Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Este adevarat ca miezul Reactorului #4 al Centralei Cernobil inca arde ?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 04.10.2014
asta e din ciclul radio erevan: este adevara ca....?

#20
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012
La cat material radioactiv a fost aruncat in atmosfera si prin anii 50-60 cu exercitiile si testele nucleare...eu ma mir ca inca n am murit toti de cancer.

#21
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Baga ceasca pastile cu Id prin scoli ,uf.Si din anii aia mi-au plecat firele de par.Si oricum,frunze,sticle,plastic,U,au timp de disparitie variabili.De la o luna-la milenii.Nu va stresati prea tare-infarctu e mai aproape.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Avand in vedere ca Jeremy Wade pescuia acum ceva timp intr-unul din canalele de racire de la Cernobal nu cred ca inca "arde" ...

http://www.animalpla...r-of-chernobyl/

#23
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostPetran_Marius, on 04 ianuarie 2016 - 15:37, said:



Eu cum nu prea le am cu fizica si stinta,va intreb pe voi,cam cat timp v-a mai arde miezul din reactor ? cati ani sau secole ?



    Timpul de injumatatire este de 50 de ani. Adica, radiatia  unui atom radioactiv scade la jumatate in 50 de ani. Asa cum spunea cineva mai sus, in reactorul ala va putea intra o fiinta vie doar peste cateva mii de ani.

View PostA10, on 04 ianuarie 2016 - 18:59, said:

La cat material radioactiv a fost aruncat in atmosfera si prin anii 50-60 cu exercitiile si testele nucleare...eu ma mir ca inca n am murit toti de cancer.

    Ti-ai facut ceva analize in ultima vreme ?

#24
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Timpul de injumatatire nu e asa generic.. El depinde de elememnt si izotop. Poate fi secunde sau sute de mii de ani.

#25
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostPrien, on 04 ianuarie 2016 - 17:38, said:

In 86 cand a fost accidentul, eu aveam 23 de ani. Si deoarece acum scriu, rezulta ca inca nu am murit de la radiatii. Inclusiv pt ca atunci eram in Romania..
Acuma eu nu spun ca situataia de acolo e roz, din contra. Dar daca ar fi fost chiar foarte groasa, nimeni nu s-ar mai fi jucat si lalalit.
Nu sunt expert in fizica nucleara, constructii si alte alea.

     Nu trebuie sa fii expert ca sa pricepi despre ce e vorba.
     Dupa accident rusii nu au povestit nimanui. Abia dupa ce norul radioactiv degajat a fost detectat, au fost nevoiti sa recunoasca faptul ca s-a petrecut un accident nuclear.
     Din cauza ca nimeni nu putea lucra in zona contaminata mai mult de 15 minute intr-un schimb fara sa primeasca o doza de radiatie mortala, rusii au adus mai multi si mai multi muncitori. Asa se face ca in timpul constructiei sarcofagului de beton, au fost iradiate peste 500 000 de persoane.  Cel putin asa au declarat ei.
  Se stie ca Rusia Sovietica a stiut totdeauna sa modifice statisticile, mai ales cand a fost vorba de victime.
     In ce priveste norul radioactiv, a trecut mai intai pe desupra Romaniei. Nici Ceausescu si nici guvernul de la Bucuresti nu erau dispusi sa dea prea multe informatii. S-au distribuit pastile cu iod pentru toata lumea si oamenilor li s-a spus ca trebuie sa le inghita pentru ca sunt radiatii si asta la cateva saptamani dupa accident. Prea putin, prea tarziu.

#26
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Si-am murit toti.

#27
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012
The End
  Posted Image

Edited by A10, 05 January 2016 - 03:58.


#28
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postwizardofoz, on 05 ianuarie 2016 - 02:51, said:

Si-am murit toti.

     Deocamdata nu.
     Se spune ca: "decat sa traiesti de pomana, mai bine mori ca un erou, sau decat sa mori ca un erou mai bine mori de pomana". Nu-mi amintesc formula exacta.



#29
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Reactorul explodat la Cernobail este de tip RBMK-1000 generatia a II-a.
Functionarea lui se bazeaza pe U235 care are perioada de injumatatire de 703.800.000 ani (aproape 704 milioane de ani !!!)
Pt. estompare in radiatia de fond ( care nu inseamna disparitie, ci doar ucigas din umbra) este nevoie cam de 12 cicluri de injumatatire, deci 8,4456 miliarde de ani !!!

Acest U235 este concentrat artificial la 2%, prin imbogatirea uraniului natural - care este format din U238 in principal si U238 0,78% .
U238 are half life de 4,468 miliarde de ani !!!, deci 12 cicluri inseamna 53,616 miliarde de ani...
In urma reactiei nucleare de fisiune, se formeaza si U236, plutoniu, si alti izotopi printre care cei de cesiu, strontiu, iod, radon, thoriu, tritiu, etc., fiecare cu diverse half-life-uri.

Reactorul este alimentat cu niste pastile (pellets) sub forma de cilindrii cu diametrul de 11,5mm si lungimea de 15mm, dar care sunt foarte multe, plasate in interiorul unor bare.
Sunt sinterizate din dioxid de uraniu presat si amestecat cu un liant si cu oxid de europiu (ultimul este in inhibitor nuclear pt. omogenizarea reactiei intre pastilele noi si cele consumate). Pastilele au si un canal de 2mm la mijloc, pt. racire si pt. usurarea evacuarii gazelor de fisiune. Tate acestea sunt insa doar detalii, la fel ca si restul componentelor, barele pt. pastile, barele de control cu grafit, etc., si ele nu schimba ideea de baza, si anume utilizarea de U235 care radiaza la nemurire...
Pe langa cantitatea mare de uraniu concentrata acolo, sunt si barele din grafit care este moderator nuclear - care permite formarea de masa critica mult mai usor - deoarece fisiunea se realizeaza mult mai usor cu neutroni lenti - moderati de grafit.

Edited by loock, 05 January 2016 - 18:53.


#30
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
^ Frumoasa explicatie,acum ma mir de ce oameni inca mai utilizeaza energia nucleara,este destul de periculoasa si "murdara",Cernobilul se pare ca nu va mai fi locuibil,si pana cand vor trece acele radiati dureaza mult,poate cu ajutorul unor tehnologii s-ar gasi o modalitate care sa elimine acele radiati.

#31
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Dar nu se poate decontamina cumva? Cum decontaminau astia insulele dupa ce testau bombele atomice? Nu stiu, e o intrebare de om prost dar sunt curios.

#32
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Am amintit de U235 (si U238) in primul rand ca sa subliniez ca nu se scapa practic niciodata de radiatia lor.
Teoretic se poate decontamina prin indepartare fizica, dar pana acum n-au reusit - nivelul de radiatie in zona reactorului este inca intolerabila (se strica si robotii...)

Dincolo de uraniu, mai este grafitul dopat in urma radierii cu diversi izotopi radioactivi, extrem de periculos.

Apoi sunt semnificativi izotopii de cesiu si strontiu.

Strontiul are extraordinar de multi izotopi, fiecare cu diverse half-life-uri, de la  ns la zeci de ani.
90Sr , are half life de 28,90(3) ani.
12 cicluri inseamna 346,84 ani...

Cesiul are si el foarte multi izotopi.
137Cs are half life de 31,17 ani.
12 cicluri inseamna 374,04 ani...

Si sunt si alti izotopi radioacivi periculosi.

Edited by loock, 06 January 2016 - 03:27.


#33
Tiger36

Tiger36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.07.2015

View Postcspot, on 04 ianuarie 2016 - 23:30, said:


Timpul de injumatatire este de 50 de ani. Adica, radiatia  unui atom radioactiv scade la jumatate in 50 de ani. Asa cum spunea cineva mai sus, in reactorul ala va putea intra o fiinta vie doar peste cateva mii de ani.



Ti-ai facut ceva analize in ultima vreme ?

o sa-si faca  in curand, l-ai pus pe ganduriPosted Image

#34
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006

View PostPetran_Marius, on 06 ianuarie 2016 - 00:06, said:

^ Frumoasa explicatie,acum ma mir de ce oameni inca mai utilizeaza energia nucleara,este destul de periculoasa si "murdara",Cernobilul se pare ca nu va mai fi locuibil,si pana cand vor trece acele radiati dureaza mult,poate cu ajutorul unor tehnologii s-ar gasi o modalitate care sa elimine acele radiati.

Deci nea Petran_Marius, pana la urma "este adevarat ca miezul Reactorului #4 al Centralei de la Cernobal inca arde?"
Daca "arde", ce fum emana?

In scoli/liceu nu se mai predau notiuni minime (cultura generala) de fizica nucleara?

#35
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Există o falsă impresie de periculozitate a energiei nucleare, deși are cei mai puțini porți per mwh produși așa. Reactorul acesta este derivat dintr-o schemă pentru produs plutoniu și scopul lui principal nedeclarat era producerea de plutoniu. Autoritățile sovietice au mușamalizat acest lucru.
Apoi, Fukushima.. Acolo vorbim de niște reactoare vechi de 40 de ani asupra cărora s-a atras de mai multe ori atenția că au fost făcute prost și guvernull Japoniei a ignorat cu bunăștiință acest lucru. Japonia este, contrar opiniilor populare, o țară extrem de coruptă.

#36
Lorothy

Lorothy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 18.01.2016
Oriunde exista centrale nucleare exista un risc, chiar daca sunt bine facute si cu atat mai mult daca sunt prost facute.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate