Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Casuta mea in Chiajna

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#1
elizekap

elizekap

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 04.03.2015
Buna tuturor! Povestea mea incepe ca si a altora care au inceput un jurnal de casa :). Avem un teren de 400 mp (de fapt parcela are 800 mp dar o detin in coproprietate cu sora mea, astfel incat fiecare dintre noi are cate 400 mp) situat in Chiajna, in apropierea cartierului Militari Residence, spre centura Bucurestiului.
In cursul acestui an vom incepe (si speram noi ca vom si finaliza) constructia unei case. Pentru o imagine poate face mai mult decat cateva cuvinte, atasez schitele si 3d-urile. Asta este tot ce am momentan. Pentru ca nu am nici eu, nici sotul meu vreo legatura sau tangenta cu domeniul constructiilor, am vorbit cu arhitectul nostru sa fe proiecteze o casa care sa corespunda necesitatilor noastre dar totodata sa se incadreze in bugetul nostru ( care ar fi de 65.000-70.000 euro ).
As fi foarte bucuroasa daca m-ati ajuta cu opiniile voastre.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   2.47MB   258 downloads
  • Attached File  2.jpg   2.73MB   252 downloads
  • Attached File  3.jpg   2.75MB   253 downloads
  • Attached File  5.jpg   2.27MB   261 downloads
  • Attached File  etaj.pdf   101.72K   165 downloads
  • Attached File  parter.pdf   219.1K   233 downloads


#2
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Mmm... fresh meat

[ http://www.aaanimations.com/taz61dp.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
adrian919

adrian919

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 23.06.2015
sincer nu cred ca poți construi o casa ca aceea cu 65-70 mii euro,mai ales in Bucuresti.
Uita-te aici :
http://olx.ro/oferta...html#d9f9796521
http://olx.ro/oferta...html#d9f9796521
http://olx.ro/oferta...html#d9f9796521
http://olx.ro/oferta...html#d9f9796521

ca o observatie casele prezentate ca proiecte au preturi mai mici decat casele deja construite ( in jur de 100 mii euro)

#4
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Bine ai venit si mult succes in ceea ce v-ati propus!
Pana sa incepeti constructia, fa-ti timp si citeste cat mai multe jurnale de pe aici. Ai sa stii la ce sa te astepti si ai sa inveti o gramada de lucruri pe care TREBUIE sa le stii atunci cand ai de-a face cu lucratorii din constructii.
Posibil sa nu va incadrati in buget, eu am sarit usor de 60000E si am suprafata mai mica, fara finisaje scumpe.

#5
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Ati cerut voi explicit garaj sau este doar un proiect tip din portofoliul arhitectului?

#6
andrei76

andrei76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.04.2007
mai simplu http://olx.ro/oferta...ti-ID2h0ww.html

#7
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
o casa cu arhitectura clasica/simpla o faceai, ce ai tu aici nu cred, sunt prea multe elemente care necesita atentie si asta te incarca la timp, manopera, materiale la greu. In primu rand vezi sa gasesti constructori seriosi, un diriginte bun si legat de materiale e cazu sa incepi sa mergi acum sa cauti preturi bune, unele firme fac proforme si raman valabile preturile alea ceva timp, chiar daca cresc. bafta.

P.S. Ideea de garaj in casa mi se pare geniala, asa as fi vrut si eu dar acum trebuie sa fac o anexa langa casa.

Edited by xkos, 04 January 2016 - 19:24.


#8
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 06.08.2015
e urata.troll

#9
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
câteva sfaturi:
- vorbește cu sora ta și încercați un duplex;
- renunță la garaj: inutil și te va costa foarte mult. poți încerca ceva de genul http://www.amenajari...garaje.html   (în gen, nu identic. sunt variante foarte plăcute ochiului)
- luați în considerare să o faceți pe un singur nivel, o să faceți niște economii substanțiale și îmi veți mulțumi în viitor.

#10
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
duplex pe un nivel ?  mie imi da cu virgula,  ca duce mai mult.

Edited by xkos, 05 January 2016 - 00:10.


#11
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View Postxkos, on 05 ianuarie 2016 - 00:09, said:

duplex pe un nivel ?  mie imi da cu virgula,  ca duce mai mult.
nu duplex pe un nivel :)) ci o posibilitate este de a discuta cu sora de un duplex dar am considerat că sunt puține șanse de asta doar am amintit această variantă.

Oricum rămân la părerea că prezentul proiect este total ineficient și va costa cel puțin de 2 ori mi mult ca să fie pus în practică plus că necesită o foarte mare atenție la realizare.

O sfătuiesc să se orienteze către o casă pe un singur nivel cu o arhitectură cât mai simplă (minimalistă sau cubism - sper că nu am călcat prea rău în străchini)

#12
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
Asa la prima vedere arata ok planurile. Aspectul exterior personal nu imi place, fiind adeptul unei arhitecturi mai simple si moderne, dar tot e peste majoritatea cutiilor cu acoperis in 2 ape pe care le vedem pe aici.
La parter irosesti cam mult spatiu cu holurile. Desi ai loc suficient pentru spatiul de zi, pare cumva gatuit, poate si mobilarea e de vina. Ti-as sugera sa faci un windfang, iar restul spatiului sa fie "open-space", nu separat holul de 12mp de livingul de 24mp. Camara ar putea avea accesul din bucatarie in functie de cum vrei sa o folosesti, garajul e ok ca e in casa ca utilitate si ca aspect, mai bine decat sa faci un cotet langa ea dupa.
La etaj as mai propune o baie, ca doar te muti la casa sa scapi de conditiile de la bloc. As face un dormitor matrimonial cu baie si dressing propriu, si o baie pe hol pentru restul. Nu iti trebuie balcon la casa, nu cunosc Chiajna atat de bine, dar presupun ca nu e pe o stanca cu o vedere impresionanta la vreun lac/ocean, deci nu se justifica prezenta unui balcon.

#13
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postbobalex18, on 04 ianuarie 2016 - 23:54, said:

câteva sfaturi:
- vorbește cu sora ta și încercați un duplex;..
Sunt deacord cu duplex-ul ofera anumite avantaje doar daca:
1. Amandoua surori se apuca sa construiasca in acelasi timp si au suficienti bani sa si termine casele;
2. Amandoua vor mentine confortul interior chiar daca nu se va locui permanent;
3. Nu se pune problema vanzarii in viitor al caselor si cumnatii se impaca ca fratii;
4. etc.

@elizekap,
cu ce va veti incalzi? Am vazut ca cosurile ies langa coama - asa este cel mai indicat. Insa nu am inteles de ce sunt doua si de ce in dormitorul de la etaj nu se vad aceste cosuri in plan.
Posted Image

#14
elizekap

elizekap

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 04.03.2015
Andreilesan,incalzirea va fi prin centrala pe peleti. Schitele sunt in faza incipienta, probabil de asta sunt doua cosuri si din acelasi motiv nu sunt evidentiate la etaj.acolo e doar semineul.

#15
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postelizekap, on 05 ianuarie 2016 - 09:14, said:

Andreilesan,incalzirea va fi prin centrala pe peleti. Schitele sunt in faza incipienta, probabil de asta sunt doua cosuri si din acelasi motiv nu sunt evidentiate la etaj.acolo e doar semineul.
Posted Image  Daca incalzirea va fi cu centrala pe combustibil solid (peleti) nu vad camera tehnica sa aiba suprafata adecvata pentru acest fel de incalzire. Am vazut semineul de la parter, din living, insa deasupra lui la capul patului din acel dormitor pe axul A'  trebuia sa se regaseasca cosul, iar acesta lipseste..



Cum veti anvelopa cladirea? Cat termoizolant veti prevedea sub placa de pe sol, pe pereti, la planseele sub balcoane/terase, la ultimul planseu..? Ce coeficient de transfer termic va avea tamplaria?
Cate tone de peleti v-ati propus sa ardeti anual pentru asigurarea confortului?

Am vrut doar sa-ti atrag atentia ca mai trebuie lucrat la detaliile proiectului.
Posted Image

#16
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View Postandreilesan, on 05 ianuarie 2016 - 09:27, said:

Posted Image  Daca incalzirea va fi cu centrala pe combustibil solid (peleti) nu vad camera tehnica sa aiba suprafata adecvata pentru acest fel de incalzire. Am vazut semineul de la parter, din living, insa deasupra lui la capul patului din acel dormitor pe axul A'  trebuia sa se regaseasca cosul, iar acesta lipseste..



Cum veti anvelopa cladirea? Cat termoizolant veti prevedea sub placa de pe sol, pe pereti, la planseele sub balcoane/terase, la ultimul planseu..? Ce coeficient de transfer termic va avea tamplaria?
Cate tone de peleti v-ati propus sa ardeti anual pentru asigurarea confortului?

Am vrut doar sa-ti atrag atentia ca mai trebuie lucrat la detaliile proiectului.
Posted Image
cu bugetul disponibil și proiectul prezentat nu va ajunge să ardă focul în șemineu. încontinuare văd total inutil garajul și cu un cost mult prea mare pentru utilitatea lui, un proiect dificil de realizat cu o „manoperă ieftină” și proiectul neoptimizat din niciun punct de vedere. Spre  exemplu pentru a limita pierderile de căldură din sezonul rece, ușa principală de acces era preerabil să fie pe peretela lateral, accesul să se facă prin fața geamului de la living astfel încât iarna când se deschide ușa aerul rece să nu intre în toată casa. În proiectul atașat, aerul rece ajunge chiar și la etaj ....

#17
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postbobalex18, on 05 ianuarie 2016 - 09:46, said:

cu bugetul disponibil și proiectul prezentat nu va ajunge să ardă focul în șemineu.
Posted Image

View Postbobalex18, on 05 ianuarie 2016 - 09:46, said:

. În proiectul atașat, aerul rece ajunge chiar și la etaj ....
Oare? Adica aerul rece va urca la etaj dezlocuind-ul pe cel cald de acolo..?
  Posted Image

#18
elizekap

elizekap

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 04.03.2015

View Postandreilesan, on 05 ianuarie 2016 - 10:54, said:


Posted Image


Oare? Adica aerul rece va urca la etaj dezlocuind-ul pe cel cald de acolo..?
  Posted Image


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate