Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

catelul meu nu se mai tine pe picioarele din spate

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Eu aş spune să nu disperi. Poate îşi revine în urma tratamentului, oricum trebuie să încerci întâi.

#20
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Daca cistita este data de un microb care nu reactioneaza la antibioticul ales de medic, nu se va vindeca. Asa a patit mama.  I s-a recomandat Tagremin care nu a avut nici un efect. Dupa ce i s-a facut urocultura, s- a descoperit ca trebuia sa ia ciprofloxacin. La caini, echivalentul ciprofloxacinului ar fi enrofloxacin.
Daca in urina este sange rosu e de la vezica. Daca e de culoare grena e mai grav, inseamna ca e de la rinichi.

Edited by Freddy12, 03 January 2016 - 20:24.


#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este dureros ...dar se apropie sfarsitul. Cauta sa il ajuti cat mai mult si fa-i viata pe care o are de trait  mai usoara . Este tot ce poti face. Tine-l la caldura ( mai ales in aceasta perioada ) si aproape de familie . 15 ani pentru un Dalmatian este foarte mult. Probabil a avut o viata frumoasa si ati avut grija de el. Va mai trebui sa faceti un efort ...sa il ajutati sa traiasca cat timp se mai poate misca. Si eu mi-am ingropat multi caini . Nu am putut sa ii duc la Ecarisaj . Am un mic cimitir intr-o padure , intr-un loc mai retras si departe de carari batute. Fiecare caine pe care l-am avut , l-am avut pe viata . Doar oamenii slabi si fara caracter se despart de cainii lor cand acestia imbatranesc  si devin neputinciosi . Stati alaturi de el si cand o veni clipa o sa va roage el , din priviri , sa il ajutati sa plece . Atunci puteti chema veterinarul. Aceasta forma de paralizie partiala a picioarelor ( incepe cu cele din spate ) este de fapt modul in care cainii nostri imbatranesc . Nu ii mai tin picioarele , ca pe un om batran . Cateodata isi revin si o mai duc , alte dati pur si simplu raman paralizati. Depinde doar de voi cat ii mai dati de trait .

#22
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014

 JurasikMan, on 03 ianuarie 2016 - 21:56, said:

Este dureros ...dar se apropie sfarsitul. Cauta sa il ajuti cat mai mult si fa-i viata pe care o are de trait  mai usoara . Este tot ce poti face. Tine-l la caldura ( mai ales in aceasta perioada ) si aproape de familie . 15 ani pentru un Dalmatian este foarte mult. Probabil a avut o viata frumoasa si ati avut grija de el. Va mai trebui sa faceti un efort ...sa il ajutati sa traiasca cat timp se mai poate misca. Si eu mi-am ingropat multi caini . Nu am putut sa ii duc la Ecarisaj . Am un mic cimitir intr-o padure , intr-un loc mai retras si departe de carari batute. Fiecare caine pe care l-am avut , l-am avut pe viata . Doar oamenii slabi si fara caracter se despart de cainii lor cand acestia imbatranesc  si devin neputinciosi . Stati alaturi de el si cand o veni clipa o sa va roage el , din priviri , sa il ajutati sa plece . Atunci puteti chema veterinarul. Aceasta forma de paralizie partiala a picioarelor ( incepe cu cele din spate ) este de fapt modul in care cainii nostri imbatranesc . Nu ii mai tin picioarele , ca pe un om batran . Cateodata isi revin si o mai duc , alte dati pur si simplu raman paralizati. Depinde doar de voi cat ii mai dati de trait .

merci pt empatie. chiar a avut o viata minunata. am avut o viata minunata.

nu pare paralizie, mi se pare ca incearca sa se tina pe picioare. cred ca daca era paralizie, era fara revenire in aceeasi zi. putin, e-adevarat. vom vedea. ma bucura faptul ca si asa chinuita a mancat f bine si a baut apa.

nici nu se pune problema sa nu o ajutam. sotia a plans. 15 ani e o viata de om, daramite o viata de caine. dar jessy este mai mult decat un caine. e greu de descris. unii chiar nu pot intelege.

#23
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Te contrazic. Nu e neaparat așa. Știu caz de câine relativ tânăr care in urma unei infectii renale nu-si mai controla trenul posterior iar după tratament si-a revenit perfect. Afecțiunile renale la câini se manifesta deseori prin paralizia picioarelor din spate.

#24
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014

 Freddy12, on 03 ianuarie 2016 - 22:30, said:

Te contrazic. Nu e neaparat așa. Știu caz de câine relativ tânăr care in urma unei infectii renale nu-si mai controla trenul posterior iar după tratament si-a revenit perfect. Afecțiunile renale la câini se manifesta deseori prin paralizia picioarelor din spate.

sper sa fie asa. oricum, ceea ce s-a intamplat azi m-a convins inca o data ce mult inseamna jessy pt noi.
sa asteptam analizele si apoi va spun ce-am facut. merci pt tot.

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Daca nu i-a facut deja, ar fi utila o echografie pentru a vedea daca nu cumva are calculi la vezica sau vreun polip. Cumpara-i  de la petshop un supliment numit RX Cranberry. E un extract de merisoare, rau nu are ce sa-i faca,  in schimb ajuta la infectiile urinare. Varianta pentru oameni se numeste Urinal Acut, poate ai auzit.

#26
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014

 Freddy12, on 04 ianuarie 2016 - 00:03, said:

Daca nu i-a facut deja, ar fi utila o echografie pentru a vedea daca nu cumva are calculi la vezica sau vreun polip. Cumpara-i  de la petshop un supliment numit RX Cranberry. E un extract de merisoare, rau nu are ce sa-i faca,  in schimb ajuta la infectiile urinare. Varianta pentru oameni se numeste Urinal Acut, poate ai auzit.

mi-a spus dr de merisor, din pacate n-am gasit la farmacii, majoritatea au fost inchise. iar dr nu avea. merci din nou.

#27
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Am avut o pisica care la un moment dat nu se mai tinea pe picioarele din spate, dar si-a revenit.

#28
jhonnytheman

jhonnytheman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.11.2009
Unul din cainii mei a avut de doua ori probleme cu picioarele din spate.
Prima data a fost mai ok, putea sa isi miste cat de cat picioarele, si-a revenit dupa o saptamana cu tratament desigur.
A doua oara a fost mai complicat, nu mai putea sa isi miste picioarele din spate deloc, le tara dupa el, am facut tratament si cu greu cu greu a inceput sa le miste, s-a recuperat foarte greu a durat cateva luni pana a inceput sa mearga cat de cat normal, a trecut mai mult de un an de la ultimul incident si nici acum nu e 100% cum era inainte, si nici nu cred ca o sa isi revina vreodata, dar acum se descurca, alearga, urca treptele (e de talie mica), poate sa se urce pe canapea, etc.
A fost diagnosticat cu hernie de disc, acum primeste zilnic Aplazyl si ulei de peste.
Acum cainele are 6 ani.

Parerea mea este sa ai rabadare, poate o sa isi revina.

Multa bafta!

#29
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
multumesc tutror pt sfaturi, din pacate avem probleme la vezica, 2 formatiuni de 2,5-2,7 cm, pare a fi cancer. daca nu evolueaza prea rapid, asta n-ar fi o problema.
referitor la picioare, e problema de la coloana, am inceput antiinflamatoare, apoi vitamine. sper sa-si mai revina, este foarte puternica, in ciuda varstei.

voi lasa topicul deschis,

sper sa ne mai auzim.

toate bune si zile fericite pt cei care au animale de companie.

jessy a noastra este un model de iubire si devotament.

#30
pandahmonium

pandahmonium

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.01.2016
Buna, si noi o problema asemanatoare cu un metis de Pechinez, pot sa spun ca stiu exact prin ce treci si sper foarte mult sa-si revina!

Catelul meu cred ca are in jur de 5-6 ani (l-am gasit acum 4 ani pe strada, de fapt l-a urmarit pe tatal meu pana i s-a facut mila si l-a luat cu el). A fost diagnosticat cu hernie de disc, initial medicul veterinar a spus ca intr-o saptamana isi revine (l-am lasat la spital internat pentru terapie si infiltratii), a ramas dezamagit ca nu si-a revenit, asta inainte de Craciun. Ne-a rugat dupa sarbatori sa venim iar cu cainele pentru o noua evaluare, dar mai mult ca sigur va trebui operat. Cand l-am adus acasa era foarte slabit, a vomat sange iar asta a confirmat ca a facut mai mult ca sigur gastrita de la toate medicamentele indesate in el. Dupa cateva zile, si-a revenit, adica e vioi, alearga asa cum poate pe 2 picioarele iar pe cele din spate le taraie pur si simplu. Da din coada, are reflexe in picioare atunci cand il ciupesti, sta in 4 labe pentru cateva secunde daca il asez eu, dar cam atat. Pentru un moment m-am gandit ca il chinui si poate are dureri, si poate ar fi mai bine sa renunt, insa nu e asa, e mult prea vesel si "zambaret" si se vede pe el ca are dorinta necesara sa treaca si peste asta. Asa ca nu renuntati daca exista tratament si alte optiuni atat timp cat nu il doare fizic ceva. Noi o sa-i cumparam un carucior la urmatorul control, poate il ajuta sa isi revina ma repede.

 jhonnytheman, on 04 ianuarie 2016 - 10:51, said:

Unul din cainii mei a avut de doua ori probleme cu picioarele din spate.
Prima data a fost mai ok, putea sa isi miste cat de cat picioarele, si-a revenit dupa o saptamana cu tratament desigur.
A doua oara a fost mai complicat, nu mai putea sa isi miste picioarele din spate deloc, le tara dupa el, am facut tratament si cu greu cu greu a inceput sa le miste, s-a recuperat foarte greu a durat cateva luni pana a inceput sa mearga cat de cat normal, a trecut mai mult de un an de la ultimul incident si nici acum nu e 100% cum era inainte, si nici nu cred ca o sa isi revina vreodata, dar acum se descurca, alearga, urca treptele (e de talie mica), poate sa se urce pe canapea, etc.
A fost diagnosticat cu hernie de disc, acum primeste zilnic Aplazyl si ulei de peste.
Acum cainele are 6 ani.

Parerea mea este sa ai rabadare, poate o sa isi revina.


Multa bafta!

Jhonny, ai putea sa-mi spui ce tratament a facut al tau? In afara de exercitii, terapie? A fost operat sau nu? Nu l-as opera, pentru ca am vazut cum a zacut si a facut dupa infiltratii...nu vreau sa ajunga intr-o stare mult mai proasta. I-as lua mai degraba un carucior si continuat cu exercitii fizice.

#31
jhonnytheman

jhonnytheman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.11.2009
@pandahmonium
Nu a fost operat, a facut tratament cu laser si injectii, dexametazona printre altele. O sa revin mai tarziu cu informatii exacte despre tratament.

Nu a facut cine stie ce exercitii, il mai scoteam prin curte si il ajutam sa mearga, il tineam de posterior, dar cum am spus mai sus, si-a revenit foarte-foarte greu.

Daca ai unde ai putea sa incerci si https://www.youtube....?v=GGWTDbzEOC4.

#32
pandahmonium

pandahmonium

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.01.2016
Multumesc, as aprecia, noua nu ne-a zis nimic de laser, sau poate aia o fi operatia la care se refera?

Asta a fost prima chestie pe care am incercat-o, cu apa dar in cada, nu are mult loc sa se desfasoare dar macar poate da din picioare.

#33
Lorothy

Lorothy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 18.01.2016
Daca nu isi foloseste picioarele din spate e posibil sa aiba dureri.

#34
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
salut. a trecut o luna, din pacate aproape nimic. spun aproape nimic pt ca doar ridica acum piciorul sa faca pipi, ca baietii, desi e fata. in pozitia pe o parte. acum cateva zile a avut un tremur  la un picior care mi-a dat de gandit ca s-ar putea activa miscarea. continuam tratamentul. am gasit pe site-urile americane si metoda inotului sustinuta de un ham. imposibil acum, poate la vara, la tara. jessy este f puternica, are insa momente f dese cand vrea sa se ridice si parca rupe patul, crizele dureaza si 2-3 ore. as vrea sa-i construiesc un ham legat pe un suport gen troliu, sa o pot ridica la ce inaltime doresc, fara ca greutatea corpului sa se lase pe picioare in totalitate. am incercat sa o sustinem cu mainile. acum 1 luna parca era paralizata. zilele astea parca ar vrea sa stea pe ele, nu cred insa ca mai are forta, masa musculara s-a redus enorm. poate cu hamul sporim exercitiile fizice.

#35
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

 Patrulescu, on 03 ianuarie 2016 - 17:48, said:

E prea batran, nu mai merita sa iti bati capul cu el, iar sa il eutanasiezi e pacat. Cel mai bine ar fi sa ii dai drumul, sa se bucure si el in ultimele zile de libertate....

Doamne ce cretin(atati) spun unii..... Bai "omule", un caine nu e un televizor stricat.....

#36
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 coca-marius, on 03 ianuarie 2016 - 16:48, said:

dalmatian, 15 ani, are ceva probleme cu oasele (depuneri de calciu) de vreo doi ani.
acum 1 sapt a urinat cu sange. medicul a zis antibiotic, a mai facut cu sange doar marti, putin, azi cateva picaturi de sange curat pe coada.

dupa ce a venit de afara nu se mai tine pe picioarele din spate.
La 15 ani nu isi mai revine ...e foarte batran....
Pare barbar ce spun dar mai bine te gandesti sa-i faci ultima injectie....e bine si pentru tine dar mai ales pentru el....crede-ma stiu ce zic.....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate