Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Anii '90 īn Romānia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1826 replies to this topic

#37
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Acum are acelaşi traseu (numai că nu o mai ia pe la P-ţa Rosetti, ci prin Str. Armand Călinescu (a.k.a. străpungerea Italiană)  ) iar de la bucla de la Lacul Tei până la Bd. Prof. Dimitrie Pompeiu tot şină a la cale ferată e.
O dată, când am fost cu mama şi cu sora să facem baie pe acolo am vrut să merg cu 16 sau 17 (că unul din astea 2 veniseră - 36 era şi el în peisaj) până la capătul de la Platf. Ind. Pipera, dar când a auzit mama că-s 6-7 staţii până la capăt, nu a vrut, aşa că deabea prin 2001 am ajuns acolo.
În anii '90 fabricile de pe Platf. Ind. Pipera încă erau active. Nu ştiu până când o funcţionat Fabrica de Cinescoape ("Rocin").

#38
veteran_x

veteran_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 908
  • Înscris: 01.05.2013

 tytysor, on 06 ianuarie 2016 - 21:07, said:

Pt. djl: pe vremuri tramvaiul 16 cind iesea de pe Lacul Tei si o lua spre Pipera pe linga lac, avea sine si terasament ca la tren. Mergeau cu viteza asa de mare ca adesea intreceau auto de pe soseaua paralela cu linia de tramvai. Asta nu toti manipulantii desigur, dar erau destui care o faceau, am prins adesea cind mergeam la practica in Pipera! Si intorcea in centru la Sf. Gheorghe!

Pe tronsonul respectiv s-a facut reabilitare la terasamentul caii de rulare pt tramvaie tarziu, nu mai stiu prin ce an dar oricum tarziu dupa revolutie, in '95 m-am angajat eu la CIL. Pipera si mergeau tramvaiele pe tronsonul ala pe langa lac (Toboc) incet cat sa nu sara de pe linii.

#39
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006

 djl, on 06 ianuarie 2016 - 22:55, said:

aşa că deabea prin 2001 am ajuns acolo.
În anii '90 fabricile de pe Platf. Ind. Pipera încă erau active. Nu ştiu până când o funcţionat Fabrica de Cinescoape ("Rocin").
In 2001 cand ai ajuns prin zona Fabrica de Cinescoape ("Rocin")  inca mai exista ca PJ in aceeasi locatie.
In anul 2002 ROCIN SA a ajuns la "capat de linie".
http://www.firme.inf...cin-sa-cui1103/
Insa daca te referi la principalul obiect de activitate fabricarea de tuburi cinescop alb-negru productia a incetat in 1992.

Edited by danutzu22, 07 January 2016 - 09:37.


#40
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

 veteran_x, on 07 ianuarie 2016 - 09:21, said:


Pe tronsonul respectiv s-a facut reabilitare la terasamentul caii de rulare pt tramvaie tarziu, nu mai stiu prin ce an dar oricum tarziu dupa revolutie, in '95 m-am angajat eu la CIL. Pipera si mergeau tramvaiele pe tronsonul ala pe langa lac (Toboc) incet cat sa nu sara de pe linii.

posibil, eu am fost elev in Bucuresti cu vre-o 15 ani mai devreme!

#41
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
@ danutzu22 : la producţia de tuburi cinescop alb-negru (în România nu s-au produs niciodată tuburi cinescop color) mă referam. Ştiu că am produs până după 1995 televizoare alb-negru. Acelea o fi folosit tuburi rămase în stoc sau tuburi de import?
În 1992-1993 mama mea a cumpărat un tv alb-negru portabil. După câteva zile l-a dus înapoi, că mirosea a ars când funcţiona. Am înţeles că au fost nişte modele cam proaste. La sfârşitul anilor '90, din cauza invaziei de chinezisme şi turcisme s-a dus în jos producţia românească de televizoare. La "N.E.I." spunea cineva că s-a dus în jos şi din cauza morţii într-un accident auto a unuia dintre directori (culmea, turc!) care ţinea la fabrică, după care a început cu neamurile şi alte prostii a la România. Multe s-au dus în jos în anii '90 din cauza mentalităţii locuitorilor din România şi mulţi încă nu au tras concluziile potrivite.

Oricum, la cât de "bine" au dus-o unii bătrâni în anii '90, deabea după mijlocul decadei şi-au permis televizor (fie şi el alb-negru); chiar unii din mediul urban.

Partea ridicolă e că la cât de mult (nu) ai să te uiţi azi la televizor, nu ar fi deranjant să ai unul alb-negru, că atât de puţine ai să priveşti.

Edited by djl, 07 January 2016 - 12:24.


#42
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014

 djl, on 07 ianuarie 2016 - 12:13, said:

@ danutzu22 : la producţia de tuburi cinescop alb-negru (în România nu s-au produs niciodată tuburi cinescop color) mă referam. Ştiu că am produs până după 1995 televizoare alb-negru. Acelea o fi folosit tuburi rămase în stoc sau tuburi de import?
În 1992-1993 mama mea a cumpărat un tv alb-negru portabil. După câteva zile l-a dus înapoi, că mirosea a ars când funcţiona. Am înţeles că au fost nişte modele cam proaste.

da' in luna mai 1994, cat costa biletul de tramvai?
daca nu ti-e cu suparare, poate pui aici si traseul de-atunci al tramvaiului 8. da sa fie exact!

#43
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Nu mai ştiu cât era.
Traseul era aproape ca acuma, numai că la intersecţia Şos. Progresului ("Trafic Greu") cu Cal. 13 Septembrie intra pe Cal. 13 Sept., Bd. Ghencea, Str. Braşov şi apoi vira pe Bd. Timişoara (la întoarcere tot aşa mergea, fireşte). Modificarea traseului a fost făcută când s-a modernizat linia tramvaiului 41 . Că probabil nu aveau chef să fie obturată circulaţia, deşi la intersecţia Str. Braşov/Bd. Timişoara puteau să facă macaz separat - cele 2 fire de circulaţie să se despartă înainte de staţie şi 8 să aştepte la semafor pe linia lui.

#44
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014

 djl, on 07 ianuarie 2016 - 14:57, said:

Nu mai ştiu cât era.
Traseul era aproape ca acuma, numai că la intersecţia Şos. Progresului ("Trafic Greu") cu Cal. 13 Septembrie intra pe Cal. 13 Sept., Bd. Ghencea, Str. Braşov şi apoi vira pe Bd. Timişoara (la întoarcere tot aşa mergea, fireşte). Modificarea traseului a fost făcută când s-a modernizat linia tramvaiului 41 . Că probabil nu aveau chef să fie obturată circulaţia, deşi la intersecţia Str. Braşov/Bd. Timişoara puteau să facă macaz separat - cele 2 fire de circulaţie să se despartă înainte de staţie şi 8 să aştepte la semafor pe linia lui.

Posted Image

incredibil!   bine, nu prea e de ras Posted Image


@djl, sa faci bine sa afli cat era biletul ala! nu ti-e un pic rusine ca nu stii?

#45
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
Djl, sincer nu-mi amintesc sa mai fi vazut televizoare alb-negru in comert dupa 1993.La "mica publicitate" da si la second-hand posibil.Daca s-au mai produs televizoare alb-negru pana 1995 in Romania unde s-au vandut?
Poate a mai ramas prin vreun magazin de provincie apartinand  de o fosta retea de magazine de stat si privatizate dupa 1996 unul s-au mai multe televizoare alb-negru nevandute si printre ele un model produs dupa 1990-1992 de Tehnoton Iasi.
ROCIN a incercat in 1991,s-au mai degraba doar s-a intentionat o "retehnologizare"  de mai mica valoare(compativ cu productia de tuburi color) pentru productia de tuburi-cinescop alb-negru destinate terminalelor-monitor de uz divers.Intentia a fos buna dar era bine daca se intampla cu macar 10 ani in urma.
Deja se migra masiv la color pe partea de monitor in toata lumea civilizata, era prea tarziu.
Nu pe motiv de invazia cu " chinezisme şi turcisme s-a dus în jos producţia românească de televizoare".Cauzele sunt multe, ca simplu exemplu televizoarele romanesti nu erau echipate cu telecomanda.
Pana sa apara NEI prin 1991 au aparut pe piata intr-o serie mica un televizor color fabricat de Electronica similar cu design cu cele importate pe segmentul de cost respectiv.Fabricat e mult spus, toate componentele de import, mai  degraba ansamblat aici decat fabricat.
Deseori faci referire la "codul vamal" sau despre "accize la electronice".Pentru o imagine completa este necesar sa studiezi cum au evoluat respectivele taxe, codul vamal pentru protectia industriei autohtone de profil si taxarea suplimentara prin acciza a unor produse incadrate in gama "lux" incepand cu anul 1990.
Fii atent, in iunie 1990 de modifica codul vamal.Produsele electronice audio-video fara functia de inregistrare erau scutite de taxa vamala pentru cantitatea de 1 bucata introdusa in tara la o singura trecere.
La televizoare de import, taxa vamala era mult,mult mai mica la televizoarele fara telecomanda compartiv cu cele deja echipate cu telecomanda.Tevezioarele cu telecomanda erau supratate(nu exista acciza pe atunci) prin vechiul impozit pe circulatia marfurilor ICM si care mai tarziu s-a schimbat in TVA.
Consecinte:
Pe partea de "audio" multi dintre cei care faceau excursii la turci si se intorceau cu un 1 dubluradiocasetofon "International" cu cost de achizitie 25 dolari era pus sa plateasca vama in valoare de 30 dolari.Multi au spart dubluradiocasetofoanele in fata  vamesilor ca "masura de protest".
Pe partea de video s-a inmultit in special la granita cu Ungaria importul de videocasefoane player(fara inregistrare) intre 1991-1993.Am amici care s-au ocupat cu asa ceva.
Pe partea de "afaceri cu televizoare" lovitura a fost data de Copos.
A importat incepand cu 1991 televizoarele sub forma de kitt-uri pentru ansamblare ulterioara.Taxe vamale si mai mici.
Televizoarele au fost ansamblate la fosta FEA, Fabrica de Elemente de Automatizări.
La comercializare televizorul fara telecomanda Copos-Samsung era ceva mai ieftin.Daca doreai telecomanda(toti doreau) erai indrumat la 10 metri mai incolo la magazinul  cu de toate "Gogu SRL" unde achizitionai telecomanda la un pret de 20 ori de mai mic compartiv cu diferenta de pret la achizitia unui televizor Copos-Samsung cu telecomanda.
Teoretic castiga toate lumea...............
Turcii cu televizorul NEI au aplicat partial schema lui Copos in parteneriat cu Electronica.Cand spun partial, condiitle legale si cele de piata erau partial altele.
A mai incercat "schema" dupa 1996 miliardarul de Ialomita cu televizorul HERMES.
"Oricum, la cât de "bine" au dus-o unii bătrâni în anii '90, deabea după mijlocul decadei şi-au permis televizor (fie şi el alb-negru); chiar unii din mediul urban."
Djl, cei mai multi dintre batranii (in special de la sate) care inainte de 1990 se bucurau de electricitate dar nu aveau televizor era din motiv ca nu doreau televizor sub nici o forma, nu pe motiv ca nu si-l permiteau.La oras am intalnit persoane(putini ca numar) cu venituri mult peste medie fara a se "bucura" televizor inainte de 1990 si nici dupa.
"Partea ridicolă e că la cât de mult (nu) ai să te uiţi azi la televizor, nu ar fi deranjant să ai unul alb-negru, că atât de puţine ai să priveşti."
Te inseli in opinia mea.
Sunt azi persoane care aveau sub 20 de ani in decembrie 1989  si care nu detin televizor desi isi pot permite.Unele dintre ele urmaresc materiale video pe suport internet si de ce nu televiziune online.Nu pot fi comparati cu batranii din trecut de care am amintit mai sus,sunt persoane consumatoare de material video dar in alte conditii diferite fata de TV clasic datorita progresului tehnologic.
Alta categorie de persoane ar fi cea in care ma includ si eu, nu prea ma agit dupa televizor, nu privesc la TV un numar mare de ore sapatamanal sau lunar.
Cauzele sunt multe, lipsa de timp, migrarea catre mediul online si de ce nu expresia "ca ne-am curvit" de prea mult(e programe de) televizor
Adica, in urma cu 27 de ani urmaream "Studio X" la bulgari unde serialele si filmele erau dublate in limba bulgara si deseori sa fim sinceri "filmul" vizonat era doar insiruire de "fotograme".
Azi desi unele pachete de programe ale unor furnizori de servicii TV si pe bani cei drept sunt foarte generoase comparativ cu anii 90 la care adaugam si mediul online multi dintre noi suntem deja plictisiti de continut si facem  deseori (gratuit) afirmatii de genul  "nu am  la ce sa ma uit la televizor" si cam suna a "curvasarie".
Sa fim seriosi,chiar  "nimic nu ne mai place"............Atunci de ce mai butonam telecomanda?
Cat despre faptul ca daca urmaresti rar programele TV si " nu ar fi deranjant să ai unul alb-negru" ...............Sunt de acord cu teoria ca unii sunt "masochisti"  si ca asa s-au nascut fiind predispusi genetic.
Sa te chinui singur, sa privesti la un TV alb-negru partea de programe tv si tu singur ai luat decizia sa le urmaresti pentru simplu motiv ca iti PLAC conform propriilor gusturi si toti ceilalti se bucura de culorile universului ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,e "ceva" pentru care nu s-a emis inca o teorie pe care sa o dezbatem daca e adevarata sau falsa.

#46
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Postasem prin alte părţi un articol despre faza cu "N.E.I."
Televizoarele alb-negru erau pt. export în ţările sărace din Africa.
Televizoarele turceşti şi chinezeşti au luat mâncarea de la gură românilor după ce noi am început să asamblăm televizoare cu telecomandă În 1995 deja cred că mai toate modelele aveau telecomandă şi încă nu nenorociseră cele 2 ţări.
Taxa aia de 25% a existat până în 2007. Cred că se referea la importatori.
Unde erau asamblate televizoarele "Samsung"? La "ElectroMagnetica" cumva?
Firma "Hermes" era sponsor al "Robingo" - emisiunea de la TV.R. prezentată de nesuferitul de Horia Brenciu.
Da, unii preferă on-line-ul pt. emisiuni. Eu prefer şi televiziunea clasică, da' în multe cazuri nu ai la ce să te uiţi.

@ Andantae : la ce inflaţie am avut în anii '90 a.k.a. la cât de repede se schimbau preţurile, cam greu cu preţurile din anii '90.

#47
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006

 djl, on 07 ianuarie 2016 - 15:13, said:

Unde erau asamblate televizoarele "Samsung"? La "ElectroMagnetica" cumva?

ANA ELECTRONIC, patron Copos,a asamblat televizoare marca SAMSUNG intre 1991-1994 la defuncta Fabrica de Elemente de Automatizări, prescurtat FEA.
Pe fostul amplasament al FEA azi avem PROMENADA MALL.
E posibil ca televizoare sub marca SAMSUNG sa fi fost asamblate si la ELECTROMAGNETICA sau una din societatile care s-au desprins din ELECTROMAGNETICA dupa 1990 dar eu nu stiu.

#48
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Adică la fosta fabrică care se afla în perimetrul fostei căi ferate (pe unde trece azi prelungirea străzii Barabu Văcărescu) x Şos. Pipera x Cal. Floreasca x Şos. Fabrica de Gluoză şi care luase şi ea locul unei fabrici (Fabrica de cărămidă Băneasa).
În cartea de telefoane din 1998 apare "Samsung - Electromagentica" la aceiaşi adresă cu "Electromagnetica".
Televizoarela alea asamblate la fosta F.E.A. erau cumva modelul <<BioVision>> ?

#49
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

 djl, on 07 ianuarie 2016 - 12:13, said:

@ danutzu22 : la producţia de tuburi cinescop alb-negru (în România nu s-au produs niciodată tuburi cinescop color) mă referam. Ştiu că am produs până după 1995 televizoare alb-negru. Acelea o fi folosit tuburi rămase în stoc sau tuburi de import?

Da, aveau tuburi rusesti (scria made in rusia) de o calitate execrabila. Am avut un Sirius luat prin 1996 pe care, desi l-am protejat cat am putut (vizionam cu luminozitate si contrast destul de reduse) dupa cca 1 an tubul era uzat.

În 1992-1993 mama mea a cumpărat un tv alb-negru portabil. După câteva zile l-a dus înapoi, că mirosea a ars când funcţiona. Am înţeles că au fost nişte modele cam proaste. La sfârşitul anilor '90, din cauza invaziei de chinezisme şi turcisme s-a dus în jos producţia românească de televizoare. La "N.E.I." spunea cineva că s-a dus în jos şi din cauza morţii într-un accident auto a unuia dintre directori (culmea, turc!) care ţinea la fabrică, după care a început cu neamurile şi alte prostii a la România. Multe s-au dus în jos în anii '90 din cauza mentalităţii locuitorilor din România şi mulţi încă nu au tras concluziile potrivite.

La orice TV nou se simte miros la inceput. Practic nu avea nimic.

Oricum, la cât de "bine" au dus-o unii bătrâni în anii '90, deabea după mijlocul decadei şi-au permis televizor (fie şi el alb-negru); chiar unii din mediul urban.

Partea ridicolă e că la cât de mult (nu) ai să te uiţi azi la televizor, nu ar fi deranjant să ai unul alb-negru, că atât de puţine ai să priveşti.

 danutzu22, on 07 ianuarie 2016 - 15:05, said:

Djl, sincer nu-mi amintesc sa mai fi vazut televizoare alb-negru in comert dupa 1993.La "mica publicitate" da si la second-hand posibil.Daca s-au mai produs televizoare alb-negru pana 1995 in Romania unde s-au vandut?
[,,]

Dar sunt chiar mirat ca nu stiati acest lucru. TV A-N de productie autohtona au existat in magazine (e drept, in numar restrans si numai daca magazinul dorea sa vanda asa ceva) pana in 1999. Ele au fost fabricate de Electronica, Tehnoton ba chiar am vazut si Neiuri mici. Dupa 1999, intr-adevar au disparut, aparand in locul lor TV chinezesti A-N de mici dimensiuni.

Uite si un scurt istoric:

-In perioada 1990-1993, dar mai ales pe parcursul lui 1990 s-au fabricat versiunile ceausiste cu module;
-Nu stiu de ce (probabil dupa declaratia lui Stolojan in 1992 cum ca cafeaua si TV color vor fi vamuite ca obiecte de lux), incepand de prin 1992, au inceput sa apara pe piata TV A-N autohtone, imbunatatite fata de modelele ceausiste.

Un Sirius (diag. 51, aparut initial ca Dallas) din anii aceia avea alimentator in comutatie directa (regim de autotransformator, cu faza retelei in el), carcasa de lemn negru (initial) si cu aspect simetric de TV la moda atunci. Ulterior a avut carcasa integral din plastic negru (evident de proasta calitate). Era bazat pe un singur circuit integrat (Philips), era pe o singura placa (fara module). Era dotat cu celebrul taster de programe din era ceausista ce crea multe probleme si nervi pentru ca nu facea contact, sareau tastele sau fugea in frecventa. Avea tub rusesc execrabil. Alimentatorul era in comutatie, de conceptie romaneasca, in care s-a simtit din plin lipsa de experienta in proiectarea lui, astfel ca belelele si modificarile de proiectare in acest bloc erau frecvente.
Un alt TV A-N de Electronica din acei ani era o versiune imbunatatita de Sport, bazata tot pe un integrat Philips, dar cu alimentator clasic;
In anul 1998, am vazut in magazinul universal local TV A-N de tehnoton, diagonala 47 (cinescoapele aratau ca la tempuri), cu carcase de plastic negru, simetrice si cu alimentatoare clasice (probabil s-au lecuit de alimentare in comutatie vazand ce patisera cei de la electronica). Nu am vazut, dar am vizionat pe SITE-ul Tehnotonm culmea, o versiune de TV A-N cu telecomanda.

Pretul unui astfel de TV era prin 1996 cam la jumatatea unui TV color nou.

Eu mi-am luat un Sirius de electronica in 1996. Am optat pentru un astfel de TV si din nostalgie, dar si pentru ca costa cat un color SH adus de-afara, uzat (cu imaginie monocroma). In calitate de amator in electronica am mai umblat si eu in el, chiar l-am reparat de cateva ori, evident dupa ce am mai primit si unele indicatii de la prieteni mai priceputi. L-am dat la reciclat prin 2011 datorita uzurii avansate a tubului si problemelor interminabile cu tasterul.

Referitor la "masochismul" de a viziona A-N, pot spune ca in momentul cand il deschideam, imi amintea de momentele frumoase din trecut, insa, confirm ca vizionarea a mai mult de 30 de min. a imaginilor A-N provoaca oboseala si usturimea ochilor, chiar daca, teoretic A-N radiaza mai putin.

Edited by cap_tepos, 07 January 2016 - 17:30.


#50
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Bunicul meu a avut un <<Diamant>> 213B luat prin 1991 şi avea cinescop rusesc. Da, imaginea proastă, programatorul mai prost d.p.d.v. calitativ decât la <<Sirius>>-ul 208 al meu produs în iulie? 1987, dar bubuia tare în difuzor. Bunicul l-a aruncat (eu nu mai aveam unde să-l pun  :(   ), iar ăla al meu a fost vândut acum ani    :(   (banii s-au dus pe o amendă la R.A.T.B.).

Ca televizoare color asamblate pe la noi după 1989 "N.E.I." erau cele mai bune. "Thomas" am înţeles că erau proaste. Dar la noi s-au asamblat vreodată televizoare color stereo?
Ah, am mai asamblat/produs şi casetofoane. Prin 2001 un radiocasetofon "Thomas" era vreo 330.000 lei (vroiam eu să-mi iau), iar la "Tehnoton" Iaşi am asamblat walk-man-uri (foarte proaste din câte am auzit).

Cât despre cât de mult radiază alb-negru... am avut un monitor alb-negru de prin 1991 şi era mai puţin obositor la ochi decât un "Sampoo" de prin 1996 (ambele le primisem moca şi pe ambele le-am donat).

Da' acumulatori pentru uzul casnic, adică mărimi AAA (R3), AA (R6), C (R14), D (R20) şi 6F22 când au început să se vândă pe la noi?   :huh:

#51
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

 djl, on 07 ianuarie 2016 - 17:44, said:

Bunicul meu a avut un <<Diamant>> 213B luat prin 1991 şi avea cinescop rusesc. Da, imaginea proastă, programatorul mai prost d.p.d.v. calitativ decât la <<Sirius>>-ul 208 al meu produs în iulie? 1987, dar bubuia tare în difuzor. Bunicul l-a aruncat (eu nu mai aveam unde să-l pun  Posted Image   ), iar ăla al meu a fost vândut acum ani Posted Image   (banii s-au dus pe o amendă la R.A.T.B.).

Bine ca... ti l-a cumparat cineva!

Ca televizoare color asamblate pe la noi după 1989 "N.E.I." erau cele mai bune. "Thomas" am înţeles că erau proaste.

Amandoua modelele au fost foarte bune pentru acele vremuri. Nu erau facute in bataie de joc ca cele A-N.

Dar la noi s-au asamblat vreodată televizoare color stereo?
Ah, am mai asamblat/produs şi casetofoane. Prin 2001 un radiocasetofon "Thomas" era vreo 330.000 lei (vroiam eu să-mi iau), iar la "Tehnoton" Iaşi am asamblat walk-man-uri (foarte proaste din câte am auzit).

Nu stiu de walkmanuri, dar am vazut prin 1994 la un coleg o ciudatenie de dublu radio-casetofon de Tehnoton (stilul tunulet, ce era la moda atunci) cu o mecanica jumatate clasica jumatate de walkman, fiecare jumatate de mecanica cu motorul ei, mare si respectiv mic, de walkman. Cand am vazut asa ceva, m-am gandit ca numai la Tehnoton se putea inventa asa ceva.

Anul 1998 a fost si ultimul in care am vazut intr-un magazin "Muzica" local aparate de radio "Gloria". In calitate de iubitor de lucruri autohtone ma gandisem sa-mi cumpar unul, insa am renuntat, din urmatoarele considerente:

-Pretul era de 500.000 lei vechi, un pret urias pentru acei ani, si e bine de subliniat ca acele aparate stateau acolo de prin 96-97. In anul 1998, salariul mediu era de vreo 1.2meleoane.
-Modelul acela Gloria din 1998 nu mai era nici pe departe ce fusese initial: nu mai avea gama de unde scurte ci doar AM si 2 de FM. Claviatura era cea pe care o stiti, adica execrabila. Singurul lucru bun la el e ca avea un circuit integrat Philips si celebrul difuzor eliptic.

In consecinta mi-am luat din prima piata un aparat mic chinezesc cu 7 subgame de scurte la un pret de 90.000 lei.


Edited by cap_tepos, 07 January 2016 - 18:15.


#52
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006

 cap_tepos, on 07 ianuarie 2016 - 17:28, said:

Dar sunt chiar mirat ca nu stiati acest lucru. TV A-N de productie autohtona au existat in magazine (e drept, in numar restrans si numai daca magazinul dorea sa vanda asa ceva) pana in 1999. Ele au fost fabricate de Electronica, Tehnoton ba chiar am vazut si Neiuri mici. Dupa 1999, intr-adevar au disparut, aparand in locul lor TV chinezesti A-N de mici dimensiuni.

In Bucuresti cel putin televizoarele alb-negru cu diagonala peste 37 cm au cam disparut.E posibil ca un magazin sau doua care "dorea sa vanda asa ceva" sa mai avut expus televizor a-n la vanzare dar cine "mai avea ochi" pentru el.
In anii 94-95 prin magazinele cu raioane specializate in televizoare era o "moda".Sa urmaresti in magazin prima telenovela de mare succes care a declansat "fenomenul" ulterior.
http://www.cancan.ro...-62-de-ani.html
Era transmisa de luni pana vineri pe programul 2 cu incepere 16.45 sau 17.00 daca imi amintesc bine.Vizionare in magazin cand plecai de la servici prea tarziu ca sa ajungi acasa fara sa pierzi inceputul.
Televizoarele pe care se viziona "povestea eroinei Mariana" erau color, de aici amintirile mele.Dupa 1996,  cand s-a deschis METRO, aparitia magazinelor AMADEUS si inca unul al carui nume l-am uitat specializate pe electrocasnice sunt sigur ca nu am vazut in vreunul din ele televizor alb-negru.
Televizoarele a-n cu diagonala mica s-au comercializat pana in 2007-2008 si nu e exclus ca in piata OBOR in sectorul destinat sa nu mai gasesti vreo bucata.
Insa nu-l consider televizor pe deplin.Sa nu cumva sa-mi spuna cineva ca a urmarit ani buni programele TV pe cablu ca nu-l cred.
"am vazut in magazinul universal local TV A-N de tehnoton, diagonala 47 (cinescoapele aratau ca la tempuri), cu carcase de plastic negru, "
La acest model de televizor m-am referit si eu la raionul de electronice din magazinul Bucur Obor in 1992 si care comercializa numai produse (inca) fabricate in tara.
Nu stiam ca fost echipat si cu telecomanda pentru simplu motiv ca doar l-am vazut nu am si intentionat sa-l achizitionez.In opinia mea la vremea respectiva mi s-a parut cel mai urat televizor modern(adica intrat in fabricatie de un an sau doi).
Ultimul televizor alb-negru cumparat de cei batrani a fost tot un Sirius, nu mai stiu modelul in 1986.
Dupa iesirea din garantie, 1988 a cedat tubul cinescop.A fost inlocuit in acelasi an cu unul nou care prin 1994 a cedat si el.Dupa 1991 a fost utilizat in paralel cu unul color, poate din acest motiv tubul a tinut "atat de mult".
"Celebrul taster de programe" l-am inlocuit cu altul nou in 1993.Pe cel vechi il mai am chiar ca nu stiu de ce nu l-am aruncat.
Televizorul Sirius l-am donat unei rude din provincie in 2000.Nu ca nu ar fi avut televizor color,l-a vazut ca zace nefolosit si l-a cerut.L-am donat cu singura conditie sa-l ia cat mai repede.A incercat sa-l repare cu bani putini pentru al utiliza intr-un magazinas de provincie dar intr-un final a ajuns tot la gunoi.

Edited by danutzu22, 07 January 2016 - 18:17.


#53
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Cum se numea acel aparat de radio? E cumva unul micuţ?
Eram mare ascultător de radio pe vremea aia. Din păcate nu prea făceam DX-ing, fiind, în general, fanul unui anume post... cine ştie câte muzici am pierdut. Am fost fan Radio Contact, Pro F.M., Radio Total, Radio Romantic... mai am şi acum casete trase de la radio (unele chestii ar trebui să le digitizez). La ţară, în Prahova cred că ascultam Antena Bucureştilor (azi Radio Bucureşti), că numai posturile de stat se prindeau în F.M. pe acolo, deşi, o dată, cu un radio portabil (de prin anii '60-'70) Made in Hong-Kong am recepţionat Pro F.M. când eram sus în livadă (cică alea cu baterie de 9 Volţi erau mai sensibile).

Eu am avut tv alb-negru pe cablu. Din 1999. Color am avut pe 12-12-2000, dar ăla alb-negru mai stat conectat la cablu până prin 2003, când l-am dat (şi rău îmi pare că am făcut). De fapt am avut 2 a-n - unul luat după ce a murit străbunica (1998 sau 1999), un <<Diamant>> 251, dar ăsta a ajuns la gunoi.
Când a apărut televiziunea prin cablu au băgat-o iniţial prin antena colectivă. Eu şi cu sora mea, când am dat pe Cartoon Network am crezut că e ziua desenelor animate. După atâta televiziune cu porţia (când mai mergeam pe la tatăl meu sau pe la bunicii paterni ne mai uitam la desene pe video - videocasetofonul care a fost la bunicii mei e acum la mine, tv-ul la care era conectat nu mai e  Posted Image  - i-am zis tatălui meu că-l vreau, dar l-a dat cuiva de la ţară, din Prahova Posted Image   ) ) vă daţi seama ce bucurie. Dar nu a durat mult, căci mama mea nu a vrut televiziune prin cablu, că cică nu învăţ (deşi alftel mă omoroam eu cu învăţatul). Televiziune prin cablu am avut la bunicii materni (unde mai stăteam iarna şi vara) şi la tatăl meu, şi ulterior la bunicii paterni. La verişoara mă mai uitam la tv prin cablu.
Cum tv-ul meu alb-negru nu era tras în bandă (dacă ştiam că nu e aşa de complicat) nu prindeam decât TVR 1 şi 2 cu sonor... Tele 7ABC, Antena 1, Pro Tv fără (nu mai ştiu dacă prindeam şi Prima Tv)... prima dată când am văzut filmul "Grease" a fost fără sonor! (pe Tele 7ABC a fost... dădea multe filme şi seriale vechi acest post).
Mai e la bunicul matern un "Panasonic" cumpărat în iunie 1995 (care a costat pe vremea aia vreo 1.299.000 lei - o sumă enormă pe atunci... cred că 10 salarii minime sau medii; diagonală standard de 54 c.m. (21"), dar cu teletext), <<Telecolor>>-ul 3007 care a fost la bunicii paterni (dar ăsta a fost mai mult televizor de anii '80, că de prin 1997 a fost tras pe dreapta şi l-am luat eu în 2002 sau 2003) şi un "Hitachi" din sept. 1988 care a fost la tatăl meu, a ajuns apoi la bunicii paterni şi la mine ulterior... la ăsta priveam cu sora vitregă prin alianţă (fiica din prima căsătorie a actualei soţii a tatăl meu) şi uneori cu sora mea pe M.Tv. La el am ascultat pentru prima dată piesa de mai jos, după care au trecut ani s-o rescult şi apoi încă ceva să revăd şi videoclipul (la fel ca şi cu nemuritoarea "Casablanca" - ATENŢIE! : au fost mai multe interprete care au preluat pseundonimul Jessica Jay - acest pseudonim fiind un fel de marcă comercială!)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uIN48CE6L_I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Dar televizoarele româneşti nu aveau alimentare cu sursă în comutaţie? Că ştiu că la unele se zicea "a nu se lega şasiul la pământ", ceea ce însemna că "rişti" "să cadă" faza la şasiu!
Pt. televizoarele color vechi, de pe vremea lui Ceauşescu ştiu că existau module adaptoare pentru a se putea memora electronic 8-12 programe, puteai să pui şi teletext (chestie utilă la vremea aia).
Tv alb-negru nu mai văzut prin Obor. Nici măcar la tarabe! (sunt oborean).

Uite ceva pus de mine. Nu ştiu de unde am caseta!!! Trebuie să fac rost de un videocasetofon (casetoscop) mai perfomant, căci caseta e prost trasă şi se mişcă cadrele!
Reclame se găsesc pe la 5:18, 10:22; 18.00; 21.52

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0lkrErApG5Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 07 January 2016 - 18:42.


#54
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

 danutzu22, on 07 ianuarie 2016 - 18:15, said:

[...]
Televizorul Sirius l-am donat unei rude din provincie in 2000.Nu ca nu ar fi avut televizor color,l-a vazut ca zace nefolosit si l-a cerut.L-am donat cu singura conditie sa-l ia cat mai repede.A incercat sa-l repare cu bani putini pentru al utiliza intr-un magazinas de provincie dar intr-un final a ajuns tot la gunoi.

Asa este, acel model de Tehnoton cu diag 47 ce l-am vazut in 98  era oribil. Si totusi (l-am vazut mergand) mergea bine, si s-a vandut.

Fiind un pasionat de antichitati, am avut un Sirius 208 ceausist (mostenit de la socru-meu), Siriusul in comutatie pomenit mai sus, ce le-am folosit pana prin 2010, dupa care m-am hotarat (si la presiunea nevestimii) sa le arunc. Le foloseam ca al treilea TV in dormitorul cel mai mic. M-am hotarat sa le arunc datorita uzurii avansate. Actualmente mai am de colectie doar un Sport din anii 90 de Electronica, bazat pe un integrat Philips.

@djl

Acel mic radio chinezarie nu are nume ci doar "World Receiver". Chiar daca erau chinezarii, erau bunicele pentru ca erau facute pe baza unor chipuri performante fabricate de firme celebre (Sony, Toshiba, Philips) chinezii fabricandu-le pe baza unor scheme recomandate de producatorul chipului.
La acel aparat am ascultat BBC si Europa Libera pe unde scurte si FM pana la desfiintarea lor prin 2005. De atunci n-am mai ascultat decat radio romania pe FM.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate