, colturi drepte si facilitate in lucru. n-ai auzit probabil ca inainte de sarma de rapiț (sic!) se faceau tavanele pe suport de trestie de balta. e complicat pt generatia facebook, oi fi eu demodat ca sunt nascut ceva mai devreme, dar musca-ti limba ca altfel te penalizez.

Edited by coca-marius, 22 February 2016 - 22:22.


#39
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

View Postcoca-marius, on 22 februarie 2016 - 18:32, said:

am fundatie de 90cm. ramane de vazut daca mai facem stalpi, se pare ca nu e cazul.
nu ai nevoie de stalpi, bagi plasa de buzau + rabit+ o tencuiala groasa si e suficient.faci asta si pe interior si pe exterior.

#40
merlan

merlan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.01.2013
porunbei am destui la cap, recunosc Dar daca am auzit de rabit pot sa ti spun  ca stiu cu ce se manaca.De balega cu lut cunosc si acest procedeu cred ca ma i bine ca tine, dar sa confuzi rezistenta cu finisaju trebui sa ai un stol la cap poate sa spuna cineva ca tencuiala de balega armata cu rabit opreste deplasarea peretilor tai.Nascut ma i devreme oi fi dar daca nai acumulat nimic la dovlecel despre constructi asculta niste sfaturi ca dor nuti vrem raul.Tencuitu  pe trestie sant printre putini care il mai stiu . am invatat meseria pana sa apara ,gips carton, adezivi, gleturi ,coltare de Al,lavabil, singuru lucru cu care pot fi de acord cu tine este cel cu lini drepte dar si acele curbate sa le faci cu itentie nu din stangacie,cu penalizarea ce sa zic  nu trag la titlu poti sa ie cate pucte vrei nu ma supar  trag la cupa

#41
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
imi place cand te superi, vorbeam de o penalizare de-a mea, nu de pe forum. beleaua e ca n-am dorit consolidarea peretilor cu rabitz, ci doar a tencuielii. asa cum ai vazut in poze, are 50 de ani, cu o tencuiala de nisip si var sau carbid, nu mai sunt sigur, ca aveam doi ani.

#42
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014
Eu vorbeam de o tencuiala clasica din beton groasa, care sa prinda peste plasa de buzau si rabit.Tencuiala veche o dai jos.Tencuielile vechi de lut, paie  si ce se mai folosea, erau si alea destul de rezistente, daca erau protejate de apa, dar tre sa stii si acolo reteta.Daca te apuci sa dai cu pamant la intamplare nu faci nimic, iar mesteri greu de crezut ca mai gasesti.

Edited by fqx, 25 February 2016 - 01:00.


#43
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
Marius, tu ești acum la momentul la care era tatăl meu acum 6 ani, cu o casă de același tip. A renovat, a consolidat, a tras apă și gaz în interior și după aia a început să se crape pe lângă ce consolidase el. Faptul că era lângă o șosea făcea casa să tremuri și să nu reziste nimic. A trebuit dărâmată. Casele din paiantă sunt de domeniul trecutului.

#44
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
asa cum ai vazut din poze, crapaturile sunt la 40 de ani de la ultima renovare. sper ca eu sa fac sa dureze macar atat. cei ce vor veni au tot dreptul sa faca ceea ce cred ca este mai bine. m-am hotarat sa renovez, asta e. am si dus ieri materialele.  urmeaza o vara fierbinte.

#45
clepo

clepo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.05.2016
As dori sa stiu pretul pentru manopera la constructia unui acoperis.
Include constructia de pod , montaj tabla , fara ziduri care "ridica" acoperisul...
Latime 8m Lungime 12 m

Practic avand centurile turnate cat ma costa manopera sa "acopar" casa cu un acoperis simplu in 2 ape acoperit cu tabla.
Lucrarea se afla in botosani dar as dori un pret informativ ( suma totala daca se poate nu prea inteleg cum se calculeaza m2 ...daca se ia in considerare si baza sau , sper ca ma intelegeti )

Edited by clepo, 07 May 2016 - 10:31.


#46
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 06.01.2014
30 lei per mp desfășurat,  în Cluj ul verii 2015.

#47
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
am inceput renovarea.
exteriorul asteapta tinciul, cateva retusuri pe la cornise si acopesris, apoi intram la interioare.

revenim.

Attached Files



#48
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
hai cu sfaturi!

voi pune rigips pe tavan (coborat cu 10 cm) si voi avea nevoie sa izolez cosurile de la sobe.

pe la dedeman nu prea au nimic, urmaresc atat necesitatea de a izola termic, dar si partea estetica.

#49
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,482
  • Înscris: 16.03.2007
Salut, de cat este plasa sudata si ce grosime a iesit tencuiala?

#50
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
plasa buzau de 4, peste am pus rabitz.
tencuiala de 5-6, in unele locuri mai mult, pana spre 10, datorita denivelarilor.

aparent foarte rezistenta, tenco f bun.

Edited by coca-marius, 23 May 2016 - 13:07.


#51
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,046
  • Înscris: 16.10.2007

View Postcoca-marius, on 23 mai 2016 - 13:07, said:

aparent foarte rezistenta, tenco f bun.
vezi la soclu (in partea de jos - 50cm) sa pui numai ciment cu nisip. E mai tare.

Edit: acum ai vazut, ai terminat lucrarea.

Edited by TheWarrior, 23 May 2016 - 14:23.


#52
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
60 saci 40 kg TENCO + NISIP
4 SACI ADEZIV POLISTIREN
4 ROLE PLASA RABITZ
4 PLASE BUZAU
14 saci tinci
+ 2.500 manopera
(in mare, fara lavabila, bere si gratare)

#53
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,046
  • Înscris: 16.10.2007
ai cam scapat de ce a fost mai greu.
Si eu la tara, tin minte ca am bagat ceva materiale, vreo 400 saci de multibat si cateva basculante de nisip (pt interior si exterior la 2 case)

#54
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
am at terminat si cu tinci...

de la 1 iulie, interioare...

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate