Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

accesare fonduri europene

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
sigma1234

sigma1234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 10.08.2007
Va salut.Eu si cu sotia mea vrem sa incepem o mica afacere la tara dar ne bazam si pe fonduri europene.Vrem fie sa infiintam o livada intensiva de pomi fructiferi sau pe o suprafata mai mica,tot pe fonduri europene sa achizitionam solarii ceea ce ne atrage mai mult pentru simplul fapt ca nu trebuie sa asteptam 2-3 ani intrarea pe rod.Inca rumegam acest aspect.Problema este in felul urmator,noi amandoi, suntem de la oras si am vrea sa ne cumparam o parcela de teren in satele din apropierea orasului care speram sa fie si la marginea satului ca sa avem cat de cat acces la utilitati.Stiu ca programele din fondurile europene se axeaza mai mult pe dezvoltarea fermelor existente decat pe crearea altora noi.Eu nu am studii de specialitate in agricultura dar am avut tangente cu viata la tara in fiecare weekend pana am terminat liceul.Sotia a facut facultatea de geografie sau cum este ea numita oficial facultatea de stiinte ale naturi si stiinte agricole.Ne intereseaza daca indeplinim conditiile primare pentru accesare de fonduri europene,ea are studii relative in domeniu dar nu are experienta in ferme sau livezi.Dispunem si de un buget de vreo 35 de mii de euro dar vreo 15 mii o sa coste achizitia terenurilor ceea ce ne ramane in mare 20 de mii de euro pentru a ne pune afacerea pe picioare.Acuma intrebarile la care doresc anumite raspunsuri:

Suntem eligibili?

Daca solicitam cei 55% trebuie sa avem in totalitate suma?in cazul nostru daca avem costurile investitiei 40 de mii si U.E. ne da 20 de mii,noi trebuie sa ii avem pe toti 40 de mii la inceput?adica cu alte cuvinte,mai intai investim noi tot si abia apoi recuperam de la u.e. fondurile?

Vom primi pe transe?

Pot obtine ulterior fonduri pentru alte proiecte?

Putem obtine si fonduri rambursabile si nerambursabile pe acelasi proiect?

O ultima intrebare: putem ocoli firmele de consultanta si sa ne realizam singuri proiectul pentru fonduri?si daca aveti vreun link cu un model de proiect complet as aprecia foarte mult.Am gasit pe site-ul unei reviste un model dar din cauza uploadari in alt format existau anumite lipsuri in el

Stiu ca orice firma de consultanta ne putea da aceste raspunsuri dar stau cu gandul ca ei traiesc din proiecte,daca ne bagau pe gat un proiect neeligibil si ne respingea U.E. proiectul.Datorita acestui fapt am pus intrebarile pe forum.
Mentionez ca suntem amandoi tineri,avem 28 de ani.
Va multumesc anticipat

Edited by sigma1234, 05 January 2016 - 01:44.


#2
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
Intențiile voastre sunt bune. Cel mai bun sfat este sa iei legătură cu un consultant priceput și acolo ve-ți pune la cale un plan, sa vedeți ce punctaj adunați și dacă reușiți sa va încadrați intr-un proiect eligibil.
Succes!

#3
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Ca principiu e bine sa ai banii (sau posibilitatea de a face rost de ei), pentru ca UE da banii in decontare, adica dupa ce ai facut achizitia/investitia eligibila iti inapoiaza banii platiti.
Sunt destui care au primit ok pentru proiect dar nu au finantare pentru el.

#4
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
instalarea tinarilor fermieri. până la 40/70k euro și sunt 100% nerambursabili

#5
macer

macer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.01.2005
Tineri fermier, masura 6.1.

Proiectul ar trebui sa-l faca sotia, ca are studiile de specialitate (stiinte ale naturii, din cate inteleg).

Primiti 50 000 euro, fara niciun fel de contributie din partea voastra (in 2 transe 75% la inceput si inca 25% dupa ce ati facut ce v-ati propus prin proiect).

Ca punct de plecare, puteti citi ghidul solicitantului: www.afir.info, apoi meniul "Investitii PNDR", apoi "sM 6.1". Acolo gasiti mai multe documente, din care primul PDF "Ghidul Solicitantului" este de baza.

Trebuie intai sa aveti terenul, ca sa justificati in proiect situatia initiala a fermei. Va este permis, de asemenea, din banii astia de 50 000 euro, sa mai achizitionati teren dupa aia.

Va recomand insa sa discutati cu un consultant, pentru ca procedura e complicata. Sunt consultanti care percep comision doar la succes (daca proiectul e aprobat si primiti banii, el ia comision. Daca proiectul nu e aprobat, nu-i platiti nimic).

V-as putea recomanda un astfel de consultant, dar nu stiu zona de unde sunteti.

Bafta,

Daniel

#6
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postmacer, on 05 ianuarie 2016 - 23:03, said:

...Daca proiectul nu e aprobat, nu-i platiti nimic...
Tare mi-a atras atenția acest pasaj, consider că ar fi în interesul celor care citesc acest subiect să puneți un link ori datele de contact spre acei consultanți.

#7
macer

macer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.01.2005
Exista o relatie informala de recomandare reciproca cu anumiti consultanti: eu cand am ocazia le recomand fermieri in cautare de proiecte, iar atunci cand fermierii sunt in cautarea de oferte pentru utilaje de la mai multe firme, consultantii le pot sugera sa ne ceara oferte si noua.

Nu pot publica numele acestor consultanti, pentru ca atunci ei nu ar sti ca eventuala recomandare vine din partea mea.

De aceea am spus ca in functie de zona eu pot contacta consultantul, ii expun pe scurt situatia fermierului si apoi ii dau fermierului datele de contact ale consultantului cu care am vorbit.

Acesta ar fi simplul rol pe care l-am avea: am ajuta un fermier sa gaseasca un consultant si nimic mai mult.

#8
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postmacer, on 05 ianuarie 2016 - 23:22, said:

...Nu pot publica numele acestor consultanti, pentru ca atunci ei nu ar sti ca eventuala recomandare vine din partea mea...
Recunosc că n-am înțeles de ce-i musai să afle că vine informația de la domnia voastră.
Pot interpreta, desigur.
Nu o fac.

Eu unul am aflat doar de consultanți care cer numai 1,000E inițial, plus procent din suma primită, dacă se aprobă.
Dacă nu nu-i bai, o mie de la unul, o mie de la altul, mere treaba fain...

#9
sigma1234

sigma1234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 10.08.2007
Va salut din nou.Va multumesc pentru raspunsurile incurajatoare.Am studiat ghidul solicitantului la submasura 6.1 recomandata de colegul macer.Unele chestii ma baga in ceata,cum ar fi asta "document care atestă dreptul de proprietate asupra terenului agricol",trebuie neaparat sa fie agricol?se poate si un teren intravilan agricol?sau un teren intravilan pentru plantarea legumelor in spatii protejate?Adica noi incercam sa nu ne izolam de restul lumii si sa traim in mijlocul campului unde nici curent sa nu avem ce sa mai vorbim de drumuri sau sa ne punem viitorii copii sa faca naveta pe jos 2 kilometri pana la strada sa ii ia si pe ei autobuzul sa ii duca la scoala.

a doua chestiune zice asa "Certificat care să ateste lipsa datoriilor restante fiscale şi sociale emise de Direcţia Generală a Finanţelor Publice, iar în cazul în care solicitantul este proprietar asupra imobilelor, se va depune Certificat emis de Primăria de pe raza cărora îşi au sediul social şi punctele de lucru;" deci sa inteleg ca pentru instalarea tinerilor fermieri,ei trebuie sa fie proprietarii imobilelor care le au pe teren,adica sa aibe o casa/anexe pe numele lor,sa aibe terenul pe numele lor si sa nu aibe nici datorii la banci sau primarie?

a treia chestiune am gasit un teren intr-o comuna langa Constanta,orasul in care stau,un teren de 1.6 hectare care e si ok la pret.Problema este ca el e intravilan agricol iar proprietarul l-a lotizat dar doreste sa-l vanda cu totul.Pot compacta terenul asta?e necesara aceasta operatiune sau ma afecteaza in vreun fel?Pot combina S.O. de la o livada pe un hectar in sistem intensiv sau chiar superintensiv si S.O. de la legumicultura in spatii protejate pe 3000-4000 de metri patrati ca sa ajung la acel criteriu de 12000 SO? sa iasa ca un fel de proiect mixt.

a patra chestiune nu am inteles exact pt ce anume da acest sprijin.Pot moderniza o casa veche de exemplu,sau sa construiesc alta?sau sa construiesc anexe?sa cumpar utilaje?sa ingradesc terenul?

a 5 a chestiune am gasit acest pasaj pe site-ul finantare.ro la sectiunea 6.1 si zice asa: "Pentru componenta aferenta zonei non-montane, nu se pot depune cereri de finantare, deoarece bugetul alocat a fost epuizat.
Pentru componenta aferenta zonei montane, cererile de finantare se pot depune pana la data de 30 octombrie 2015." S-au terminat fondurile pe anul asta?sau pe tot programul 2014-2020?

Si ma iertati ca va tot bat la cap cu intrebarile :)

#10
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

View Postmacer, on 05 ianuarie 2016 - 23:22, said:

Nu pot publica numele acestor consultanti, pentru ca atunci ei nu ar sti ca eventuala recomandare vine din partea mea.
Schimba cu ceva abordarea consultantului fata de client?
Sau orice "fraier" adus in plus se rasplateste cu un cico?

#11
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Nu stiu de ce am impresia ca esti unul din cei ce cauta sa se incadreze intr-un program ca sa isi construiasca o casa. Daca e asa atunci mai bine te orientezi spre un proiect de pensiune.

#12
macer

macer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.01.2005

View PostFeDani, on 07 ianuarie 2016 - 11:28, said:

Schimba cu ceva abordarea consultantului fata de client?
Sau orice "fraier" adus in plus se rasplateste cu un cico?

Eu nu primesc niciun cico pentru ca am recomandat un potential client. Dupa cum spuneam, implicarea mea se opreste in momentul in care am dat fermierului contactul consultantului. In fapt, este fermierul care decide daca sa sune sau nu (consultantul nu primeste numele fermierului, tocmai pentru a lasa mereu puterea de decizie la fermier).

Ce as avea eu de castigat: speranta ca atunci cand consultantul are client un alt fermier (despre care eu nu stiu), iar acel fermier ar dori mai multe oferte pentru anumite utilaje, consultantul sa-i spuna: "Uite, exista si acest dealer. Ii poti cere si lui o oferta, daca vrei".
Asta e tot ce-mi doresc prin aceasta implicare: ca existenta firmei sa fie cunoscuta cat mai multor potentiali clienti.

Referitor la tratementul diferit: eu recomand consultanti cu care fie am mai colaborat inainte, fie despre care mi s-au spus lucruri de bine. Si cum spuneam, pentru aceste proiecte simple de tanar fermier sunt consultanti care percep comision doar la succes si astfel de consultanti recomand pentru aceste proiecte pe masura 6.1.

View Postscaiba, on 05 ianuarie 2016 - 23:34, said:


Eu unul am aflat doar de consultanți care cer numai 1,000E inițial, plus procent din suma primită, dacă se aprobă.


Intr-adevar, sunt o varietate de consultanti pe piata. Exista insa si cativa care percep doar comision de succes la aceste proiecte pe masura 6.1.

View Postscaiba, on 05 ianuarie 2016 - 23:34, said:

Recunosc că n-am înțeles de ce-i musai să afle că vine informația de la domnia voastră.
Pot interpreta, desigur.
Nu o fac.


Eu am vrut sa fiu sincer (cu riscul de a fi interpretat). As fi putut sa dau alte motive cat de cat plauzibile, insa nu sunt genul.

Stiu ca din asta am multe de pierdut (cel putin acum la inceput): inainte de sfarsit de an ma suna un fermier si zice: vreau si eu o semanatoare de precizie, am vazut-o in baza de date AFIR si vreau sa o cumpar (mi-a spus ca fusese notificat ca i s-a aprobat proiectul pe 6.1 si ca are in planul de afaceri o astfel de semanatoare). Zice: am inteles ca trebuie sa o cumpar exact cu acelasi pret si cu aceleasi specificatii din baza de date. I-am spus: nu, nu-i adevarat: o puteti cumpara la un pret mai mic decat in baza de date (unde e pretul maximal) si cu specificatii superioare (in baza de date sunt specificatiile minime). I-am dat oferta si dupa aia n-am mai auzit nimic (cel mai probabil a folosit informatia ce i-am dat-o si s-a dus sa negocieze pentru altceva cu altcineva). Stiam ca exista acest risc cand i-am spus, insa n-am vrut sa-l mint prin omisiune.

#13
macer

macer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.01.2005

View Postsigma1234, on 07 ianuarie 2016 - 02:28, said:

Unele chestii ma baga in ceata,cum ar fi asta "document care atestă dreptul de proprietate asupra terenului agricol",trebuie neaparat sa fie agricol?se poate si un teren intravilan agricol?sau un teren intravilan pentru plantarea legumelor in spatii protejate?Adica noi incercam sa nu ne izolam de restul lumii si sa traim in mijlocul campului unde nici curent sa nu avem ce sa mai vorbim de drumuri sau sa ne punem viitorii copii sa faca naveta pe jos 2 kilometri pana la strada sa ii ia si pe ei autobuzul sa ii duca la scoala.

Din cate inteleg, poate fi si intravilan. In fapt, in una din clarificarile postate de AFIR pe site, se specifica (e drept ca pentru masura de investitii 4.1), ca si un teren la oras ar fi eligibil atat timp cat se desfasoara activitate agricola pe el (exemplul la care ma gandesc in scenariul asta: cineva vrea sa faca o sera de flori si plante si terenul apartine administrativ de un oras).

View Postsigma1234, on 07 ianuarie 2016 - 02:28, said:

deci sa inteleg ca pentru instalarea tinerilor fermieri,ei trebuie sa fie proprietarii imobilelor care le au pe teren,adica sa aibe o casa/anexe pe numele lor,sa aibe terenul pe numele lor si sa nu aibe nici datorii la banci sau primarie?

Nu este obligatoriu teren in proprietate (si nici casa / anexa). Terenul poate fi si in arenda (contract pe minim 10 ani). Insa tot planul de afaceri trebuie sa aiba sens (ce vreau sa zic, cu un exemplu: daca in planul de afaceri scrie ca rosiile obtinute din solar vor fi spalate, sortate si puse in ladite, apoi trebuie sa fie prevazuta constructia / modernizarea unui spatiu acoperit dotat cu apa curenta unde se poate face treaba asta).

View Postsigma1234, on 07 ianuarie 2016 - 02:28, said:

Problema este ca el e intravilan agricol iar proprietarul l-a lotizat dar doreste sa-l vanda cu totul.Pot compacta terenul asta?e necesara aceasta operatiune sau ma afecteaza in vreun fel?

Nu ar trebui sa fie necesara compactarea terenului. Il puteti trece in planul de afaceri ca mai multe parcele separate care fac parte din ferma.

View Postsigma1234, on 07 ianuarie 2016 - 02:28, said:

Pot combina S.O. de la o livada pe un hectar in sistem intensiv sau chiar superintensiv si S.O. de la legumicultura in spatii protejate pe 3000-4000 de metri patrati ca sa ajung la acel criteriu de 12000 SO? sa iasa ca un fel de proiect mixt

Daca terenurile sunt alaturate, da. Altfel, este un pic riscant. In ghid zice: "beneficiarul sprijinului financiar să deţină o suprafaţă agricolă compactă de cel puţin 12.000 SO în echivalent*. COMPACTA. Nu imi este clar ce inseamna compacta (insa este foarte probabil sa se interpreteze restrictiv si sa se inteleaga terenuri care sunt alipite).

View Postsigma1234, on 07 ianuarie 2016 - 02:28, said:

a patra chestiune nu am inteles exact pt ce anume da acest sprijin.Pot moderniza o casa veche de exemplu,sau sa construiesc alta?sau sa construiesc anexe?sa cumpar utilaje?sa ingradesc terenul?

Nu sunteti obligat sa cheltuiti toti acesti bani de 50 000 euro (si asta reiese clar din multiple clarificari emise de AFIR). Trebuie sa cheltuiti doar pentru realizarea investitiilor din planul de afaceri. Deci dumneavoastra centrati, dumneavoastra dati cu capul. Aveti mare grija la ce scrieti ca vreti sa faceti in planul de afaceri, pentru ca doar acele obiective trebuiesc realizate. Spre exemplu, daca prin planul de afaceri veti cheltui doar 10 000 euro pentru realizarea obiectivelor, nu va intreaba nimeni ce ati facut cu cei 40 000 euro (totusi sa nu-i cheltuiti pe un BMW, cel putin nu in perioada de contract cu AFIR :)

Aici cred ca este un risc: fermierii sa nu isi propuna prin planul de afaceri prea multe, iar apoi sa aiba dificultati in realizare. Este important sa pastrati obiectivele la minim, insa cu indeplinirea cerintelor AFIR.

Obligatia principala este ca pana la depunerea celei de-a 2-a transe de bani sa fi obtinut venituri din vanzarea produselor agricole de cel putin 20% din valoarea primei transe (adica 7 500 euro in maxim 3 ani, adica 2 500 euro minim pe an, adica 208 euro minim pe luna, adica minim 10 milioane vechi pe luna). Asta este important sa aveti in minte: cam in 3 ani trebuie sa reusiti sa vindeti, in medie, de minim 10 milioane pe luna.

View Postsigma1234, on 07 ianuarie 2016 - 02:28, said:

S-au terminat fondurile pe anul asta?sau pe tot programul 2014-2020?
Se referea la 2015. In 2016 se spune ca sesiunile o sa se deschida cel mai devreme in luna martie.


Ce va mai recomand: intrati pe site-ul AFIR in meniul RAPOARTE SI LISTE si apoi "Rapoarte de selectie". Cititi, mai ales, rapoartele cu proiecte neeligible pe masura 6.1, ca sa vedeti de ce au fost respinse alte proiecte, sa nu faceti aceleasi greseli. Puteti citi, totodata, si rapoartele cu proiecte selectate: poate identificati pe cineva dintr-o localitate apropiata si puteti merge acolo sa vorbiti cu el, poate va va ajuta cu alte sfaturi si sugestii.

Spor,

Daniel

#14
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postmacer, on 07 ianuarie 2016 - 12:57, said:

...Eu am vrut sa fiu sincer (cu riscul de a fi interpretat). As fi putut sa dau alte motive cat de cat plauzibile, insa nu sunt genul...
Am înțeles prea bine acest lucru, altfel nu v-aș fi răspuns cu:

View Postscaiba, on 05 ianuarie 2016 - 23:34, said:

...Pot interpreta, desigur.
Nu o fac.
...

Sunt perfect de acord cu Dvs., toată școala costă bani, însă voiam din ce vă prisosește să oferiți și colegilor de forum (exact ce ați făcut în precedentul post); altminteri nu ne putem justifica existența pe forum, ori, mai rău, devenim interpretabili cu sticla de cico... Posted Image

Edited by scaiba, 07 January 2016 - 14:02.
typo


#15
sigma1234

sigma1234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 10.08.2007
Cu toate ca pare mura-n gura la prima vedere, volumul de informatii despre fonduri europene si anumiti termeni pun orice incepator in dificultate si tin sa va multumesc pentru clarificari,Speram anul acesta sa gasim un teren care sa ne satisfaca dorintele.Din pacate livada cred ca fi amanata o perioada si vom incerca sa obtinem finantare pe un proiect de legumicultura in spatii protejate.SO pentru livada este destul de mic iar noi nu dispunem de fonduri necesare sa achizitionam si 5 hectare de teren si material saditor iar un credit iese din discutie.Ori o sa facem din banii nostri pe o suprafata mai mica livada ori vom baga la saltea si speram in 6-7 ani de zile sa avem suficiente fonduri,poate vor mai exista si alte programe de finantare de la uniunea europeana si vom realiza atunci.Credeti ca va exista o continuare a programelor dupa 2020 in domeniul agricol?

O ultima intrebare dupa recitirea a ghidului solicitantului mi-a sarit in ochi urmatorul pasaj: "Pentru a putea beneficia de fonduri nerambursabile, tânărul fermier trebuie să se afle în proces de instalare într-o exploataţie agricolă care are dimensiunea de minimum 12.000 SO (dimensiune minimă atinsă la momentul depunerii Cererii de Finanțare), cu maximum 24 de luni înaintea depunerii Cererii de Finanțare la AFIR." Deci asta zice ca eu trebuie deja sa am 4000 de metri patrati(echivalentul a 12000 S.O. in legumicultura) si dotati cu solarii in intregime inainte de a cere finantare sau ca are posibilitatea sa ajunga la 12000 S.O. dupa ce o sa primesc banii pentru investitii?

Noi nu ne asteptam sa ne serveasca uniunea europeana cu o afacere la cheie fara nicio investitie.Ne cam ofticam ca trebuie sa o luam de la 0,daca am fi avut o baza de pornire,un teren mostenit ceva ne-ar fi fost mai usor.Cu toate ca ne-am lamurit cu ajutorul dvs in legatura cu fondurile europene,avem totusi niste indoieli legate de profitabilitate.Terenul il vom lua pentru ca dorim sa ne facem si o casa in viitorul mai indepartat,dar sotia zice sa facem pasi marunti,sa investim treptat,sa vedem daca 'merge'.Eu as vrea totusi sa beneficiem de fonduri ca doar suntem cetateni europeni si ar fi pacat sa intoarcem spatele unui ajutor ce ne poate permite sa crestem.Daca nu ne atingem targetul de 20% banuiesc ca isi vor vrea banii inapoi nu?.

@Daniel (macer) am cautat acolo la rapoarte de selectie dar nu am gasit proiecte neeligibile pe submasura 6.1

Va multumesc din suflet pentru ca v-ati rupt din timpul vostru sa ne ajutati cu raspunsuri la intrebarile noastre

Edited by sigma1234, 08 January 2016 - 06:18.


#16
macer

macer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.01.2005
Cel mai probabil va exista o continuare a programelor de finantarea si dupa 2020.

Da, din pacate trebuie sa aveti solarul la depunerea proiectului. Iar AFIR chiar verifica asta la fata locului intainte de aprobarea proeictului. De asta legumicultura in spatii protejate este cam dificila. Mai bine legumicultura in camp, chiar daca solicita o suprafata mai mare.

Da, daca nu atingeti targetul de 20% o sa va ia banii inapoi.

Intr-adevar, profitabilitatea nu este asigurata. Am vazut cateva cazuri de mici fermieri cu pagini de Facebook care se pare ca isi mai gasesc asa clienti la oras si se descurca.

M-am exprimat gresit: pe site-ul AFIR apar ca "Nefinantate" - atasez raportul la Septembrie unde in ultima coloana sunt motivele de respingere (unele de-a dreptul hilare, din pacate).

Succes,

Daniel

Attached Files


Edited by macer, 12 January 2016 - 22:43.


#17
bonecristian

bonecristian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.12.2015
Domnule "macer" cum pot intra in legatura cu dumneavoastra? sunt interesat de depunerea unui proiect, adresa mea de mail este [email protected]
Cu stima

#18
molodoi

molodoi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.01.2017
salut o firma de consultanta serioasa cunaste cineva va rog ..Multumesc mult

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate