Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Infectie unghie picior

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
mircea999836

mircea999836

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 12.01.2010
Buna ziua
Cu infectia asta merg la urgenta sau astept ziua de luni sa merg la medicul de familie? Am pus betadina, de aici culoarea...  
Multumesc

Attached Files


Edited by mircea999836, 02 January 2016 - 09:53.


#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Vad acolo si ceva onicomicoza. Se complica uneori cu infectii cu microbi sau/si candida. Daca nu ai febra si alte simptome generale deosebite, nu e asa grav inca!

#3
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015
Ti-ai rupt o "pielita". Mai degraba ai vrut sa "iti rupi" unghia, si spre final ai jupuit pielitza pe pe laterala unghiei. Nu?

LE: rezultatul va fi incarnarea unghiei. Unghia va creste si va irita tesutul, astfel ca va aparea o infectie mica, putin puroi, te va durea rau pt ca exista un colt de unghie care va apasa pe tesut.

Poti acum cat nu e grav sa speli bine cu apa calda degetul, il dezinfectezi, iei o forfecuta de cuticule, departezi putin pielea, vezi unde este coltul, il tai, si apoi dezinfectezi iar, dai cu o crema antiinflamatorie. lasi piciorul liber, fara soseta. Repeti procedura cand simti ca iar cotul a crescut si doare cand apesi. Iit dai seama instinctiv cand exista colt care apasa. Repeti procedura pana rana aia se vindeca si creste tesutul care inconjoara unghia.

Ori mergi la medic. El o va curata, insa daca nu reuseste si in doua zile se va infecta iar, puroi etc, te va opera.


LE:2
Uitasem. Ia o pila de unghii si pileste unghia pe centru cat poti suporta. Procedezi astfel pt a elibera tensiunea care se afla la extremitati, exact acolo unde ai tu coltul respectiv.

PS: Astea nu sunt leacuri babesti. Si o ingrijire la domiciliu ca sa spun asa. Si ca sa scapi de operatie. Eu m'am operat de 2 ori acum vreo 6 ani. Acum 3-4 luni m-a mancat undeva si mi-am smult "pielita" din colt. Astfel ca mi s-a incarnat. Am optat rapid pt procedeul de mai sus. Nu mai aveam chef de operatie. Dar iti spun sigur ca au fost doua momente cand m-am speriat ca nu mai reusesc sa o scot la capat si vroiam sa merg la medic pt operatie.


http://www.sitemedic...


"Încercaţi să vă tociţi unghia, pentru a o face mai moale şi mai elastică
Unii specialişti în tratamentul onicocriptozei le recomandă pacienţilor să-şi tocească, cu regularitate, aproximativ 1 dată la 2 luni, toată suprafaţa unghiei, până la ½ sau la ¼ din grosimea acesteia, cu ajutorul unei pile de manichiură sau altor instrumente asemănătoare. O unghie mai moale şi mai elastică îşi va schimba forma în funcţie de localizarea repliurilor laterale ale pielii şi nici nu le va putea străpunge."

Edited by alexandrualexe, 02 January 2016 - 10:32.


#4
mircea999836

mircea999836

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 12.01.2010
Nu stiu ce s-a intamplat! Astazai am vazut, e piciorul copilului!

Edited by mircea999836, 02 January 2016 - 10:47.


#5
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015
Priveste cum este unghia. Nu este taiata cu forfecuta; taietura trebuia sa fie liniara/lina. Copiii dar si adulii au ticuri, unele nu foarte sanatoase. Isi rup unghiile, rod. La degetele de la maini si le rod. Mai clar, si le rup cu dintii. Pt unghiile degetelor de la picior recurg la ajutorul degetelor mainilor.

PS: daca este vorba de copil, din pacate cu siguranta vei ajunge la medic. Pt ca un copil nu prea poate suporta durerea atunci cand vei vrea sa tai coltul. Trebuie indepartata pielea si cam doare. In plus, operatiunea trebuie facuta chiar de persoana in cauza. Ea isi poate da seama cand doare, cat de mult sa taia unghia, etc

Edited by alexandrualexe, 02 January 2016 - 10:48.


#6
mircea999836

mircea999836

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 12.01.2010
Eu nu am putere sa sparg punguta aia infectata. Astept pana luni sau merg la urgenta? a facut febra acum 2 zile, dar cred ca a fost un episod viral. Acum nu are febra, doar infectia asta...

Attached Files



#7
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
Am avut si eu aceasta problema cu cateva saptamani in urma. Am rezolvat tinand piciorul in apa calda timp de 20-30min in care am adaugat o mana buna de sare. Adaugi apa fierbinte cand simti ca apa in care sta piciorul s-a racit in asa fel ca sa mentii temperatura suportabila. In doua zile situatia s-a inbunatatit si am scapat de necaz.
Eu nu am spart nimic, poate se sparge singura dupa deoarece pielea devine mai moale.

Edited by Tritonal, 02 January 2016 - 10:55.


#8
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015
Eu sunt de parere ca din moment ce este un colt care apasa pe tesut, degeaba devine pielea mai moale daca nu este taiat coltul. Reteta ok este inmuierea pielii si taierea coltului. Dar nu stiu, uneori nu este bine sa te joci cu chestiile astea. Mai ales ca este vorba de copil si el nu isi da bine seama de anumite chestii.
Medicul este prima optiune, insa eu am ales sa evit o alta operatie care nu este foarte complicata.
.Insa are si dezavantaje. Operatie, durere, rana, timpul de vindecare, Perioada cat timp esti imobilizat in casa etc

Edited by alexandrualexe, 02 January 2016 - 11:05.


#9
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Tinctura de propolis aplicata local. Eu asa m-am vindecat de o micoza (unghia se facuse de culoare maronie) la unghia degetului mare de la picior.

#10
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015
Aici nu este vorba de micoza (parerea mea care poate fi si gresita), este vorba de unghie incarnata.

#11
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014
Voiam sa confirm ca procedeul descris de alexandru in primul post, functioneaza 100%. Insa fiind vorba de un copil, eu zic sa mergi la medic. Cu cat mai repede, cu atat mai bine. Nu lasa copilul sa suporte durearea. :|

#12
mircea999836

mircea999836

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 12.01.2010
E dureros doar la presiune. Mi-e sa nu fac mai rau sa ma prezint la UPU cu asa ceva. Sigur ma ocup luni de aceasta problema

#13
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015
Aici cel mai important este ca  acea "pielita" care inconoara unghia pe exterior la exremitati sa se regenereze, sa creasca la loc, sa fie tampon intre tesut si unghia propriu-zisa.

Edited by alexandrualexe, 02 January 2016 - 11:36.


#14
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
Sfatul meu e sa cureti zona mai ales ca acolo exista puroi. Curata bine, dezinfecteaza si sparge punga de puroi. Poate reusesti sa vezi si cauza problemei (cel mai probabil, un colt de unghie - par sa fie taiate de curand).

#15
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015

 paso87, on 02 ianuarie 2016 - 11:49, said:

Sfatul meu e sa cureti zona mai ales ca acolo exista puroi. Curata bine, dezinfecteaza si sparge punga de puroi. Poate reusesti sa vezi si cauza problemei (cel mai probabil, un colt de unghie - par sa fie taiate de curand).

Taiate? Sunt rupte unghiile.

Attached Files


Edited by alexandrualexe, 02 January 2016 - 11:59.


#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Unghiile par a fi rupte deci s-r putea sa aiba un tic. Are vreun stres, ceva?  Metoda cu tinutul degetului in apa calda si apoi intepat cu un ac flambat in locul unde se vede galben, e o solutie dar depinde de varsta copilului. Daca e mai mic de 7-8 ani n-o sa te intelegi sa stea linistit asa ca tot la medic ar fi bine in cazul acesta. Medicul ar putea sa-i dea si o reteta pentru antibiotic. Convinge-l pe pusti sau pustoaica sa-si lase unghiile in pace ca infectiile vor recidiva daca nu se linisteste.

#17
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
daca nu ai curaj sa o spargi, cureti la urgenta acum!

eu curatam taiam coltul si puneam fucidin (crema pt furuncuri)

#18
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015
Crema pt ce?!!! wtf?!?!

Trebuie o crema antiinflamatorie. O crema care sa usuce, care sa incerce vindecarea ranii, pt ca pana la urma asta urmarim. Inflamatia sa se retraga, rana sa se "usuce", sa cicatrizeze, intr-un cuvant sa se vindece. (parerea este personala, insa cred ca este corecta).

"cicatrizanta, antiinflamatoare, antiseptica, bactericida" asta trebuie. Eu recomand crema tataneasca si galbenele.(este o parere bazata pe experienta personala)

Edited by alexandrualexe, 02 January 2016 - 13:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate