Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Infectie unghie picior

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 18.06.2009

 mircea999836, on 02 ianuarie 2016 - 09:50, said:

Cu infectia asta merg la urgenta sau astept ziua de luni sa merg la medicul de familie? Am pus betadina, de aici culoarea...
Nu este infectie ci unghie incarnata; am la degetul mare de la piciorul stang din luna august 2015 (am rupt unghia pana in carne cu mana). Ma chinuie lunar o pedichiurista care imi taie unghia crescuta. Am fost la 2 doctori de la Medlife care au dat acelas verdict si ca trebuie operatie (unul a cerut 850 lei si altul 350 lei). Luna asta incerc sa merg la o clinica din zona Dristor specializata pe astfel de probleme. Tot aman din cauza fricii de operatie (pe youtube se gasesc filmulete care arata cum decurg; cautati dupa Ingrown Toenail)

#20
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015
Unghia incarnata nu reapare dupa operatie. Doar daca nu este vindecata cum trebuie. \
Daca s-a vindecat corect, nu are cum sa reapara. Doar daca se intervine asupra "invelisului"/"pielitiei" tampon dintre unghie si tesut, adica o noua rupere de unghie pana la baza, ce se traduce prin ruperea pielitei.

LE: operatia este relativ simpla. Nu se scoate toata unghia si doar un sfert. si costa undeva pana in 100lei. Asta la o policlinica cu plata. La privat gen Medlife costa ~1000 lei.
Apropo, o simpla operatie de indepartare a amigdalelor, simpla cu ghilimele  sau fara, poate ajunge la privat peste 6000lei. O suma aberanta, dar este vorba de privat.

LE: dar se poate opera la spital prin intermediul CAS si oferirea unui "onorariu" medicului hirurg. Multi medici care lucreaza in spital de stat, lucreaza de asemenea si la clinici private in particular. In conclcuzie aceeasi medici.

Edited by alexandrualexe, 02 January 2016 - 13:17.


#21
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012

 alexandrualexe, on 02 ianuarie 2016 - 13:02, said:

Crema pt ce?!!! wtf?!?!

Trebuie o crema antiinflamatorie. O crema care sa usuce, care sa incerce vindecarea ranii, pt ca pana la urma asta urmarim. Inflamatia sa se retraga, rana sa se "usuce", sa cicatrizeze, intr-un cuvant sa se vindece. (parerea este personala, insa cred ca este corecta).

"cicatrizanta, antiinflamatoare, antiseptica, bactericida" asta trebuie. Eu recomand crema tataneasca si galbenele.(este o parere bazata pe experienta personala)
citeste
http://www.csid.ro/m...crema-11697819/

 Rainwish, on 02 ianuarie 2016 - 13:05, said:

Nu este infectie ci unghie incarnata; am la degetul mare de la piciorul stang din luna august 2015 (am rupt unghia pana in carne cu mana). Ma chinuie lunar o pedichiurista care imi taie unghia crescuta. Am fost la 2 doctori de la Medlife care au dat acelas verdict si ca trebuie operatie (unul a cerut 850 lei si altul 350 lei). Luna asta incerc sa merg la o clinica din zona Dristor specializata pe astfel de probleme. Tot aman din cauza fricii de operatie (pe youtube se gasesc filmulete care arata cum decurg; cautati dupa Ingrown Toenail)

eu m-am vindecat fara operatie de unghi incarnate cu o metoda proprie descoperita dupa 15 ani de suferinta

#22
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015

 mircea999836, on 02 ianuarie 2016 - 09:50, said:



Tine'ne la curent cu evolutia unghiei, daca ai fost sau nu la spital etc.

#23
mircea999836

mircea999836

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 12.01.2010
Mergem maine la dermatolog. Nu s-a agravat. Va tin la curent cu diagnostic si tratament

#24
mircea999836

mircea999836

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 12.01.2010
Am fost astazi la dermatolog. diagnostic: unghie incarnata. Tratament recomandat   seara o crema cu ihtiol si dimineata o alta crema- fucidin. Revedere in 10 zile. Cand am ajuns la medic situatia era mult mai buna. In urma sfaturilor de aici am facut bai lungi cu apa sarata. Se pare ca a ajutat. Multumesc mult pentru suport si sfaturi! Va salut!

#25
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 18.06.2009

 Rainwish, on 02 ianuarie 2016 - 13:05, said:

Nu este infectie ci unghie incarnata; am la degetul mare de la piciorul stang din luna august 2015 (am rupt unghia pana in carne cu mana). Ma chinuie lunar o pedichiurista care imi taie unghia crescuta. Am fost la 2 doctori de la Medlife care au dat acelas verdict si ca trebuie operatie (unul a cerut 850 lei si altul 350 lei). Luna asta incerc sa merg la o clinica din zona Dristor specializata pe astfel de probleme. Tot aman din cauza fricii de operatie (pe youtube se gasesc filmulete care arata cum decurg; cautati dupa Ingrown Toenail)

Mi-am facut curaj si m-am dus la CutisMed; Singura 'durere' a fost acul de la seringa care s-a simtit ca o piscatura. Operatia a decurs prin taierea marginii unghiei, scoaterea unghiei incarnate si a carnii in plus; nu am simtit nicio durere ci doar la un moment dat senzatia de o mica caldura (am evitat sa ma uit la ce face doctorul). Recomand sa mergeti la aceasta clinica, mai ales cei care se stiu fricosi de astfel de operatii. Tariful a fost de 250 lei.

Edited by Rainwish, 08 January 2016 - 18:53.


#26
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015

 mircea999836, on 04 ianuarie 2016 - 20:28, said:

Am fost astazi la dermatolog. diagnostic: unghie incarnata. Tratament recomandat   seara o crema cu ihtiol si dimineata o alta crema- fucidin. Revedere in 10 zile. Cand am ajuns la medic situatia era mult mai buna. In urma sfaturilor de aici am facut bai lungi cu apa sarata. Se pare ca a ajutat. Multumesc mult pentru suport si sfaturi! Va salut!

Noutati?

#27
mircea999836

mircea999836

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 12.01.2010
Maine mergem la controlul de 10 zile. Dupa 1 zi de creme durerea a disparut.  Dupa 5 zile de creme degetul a revenit la aspect normal. Probabil nu va fi necesara o interventie chirurgicala. Va dau update dupa vizita de maine

#28
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015

 mircea999836, on 13 ianuarie 2016 - 18:55, said:

Maine mergem la controlul de 10 zile. Dupa 1 zi de creme durerea a disparut.  Dupa 5 zile de creme degetul a revenit la aspect normal. Probabil nu va fi necesara o interventie chirurgicala. Va dau update dupa vizita de maine
Noutati?

#29
mircea999836

mircea999836

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 12.01.2010
Continuam inca 10 zile cu aceste creme. Dimineata antibiotic crema Fucidin iar seara crema cu ihtiol

#30
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012

 alexandrualexe, on 17 ianuarie 2016 - 17:21, said:

Noutati?

Nu inteleg de ce esti interesat atat ca nu ai zis ca suferi...?

Daca  nu e incarnata trebuia sa treaca numai cu Fucidin in 3-4 zile, ihtiol e de aiurea, crema fucidin se pune sub pansament !

#31
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015

 aazz, on 18 ianuarie 2016 - 09:02, said:

Nu inteleg de ce esti interesat atat ca nu ai zis ca suferi...?



??? N-am inteles ce vrei sa zici. Ori vorbesti romaneste, ori...

Edited by alexandrualexe, 18 January 2016 - 10:50.


#32
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
esti medic sau suferi de unghi incarnate? tot il intrebi pe om!

#33
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015
Tu nu citesti topicul ori citesti pe diagonala?

Nu "sufar" de unghie incarnata. Am avut unghia incarnata si am oferit aici cateva sfaturi celor care au aceasta problema.
Intrebarile mele in legatura cu starea userului sunt din pura curiozitate. Pana la urma suntem oameni si ne mai inetersem si de cel de langa noi. Ori tu esti pe principiu "nu il cunosc, da'l dr*** " ?Posted Image

Edited by alexandrualexe, 18 January 2016 - 17:42.


#34
Lorothy

Lorothy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 18.01.2016
Cel mai bine consulti un doctor.

#35
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Caut persoane care suferă de foarte mulţi ani de unghii incarnate pentru a încerca un nou tratament, fiind la început îl ofer fără bani înainte pe bază de ci. cu obligaţia de a posta review-uri pe net unde am publicata cartea şi de a comunica lunar rezultatul plus facilitatea ca după vindecare să evalueze/stabilească suma ce o datorează pentru tratament.

Tratamentul se va putea cumpăra în curand si in romană de pe:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c0FEgfYUd4Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by aazz, 31 August 2016 - 11:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate