Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Chelesc la 24 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Solutiile tale sunt

Minoxidil 2% sau 5% - dar e la noroc. Are efect prin accentuarea regenerarii parului, nu prin impiedicarea caderii.

Finasteridele - astea dau rezultate, citeam mai demult, in 92% din cazuri. Actioneaza inhibind nu mai stiu ce substanta responsabila cu fenomenul chelirii la barbat - substanta secretata in mod natural de organism. ATENTIE!!!! sunt cu risc. Tot din gama asta isi administreaza fortat si castratii chimic de prin tribunalele SUA care au violat si doresc sa scape de puscarie. uneori efectul e ireversibil, pe net sunt multe povesti de groaza. Eu nu as incerca, practic iti faci si hormonii si ficatul praf; 2 dintr'o lovitura. Dar vei avea par.

View PostPurpura, on 06 ianuarie 2016 - 13:37, said:

De fapt, chelia se mosteneste de la bunicul matern.

Posted Image NUUUUUUUUUUUU!!!!

View Postunucelalalt, on 06 ianuarie 2016 - 15:22, said:

Se spune ca parul prost paraseste capul destept

E fix pe dos. :D
Din acelasi putz al gandirii, cand cineva debiteaza prostii, se spune ca totusi are un cap frumos

#38
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View PostVladBtz, on 06 ianuarie 2016 - 15:24, said:

Asta e . Faci implant de par ca Berlusconi , Maruta sau Treistariu daca te tine buzunarul .

Complicat cu implant. Implantul implica sa faci cumva parul natural care inca il ai sa nu-ti mai pice. Altfel in final poti arata ca o gaina jujumulita.Posted Image

Cea mai eco varianta ii tuns bec si hair tatoo Posted Image

[ http://abcnews.go.com/images/Health/ht_before_after_hair_tattoo_nt_120530_wmain.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://toronto.ctvnews.ca/polopoly_fs/1.2473258.1437091896!/httpImage/image.jpg_gen/derivatives/landscape_960/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Bucifon, 06 January 2016 - 15:47.


#39
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008
Asta cred ca arata nasol daca nare timp vreo 4 zile sa lustruiasca becul si ii creste putin parul pe parti. Posted Image

#40
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004

View Posteroar_e, on 06 ianuarie 2016 - 14:04, said:

tatal meu are parul mult mai des ca mine si bunicul meu a incheput sa cheleasca pe la 60 ani.In ultimele 7-8 luni lucram cam mult (undeva la 85-90 ore pe saptamana) si nu dormeam foarte mult,probabil asta a accentuat si mai mult caderea parului.
Da, stresul poate duce la caderea parului. Dar ptr asta nu pe forum gasesti rezolvarea ci la medic.

#41
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Atentie!  Alopexy si Minoxidil creeaza dupa un timp impotenta la barbati....Posted Image

*Cel mai bun si natural este masajul scalpului cu ulei de ricin.

Edited by xmanyacs77, 06 January 2016 - 18:46.


#42
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014

View Postxmanyacs77, on 06 ianuarie 2016 - 18:44, said:

Atentie!  Alopexy si Minoxidil creeaza dupa un timp impotenta la barbati....Posted Image

*Cel mai bun si natural este masajul scalpului cu ulei de ricin.


#43
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Posteiffel, on 06 ianuarie 2016 - 12:51, said:

Daca tatal/bunicii au chelie, nu exista tratament - e genetic.
Subscriu, si eu sunt "pletos", dar nu am stres. La mine a inceput undeva inainte de 20 de ani.

View PostPurpura, on 06 ianuarie 2016 - 13:37, said:

De fapt, chelia se mosteneste de la bunicul matern.
Ti-a zis tie Nety Sandu, este?Posted Image

#44
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Prietene initiator , asculta aici. Arunci banii degeaba . Solutiile acestea minune sunt niste porcarii care se bazeaza pe dorinta ( de inteles ) a barbatilor de a avea par . Citeste despre aparitia Alopeciei , informeaza-te ...si vei intelege ca nici pisatul de fata mare nu mai ajuta . Este o schimbare genetica , o proteina care sufera niste transformari si te lasa fara ciuf . Asa stau lucrurile. eu nu i-am inteles niciodata pe aia disperati sa aiba par. Eu am sa dau si la altii si ma tund cu masina fara gratar de 25 de ani . Adica , nu bebeficiez de pleata pentru ca nu o las sa creasca. Este mai comod , nu transpiri vara , nu te mananca capul sub caciula iarna , etc. Este bine sa ai vara la tine o bandana. Acum legat de problema ta , nimic nu-i mai penibil decat un chel care se agata de ultimele lui suvite . Uita-te la aia cu varful capului ca mingea de biliard si cu tufe pe deasupra urechilor. Si daca ala ar fi un barbat ca bradul , cand te uiti la chelia lui gen Basescu , te pusca rasul .
Nu exista solutii minune . Daca existau se utilizau pe scara larga. Nimeni nu ar sta chel ( cu mici exceptii ) daca ar exista solutia ciufului cret si negrizonat . Astea minunatele sunt solutii de luat banii fraierilor . Tu nu vezi reclamele de la tv ? Solutie miraculoasa facuta din plante de pe 5 continente ! Wow ! Parca e mama Omida. Adica ....de ce de pe 5 continente ? Crezi tu ca astrele s-au aliniat din vechime ca sa se imparta buruienile miraculoase pe 5 continente ? De ce nu de pe doua ? Ce naiba ...suntem oameni evoluati , mai credem in minuni ?
O sa chelesti orice ai face . Poti sa o faci aruncand niste bani pe niste suvite , sau poti sa mergi in concedii cu banii aia si sa te tunzi zero . Am o multime de prieteni care erau foarte "Macho " si practic li s-a schimbat viata cand au inceput sa cheleasca. Odata cu parul li s-a dus si increderea in sine . Niste prosti . cu par sau fara par , personalitatea si farmecul omului nu trebuie sa fie afectata.
Stai tu de poveste cu tine insuti si accepta inevitabilul ...si ai sa vezi ca lucrurile nu mai par asa tragice .
Vorba bancului  : " de sculat nu se mai scoala , dar uite ce frumos atarna " Posted Image

#45
Lorothy

Lorothy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 18.01.2016
Daca e o cadere masiva poate ar trebui sa consulti un medic.

#46
JokerVL

JokerVL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 09.11.2014
Eu am parul deasupra fruntii ca in imagine de cand ma stiu (formatul ala de V  ). E un semn ca voi chelii in curand? Acum am aproape 20 ani.

Attached Files



#47
Berlin

Berlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 20.12.2005

View Postgeorge90, on 06 ianuarie 2016 - 15:43, said:

Solutiile tale sunt

Minoxidil 2% sau 5% - dar e la noroc. Are efect prin accentuarea regenerarii parului, nu prin impiedicarea caderii.

Finasteridele - astea dau rezultate, citeam mai demult, in 92% din cazuri. Actioneaza inhibind nu mai stiu ce substanta responsabila cu fenomenul chelirii la barbat - substanta secretata in mod natural de organism. ATENTIE!!!! sunt cu risc. Tot din gama asta isi administreaza fortat si castratii chimic de prin tribunalele SUA care au violat si doresc sa scape de puscarie. uneori efectul e ireversibil, pe net sunt multe povesti de groaza. Eu nu as incerca, practic iti faci si hormonii si ficatul praf; 2 dintr'o lovitura. Dar vei avea par.

Da, eu iau propecia de un an si am ajuns fara erectie si cu ficatul praf....
Apropro, castrarea chimica se face cu Androcur.
Lasand  gluma la o parte, finasterida nu este asa de horror cum vedetei voi pe diferite forumuri gen propeciahelp unde sa invart destul de multi dubiosi cu "efecte secundare" psihosomatice. Am citit multe povesti de acolo care sunt practic sf...

Nu contest faptul ca undeva la 1% din persoanele care o iau pot avea efecte secundare urate, dar acele persoane deja aveau profilul hormonal la limita de a fi dat peste cap in prealabil, finasterida a fost doar picatura care a umplut paharul.
Sa explic cum fuctioneaza, testosteronul este transformat in corpul uman in DHT (dihydrotestosteron) de catre enzima 5AR. DHT-ul este una din cauzele ce duce la cadearea parului la persoanele predispuse genetic.
Finasterida inhiba enzima 5AR si astfel DHT-ul scade cu aproximativ 75%. Dar, facand asta, testosteronul liber  creste cu aproximativ 15%. Estradiolul creste si el la randul sau deoarece este in stransa legatura cu testosteronul liber.
O persoana care are estradiolul in mod normal la limita superioara, isi va da peste cap profilul hormonal daca ia finasterida. De aici rezulta efectele secundare, cum ar fi libidoul scazut, probleme in a mentine erectia, lipsa de energie si ginecomastie doar in cazuri rare.
La un barbat sanatos, finasterida este sigura, nu degeaba exista pe piata din 1998. Ca sursa de informare folositi studiile publicate pe pubmed, nu forumuri.
Pentru cei interesati, cel mai recent este cel facut de Sato http://www.ncbi.nlm....pubmed/21980923 , in colt dr. sus ajungeti la pdf.

Eu am 27 ani, iau propecia de la 26, am inceput sa chelesc de pe la 19, sunt undeva la mijloc intre norwood 2 si 3. Daca nu exista  propeciahelp sa ma sperie la inceput cand nu stiam nimica despre finasterida, incepeam de mai devreme...

Edited by Berlin, 23 January 2016 - 13:01.


#48
legnebula

legnebula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 27.12.2015

View PostBerlin, on 23 ianuarie 2016 - 12:58, said:

Eu am 27 ani, iau propecia de la 26, am inceput sa chelesc de pe la 19, sunt undeva la mijloc intre norwood 2 si 3. Daca nu exista  propeciahelp sa ma sperie la inceput cand nu stiam nimica despre finasterida, incepeam de mai devreme...
Poze?


Si la ce te ajuta? Mentine, imbunatateste?

#49
Berlin

Berlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 20.12.2005
Hairline-ul meu ciopartit, Ambele poze facute dupa ce m-am tuns cu 1.

Iunie
Attached File  iunie.jpg   121.59K   32 downloads

Noiembrie
Attached File  noiembrie.jpg   117.2K   31 downloads

Imbunatatiri? Nu stiu, nu prea. Dar de un lucru sunt convins, de prin decembrie pur si simplu sa oprit din cazut.Stau la birou, trec mana prin par si nu mai pica mai nimic pe el.
Ciclurile prin care parul cade si creste la loc sunt lungi, dar, fiecare persoana rectioneaza diferit, unii au imbunatatiri dupa juma de an, altii dupa un an, altii doar mentin ceea ce deja au.
Eu momentan iau doar 0.5mg, prin vara creca sar la 1mg sa vad daca se mai intampla ceva.Teoretic, pe hartie, curba de inhibare a DHT-ul este aproape indentica la ambele doze.

Edited by Berlin, 23 January 2016 - 18:31.


#50
JokerVL

JokerVL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 09.11.2014

View PostBerlin, on 23 ianuarie 2016 - 18:29, said:

Hairline-ul meu ciopartit, Ambele poze facute dupa ce m-am tuns cu 1.

Iunie
Attachment iunie.jpg

Noiembrie
Attachment noiembrie.jpg

Imbunatatiri? Nu stiu, nu prea. Dar de un lucru sunt convins, de prin decembrie pur si simplu sa oprit din cazut.Stau la birou, trec mana prin par si nu mai pica mai nimic pe el.
Ciclurile prin care parul cade si creste la loc sunt lungi, dar, fiecare persoana rectioneaza diferit, unii au imbunatatiri dupa juma de an, altii dupa un an, altii doar mentin ceea ce deja au.
Eu momentan iau doar 0.5mg, prin vara creca sar la 1mg sa vad daca se mai intampla ceva.Teoretic, pe hartie, curba de inhibare a DHT-ul este aproape indentica la ambele doze.
La fel am si eu hairline-ul(nu asa de ascutit) de cand eram mic. La tine a fost la fel sau in urma caderii parului a ajuns asa?

Edited by JokerVL, 23 January 2016 - 19:17.


#51
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

View Posteiffel, on 06 ianuarie 2016 - 12:51, said:

Daca tatal/bunicii au chelie, nu exista tratament - e genetic.
Si daca nu e genetic atunci cum poate un tanar de 20-25 de ani  sa opreasca asta?

View PostLorothy, on 20 ianuarie 2016 - 14:49, said:

Daca e o cadere masiva poate ar trebui sa consulti un medic.
Deci exista si posibilitatea ca o cadere masiva la un baiat sa aiba o cauza medicala?

#52
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Da. E senzational sa ai plete si sa nu ti se scoale p***. Asa ca mare atentie la tratamente hormonale sau la solutii miraculoase. Si eu am inceput sa chelesc tot pe la 23, acum ma rad, sunt solid, fac sport, n-am capul tuguiat sau patrat si ma simt bine in pielea mea.Complex zero barat.

Edited by caiuscorneliu, 23 January 2016 - 19:21.


#53
legnebula

legnebula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 27.12.2015

View PostBerlin, on 23 ianuarie 2016 - 18:29, said:

...

Multumim pentru poze. Relevante.

Judecand dupa aceste date, cel putin pentru mine, castigul nu acopera riscul. Fiecare sta diferit cand vine de sanatate, aspect fizic, financiar, cultural, etc.




Te-ai gandit sa faci implant? Eu nu am inteles cum procedeaza in cazul vedetelor, le culeg parul din alte zone, il implanteaza pe cap, apoi le administreaza  propecia?

Edited by legnebula, 23 January 2016 - 20:56.


#54
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Posteiffel, on 06 ianuarie 2016 - 18:16, said:

Da, stresul poate duce la caderea parului. Dar ptr asta nu pe forum gasesti rezolvarea ci la medic.

Nu stiu  medicii mai nimic.
Singura solutie care stiintific si practic a fost dovedita ca da rezultate este medicamentul Proscar-Finasteride.
Si solutia cu minoxidil-dar aia e  incomod de folosit.
Iar solutia definitiva e   implantul.
Nu dati bani pe sampoane si alte prostii, sunt vax.
Dermatologii sunt si ei egali cu zero.

View PostJokerVL, on 22 ianuarie 2016 - 20:39, said:

Eu am parul deasupra fruntii ca in imagine de cand ma stiu (formatul ala de V  ). E un semn ca voi chelii in curand? Acum am aproape 20 ani.

Nu neaparat!  Uita-te la tatal/bunicul tau.

View Postxmanyacs77, on 06 ianuarie 2016 - 18:44, said:

Atentie!  Alopexy si Minoxidil creeaza dupa un timp impotenta la barbati....Posted Image

*Cel mai bun si natural este masajul scalpului cu ulei de ricin.

1)Minoxidil  n-are  nicio treaba cu impotenta.
In rest da, chelirea vine de la hormonii masculini, deci daca vrei sa-i  "temperezi"  poti sa dai si in probleme de care zici
2)Masajul ala cu ulei de ricin e fix pix la barbati. Poate la femei sa dea rezultate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate