Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Recomandare laptop 3000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Redount2k9

Redount2k9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 13.07.2010
Daca chiar merita, pot suplimenta ~300 lei ca sa iau G56 si inca 4GB RAM. Sa inteleg ca e cea mai buna varianta in acest buget.

#20
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Da, este.

#21
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

 Redount2k9, on 03 ianuarie 2016 - 18:53, said:

Daca chiar merita, pot suplimenta ~300 lei ca sa iau G56 si inca 4GB RAM. Sa inteleg ca e cea mai buna varianta in acest buget.
Yeap, ai de toate.

#22
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
http://www.pcgarage....edos-dark-gray/

pai daca se poate suplimanta bugetul asta ce ar avea?

http://www.pcgarage....1115353,1132573

Conform comparatiei ai un procesor un pic mai bun si o placa video un pic mai buna la aceasta varianta si ai 8 G DDR deja prezenti. Nu cred ca te incurca prea mult ca 4 G sunt onboard.

#23
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Nu prea.
Dar un ecran mai prost, o constructie mai proasta, maximum 12GB RAM in loc de 16GB, fara acces la surubul unitatii optice, cu un sistem de sunet mai prost si o racire mai slaba ... oare astea nu-l incurca?

Nu prea stiu ce vrei sa demonstrezi pe aici, dar nu-ti iese.
G56JK-ul ala nu e degeaba best-buy, dar pacat ca tu nu poti vedea mai departe de specificatii si inghiti marketing cu pumnul. Am mai avut noi o discutie, dar se pare ca tot n-ai bagat nimic la cap.

#24
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Diferenta intre procesoare e insesizabila. RAM poate adauga oricand.

G56JK-ul sta mai bine la constructie, sunet, display, racire. Tu ce ai alege, 4gb ram mai mult sau toate avantajele mentionate?

Se pare ca am scris in acelasi timp. :lol:

#25
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
El ar alege eticheta probabil.
Ca acum ceva timp cerea sfaturi, acum le pune la indoiala pe ale noastra. Tipic ...

#26
Redount2k9

Redount2k9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 13.07.2010
Am dat comanda pentru G56.
Multumesc tuturor pentru sfaturi, se poate inchide!

#27
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Buna alegere.
Daca vrei si memorii RAM, poti opta pentru una din cele doua, in functie de capacitatea dorita:
Memorie notebook Crucial 4GB DDR3 1600MHz CL11 - PC Garage
Memorie notebook Crucial 8GB DDR3 1600MHz CL11 - PC Garage

Pe viitor, daca vei dori un SSD, recomand sa-l pui in locul unitatii optice, folosind un Caddy.
Grosimea necesara e de 12.7mm. Recomand SSD in loc de HDD si HDD-ul in locul unitatii optice. Sporul de viteza va fi enorm in utilizarea de zi cu zi.

#28
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008

 georgik12, on 03 ianuarie 2016 - 22:18, said:

El ar alege eticheta probabil.
Ca acum ceva timp cerea sfaturi, acum le pune la indoiala pe ale noastra. Tipic ...

Sa iti aduc aminte ca pana la urma nu ai avut informatia corecta la Asus-ul pe care vreoia sa il achizitioneze prietenul meu?

Pana la urma X555LB are si DDR integrat si slot liber.
PC Garage a facut modificarea dupa ce le-am semnalat eroarea:

Eu iti sunt recunoscator ca mi-am ales un laptop pe care il consider bun dar de aici pana la a crede ca altii in afara de tine nu pot face recomandari...e cale lunga, tocmai de aia suntem pe forum ca sa schimbam opinii.
Nu tot timpul le stim pe toate si ne mai scapa cate una - alta.

Attached Files


Edited by marius_fenchea, 04 January 2016 - 11:23.


#29
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Deci e vina mea ca specificatiile nu sunt ok si producatorul mentioneaza ambiguu? :))
Ai incercat sa faci tu ceva, dar nu prea ti-a iesit. Ca o mai comit si eu din an in Paste, corect, dar sa recomanzi ceva mai slab din toate punctele de vedere doar ca la tine pe eticheta da mai bine, asta e grava.

In fine, las-o balta.
Macar si-a luat omul ce a trebuit.

Suntem pe forum sa schimbam opinii, dar nu cand sunt banii cuiva in joc.
Sunt n thread-uri de informare si intrebari (stupide sau nu), posteaza pe acolo pana cand o sa poti s-o faci cum trebuie.

#30
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
Na eu am pus link-ul cu modelul geaman dar tu nu, Batman, Batman - uite ca atunci din an in Paste te-ai inselat....
Si eu nu incerc nimic dar esti pus pe harta...gerorgic12....
In Rog nu prea am incredere fiindca am 2 colegi care nu prea sunt fericit cu ele sa dea sfintii sa fie bine cu ROG-ul acesta pe care l-a comandat....

#31
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
... si fiindca n-ai incredere in Rog, recomanzi seria F, care vine din fabrica cu o constructie inferioara. O logica de fier.

#32
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Lasa'l, ca el are incredere in CPU Bo$$. :))
Nici nu stiu de ce'mi bat capul.

#33
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008

 cosstica, on 04 ianuarie 2016 - 17:18, said:

... si fiindca n-ai incredere in Rog, recomanzi seria F, care vine din fabrica cu o constructie inferioara. O logica de fier.

Na chestie de gusturi, si optiuni le-am vazut pe ambele in showroom si pot sa spun ca seria F mi-a placut mai mult atat la plasticuri cat si al imbinari, in plus poate doar modelul de ROG de acolo era de vina (un I5 daca nu ma insel) era mult ami cald, ambele rulau Win 8.1 si un filmulet de prezentare.

#34
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Pacat ca unul e aluminiu, dar na, ce mai conteaza? :))

#35
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kcArlC7fz-0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] uite pe filmuletul celor de la PC Garage cam de la minutul 1.35 acolo plasticul de pe spate sau de pe bottom cum vrei sa ii spui parea mult mai rau imbinat decat la seria F.
Apoi la display in coltul dreapta sus iarasi avea o mica galma....

@ Redount2k9 spune-ne primele impresii cand iti vine laptopul si daca esti multumit de el, +/- uri si ce ai fi preferat sa fie altfel.

#36
Redount2k9

Redount2k9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 13.07.2010
Nu stiu daca mai vine, de aproape 2 zile comanda e pregatita pentru livrare, se pare ca Fan Courier e in concediu :))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate