Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Casuta mea in Chiajna

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#19
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

 andreilesan, on 05 ianuarie 2016 - 10:54, said:

Posted Image


Oare? Adica aerul rece va urca la etaj dezlocuind-ul pe cel cald de acolo..?
  Posted Image
Mă refeream că la deschiderea ușii de la intrare, este expus aproape tot parterul și cu acces facil către etaj (nu vorbim neapărat de cum circulă aerul cald și rece ci că nu este o barieră termică pentru aerul rece de la intrare).

#20
elizekap

elizekap

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 04.03.2015
Scuze, am postat doar citatul din cauza ca scriu de pe telefon.. plus dureaza ceva pana ma obisnuiesc sa raspund pe forum respectand regulile.
O sa tin cont de parerea voastrs privind usa de intrare. Ce-i drept, vantul bate foarte puternic dinspre vest, din cate am observat. Casa este pozitionata cu intrarea spre nord, acolo fiind drumul.

#21
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

 elizekap, on 05 ianuarie 2016 - 11:11, said:

Scuze, am postat doar citatul din cauza ca scriu de pe telefon.. plus dureaza ceva pana ma obisnuiesc sa raspund pe forum respectand regulile.
O sa tin cont de parerea voastrs privind usa de intrare. Ce-i drept, vantul bate foarte puternic dinspre vest, din cate am observat. Casa este pozitionata cu intrarea spre nord, acolo fiind drumul.

Nu conteaza de unde bate vantul, tot e bine sa ai un windfang, un mic hol la intrare, separat de restul casei printr-o usa astfel incat sa nu ai probleme cu frigul. Daca il faci mai maricel, si cu o depozitare, ai loc sa-ti lasi si haina si pantofii.

#22
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

 elizekap, on 05 ianuarie 2016 - 11:11, said:

Scuze, am postat doar citatul din cauza ca scriu de pe telefon.. plus dureaza ceva pana ma obisnuiesc sa raspund pe forum respectand regulile.
O sa tin cont de parerea voastrs privind usa de intrare. Ce-i drept, vantul bate foarte puternic dinspre vest, din cate am observat. Casa este pozitionata cu intrarea spre nord, acolo fiind drumul.

Dacă intrarea este spre nord te sfătuiesc să găsești o soluție să ai spații vitrate mult mai mari spre sud (spatele casei) pentru că de acolo vine lumina naturală (chiar dacă geamurile sunt sablate). În plus geamurile prevăzute de arhitect pe spatele casei nu se potrivesc cu compartimentarea interioară, pare a fi un alt proiect.....

P.S.: schimbă arhitectul. cred că și un student ar oferi soluții constructive mult mai performante/eficiente.
P.S.2: nu vreau să te supăr ci doar încerc să te ghidez astfel încât să nu rămâneți într-un etern șantier.

#23
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Presupun ca iarna nu exista un du-te vino pe usa de la intrare astfel incat chiar sa conteze substantial acest aspect. Asa ajungem la concluzia ca nici macar nu aerisim casa pe perioada de iarna, apoi ne miram de unde apare igrasia.

Casa este mare, o amprenta pe la 105mp din cate vad si o suprafata construita de cca 190 mp, acoperis nu foarte ieftin (desi nu foarte complicat)...eu cred ca arhitectul a subevaluat constructia casei pe care o propune.
In plus, desi suprafata per total este una generoasa, ai un living inghesuit, dormitoare destul de chinuite (toate au o latime cam la limita), o posibila problema la partea de living care are deasupra balconul, spatiu mult pierdut prin acel hol.
Titulara topicului nu mi-a raspuns la intrebarea cu garajul....foarte posibil ca proiectul sa fie unul tip, fara sa fie particularizat pe cerintele si nevoile beneficiarului

#24
elizekap

elizekap

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 04.03.2015
The_lion, proiectul nu este unul tip, este facut dupa ce am discutat cu arhitectul si i am spus ce ne dorim..si mie mi s-a parut ca ar putea depasi bugetul nostru..arhitectul imi place mult, dar in general nu prea vrea sa aduca multe schimbari acestui proiect.el zice ca ne putem incadra in buget..garajul l-am vrut noi in casa, acem si spatiu de depozitare acolo.ce ma ingrijoreaza este CT. Nu am inteles daca spatiul respectiv e suficient

#25
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
ce-ar fi sa va dea si o lista de cantitati..daca tot zice ca se poate incadra in buget..si cu niste preturi medii..pe fiecare in parte...macar la materiale..Daca nu...cu acele liste..poti intreba niste constructori..dar in mare..se cam stiu preturile medii..si la manopere..

#26
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 manghels, on 05 ianuarie 2016 - 11:48, said:

ce-ar fi sa va dea si o lista de cantitati..daca tot zice ca se poate incadra in buget..si cu niste preturi medii..pe fiecare in parte...macar la materiale..Daca nu...cu acele liste..poti intreba niste constructori..dar in mare..se cam stiu preturile medii..si la manopere..
Nu intamplator am pus intrabarile privind performanta anvelopei si consumul anual de combustibil aici: http://forum.softped.../#entry18508428
Insa, probabil din cauza avalansei de intrebari incepand cu gusturi si terminand cu detalii prea tehnice privind valoarea medie a coeficientului de transfer termic pentru tamplarie, colega noastra @elizekap a omis sa-mi raspunda.

 elizekap, on 05 ianuarie 2016 - 11:45, said:

.ce ma ingrijoreaza este CT. Nu am inteles daca spatiul respectiv e suficient
Iti spun eu ca din punct de vedere a incalzirii cu peleti - compartimentarea aceasta nu este potrivita (arhitectul nu are experienta necesara), si spatiul rezervat centralei termice este prea mic. Intre ''garaj in casa'" si '"camera centralei mai mare"" - eu as prefera camera centralei mai mare.Posted Image


Cat priveste proiectarea, fiecare ne-am dori sa gasim solutia potrivita din prima si sa nu muncim prea mult - dar nu oricine are norocul asta. Asa ca nu-ti face probleme de genu' ""sa nu deranjez proiectantii"', caci casa o faci pentru voi si nu pentru ei.

Edited by andreilesan, 05 January 2016 - 12:02.


#27
elizekap

elizekap

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 04.03.2015

 andreilesan, on 05 ianuarie 2016 - 11:59, said:


Nu intamplator am pus intrabarile privind performanta anvelopei si consumul anual de combustibil aici: http://forum.softped.../#entry18508428
Insa, probabil din cauza avalansei de intrebari incepand cu gusturi si terminand cu detalii prea tehnice privind valoarea medie a coeficientului de transfer termic pentru tamplarie, colega noastra @elizekap a omis sa-mi raspunda.


Iti spun eu ca din punct de vedere a incalzirii cu peleti - compartimentarea aceasta nu este potrivita (arhitectul nu are experienta necesara), si spatiul rezervat centralei termice este prea mic. Intre ''garaj in casa'" si '"camera centralei mai mare"" - eu as prefera camera centralei mai mare.Posted Image


Cat priveste proiectarea, fiecare ne-am dori sa gasim solutia potrivita din prima si sa nu muncim prea mult - dar nu oricine are norocul asta. Asa ca nu-ti face probleme de genu' ""sa nu deranjez proiectantii"', caci casa o faci pentru voi si nu pentru ei.

Intr-adevar sunt aspect mult prea tehnice pt mine. Arhitectul a incercat sa incadreze intr-un spatiu limitat tot ce i- am cerut noi.
Am vrut o casa stil american ca design dar placata pe exterior macar partial cu caramida.am plecat de la un model de casa pe care l- am vazut intr-un cartier rezidential de case, flamingo parc.


#28
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
.Nu spui nimic de utilitati, daca exista si daca intra tot in acel buget. Nu pare prea inginerasca abordarea....dar cred ca este mai bine sa pleci de la idea urmatoare:
- estimezi cheltuielile cu utilitatile - apa (retea sau put), canal (canalizare sau fosa/mini-statie de epurare), gaze (daca este cazul), curent electric.
- imparti bugetul care ti-a mai ramas la 400 (sau 425 sa fii mai prudenta)  EUR/mp => suprafata construita desfasurata. Daca cei 70kEUR sunt doar pentru casa iti rezulta 165-175 mp construiti (atentie, nu utili, adica suprafetele care iti rezulta calculate pe interiorul peretilor).

#29
elizekap

elizekap

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 04.03.2015

 manghels, on 05 ianuarie 2016 - 11:48, said:

ce-ar fi sa va dea si o lista de cantitati..daca tot zice ca se poate incadra in buget..si cu niste preturi medii..pe fiecare in parte...macar la materiale..Daca nu...cu acele liste..poti intreba niste constructori..dar in mare..se cam stiu preturile medii..si la manopere..

In momentul asta nu ii pot cere lista cu materialele pentru ca asta inseamna sa faca proiectul propriu-zis..daca apoi conform listei descoperim ca depaseste cu mult bugetul nostru, ar trebui sa mai facem inca un proiect, implicit sa mai platim inca unul..nu e vorba doar de bani, dar pierdem si timp.nu prea stiu care ar fi solutia in momebtul asta..

#30
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
arhitectii tot in autocad lucreaza? exista revit, care pare mai gogonat!

scuze de off-topic!

#31
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Atunci...foloseste metoda leului..de mai sus..aproximeaza cu plus..cat costa utilitati..gard...amenajare curte..apoi vezi cat din suma mai ramane..si imparte-o la 400 sau 450....ca sa afli suprafata construita..pe care ti-o permiti...desi cu un acoperis ca ala (daca-i mai pui si o tigla ceramica..beton..)..cred ca te duci peste 450...daca mai vrei si o izolatie peste medie..e cam sigur..Alte briz-briz-uri..terase..balcoane..la fel..urca pretul..

Edited by manghels, 05 January 2016 - 12:42.


#32
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 elizekap, on 05 ianuarie 2016 - 12:30, said:

nu prea stiu care ar fi solutia in momebtul asta..
Sa citesti cat mai multe jurnale si acolo unde consideri ca se apropie de ceea ce vreti voi sa intrebi care au fost costurile (unii la au specificate)
Acoperisul ala cu n ape si garajul in casa nu au ce cauta intr-un proiect de buget.

Ca si arhitectura arata ok dar daca ajungi la finijele exterioare si incepi sa faci economii (banii se vor duce pana la faza aia) va iesi ceva aiurea.
Vezi ce ti-a scris the_lion mai sus dar eu as imparti la 450 eur/mpc.

#33
elizekap

elizekap

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 04.03.2015

 the_lion, on 05 ianuarie 2016 - 12:27, said:

.Nu spui nimic de utilitati, daca exista si daca intra tot in acel buget. Nu pare prea inginerasca abordarea....dar cred ca este mai bine sa pleci de la idea urmatoare:
- estimezi cheltuielile cu utilitatile - apa (retea sau put), canal (canalizare sau fosa/mini-statie de epurare), gaze (daca este cazul), curent electric.
- imparti bugetul care ti-a mai ramas la 400 (sau 425 sa fii mai prudenta)  EUR/mp => suprafata construita desfasurata. Daca cei 70kEUR sunt doar pentru casa iti rezulta 165-175 mp construiti (atentie, nu utili, adica suprafetele care iti rezulta calculate pe interiorul peretilor).

Inca nu avem utilitatile, am considerat pentru utilitati (adica put pentru apa si curent electric) 10.000 euro separat de suma indicata pentru casa.

#34
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Daca nu vreti cine stie ce put de mare adancime, o sa coste in jur de 1000 EUR. Costa 130 lei/metru liniar. Cat de departe este electricitatea de voi? Poate ca puteti folosi mare parte din cei 10.000 EUR pentru constructia casei si atunci datele se schimba.

Nu stiu de ce, dar am vazut la multe proiecte facute de arhitecti de aici ca impartirea este complicata si holurile mari, ceea ce mi se pare un mare minus.

Ai citit jurnalui lui Squirrel? http://forum.softped...e-veveritha-pm/ Este in apropierea voastra.

Edited by cumparator, 05 January 2016 - 13:11.


#35
elizekap

elizekap

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 04.03.2015
Curentul electric este la distanta mai mare de 100 m. Nu stiu exact cat de departe urmeaza sa aflam. O sa postez cand aflu exact. De aceea am alocat cei 10.000 d euro.

Puteti sa imi recomandati cativa constructori? Cred ca ar fi momentul sa incepem sa cautam echipa cu care o sa construim.

#36
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Ca sa iti faci o idee, extindere de retea, trifazic, 77 m, cu cablu subteran, a costat 10.800 lei ( aprox 2.500 EUR) lei cu tot cu bmp - contor. Strada nu era asfaltata, asa ca nu a fost nevoie sa spargem si sa reasfaltam.

Edited by cumparator, 05 January 2016 - 15:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate