Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Este adevarat ca miezul Reactorului #4 al Centralei Cernobil inca arde ?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Din plictiseala azi am navigat mai mult pe internet,si am dat peste cateva articole interesante,in care ziceau despre accidentul din 86',cand Reactorul nr 4 al Centralei Cernobil a explodat din cauza unor erori umane,ei bine restul cred ca stiti si voi,insa acolo zicea ca miezul reactorului nr.4 inca arde,este denumit si "piciorul elefantului" care are 3 metri lungime,si 500 de secunde sunt de ajuns pentru a omorî un om,mai rau cica ar putea crea o explozie daca ar face contact cu apa de sub centrala (panza freatica)

Eu cum nu prea le am cu fizica si stinta,va intreb pe voi,cam cat timp v-a mai arde miezul din reactor ? cati ani sau secole ?

Surse : http://sciencehorror...nobyls-basement
http://modernnotion....d-still-deadly/

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Nu arde precum focul.

#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012
Daca te-ai gandit la o investitie in imobiliare in zona aia, eu zic sa renunti la idee..

#4
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
De obicei astea se sting singure dar in cam 50 de ani. Exista in proiect ca Ucraina si alte tari sa creeze un imens cosciug din beton peste el. Fondurile au fost alocate de UE dar cica au fost furate de guvernul de la Kiev.

#5
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 Ann0nyym0us, on 04 ianuarie 2016 - 15:47, said:

Nu arde precum focul.
pai cum? Posted Image

 Petran_Marius, on 04 ianuarie 2016 - 15:37, said:

"piciorul elefantului" are 3 metri lungime,si 500 de secunde sunt de ajuns pentru a omorî un om

Quote

I first came across mention of The Elephant’s Foot the other day on Twitter, where an infographic suggested that simply looking at it would kill a person.  This isn’t quite true; at its “hottest,” the Foot would provide a fatal dose of radiation in 300 seconds, if that’s any comfort.  Today, it would take an hour to kill, but any exposure is still incredibly dangerous.

Edited by DraculescuDraculescu, 04 January 2016 - 16:01.


#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Ann0nyym0us, on 04 ianuarie 2016 - 15:47, said:

Nu arde precum focul.
Ba da. Am vazut eu.
Iese fumu', iese fumu' !!!

#7
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Elimina caldura, nu arde. Inca cel putin 1000 de ani o sa fie activ (vreo 7 halflifeuri). La ordinul UE pana in 2065 zona trebuie izolata si decontaminata. Acum se construieste un dom imens peste reactor, si se va acoperi cu beton tot reactorul.

#8
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w1hx13Qrhq8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XHeik_tHAFE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by DraculescuDraculescu, 04 January 2016 - 16:10.


#9
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
S-a spart sarcofagu' vechi? :lol:

#10
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
O sa dureze destul pana zona va fi sigura, nu apucam noi vremurile alea 😊

#11
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 eStev, on 04 ianuarie 2016 - 16:23, said:

S-a spart sarcofagu' vechi? Posted Image

A crapat, au aparut fisuri.

#12
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

 Stan_Patzitul, on 04 ianuarie 2016 - 15:52, said:

Fondurile au fost alocate de UE dar cica au fost furate de guvernul de la Kiev.
In cazul asta, ucrainenii isi merita soarta....

#13
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
^Mda inca nici acum nu e gata noul sacrofag,iar vechiul are crapaturi si nu mai rezista mult.

#14
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 Petran_Marius, on 04 ianuarie 2016 - 16:47, said:

^Mda inca nici acum nu e gata noul sacrofag,iar vechiul are crapaturi si nu mai rezista mult.
daca deseurile intra in contact cu apa din panza freatica e de rau...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZKV1piLjoa0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Cei care vor sa vada cum e inauntru centralei+camera de control al reactorul #3+sala turbinelor, aveti aici un video :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KRHnApxVFQU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


LE:

 DraculescuDraculescu, on 04 ianuarie 2016 - 16:54, said:

daca deseurile intra in contact cu apa din panza freatica e de rau...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZKV1piLjoa0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pai ar fi doua scenari,ar provoca o explozie care ar face jumatate europa nelocuibila,sau ar contamina apele din jurul centralei.

Edited by Petran_Marius, 04 January 2016 - 17:09.


#16
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
In 86 cand a fost accidentul, eu aveam 23 de ani. Si deoarece acum scriu, rezulta ca inca nu am murit de la radiatii. Inclusiv pt ca atunci eram in Romania..
Acuma eu nu spun ca situataia de acolo e roz, din contra. Dar daca ar fi fost chiar foarte groasa, nimeni nu s-ar mai fi jucat si lalalit.
Nu sunt expert in fizica nucleara, constructii si alte alea.
Dar altfel hai sa judecam nitel netehnic. Subiectul asta face senzatie? Face. Rotativa se va invartii? Apar discutii?
Gazetarul din ce traieste? Sunt multi pe net care sunt habarnisti in energie nucleara, dar au auzit si ei, au un prieten care cunoaste, lucreaza la reactorul de la Magurele
Da interesant. Ce face acolo? Mda, e portar, dar se pricepe,asculta la mine, l-a auzit pe fizicianul de renume mondial care exact atunci spunea ca..
Ma rog, eu daca as simtii ca sunt auzit as discuta despre meciul de fotbal nu despre .ba, esti nebun, nu ma crezi pe MINE?.

#17
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Stan_Patzitul, on 04 ianuarie 2016 - 15:52, said:

De obicei astea se sting singure dar in cam 50 de ani cam 10.000 de ani . Exista in proiect ca Ucraina si alte tari sa creeze un imens cosciug din beton peste el. Fondurile au fost alocate de UE dar cica au fost furate de guvernul de la Kiev.

ai greșit cu vreo 3 ordine de mărime.

#18
danut300

danut300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 28.03.2015
Poate nu se vazu atunci dar acum in zona moldovei multi oameni sufera de tiroida .

Foarte multi sunt supusi la traheostomie

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate