Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Casa S+P+M Sibiu

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#37
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,796
  • Înscris: 25.07.2004
Ce bine era daca mai trăia Pruteanu :)

#38
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View PostKONDASAS, on 07 ianuarie 2016 - 15:29, said:

.... de ce se recomanda a se face dresingul la etaj si nu la parter?
Nu de ce, ci de cine ....  de nevasta :D
Si nu e recomandare ci impunere .... "ori faci dresing, ori TE FAC dresing" :)

#39
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
ce bine ca pot sa iau singurel toate deciziile :))..

#40
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015

View PostoMariusRO, on 07 ianuarie 2016 - 16:40, said:

Eu cred ca e mai util dressingul la etaj, chiar daca este unul "comun" (adica situat pe hol, nu in dormitor).

In general omul cand se trezeste, se duce la baie, se spala, apoi isi ia niste haine, se imbraca si pleaca la munca/scoala/etc. Si invers cand se intoarce acasa. Cu un dressing la parter, ori te duci pana jos, iti iei hainele si te intorci la etaj sa te imbraci si/sau sa iti lasi pijamalele, ori iti lasi pijamalele la parter si cand vine vremea de culcare musai sa treci pe la parter inainte sa te bagi in pat. Nu stiu... parca mi se pare "peste mana"...

La parter ar fi utila o debara sau un dulap mare la intrare, unde sa poti lasa niste geci, paltoane, incaltaminte, etc. Chestii care le iei sau le lasi imediat ce iesi/intri in casa

La parter cred ca voi crea un wing fang, este loc, acolo voi situa si un dulap sau ceva de genul. Sub scari, se va amenaja o debara, cred ca este loc si de scari pt urcarea la mansarda si pt coborarea la subsol si o mini debara si o usa spre garaj. Cred ca este loc, nu sunt sigur, in 2,5 l si ~ 3,5 m L.

View Postlenny13, on 07 ianuarie 2016 - 16:42, said:

Ai peste 300 mp de construit, dupa cum se observa din schite.O mica, dar problematica intrebare: Bani sunt ? adica aproximativ 120000 euro? (minim 400 euro/ mp construit si finisat totalmente).

Am in vedere construirea in mai multe etape. O prima etapa finalizarea la rosu, eventual gri si dupa aceea restul. Momentan locuiesc in strainatate si nu intentionez inca sa ma intorc, adica nu intr-un an. Inca ~2-3 ani pana finalizez casa si curtea dupa preferinte. eu cred totusi ca nu ma incadrez cu 400 £ /m2, sa nu ma ridic la 450 500, dupa cum am obs in majoritatea topic'urilor.

#41
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

La parter cred ca voi crea un wing fang, este loc, acolo voi situa si un dulap sau ceva de genul. Sub scari, se va amenaja o debara, cred ca este loc si de scari pt urcarea la mansarda si pt coborarea la subsol si o mini debara si o usa spre garaj. Cred ca este loc, nu sunt sigur, in 2,5 l si ~ 3,5 m L.

Pastreaza ideea dar nu te crampona de marimi si detalii. Ti-am zis cum e cu socoteala de acasa... Nu te atasa emotional de planul ala, o casa poate sa arate similar pe exterior si cu un partiu total diferit.

Nu stiu daca ai mentionat cate persoane sunteti, dar eu unu as face 2 bai la 3 dormitoare, chiar daca sunt ambele pe hol. Mai ales daca ai 2-3 fete/femei in casa :)

#42
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015

View PostKendo, on 07 ianuarie 2016 - 16:48, said:

Nu de ce, ci de cine ....  de nevasta Posted Image
Si nu e recomandare ci impunere .... "ori faci dresing, ori TE FAC dresing" Posted Image

In cazul meu este cam invers. Sotia a spus ca prefera dulapul cu un design aparte, dar totusi...am cam ajung amandoi la concluzia cu dressing.

#43
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostDanielldy, on 07 ianuarie 2016 - 16:55, said:

Am in vedere construirea in mai multe etape. O prima etapa finalizarea la rosu, eventual gri si dupa aceea restul. Momentan locuiesc in strainatate si nu intentionez inca sa ma intorc, adica nu intr-un an. Inca ~2-3 ani pana finalizez casa si curtea dupa preferinte. eu cred totusi ca nu ma incadrez cu 400 £ /m2, sa nu ma ridic la 450 500, dupa cum am obs in majoritatea topic'urilor.

Ei, asa e alta mancare de peste.. Cand sunt bani si nu e graba - poti sa scoti si ceva mai bun.Posted Image
Acum, in aceasta faza, ramane sa gasesti un arhitect competent.Posted Image

#44
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015

View PostoMariusRO, on 07 ianuarie 2016 - 16:56, said:

Pastreaza ideea dar nu te crampona de marimi si detalii. Ti-am zis cum e cu socoteala de acasa... Nu te atasa emotional de planul ala, o casa poate sa arate similar pe exterior si cu un partiu total diferit.

Nu stiu daca ai mentionat cate persoane sunteti, dar eu unu as face 2 bai la 3 dormitoare, chiar daca sunt ambele pe hol. Mai ales daca ai 2-3 fete/femei in casa Posted Image

Momentan, 2 persoane, in viitor...dublu si inca putin peste :)). Si pe mine ma tenteaza ideea cu 2 bai la etaj, posibil una doar de servici. Astfel cred ca este o solutie si mutarea biroului la subsol si in locul lui la etaj sa apara o baie.

#45
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostDanielldy, on 07 ianuarie 2016 - 17:04, said:

.. Astfel cred ca este o solutie si mutarea biroului la subsol si in locul lui la etaj sa apara o baie.
Posted Image Marius, cred ca Daniel a fost si pe jurnalul tau..

#46
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015

View Postandreilesan, on 07 ianuarie 2016 - 17:06, said:

Posted Image Marius, cred ca Daniel a fost si pe jurnalul tau..

De unde ti-ai dat seama ? :)) Da, am citit si topic'ul lui, dar nu mai retin daca la el am obs sau la alt topic cu biroul la subsol.

#47
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Nu stiu pe unde a fost dar le incurca putin :)

Acel Office de pe planuri sigur nu este birou. Are maxim 5mp. Cred ca este mai mult ceva gen "debara".

Era o idee cu biroul la subsol dar am renuntal la subsol, nu vreau sa ma inham la ceva ce nu consider absolut necesar... Ma rog, cel putin la ora asta. Saptamana viitoare vreaus a dau o fuga pe la primarie cu tot cu Catalin, sa lamurim treaba cu retragerile din CU, sa nu ne trezim ca cine stie ce idei au aia... dupaia mai discutam :)

#48
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostDanielldy, on 07 ianuarie 2016 - 16:28, said:

.. uneori la -20 gr mai apar si asemenea lucruri cum este pe la SB, dar imi place mult si arhitectura casei ...

...Eu ma gandeam sa fie de 35 cele exterioare si cu un min 10-15 termoizolatie. Clar ca voi face cum este cel mai bine. Multumesc de sugestie...
Iti recomand sa tii aproape de un pamantean de-al tau, coleg de-al nostru de forum, ar putea sa-ti impartaseasca multe lucruri din experienta, care ar putea sa te scuteasca de umblatura.. Vezi aici: http://forum.softped...6#entry15568193
Posted Image

#49
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015

View Postandreilesan, on 07 ianuarie 2016 - 18:16, said:

Iti recomand sa tii aproape de un pamantean de-al tau, coleg de-al nostru de forum, ar putea sa-ti impartaseasca multe lucruri din experienta, care ar putea sa te scuteasca de umblatura.. Vezi aici: http://forum.softped...6#entry15568193
Posted Image

Multumesc, a fost unul dintre primele topicuri citite :)

#50
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

View PostDanielldy, on 06 ianuarie 2016 - 03:10, said:

Atasez cateva schite create personal in functie de dorintele avute. O schimbare fata de partea laterala a casei dorite va fi lipsa terasei, ma bate gandul sa fac un foisor cu terasa in apropierea casei. Sunt deschis la discutii constructive.
Multumim !!

Salut si bine ai venit pe forum!
O parere personala, nu-ti fa garajul lipit de casa! Pe langa faptul ca trebuie sa maresti suprafata de fundare a casei (si spatiul ocupat pe teren), fara o termoizolatie buna a peretelui interior, vei avea probleme in dormitorul lipit de el (punte termica) ... din randari, nu mi se pare o casa potrivita pentru teren in panta (posibil si din cauza garajului alipit sa am impresia asta), ar trebui o casa inalta si cu amprenta mica (iese subsolul mai ieftin, care oricum trebuie facut din cauza diferentei de nivel)...
Panta aceea de aprox. 2.5m se preteaza la fix pentru un garaj sub casa, in spate, cu incovenientul ca trebuie sa dai ocol prin curte de la drum pana in garaj :)

#51
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007

View PostKONDASAS, on 07 ianuarie 2016 - 15:29, said:

de ce se recomanda a se face dresingul la etaj si nu la parter?
ca sa nu umblii in cucu gol pe la parter :) de asta.
@Daniel poti apela cu incredere la colegul cosmosin, iti va da o gramada de informatii.

#52
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015

View Postsquirrel_2013, on 07 ianuarie 2016 - 15:27, said:

Buna, modelul de casa pe care l-ai ales mie imi place la nebunie.Exista o casa exact ca cea pe care ai ales-o, in drumul meu spre job, oftez zilnic cand ma uit la ea.Garajele ( caci au doua ) sunt altfel pozitionate decat la tine, promit ca maine sa postez niste foto cu respectiva casa, ca sa o vezi, poate te inspira :-)

Ai reusit sa faci ceva poze? Multumesc

#53
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015
Buna ziua,

Nu am mai scris de ceva timp pe acest topic, dar lucrurile nu au stat chiar pe loc. Intre timp am scos urbanismul si dupa cum era de asteptat, singurele retrageri sunt cele de 2m intre vecini si geamuri/terasa.
In privinta proiectului sunt pe ultima suta de metri si doresc cateva pareri vis'a'vis de rezistanta in primul rand, dar pot fi si altele. La parter am cateva nelamuriri cu un stalp de rezistenta. Urmeaza sa atasez cateva imagini, daca gasesc cum.

Edited by Danielldy, 18 May 2016 - 15:48.


#54
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015
Rog pe cineva care stie, sa-mi trimita un mesaj privat sau aici, cum pot atasa imagini sau pdf aici pe forum. Nu gasesc nici cum. Multumesc

Am reusit pana la urma. Astept critici constructive. Multumesc

Attached Files


Edited by Danielldy, 18 May 2016 - 16:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate