Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Allview A5 Easy

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 25.04.2008
Salut!

A reușit cineva să îi facă root acestui telefon? Vine cu lollipop direct și n-am reusit deocamdată cu nimic (kingroot, kingoroot, vroot, framaroot).

#2
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
http://www.root-huaw...-easy-7578.html



vezi aici

#3
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 25.04.2008
Aia e singura metodă neîncercată. Și nu am încercat-o pentru că e imposibil de downloadat acel fișier fără sa dai sms contra-cost undeva. Iar faptul că au răspuns numai străini, spunând că merge, desi allview nu se vinde peste hotare, îmi sugerează că e scam și că probabil numele telefonul e pus cu copy paste intr-un articol generic.
Dar mulțumesc oricum pentru sugestie!

#4
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015
Sa nu incerci sa faci asa ceva deoarece iti faci varza telefonul. Bitdefenderul meu arata pagina de formular ca fiind virusata.
Nu prea se mai poate face root pe telefoane Allview sau Utok, au soft personalizat ce nu pemite root-area si mai au o chestie in ele, daca sunt luate pe contract Digi.mobil si nu achiti perioada contractuala ti-l pot bloca. Un prieten de-al meu a vandut un telefon A5easy sub contract mai departe altuia, prietenul nu a mai achitat abonamentul si l-a sunat ala ca are telefonnul blocat si ca nu-i merge in reteaua lui (orange). In felu acesta se scapa de cei care iau telefoane si le dau mai departe crezand ca nu au ce sa le faca firmele de executari daca nu respecta contractual...isi pun pe cap potentialu comparator si se poate intra pe civil si dosar penal la politie pentru inselaciune. Prietenul i-a dat banii inapoi respectivului si la digi a aflat ca daca plateste abonamentele restanta si penalizarile se deblocheaza telu

Edited by bogdan1811, 05 January 2016 - 07:45.


#5
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 25.04.2008
Ce chestie, nu stiam ca au trecut la asa masuri. Pana la urma sunt normale.
Pentru ce am eu nevoie de root la el, e faptul ca Lollipop nu permite 3rd party apps sa activeze/dezactiveze datele mobile, numai wifi-ul. Pentru acces la controlul datelor mobile, e nevoie de root. Allview nu are nici un battery saving profile care sa permita inchiderea lor automat pe timpul noptii, eu de asta avand nevoie.
Telefonul e folosit de cineva cu o varsta mai inaintata si cam degeaba ii spun eu ce sa faca manual.

Edited by natarau, 05 January 2016 - 09:38.


#6
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
Am luat un allview a5 easy de la un amanet si vreau sa stiu cum intru in recovery mode ca sa fac factory reset pt ca are unele porcarii de aplicatii de care vreau sa scap. pe scurt sa fie curat.

#7
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
Am aflat cum se intra dar am dat de alta belea. Dupa reset telul imi cere numele si parola de la contul de gmail cu care a fost sincronizat anterior asta-i citat exact iar eu habar n-am de ele ca sunt ale fostului proprietar. Stie cineva ce pot face?

#8
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 25.04.2008
Da, să ii dai factory restore din recovery :).

Dacă îți cere alea, inseamna ca nu s-a ras.

#9
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
Pai tocmai din recovery iam dat reset mai exact delete data/factory reset.
Am inteles ca asta e de la google ceva cu device protection si ca trebuie resoftat ca sa mearga din nou.
Cat costa o resoftare?

#10
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 25.04.2008
Nu știu ce să zic, mi se pare prea ciudat sa nu meargă după factory reset, să mai păstreze datele contului de google. Înseamnă că nu face wipe-ul cum trebuie, e un recovery varză. Nu cred să te coste mai mult de 50 lei la un service de cartier, dar totuși cred ca merge rezolvată și de tine. Dacă am timp, arunc un ochi sa văd ce se găsește pe net, ca să te ajute. Poate, poate ...

#11
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 25.04.2008
Mda, n-am găsit nimic, decat sa bagi id-ul asta de yahoo mess FIREMAN_NT82 și cică se pricepe,  e de la service gsm, vezi ce zice.

#12
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
Mersi pt pont. Totusi am cautat si eu si se pare cu nu-i bug ci asa e android lollipop. Cauta dupa lollipop device protection.
Concluzia e ca trb sa ai grija sa nu uiti datele contului google daca vreodata iti resetezi telul. Iar eu trb sa-l resoftez ca n-am alta solutie.

#13
Andr33iy98

Andr33iy98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 14.04.2014
Ai reusit ceva cu resetatul ?
Eu am reusit sa intru in telefon prin a introduceo carterla si a apela numarul respectiv,raspund la apel,dau la adauga alt apel,dau la cont dupa care deschid aplicatiile recente si scriu la google acolo sus setari,asa poti intra oriunde in tel,dar de contul google tot nu scapi..

#14
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 25.04.2008
Vezi care e contul de google și da-i un mail pe adresa respectivă, poate e binevoitor fostul proprietar :D

Alta variantă ar fi sa căutați un custom recovery, cwm sau twrp recovery, compatibil cu chipsetul mediatek sau ce e pe telefon și sa il flashuiti, apoi veți putea rade tot.

#15
Andr33iy98

Andr33iy98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 14.04.2014

 natarau, on 24 ianuarie 2016 - 19:34, said:

Vezi care e contul de google și da-i un mail pe adresa respectivă, poate e binevoitor fostul proprietar Posted Image

Alta variantă ar fi sa căutați un custom recovery, cwm sau twrp recovery, compatibil cu chipsetul mediatek sau ce e pe telefon și sa il flashuiti, apoi veți putea rade tot.
Nu am gasit niciun corespondent chinezesc,iar in legatura cu Custom recovery si root ,gasesc o siingura pagina si e cu survey,deci nicio sansa.
Tu cum ai rezolvat ?

#16
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 25.04.2008
Ai putea deschide un thread nou, sigur există o arie pe xda potrivită, unde să ceri sfaturi pentru custom recovery. S-ar putea sa nu fie mare bataie de cap și sa merite.
Eu nu am telefonul, dar îl deține cineva din familie și l-am luat la butonat, setat, și m-am lovit de neajunsurile astea, cum ar fi că nu a mergea rootat.

#17
Andr33iy98

Andr33iy98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 14.04.2014

 natarau, on 25 ianuarie 2016 - 11:04, said:

Ai putea deschide un thread nou, sigur există o arie pe xda potrivită, unde să ceri sfaturi pentru custom recovery. S-ar putea sa nu fie mare bataie de cap și sa merite.
Eu nu am telefonul, dar îl deține cineva din familie și l-am luat la butonat, setat, și m-am lovit de neajunsurile astea, cum ar fi că nu a mergea rootat.
Nu exista articole pe net despre el,iar cei de la allview nu vor sa-mi dea firmware-ul :(

#18
iepurache2004

iepurache2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 12.03.2009
va salut. am si eu cateva probleme cu A5 Easy, daca ma poate ajuta cineva.
- am luat de la un agent de teren rcs-rds doua A5,pentru doua abonamente..toate bune.la pret,net si conv. nelimitate..in fine ,dupa cateva zile au aparut probleme:
- in timpul conv.tf. ma trezeam ca dadea doua vibratii si intrerupea  legatura, acumulatorul fiind full,telef. mergea in continuare ,nu taia alimentarea,netul merge bine.
- daca il las la incarcat putin mai mult si nu stau cu ochii pe el cand face 100/100, imi spune ca e supra incarcare si ca trebuie sa scot bateria.
Nu am umblat la setari (au fost facute de agent),nu ma joc pe el,nu ascult muzik, il folosesc strict pt comunicare.
Am luat legatura cu serv tehnic de la rds,si a zis ca au notat problema,sa astept,(tf are doua luni)
Sunt probleme normale pt acest telefon ?S-au il dau dracu si iau unul clasic.Mi-e tema sa raspund la telefon ca zice ala de suna ca ii inchid telefonul in nas.Alteori merge bine ,pot termina o conv. Fenomenul se intampla la ambele telefoane indiferent de zona,ora,vreme.

Edited by iepurache2004, 26 April 2016 - 11:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate