Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandare laptop 3000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Redount2k9

Redount2k9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 13.07.2010
Salutare,
Doresc sa achizitionez un laptop pe care il voi folosi in mare parte pentru programare (chestii de nivel incepator-mediu: Visual Studio, Qt, poate Android Studio ) insa nu stiu exact ce model sa aleg.  M-am gandit ca ar fi ok sa aiba rezolutie 1920x1080, un SSD (achizitionat separat eventual) si cred ca un i5 e de ajuns pentru ce am nevoie. Nu doresc placa video pentru ca nu am ce face cu ea.  La o prima cautare am gasit acest model link insa nu stiu ce sa zic despre calitatea constructiei si a ecranului.
Mai astept recomandari.
Multumesc!

#2
ThDor45

ThDor45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 17.11.2015
Un laptop de business ar fi ideal. http://www.pcgarage....75-4gb-black-1/

Are o placa video de 4gb ram,8gb ram asa ca poti face si ceva gaming cu el

are rezolutia,dar scuze,n-are ssd

placa video te ajuta la android studio,nu ia placa integrala.crede-ma,am folosit android studio

#3
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 ThDor45, on 02 ianuarie 2016 - 16:43, said:

Are o placa video de 4gb ram,8gb ram asa ca poti face si ceva gaming cu el
Nu are nevoie de placa video dedicata.


@initiator, nu poti avea si putere de procesare si ecran Full HD in 3000 de lei. La ce renunti?

#4
ThDor45

ThDor45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 17.11.2015

 jegmihai, on 02 ianuarie 2016 - 17:05, said:

Nu are nevoie de placa video dedicata.


@initiator, nu poti avea si putere de procesare si ecran Full HD in 3000 de lei. La ce renunti?

nush daca se afla online :) astep de vreo jumat de ora un raspuns :D

#5
Redount2k9

Redount2k9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 13.07.2010
@jegmihai, nu stiu la care ar fi benefic sa renunt. Daca renunt la rezolutie, codul o sa fie mai greu de urmarit daca depaseste multe linii, iar daca renunt la putere de procesare pierd la performanta. Cu cat ar trebui sa suplimentez?
@ThDor45, raspuns la care intrebare? Legat de laptop, nu am o experienta stralucita cu placile video AMD, mai ales pe un laptop ce are foarte putin spatiu pentru aerisire.

Edited by Redount2k9, 02 January 2016 - 17:19.


#6
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ai la 3200 de lei Asus G56JK care iti indeplineste cerintele. Mai cumperi 4 gb ram si va fi ok.

http://www.pcgarage....2gb-ddr3-black/

#7
ThDor45

ThDor45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 17.11.2015

 Redount2k9, on 02 ianuarie 2016 - 17:18, said:

@ThDor45, raspuns la care intrebare? Legat de laptop, nu am o experienta stralucita cu placile video AMD, mai ales pe un laptop ce are foarte putin spatiu pentru aerisire.

Nu am vrut sa te supar,daca asa scuze.
Amd-urile sunt destul de bune,dar Nvidia sunt mai bune,dar trebuie un fan foarte mare (ma refer la laptopuri)

#8
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Acesta pare decent ca valoare si performanta.

#9
Redount2k9

Redount2k9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 13.07.2010
Nu am niciun motiv sa ma supar.
Legat de laptop-ul postat de mine initial, care ar fi problema lui?

#10
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Procesorul anemic.

#11
ThDor45

ThDor45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 17.11.2015
GMA 5500?

#12
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
"-----http://www.emag.ro/laptop-lenovo-ideapad-g50-80-cu-procesor-intelr-coretm-i5-5200u-2-20ghz-broadwelltm-15-6-full-hd-4gb-1tb-dvd-rw-amd-radeon-r5-m330-2gb-free-dos-black-80e502blri/pd/DY2DMYBBM/?ref=products_center-0_2&recid=iixb3wan-c6tsxbxg0u3-C.c17_a181.R.F.S.LANDING-0w5j41h----"

Are full HD si placa video dedicata desi nu este cea mai buna...pretul zic eu este ok la configuratia aceasta.
Procesorul suficeint de rapid ca sa nu te tina sa astepti.

#13
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
El vrea sa-l foloseasca la programare si tu ii recomanzi un laptop cu procesor ULV..

#14
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
Deoarece fac CAD si am un procesor un pic mai slab I3 4000M cred ca nu are nevoie de mai mult de atata.
I5 5200U este suficient de rapid pentru programare, in general programarea nu mananca mai mult decat programele CAD dedicate deci o sa functioneze foarte bine.
Nu cred ca este nevoie de rachete pentru programare, nici la noi in firma softistii profesionisti nu au procesoare extraordinar de bune si de aia pot sa faca orice cu laptop-uri cu procesoul I 5 5200u. Deci bazandu-ma pe aceste lucruri i-am recomandat acel laptop.
Ecranul full HD il va ajuta in urmarirea liniilor de cod, si din ce am vazut din link-ul initial pe care l-a postat se pare ca ar fi mai bucuros sa dea undeva la 2000+ de lei decat sa dea la limita superioara a bugetului undeva imediat sub 3000 de lei.

#15
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Poate cu timpul va deveni tot mai avansat. Si atunci ce va face? Va schimba laptopul din nou?

#16
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
Mihai - eu lucrez CAD avansat si nu cred ca vreun limbaj de programare incluzand grafica WEB incarca mai mult de atata un procesor, daca vorbim de jocuri atunci este alceva, la fel daca vorbim de animatie, de 3D Studio Max etc dar cel care a deschis topicul nu a vorbit de chestiile acestea, el vrea programere, strict programare.
Si apoi e o ideea mai buna sa iti iei ceva mediu acum si sa schimbi laptopul in 3 ani decat sa faci un efort mare acum si peste 6 ani sa ai acelasi model.

Edited by marius_fenchea, 03 January 2016 - 17:31.


#17
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Acum sa vedem ce zice, daca poate suplimenta bugetul.
In momentul de fata G56K-ul e best-buy.

#18
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

 marius_fenchea, on 03 ianuarie 2016 - 17:14, said:

Mihai - eu lucrez CAd avansat si nu cred ca vreun limbaj de programare incluzand grafica WEB incarca mai mult de atata un procesor

Sa-ti arat i7-uri Quad puse in fund de programatori? Posted Image
Asta doar asa, ca idee, ca-ti place sa generalizezi. Daca tu esti multumit de ce ai, bravo tie, poate altul vrea mai mult.

La 3.000 lei, as mai trage pana la G56-le ala.
Nu de alta, dar eu nu ma uit doar la specificatii cand iau ceva, prefer si o calitate in tot ce trebuie. Daca voua va plac ecranele de 2 lei de pe Lenovo-uri, plastice mediocre si racire de duzina, e ok. Eu, si poate si altii, prefera mai mult, cand exista buget.

Edited by georgik12, 03 January 2016 - 17:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate