Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Curios - OS pe 32 biti si procesor pe 64 biti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#19
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015

View PostA_L_E_X, on 04 ianuarie 2016 - 23:07, said:

Pentru ca orice SO pe 32 de biti consuma mai putina memorie RAM decat unul pe 64 de biti. Si daca are un pc mai vechi si nu poate sa puna mai mult de 4 GB de memorie RAM, atunci e perfect.

View Postalexbjorg, on 04 ianuarie 2016 - 21:13, said:

Nu le va pasa,dar pacat.
Ca si cu comunismul in SUA,se poate dar e pacat.


Din moment ce majoritatea aplicatiilor si jocurilor (peste 70%) sunt pe 32 de biti de ce as instala varianta de SO pe 64 de biti? doar de dragul sa-mi vada toata memoria ram? si oricum ramii nevazuti de sistemul pe 32 biti sunt folositi ca resursa in sistemul de calcul. Si-n plus, varianta de 32 biti se incarca si merge mult mai repede, cel putin asa mi se pare mie pe sistemul meu cu 6 giga de ram ddr2 si quad-core Q6600

Edited by bogdan1811, 05 January 2016 - 07:51.


#20
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004

View Postbogdan1811, on 05 ianuarie 2016 - 07:50, said:

...ramii nevazuti de sistemul pe 32 biti sunt folositi ca resursa in sistemul de calcul.
Poti explica mai in detaliu?

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Un astfel de sistem acceseaza max. 4GB RAM. Iar aici intra si memoria video ori a altor dispozitive (chiar daca unele din ele au memorie proprie). Ca atare, din cei max. 4GB adresabili si tinand cont ca o parte se "consuma" pentru alte dispozitive, chiar daca ai 4 GB de RAM memorie instalata, nu toata capacitatea va fi folosita de catre programele utilizator dar restul poate fi alocata dispozitivelor care au nevoie (cum e placa video integrata si fara memorie proprie).

Edited by neagu_laurentiu, 05 January 2016 - 08:33.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbogdan1811, on 05 ianuarie 2016 - 07:50, said:

Din moment ce majoritatea aplicatiilor si jocurilor (peste 70%) sunt pe 32 de biti de ce as instala varianta de SO pe 64 de biti? doar de dragul sa-mi vada toata memoria ram? si oricum ramii nevazuti de sistemul pe 32 biti sunt folositi ca resursa in sistemul de calcul. Si-n plus, varianta de 32 biti se incarca si merge mult mai repede, cel putin asa mi se pare mie pe sistemul meu cu 6 giga de ram ddr2 si quad-core Q6600

Vorbesti prostii. Mari prostii. Lasa-i dracu de rami ca oricum te-ai laudat la vecini ca ai multi, nu trebuie si sa-i mai vada. Ia incearca sa instalezi geteacinci sau alt joc nou pe un calculator cu SO pe 32 biti si sa ne zici si noua ce ai facut.
Initiator, acea eroare iti apare cind incerci sa instalezi un nou SO?

#23
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostxSpeedCos, on 04 ianuarie 2016 - 21:05, said:

Ma intrebam daca as instala windows 8 x32 pe un procesor de x64 de biti ar afecta cu ceva componentele?
Si da stiu ca pe x32 de biti sunt admisi maxim 3gb ram.

Atata vreme cat gasesti drivere compatibile cu varianta pe 64 biti nu vor fi probleme, dar nici nu se justifica sa instalezi varianta pe 64 biti decat daca ai nevoie de vreo aplicatie pentru care nu exista varianta pe 32 biti (ceea ce este foarte improbabil sa se intample).
In alta ordine de idei, mai existau subiecte deschise pe aceasta tema si chiar nu era nevoie de unul nou.

View PostxSpeedCos, on 04 ianuarie 2016 - 21:17, said:

Da un ecran albastru inchis cu un cod de eroare doar ca nu apuc sa il citesc

Poti deschide un topic distinct (ca sa nu fii off-topic aici) in care sa oferi mai multe detalii. Nu se deschide un singur topic pentru mai multe probleme.

View PostxSpeedCos, on 04 ianuarie 2016 - 23:19, said:

Nu as putea sa il mai reactivez legal pentru inca o zi?

Nu ar fi legal.

@initiator

Data viitoare respecta principiul: "o problema - un topic". Topicul de fata se inchide.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate